Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Cape Town, Güney Afrika’da Johannesburg ve Durban’dan sonra en önemli şehir. Afrika’nın en güneyinde ve Avrupa kıtasına en uzak mesafede yer alan şehir, 1448’de Avrupalı kâşif Portekizli Bartolomeu Dias tarafından keşfedildi. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olarak yaşayan şehir, günümüzde Afrika’nın en gelişmiş yerlerinden biri.

On beşinci yüzyılda Avrupa devletlerinin Hindistan’a ulaşmak için denediği güzergâh üzerinde keşfedilen Cape Town, kırsal yaşam tarzını, şehirli modern görünümüyle değiştirmiş. Dünyaca ünlü Ümit Burnu’nun ismini koyan kâşif Dias, burna ilk olarak Fırtınalar Burnu adını vermiş. Portekiz Kralı II. Jao’nun ismini Ümit olarak değiştirdiği burun, Cape Town’un kaderini belirleyen nokta olarak biliniyor.

Capetown Gezi Rehberi

“Ana kent” olarak da isimlendirilen Cape Town’a bu ismin verilmesinin sebepleri arasında Afrika’da kurulan ilk kolonyal yerleşim olması bulunuyor. Doğası, iklimi, gelişmiş altyapısı ve eğitimli nüfusu ile Cape Town Afrika’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri. 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nın düzenlendiği şehirler arasında yer alan Cape Town’da yıl boyu turistik hareketlilik sürüyor.

Cape Town Gezi Rehberi

Güney Afrika’nın en fazla nüfusa sahip ikinci kenti olan Cape Town’da ilk yerleşimin çok eskilere uzandığı kaya resimlerinden anlaşılıyor. Milattan sonra birinci yüzyılda toplayıcı bir kabile olan Koikoilerin buraya gelmesi, hâlihazırda yörede yaşayan diğer kabile Sanların daha iç bölgelere göç etmesine neden olmuş. On beşinci yüzyılda Avrupa’nın Hindistan’a alternatif yol arayışları ile keşfedilen Cape Town, zamanla baharat yolu ticaretinin dinlenme noktası haline gelerek önemi artırmış.

Gezi Rehberi Cape Town

Avrupalıların bölgeye yerleşmesine engel olamayan Koikoiler ve Sanlar daha içlere göç etmek zorunda kalmış. Zira on sekizinci yüzyılda Alman ve Fransızların, 1795’te de İngilizlerin baharat yolunun kontrolünü tamamen ele geçirmesi ile Avrupalıların bölgedeki hâkimiyeti mutlak bir hâl almış. On dokuzuncu yüzyılda, bölgede başlayan siyah-beyaz çatışmaları, Güney Afrika’nın siyasi gündemini uzun süre belirlemiş ve 1990’da Başkan F. W. de Klerk’in 27 yıl boyunca Robben Island’da hapis yatmış olan Nelson Mandela’yı serbest bırakmasıyla yeni bir sürece geçilmiş. 1994’te Nelson Mandela’nın Güney Afrika Başkanı olmasıyla ise ırkçılığa son verilen adımlar atılmış.

Uzun yıllar İngiliz etkisi altında kalan şehirde etnik ve kültürel çeşitlilik görülüyor. Zulu, İngiliz ve Hollanda kültürlerinin karması bir sentez oluşturmuş durumda. Güney Afrika halkı diğer Afrikalılardan bu nedenle daha farklı.

Cape Town Gezilecek Yerler

Kendine has mimari tarzıyla dikkat çeken şehirde, en basit yerleşim yerlerinden, en süslü resmi yapılara kadar özgün mimari üslubu fark etmek mümkün.

Masa Dağı’na sırtını dayayan Cape Town’da manzarayı izlemek için dağa tırmanmak gerekiyor. 1100 m yükseklikte, 3 km genişliğindeki Masa Dağı’nın etrafı dik kayalıklarla çevrili. Dağın doğusunda Devil’s Peak (Şeytan Zirvesi), batısında Lion’s Head (Aslan Başı) ve Signal Hill (Sinyal Tepesi), dağın batı yüzünde ise Twelve Apostles (On iki Havariler) bulunuyor. Cape Town’un tüm mahalleleri, plajlar, körfezler, gemiler, tarihi binalar ve lüks yapılar dağın muhteşem manzarasından görülebiliyor. Doğal yaşam parkları, hayvanat bahçesi, gölleri, park ve bahçeleriyle doğanın korunduğu şehirde gezmek çok keyifli.

Küçük sokakları, rengârenk evleri ve şirin dükkânları ile De Waterkant, Cape Town’un en çok ilgi gören semtlerinden. Sokaklar arasında dolaşırken yorulduğunuz anda kafe ve restoranlar imdadınıza yetişiyor.

Cape Town Gezi Rehberi Devils Peak University of Cape Town
Cape Town Üniversitesi, Devil’s Peak, Cape Town

Castle of Good Hope (Ümit Burnu Kalesi) şehrin en önemli görülmesi gereken noktası. Avrupa izlerini Afrika’ya taşıyan bir yapı olarak tanımlanan bu kale, güçlü bir savunma anlayışına hizmet edebilmesi amacıyla beş köşeli olarak inşa edilmiş. Atlas ve Hint Okyanusları’nın birleştiği nokta olarak bilinen Ümit Burnu, birçok endemik hayvan ve bitki türü ile koruma altında. Etrafta dolaşan babunlara yiyecek vermek yasak.

Robben Adası Güney Afrika’nın çalkantılı yıllarını temsil ediyor. Nelson Mandela’nın da uzun yıllar hapsedildiği ada, rejime zıt olan herkesin bir dönemini geçirdiği yer olarak kayıtlarda. Hapishane ve hücrelerinin gezilebildiği ada, aynı zamanda ülke için umut veren bir merkez olarak anlatılıyor çocuklara.

Şehrin kalbindeki Green Market, geleneksel Afrika sokak pazarı özelliği taşıyor ve 1806’dan bu yana hizmet veriyor. Tarihi şehir merkezinde bulunan pazarda Afrika’ya özel bitki türleri, ahşap objeler ve kumaşlar satılıyor.

Plajları ile de ilgi gören Cape Town’da, Atlantik Okyanusu kıyıları boyunca uzanan kumsallar turistlerin tercihi. False Bay ve Clifton Bölgesi en popüler plajların bulunduğu yerler.

Cape Town yeme-içme

Farklı kültürlerin buluştuğu Cape Town, yemek açısından da farklılıkları barındırıyor. Taze sebze ve meyvelerin renk kattığı Güney Afrika mutfağında deniz mahsulleri, kırmızı et, tavuk, domuz gibi seçenekler bulunuyor. Yerel şarap ve biralar da denenmesi gerekenler arasında.  Kozmopolit bir yapıda olan şehirde dünya mutfaklarından Alman, Türk, Çin, İtalyan, Yunan, Tayland, Portekiz restoranları da her yerde görülebiliyor.

Cape Town’da tadına bakmadan dönmemeniz gereken enfes lezzetler var: Afrika’ya özgü bir çeşit barbekü olan braai, bir köfte türü olan bobotie, biltong isimli kurutulmuş et, hamur işi olarak koeksisters ve dana etiyle yapılan geleneksel Afrika yahnisi olan potjiekos.

Cape Town alışveriş

Afrika’ya ve Cape Town’a özgü yerel hediyelikler bakımından oldukça geniş bir yelpazesi olan kentten, el yapımı masklar, ahşap oyma objeler, egzotik kıyafetler, değerli taşlardan yapılmış aksesuar ve mücevherler başlıca alınacaklar arasında.

Greenmarket Squar, Cape Town

El işi ürünleri ve yöresel hediyelikler için Greenmarket, haftanın 7 günü açık olan mağazalarıyla alışverişin kalbinin attığı bir bölge olan Victoria & Alfred Waterfront ve burada yerel tasarımcıların ürünlerinin yer aldığı Red Shed’e gidebilirsiniz. Aynı zamanda Cavendish Square Shopping Centre’daki butiklerde modaya dair aradığınız her şey var.

Cape Town’a nasıl gidilir

Diğer adı Mother City (Ana Şehir) olan Cape Town’a Türk Hava Yolları’nın haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 13 saat 15 dakika süren uçuşla ulaşım mümkün. Diğer şehirlerden ise Cape Town’a İstanbul üzerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Avrupa üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştirebileceğiniz uçuşlar da alternatifleriniz arasında.

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alan Cape Town Havalimanı‘ndan, shuttle ile 40 dakikalık bir yolculuk sonunda merkezde oluyorsunuz. Taksiyle ulaşım tercih edenler ise, Touch Down Taxis isimli havalimanı taksilerinden yararlanabilir veya araç kiralayabilirsiniz.

Cape Town’a ulaşımın maceralı yolu ise egzotik bir tren yolculuğu. Güney Afrika’nın herhangi bir şehrinden Cape Town’a muazzam manzaralar eşliğinde tren seferleri bulunuyor. Dünya çapında bilinen lüks bir tren yolcuğu düşünürseniz Mavi Tren, Pretoria – Cape Town arasında seferler düzenlediği gibi zaman zaman çeşitli şehir ve kasabalarda konaklamalı ve yemekli bir yolculuk sunuyor. Yolda olmayı sevenler için oldukça güzel bir deneyim.

Cape Town, birbirinden güzel plaj ve koyları, egzotik kültürü, farklı yemekleri ve deniz ürünleri, yaban hayatı barındıran parkları, zengin bitki örtüsü, zengin bir çeşitliliğe sahip okyanusları, adrenalin sporları ve tarihi dokusuyla ziyaret etmek için her şeyin fazlasına sahip ve çok tercih edilen bir destinasyon.

Önceki İçerikDanimarka Hakkında Bilgiler
Sonraki İçerikÇanakkale Gezilecek Yerler

1 Yorum

  1. Merhaba arkadaşlar, 8 aydır Cape Town’da yaşıyorum dil eğitimi için geldiğim capetowna aşık oldum geri dönmedim ülkeye şimdide burada türkiyeden gelen müsafirlerle ilgileniyorum konaklama , okul , araç kiralama, Tur organizasyonları , aktiveler , vize uzatma her türlü işleriyle ilgileniyorum. Eğer buraya Tatil , Dil Eğitimi ,Ticaret v.b konular için gelecek kişiler varsa çok düşük bir mebla karşılığında yardımcı oluyorum.

    Tatil acentaları , Dil Eğitimi Okullarının Çok yüksek kar marjlarıyla getirdiğini kesinlikle bilmedinizi isterim. Türkiyede ulaşabildiğiniz tüm kurumlardan fiyat alın bide bizden fiyat alın daha sonra bizimle iletişime geçin yardımcı olalım. Kesinlikle gelmeden önce alacağımız ücreti talep etmiyoruz. Havalanında karşılayıp okulunuza kayıt yaptırıp evinize yerleştirdikden sonra alıyoruz.

    Mail : furkanbaykaldi@hotmail.com
    Whatsapp : +905534819901
    Local Number : +270818170836

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz