Edinburgh Kalesi, başkent Edinburgh‘un merkezinde, İskoçya‘nın en önemli turistik adresi. Dünyanın en görkemli kalelerinden biri olarak kabul edilen ve eski krallık sarayı olan Edinburgh Kalesi, her yıl yaklaşık bir milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Kentin Castle Rock bölgesinde, kayaların üstüne kurulu olan kale, tarihi şehirle, şehrin ana caddesi olan Royal Mile’e hâkim bir konuma sahip. Edinburgh’un simgesi olan yapı, yaklaşık 1000 yıldır yıkılmadan ayakta kalmayı başaran dünyanın nadir kalelerinden biri. Kale, muazzam kent manzarası haricinde içerisinde çok önemli bir yapı olan St. Margaret’s Chapel’ini de barındırıyor.

Edinburgh-Castle-Scotland-UK

Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi, Edinburgh’un Old Town bölgesinde yer alıyor. Tarihi geçmişi en az 5000 yıl öncesine dek uzanan Old Town ve çevresi, 16. yüzyılda halkı koruyan Flodden Duvarı sınırları içerisinde yer alıyor.

Northumbria Kralı’nın 17. yüzyılda yeniden inşa ettiği kaleye 400 yıl sonra III. Malcolm ve Kraliçe Margaret yerleşmiş. Edinburgh’un ayakta kalan en eski binası olan ve kraliçe adına yapılan St. Margaret Kilisesi’nin haricinde kalenin kalanı, 1314 yılında yıkılmış. Yaklaşık 700 yıllık süre boyunca yeniden yapılan ve düzenlenen kale 1963’e dek İskoç parlamentosu toplantılarına ev sahipliği yapmış. 1603’te I. Elizabeth’in ölümünün ardından İngiltere tahtına çıkan James’in sarayı Londra’ya taşımasıyla kale, hükümdarların kısa süre konakladıkları bir yer haline gelmiş. Bu tarihten sonra ise Edinburgh Kalesi, daha çok askeri bir kale ve cezaevi olarak hizmet vermiş.

Edinburgh-Castle-Interior

Edinburgh Kalesi’nin bölümleri

Stratejik konumu sayesinde en iyi komutanlar tarafından bile ele geçirilememiş, kentin en yüksek tepelerinin birinde bulunan Edinburgh Kalesi’nin gezmek yaklaşık üç saat sürüyor. Kaleye girişte sizi İskoçların halk kahramanı olan William Wallace’ın ve yine milli kahraman Robert the Bruce‘un bronz heykelleri karşılıyor. Kaleye öncelikle Victoria döneminden izler taşıyan ve savunma için yapılmış bir kale için oldukça dekoratif olan Gate House isimli kapıdan geçiliyor. İçeri sizi avlunun karşıladığı kalenin devamında ise savunmanın bel kemiği olan ikinci kapı Portcullis Gate’ten geçiyorsunuz.

Bu kapıdan geçerek çeşitli topların bulunduğu Argyll Battery bölümünü, Pazar günleri hariç her öğlen saat birde ateşlenen One O’Clock Gun’ı ve buradan daha içlere ilerleyerek Edinburgh’nın en eski yapılarından biri olduğu söylenen ve aynı zamanda evlilik ve vaftiz törenlerine de ev sahipliği yapan St. Margeret’s Chapel’i keşfedebilirsiniz.

Edinburgh-Castle-UK

Kalenin yukarısındaki avluda ise Royal Palace ve üst katlarda yer alan Honours of Scotland bölümlerinde kraliyet mücevherleri görebilirsiniz. Edinburgh’nın şaşaalı geçmişine tanıklık eden ve ışıltısı ile görenleri büyüleyen kraliyet hazinelerine yakından bakmak isterseniz bu bölgelere mutlaka uğrayın. Kral Odası‘nda taşlı mahzende ise, taç, asa ve kılıçtan oluşan İskoç kral elbisesi sergileniyor. İskoçya ve İngiltere parlamentosunun 1707’deki birleşmesinden bu yana kalede korunuyor.

Elbette göz alıcı bir Edinburgh ve Kuzey Denizi manzarasına ev sahipliği yapan kalenin sizi sarıp sarmalayan ihtişamından kurtulabilirseniz!

Edinburgh-Castle-Aerial-View

Edinburgh Kalesi

Adres: Castlehill, Edinburgh EH1 2NG, İskoçya, http://www.edinburghcastle.gov.uk/
Telefon: +44 131 225 9846
Ziyaret saatleri:
Nisan-Eylül ayları arası 09.30-18.00 saatleri arası
Ekim-Mart ayları arası 09.30-17.00 saatleri arası
25-26 Aralık kapalı
1 Ocak 11.00-17.00 saatleri arası açık
Bilet fiyatı: (Nisan 2016- Mart 2017 Dönemi)
16-59 yaş £16.50, 5-15 yaş £9.90 ve 60 yaş üzeri ücretsiz

Edinburgh Kalesi’ne nasıl gidilir

Edinburgh Kalesi, Edinburgh’un merkezinde, Old Town bölgesinde yer alan Royal Mile’in hemen başında yer alıyor.

İskoçya’nın en çok konuk ağırlayan noktalarından olan Edinburgh Kalesi, sizin de listenizin üst sırasında yer almalı!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here