Edinburgh Old Town, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’un en çok ziyaret edilen, en eski bölgesi. Kayaların üzerine kurulu olan ve tarihi şehir bölgesi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Edinburgh Old Town’da bulunan kalıntılar, bu yerleşim bölgesinin en az 5000 yıl öncesine kadar uzandığını gösteriyor. 16. yüzyılda halkı koruyan Flodden Wall sınırları içinde gelişmiş olan Old Town, yüksek katlı binalara, dar sokaklara, tarihi ve kültürel bir miras olan pek çok bina veya yapıya ev sahipliği yapıyor. Günümüzde ise bölge içerisinde Flodden Wall’ın kalıntılarını görmek mümkün.

Edinburgh-Old-Town

Edinburgh Old Town

Old Town, yüksek katlı binalara, dar sokaklara, tarihi ve kültürel miras olan pek çok yapıya ev sahipliği yapan ve Edinburgh’un tam ortasında şehri ikiye bölen Edinburgh Kalesi başta olmak üzere görülecek birçok yere sahip. Old Town’da, Britanya kraliyet ailesinin İskoçya’daki rezidansı Holyroodhouse Palace’ın bugünkü şekli 17. yüzyılda oluşturulmuş. Şehrin tarihi kilisesi St. Giles Katedrali Edinburgh Kilisesi ve Holyroodhouse Sarayı arasında yer alıyor. Gösterişli Gregoryan mimarisi ve bakımlı avluları ile Old Town’un önemli simgelerinden olan Edinburgh Üniversitesi’ne vakit ayırabilirsiniz. Old Town’un modern yüzü olan Parlemento Binası ise post modern mimari ile inşa edilmiş.

Edinburgh Kalesi

Edinburgh-Castle-UK

Edinburgh Kalesi, şehrin ana caddesi olan Royal Mile’a hâkim bir konumda bulunan Edinburgh’un en yüksek tepelerinden birinde yer alıyor. Old Town’u keşfe çıktığınız ilk durak olan Edinburgh Kalesi, 1000 yıldır görünümünden hiçbir şey kaybetmeden ayakta kalmayı başarmış. Stratejik konumu sayesinde en iyi komutanlar tarafından bile ele geçirilemeyen yapının tamamını gezmek ise yaklaşık üç saat sürüyor. Edinburgh Kalesi içerisinde, Gate House ve Portcullis Gate kapıları, topların bulunduğu Argyll Battery bölümü, One O’Clock Gun, Edinburgh’nın en eski yapılarından biri olan St. Margeret’s Chapel, Royal Palace ve Honours of Scotland bölümlerini ziyaret etmeniz mümkün.

Holyrood

Holyrood-Palace-Edinburgh

Edinburgh Kalesi’nden ayrıldıktan sonra Holyrood’a ulaşmak için Royal Mile’dan ilerlemeniz yeterli. Holyrood’da bir park, bir manastır ve Holyrood Sarayı (Palace of Holyroodhouse) bulunuyor. İngiliz kralının İskoçya’daki malikânesi olan Holyrood Sarayı, kraliyet ailesinin bulunmadığı zamanlarda ziyarete açık. Burada resmi giriş alanı olan Great Stair’i, süslemeleri ve dekorasyonu ile göz dolduran Royal Dining Room’u, Royal Gallery’den bazı parçaları bünyesinde barındıran Queen’s Gallery’yi ve kral ile kraliçelerin tahtlarını görebileceğiniz sergi alanı olan Throne Room’u ziyaret edebilirsiniz.

Masallarda ve masalsı filmlerde rastlanan Edinburgh manzaralarına tanıklık edebileceğiniz bölgelerden sadece biri olan Holyrood Parkı ve burada bulunan volkanik tepe Arthur’s Seat ziyaretçilerine Edinburgh mimari yapısı ile birleşmiş yemyeşil bir görsel şölen sunuyor. Yine Holyrood’da yer alan Parlamento Binası’nı ise zevkli dekorasyonuna tanıklık edebilir, Holyrood ve Royal Mile’a paralel uzanan ve İrlanda mahallesi olarak bilinen Cowgate’i gezebilirsiniz. Pek çok hediyelik eşya dükkânı ve stantların bulunduğu Cowgate’ten Grassmarket’a ulaşabilirsiniz.

Edinburgh Old Town, Edinburgh’un olduğu kadar İskoçya’nın da en çok ziyaret edilen, binlerce yıllık yerleşimiyle koruma altında bulunan bölgesi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz