İtalya’nın kuzeybatı kıyısına tünemiş olan Portofino, Akdeniz’de ki en kusursuz, en fotojenik balıkçı limanlarından biri. Hotel Splendido gibi üst düzey bir otele sahip olan şehir Avrupa’nın önde gelen isimlerinden Rex Harrison’dan Elizabeth Taylor’a kadar yıllardır önemli misafirlerini ağırlıyor.

Portofino sınırsız maceralar yaşamak için kusursuz bir başlangıç noktası. Portofino’nun Ulusal Park bölgesinde konuşlanmış ve hem kıyı şeridi hem de tepelere yürüyüş yapmak için çok uygun bir yerde bulunuyor.

Portofino Gezilecek Yerler

Portofino Gezilecek Yerler

Sayısız tekne turları Portofino’nun kalabalık limanından kalkarak şehri çevreleyen tüm bölgelere geziler düzenliyor. Su altı aktiviteleri ya da zümrüt yeşili koylarda yüzmek isteyenler için çokça imkân bulunuyor. Ama şehrin kendisi zaten başlı başına seyahat etmek için çekici bir yer.

Eski balıkçı köyünün o tatlı atmosferi halen büyüsünü koruyor ve bunun yanında lüks butikler, şık restoranlar ve sanat galerileri ile denizcilik gelenekleriyle beraber modayı da gözler önüne seriyor.

1. La Piazzetta di Portofino

Portofino Gezilecek Yerleri

La Piazzetta Portofino’nun en bilinen meydanı denebilir. Limana ve demir atmış onlarca gemiye tepeden huzurlu bir şekilde bakıyor. Yapmanız gereken tek şey sırtınıza yaslanıp sonsuz denizi izlemek, huzuru içinize çekmek ve geleneksel tatların tadını çıkartmak. Birçok butik, sanat galerisi ve restoran yakın çevresinde bulunduğundan dolayı burayı en popüler buluşma noktası haline getiriyor.

2. Castle Brown

Castle Brown

Denizin çok üzerinde bulunan Castle Brown körfeze tepeden bakan bir kale ve insanı kendinden geçirtecek kadar harika bir manzaraya sahip. 1400’lü yıllara dayanan tarihinde Portofino’yu düşmanlardan koruyan bir kale olarak yer almış. Günümüzde ise sergilere ve özel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Akdeniz bahçesinde ise yerel doğası hâkim ve birbirinden güzel güller bulunuyor.

3. Portofino Deniz Feneri

Portofino Deniz Feneri

Mutlaka yapılmasını tavsiye ettiğimiz Portofino’da uzun bir yürüyüş, dönüp dolaşıp en güneyindeki muhteşem Ligurian denizinin manzarasına sahip olan deniz fenerine gelecektir. Bu fener şehrin sembolü sayılabilecek kadar önemli. Bembeyaz rengi ile etrafındaki doğa ile harika bir biçimde bütünleşiyor ve unutulmaz güzellikte bir tablo görüntüsü veriyor.

4. Chiesa di San Giorgio

Chiesa di San Giorgio

St. Giorgio Kilisesinin bulunduğu yer gezginleri yıllardır kendisine çekmeyi başarıyor ve terasından bakıldığında gördüğünüz manzara karşısında bunun sebebi açıkça anlaşılıyor. 1154 yılına dayanan geçmişi ile Portofino’nun en tepesinde yer alıyor.

5. Abbazia San Fruttosio

Abbazia San Fruttosio

Portofino dağından ve körfezinden aşağıya doğru inen iki muhteşem patika yol bulunuyor ve ikisi de antik St. Fruttosio Manastırına çıkıyor. Bu bölgeye bu iki yol dışında sadece tekne ile ulaşılabiliyor. Zarif mimarisi çevresindeki ormanla harika bir şekilde örtüşüyor. Akdeniz bitki örtüsü ve faunasını en naif şekilde yansıtan adeta bir mücevher gibi gözüküyor.

6. Chiesa Divo Martino

Chiesa Divo Martino

Bir kitabı kapağına bakarak yargılayamazsınız derler ve bu söz Divo Martino Kilisesi için söylenmiş diyebiliriz. Sade cephesi muhteşem zariflikteki iç görüntüsünü gizlediğinden dolayı ilk bakışta beklentileriniz düşebilir. 12.yy eseri bir zamanlar devasa bronz bir kapıya sahip olan kilisenin tavanları ve sütunları o kadar güzel bir şekilde işlenmiş ki hem yerel halk hem de turistler hayran kalıyor.

7. Portofino Sanat Galerisi 

Portofino Sanat Galerisi

Meşhur Maritiri Olivetta Meydan’ına tepeden bakan galeri sürekli olarak farklı sergilere ev sahipliği yapıyor. Galeride sıkça popüler İtalyan heykeltıraşların ve ressamların çağdaş sanat başyapıtlarını görebilirsiniz.

8. Dağ yürüyüşleri

Dağ Yürüyüşleri

Dolambaçlı yollar Portofino dağının ve parkının yürüyüş yollarını oluşturuyor. Portofino’dan başlayıp muhteşem bir doğanın içine doğru yola çıkıp yürüyüş dışında karadan başka hiçbir araç ile ulaşamayacağınız San Fruttosio’nun el değmemiş koylarına gidebilirsiniz.

9. Paraggi sahili 

Paraggi Sahili

Portofino’dan birkaç yüz metre uzaklıktaki sahil zümrüt yeşili suları ve doğal harikalarıyla hem turistlerin hem de yerel halkın en sevdikleri yerler arasında bulunuyor. Denizin dibindeki kızıl mercanlıklar ise dünyaca ünlü. Restoran ve barların sıklığı da burayı parti seven insanlar için popüler bir yer haline getiriyor.

10. Spring Regattas (Bahar şenlikleri)

Spring Regattas (Bahar Şenlikleri)

Lüks İtalyan Yat Kulüpleri tarafından düzenlenen ve her sene çok büyük bir kitleyi kendisine çeken etkinlikler gerçekten kaçırılmaması gereken bir organizasyon. 100’den fazla tekne Portofino limanından yarışa başlıyor ve 3 gün boyunca durmaksızın yarışıyorlar ve yarışmalarda sportmenlik her daim en üst seviyede oluyor. Konserler ve şovlar ile de renklendirilen eğlence görülmeye değer.

11. Festa Patronale San Giorgio

Festa Patronale San Giorgio

23 Nisan’da Portofino en büyük kutlamasını parti atmosferinde gerçekleştiriyor. Bu dini festivalden dolayı ana meydanda dev bir ateş yakılıyor ve gencinden yaşlısına herkesi etrafına topluyor.

1 Yorum

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz