Madagaskar ya da resmi ismiyle Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika’nın doğusunda, Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesi. Mozambik Kanalı’nın Afrika ana kıtası ile birbirinden ayırdığı Madagaskar, dünyanın dördüncü büyük adası olarak kabul ediliyor.

Ülkeye adını veren ana ada olan Madagaskar, çok farklı canlı türlerinin ve yaşam biçimlerinin yer alışı ile seyahate severlerin favorilerinden. Bir ada ülkesi olması nedeniyle sınır komşusu bulunmayan Madagaskar’ın, en yakın anakara ülkesi adanın batısında yer alan Mozambik. Bunun haricinde komşu ada ülkeler ise kuzeybatıda Komor Adaları ve Fransa denizaşırı bölgesi Mayotte, doğuda Mauritius ile yine Fransa denizaşırı bölgesi olan Réunion Adaları.

Madagascar-Adasi

Başkenti Antananarivo olan Madagaskar’ın, tropikal bir iklimi var. Dört bir yanda mango ağaçları, kakao, vanilya, kahve çiçeklerini görebileceğiniz bu eşsiz güzellikteki adanın en turistik yeri Nosy Be Adası. Denizi, otelleri, dalış bölgeleriyle benzersiz güzellikler barındıran Nosy Be’nin yanı sıra Toamasina, Andasibe ve Mahavelona da adanın mutlaka görülmesi gereken yerleri. Endemik bitki ve hayvan türleriyle bilinen Madagaskar’da, devasa kaplumbağalar, rengarenk bukalemunlar, farklı renkte lemurlar, sinekkapanlar, sifaka maymunları ve büyük baobab ağaçları karşısında hayrete düşmeye hazır olun!

88 milyon yıl önce Hindistan kara kütlesinden ayrılan Madagaskar, böylelikle adanın coğrafik olarak izolasyonu, üzerindeki bitki örtüsü ve hayvanların tamamen dış dünyadan bağımsız bir şekilde gelişmesine yol açmış. Madagaskar üzerindeki bitki ve hayvan türlerinin %90’ı dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor.

Ülke genelinde görülen kırmızı topraklar nedeniyle büyük kırmızı ada olarak da anılan Madagaskar, coğrafi yapısı gereği genel olarak beş bölgeye ayrılıyor. Bunlar doğu sahili, kuzeyde bulunan Tsaratanana kütlesi, merkez yaylalar, batı sahili ve güneybatı olarak adlandırılmış. Ülkenin doğu sahilleri daha yeşil bir görünüme sahip ve adanın geri kalanında bu yoğunlukta bir ormanlık alan mevcut.

Resmi dili Malgaşça ile Fransızca olan Madagaskar’da nüfusun %52’si animizm ve atalara tapınma gibi yerel dinlere inanıyorsa da %41’i Hristiyan dinine mensup, Katolik ve Protestanlardan oluşuyor. Ülkede azınlık olan Müslümanların oranı ise %7. Madagaskar Adası’na ilk yerleşenler yakındaki Afrika kıtasından değil, Endonezya üzerinden Hint Okyanusunu aşarak buraya gelmiş. Günümüzde Madagaskar devleti resmi olarak 18 farklı etnik grubu ana etnik grup olarak kabul ediyor. Ülke genelinde ise en büyük etnik grubu Merinalar oluşturuyor. Madagaskar’da yerli unsurların haricinde yurt dışından gelen yabancılar da yaşıyor. Yabancıların çoğunluğunu ise, Komorlar, Hindular, Fransızlar ve Çinliler oluşturuyor.

Başkent Antananarivo, Madagaskar’ın politik, ekonomik, eğitim ve kültürel merkezi. Başkanlık, Ulusal Meclis, Senato ve Anayasa Mahkemesi gibi kurumların bulunduğu başkent, aynı zamanda 21 ülkenin diplomatik temsilciliği ile çok sayıda uluslararası şirket ve sivil toplum kuruluşunun da merkezi. Ülkenin kalbi olmasından dolayı Antananarivo, en fazla üniversitenin, gece kulübünün, sanat merkezinin, sağlık hizmetlerinin ve sosyal hizmetlerin bulunduğu yerleşim.

Madagascar-Gezilecek-Yerler
Lemur, Madagaskar ile özdeşleşen hayvan türlerinden

Madagaskar Gezi Rehberi

Madagaskar kıyıları Afrika anakarasının doğu kıyılarına yakın bir konumda bulunmasına rağmen, dünya üzerinde insanlar tarafından yerleşilen en son bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Madagaskar’da, nüfusun artması ile birlikte ilk dönemlerde Sakalavalar, Merinalar ve Betsileolar tarafından krallıklar kurulmuş. 1500’de Portekizli denizci Diogo Dias ise adaya ilk ayak basan Avrupalı. 1641’de Hollandalı, Britanyalı ve Amerikalı tüccar gemilerinin uğrak yeri, 17’inci yüzyılda ise Fransa sömürgesi haline gelmiş. 1787’de Merina etnik grubu adada kurulan ilk modern devlet yapısının temelini atmışsa da Merina Krallığı’nın son kraliçesi zamanı olan 1883’te Fransa’nın işgaline uğrayan ülke Fransa himayesinde bir bölge haline getirilmiş. Bu tarihten sonra ada üzerinde mika ve grafit yeraltı madenlerini bitirme noktasına getiren Fransız firmaları, ada genelinde kahve ve pirinç plantasyonları oluşturmuşlar. 1942’de Britanya’nın işgaline uğrayan ülke, 1896 ile 1960 arasında süren Fransız sömürge düzeni boyunca askeri şiddet ile yönetilmiş.

Bağımsızlık için mücadele eden ada halkından 90 bin Madagaskarlının hayatını kaybettiği düşünülüyor. Önce 1958’de Fransız Topluluğu içerisinde Malgaşça Cumhuriyeti adı ile özerk bir statüye sahip olan Madagaskar, daha sonra 1959’da ülke anayasasının kabul edilmesiyle de 1960’ta Philibert Tsiranana başkanlığında bağımsızlığını elde etti.

Madagaskar Cumhuriyeti anayasa ile yönetilen bir cumhuriyet. Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği, Uluslararası Para Fonu, Uluslararası Finans Kurumu, Bağlantısızlar Hareketi ve Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kurulu gibi birçok uluslararası organizasyonlarda üyeliği bulunan ülke kendi içerisinde faritra olarak adlandırılan 22 bölgeye ayrılıyor.

Madagaskar Gezilecek Yerler

Madagaskar’da gezilecek çok yer, yaşanacak pek çok macera var. Rehberli de gezebileceğiniz Vohipara ve Ramanofana ormanlarında yüzlerce çeşit çiçekler, ağaçlar, kurbağalar, kuşlar, bukalemunlar ve Madagaskar maymunları ile karşılaşacak, Tsiribihina (Tsi-ree-been) Nehri’nde kayıkla gezerken sudaki yaşamı keşfedeceksiniz. Itasy Gölü, Ifaty Mercan Kayalıkları ve Isalo Milli Parkı, Isalo Kanyonu, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Morondavo ve 800 yıllık baobab ağaçları adanın diğer muhteşem adresleri.

Diğer yandan Diego Suarez’de bulunan kolonyal yapılar, Ambre Dağı eteklerindeki yağmur ormanlarını ve altın kumsallarıyla ünlü Nosy Be Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Doğu Madagaskar’da yer alan The Vanilla Coast’taki Sambava’daki kumsallarda okyanusun tadın çıkarıp, ziyaretinizi Temmuz-Ekim ayları arasına denk getirirseniz Maroantsetra’da kambur balinaları görebilirsiniz. Madagaskar safari ise mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim.

1. Nosy Be Adası ve Antanambe

Nosy-Be-Madagascar

Nosy Be Adası, Madagaskar’ın kuzeybatıda yer alan en turistik adası. Balinaların geçiş yolu olan bölge aynı zamanda ülke ve Nosy Be ekonomisi için büyük önem taşıyan Yılang-yılang ağaçlarına da ev sahipliği yapıyor. Madagaskar’a bağlı küçük bir ada olan Nosy Be, kusursuz güzellikte sahillere ve turkuaz bir denize sahip. Üstelik Madagaskar’daki en keyifli yemek imkânı Nosy Be’de. Siz kumların üstünde güneşlenirken yemeğiniz sahile servis ediliyor. Özellikle jumbo karidesler enfes!

Antanambe, Nosy Be Adası çevresindeki takımadaların kuzeyinde yer alıyor. Malagaşilerin evlerini nasıl yaptıkları, mutfağı, günlük yaşam ve el sanatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Antanambe’ye dek gelmişken büyüleyici Sakatia Plajı’nda deniz keyfi yaşayabilirsiniz.

2. Isalo Ulusal Parkı

Isalo-Madagascar

Isalo Ulusal Parkı, birkaç günlük doğa gezileri halinde ziyaret edilebilen Isalo, hem hayvanat bahçesi hem de bir doğal yaşam alanı bölgesi. Parkta, doğal ortamlarında serbestçe dolaşan lemur, sürüngen, kaplumbağa, her boyda yılan, bukalemunla karşılaşabilirsiniz. Rehberli turlar eşliğinde Madagaskar’ın eşsiz doğasında kamp kurmak, sessizliğin ve tabiatın içinde kaybolmak mümkün.

3. Antsiranana

Antsiranana-Madagascar

Antsiranana, genellikle Diego Suarez olarak biliniyor. 14. Yüzyılda Portekizliler tarafından keşfedildi. Madagaskar’ın üçüncü büyük limanı olan Antsiranana ve çevresinde 8000 kişi yaşıyor. Kozmopolit bir atmosfere ve kolonyal döneme ait şehir yapılanmasına sahip olan Antsiranana’nın e önemli özelliği dünyanın en güzel üçüncü körfez olarak bilinen Diego Körfezi ve büyüleyici Sugar Loaf Adası’nı barındırıyor oluşu. 500 yılık baobab ağaçlarını görmek için de ideal!

4. Tamatave

Tamatave-Madagascar

Tamatave (Toamasina) Madagaskar’ın doğu kıyılarında yer alan limanlar içerisinde tek doğal liman. Beyaz kumlar, tropik sahiller ve resifleriyle etkileyici plajlara sahip olan Tamatave’de ayrıca pek çok otel yer alıyor. Diğer yandan köpekbalıklarına dikkat etmekte fayda var.

5. Masoala Ulusal Parkı

Masoala-Madagascar

Masoala Ulusal Parkı, yağmur ormanlarıyla kaplı 250 mil çapında bir araziye yayılan bu alanda özellikle hayvan çeşitliliğini gözlemlemek mümkün. Madagaskar’a özgü hayvanları bir arada görmek için Masoala Ulusal Parkı ideal bir yer. Bunun yanında park su altı ve su üstü sporlarının yapılabildiği tesisleri de içeriyor.

6. Ambohimanga’nın Kraliyet Tepesi

Ambohimanga-Madagascar

Ambohimanga’nın Kraliyet Tepesi, Madagaskar’ın en kutsal bölgesi. 500 yıl boyunca Madagaskar’ın yöneticilerine ve soylularına ev sahipliği yapan bu egzotik sarayın en ilginç özelliği ise, etrafını çevreleyen duvarın 1857’de limon ve yumurta akıyla yapılan bir çimentoyla inşa edilmesi.

7. Ifaty

Ifaty-Madagascar

Ifaty, Madagaskar’ın güney batısında bir balıkçı köyü topluluğu. Ancak Ifaty’nin bir özelliği de dünyanın en ideal dalış bölgelerinden biri olarak gösteriliyor oluşu.

8. Baobab Yolu

Baobab-Road-Madagascar

Baobab Yolu, 800 yıllık Baboab ağaçlarının gölgesinde uzanan bir yol. Dünyaca ünlü bir manzaraya sahip olan ve Morondava ile Tsiribihina’yı birbirine bağlayan yolda yolculuk etmek bir ayrıcalık olarak görülüyor.

9. Ile Sainte Marie

Ile-Sainte-Marie

Ile Sainte Marie, korsanların 17. yüzyılda yerleşkesi haline gelmiş olan bir bölge. Sainte Marie’de dalış yaparak batık korsan gemilerini görmek mümkün. Beyaz kumlarıyla ve yemyeşil doğasıyla adeta cennetten bir köşe olan Sainte Marie’de su sporları yaygın bir aktivite, balinaları izlemek de cabası!

10. Reunion Adası

Reunion-Madagascar

Reunion Adası, aslında Afrika kıtasının güney doğusunda, Madagaskar yakınlarında bir Fransız adası. Yeryüzünün farklı oluşumlarına, yanardağlara ilgi duyanlar için büyüleyici bir ada olan Reunion’da, üç tarafından dağlarla çevrilmiş olan Saint-Denis, adanın en önemli kenti. Denizlerindeki mercan resiflerinde zengin bir su altı yaşamının bulunduğu adada pek çok butik otel mevcut. 

Madagaskar yeme ve içme

Madagaskar-Yemekleri

Madagaskar’da Afrika, Uzak Doğu, Çin, Asya ve Avrupa mutfağı etkisiyle çeşitlenmiş bir Madagaskar mutfağı var. Ana maddesi pirinç olan Madagaskar mutfağı, deniz ürünleri ve zencefil, köri-soğan- sarımsak-vanilya karışımı soslar ve çok çeşitli zengin meyve çeşitleriyle süsleniyor. Ülkede içecek olaraksa rom, şarap ve bira tüketiliyor.

Madagaskar’da geleneksel yemek üç veya dört çeşitten oluşuyor ve genellikle meyve ve vanilyayla yapılan tatlılarla bitiyor. Yine Madagaskar kültürüne göre yemekler soğuk değil, üzerinde dumanlar tüterken ikram ediliyor. Burada yere oturarak yemek yemek bir gelenek. Başlangıç ya da atıştırmalıkların bulunmadığı yemeklerde, yemek esnasında herhangi bir içecek içilmiyor. Mango bölgenin en fazla yetişen ürünü olduğundan, her yemekte mango tadını almanız mümkün. Pirinç de aşırı tüketilen ürünler arasında. Madagaskar yemeklerinin kendine has bir güzelliği var, elbette bir ada ülkesi olduğundan balık ve deniz ürünleri bölgenin olmazsa olmazı.

Madagaskar mutfağı dünyanın en geniş mutfaklarından biri olarak görülüyor çünkü hemen hemen her kültürün etkisi altına giren Madagaskar’da, dünya mutfaklarından pek çok yemek harman haline gelmiş durumda. Madagaskar’a bağlı en turistik ada olan Nosy Be, Madagaskar’daki en kusursuz yemek deneyiminin yaşandığı yer.

Madagaskar konaklama

Madagaskar-Hotelleri

Madagaskar’da özellikle Paskalya ve Noel dönemlerinde konaklamak için oldukça yoğun oluyor ve otellerde zor yer bulunuyor. Konaklamak için ise Nosy Be ve Tamatave öne çıkıyor. Buralarda çok lüks oteller olduğu gibi uygun fiyatlı konaklama seçenekleri de mevcut. Madagaskar’ın başkenti Antananarivo da iyi bir seçenek.

Madagaskar alışveriş

Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’da atık malzemelerden yapılan antika oyuncakları, el işi örtüleri ve ahşap heykelleri yöresel pazarlardan satın alabilirsiniz. Tamatave merkezde, Joffre Bulvarı’nın sonunda yer alan pazarda, çeşit çeşit baharatlar, iyileştirici özelliğe sahip bitkiler, el işi örgü sepetler ve adaya ait özellikte çeşitli hediyelik el emeği ürünler mevcut.

Madagaskar’a nasıl gidilir

Madagaskar’a direkt ve aktarmalı uçuşlar yalnızca ülkenin başkenti olan Antananarivo’ya yapılıyor. Uçuşlar Antananarivo’daki havalimanından sağlanıyor. Türkiye ile Antananarivo arasında direkt uçuş bulunmamakla birlikte, Air France ve Ethiopian Airlines’ı kullanarak Antananarivo’ya aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Madagaskar’a ne zaman gidilir

Madagaskar, sıcak ve sub-tropikal iklime sahip. Kasım-Nisan arası dönemde hava sıcak ve yağışlı iken, Mayıs-Ekim arasında kurak ve soğuk geçiyor. En sıcak dönem olan Aralık ayında sıcaklık 28 dereceye kadar çıkıyor, en soğuk ay olan Temmuz’da ise 9 dereceye kadar düşüyor. Yaban hayatına dair bir gezi planlıyorsanız Ekim ila Aralık ayları arasındaki dönem ideal, ancak Madagaskar’da en tercih edilmeyen dönemlerin Ocak ila Mart arası olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Diğer yandan festivallerin en yoğun olduğu Mayıs ayı ve Nisan ile Ekim arasında, güneyde yaşanan yapışkan yazı atlatılmış oluyor. Eğer gitmek için bu aylar dışında bir zamanı seçtiyseniz yanınızdan şapkanızı ve suyunuzu ayırmayın. Yanınıza mutlaka rahat kıyafetler ve yürüyüş ayakkabıları alın.

Madagaskar, biyolojik çeşitlilik alanında dünyanın önemli ve dördüncü büyük adası. Adanın çeşitli ekosistemleri ve eşsiz yaban hayatını siz de keşfedin!

6 YORUMLAR

  1. Hayalimdeki üçüncü ada. İlk ikisi Borneo ve Tazmanya idi ve Tazmanyada 3 hafta Borneo’da ise 40 gün geçirdim. Eşsiz ve benzeriz ada Madagaskar’da en az 1 ay geçirmek istiyorum. Bakalım ne zaman.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz