Modernist mimariden en çok etkilenen Avrupa kentlerinden olan Barselona’nın bu unvanı kazanmasındaki en büyük rol büyük mimar Antoni Gaudi’ye ait elbette. Barselona’yı yeniden yapılandırarak yirminci yüzyılda başlayan ızgara modelindeki şehirleşmenin temelini atan Gaudi, kentin görülecek yerlerini birer sanat eserine dönüştürmüş. Öyleki, günümüz Barselona’sının çoğu modernist yapısında Gaudi’nin imzasını görüyorsunuz.

Gaudi’nin yarım kalan bazilikası La Sagrada Familia, Gaudi tasarımı Parc Guell, UNESCO Dünya Mirası sayılan Palau de la Música Catalana, La Boqueria, Picasso Müzesi, Fundació Joan Miró kentte mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Barselona Gezilecek Yerler

1. Sagrada Familia

Barcelona Gezilecek Yerler

Barselona’nın simgesi haline gelmiş ve yapımına 1882’de başlanmışsa da hâlen tamamlanamamış olan Sagrada Familia, Antoni Gaudi’nin tüm hayatını adayarak kırk yıl boyunca çalıştığı ancak ölümüyle bitiremediği bir katedral. Yapımı halen devam eden Neo-Gotik tarzdaki katedralin, her ayrıntısı bir sembol taşıyor. On sekiz kuleden oluşan ve doğuya bakan Nacimiento cephesinin tamamlandığı yapıdan şahane bir kent manzarası izleniyor. Gaudi’nin heykellerinin ve çalışmalarının sergilendiği bir müzenin de yer aldığı Sagrada Familia’nın zemin katında ise, Gaudi’nin mezarı bulunuyor.

2. Casa Batlló

Barselona Gezilecek Yerler

Gaudi’nin dış cephesi ile iç tasarımını yaptığı Casa Batllo, Casa Mila ile birlikte Passeig de Gràcia Bölgesi’nin en özel ve dikkat çekici yapılarından. 2005’te UNESCO Dünya Mirası listesine giren yapı, modernizmin başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Gaudi tarzı süsleme ve sembollerin bulunduğu, seramik ve mozaiklerden inşa edilen yapı, kıvrımlı dış hatları, kullanılan farklı dokular ve parlak renkleriyle göz alıcı.

3. Casa Mila

Barselona Gezilecek Yerler Casa Mila

Passeig de Gràcia Bölgesi’nin bir diğer Gaudi şaheseri olan ve yapımı 1912’de tamamlanan Casa Mila, dalgalı hatlarıyla hiç düz duvarı bulunmayan bir başka modernist başyapıt. Gaudi’nin tasarımı olan mobilyalarla, kapılarla, kapı kollarıyla ve süslemelerle dekore edilmiş olan odaları, havalandırma kuleleri, baca ve merdivenleriyle oldukça sıra dışı bir mimariye sahip yapıdan da muhteşem Barselona manzarası ile yaz aylarında düzenlenen caz performanslarını izlemek mümkün.

4. Park Guell

Park Guell

Gracia Bölgesi’nde yer alan ve Guell hanedanlığı tarafından Gaudi’ye yaptırdığı Park Guell, Barselona’nın en büyük parkı. Kıvrımlı hatların seramiklerle süslü mozaikleri, Gaudi’nin on dört yılını almış. Passeig de Gracia’nın arkasındaki tepede yükselen parktan muhteşem bir kent manzarasını gözler önüne seren park, UNESCO Dünya Mirası listesinde. Girişteki ejderha heykeli, renkli ve kubbeli iki yapısı, seksen altı devasa sütunun desteklediği merdivenler ve kıvrımlı yürüyüş yollarının yanı sıra, park alanı içerisinde, bir zamanlar Gaudi ailesinin de uzun yıllar yaşadığı beş villa bulunuyor.

5. Las Ramblas

Barselona Gezilecek Yerler Las Ramblas

Barselona’nın en popüler, en canlı ve en renkli caddesi olan Las Ramblas, iki kilometre uzunluğuyla kuzeyde Plaça de Catalunya’dan başlayıp denize doğru devam ederek Port Vell’de sonlanan bir merkez. Beş küçük caddenin birleşmesiyle oluşan bir cadde olan Las Ramblas’ta yer alan her caddenin kendine özgü karakterine hayran olmamak elde değil. Adını Font de Canaletes çeşmesinden alarak Plaça de Catalunya yönünden caddenin ilk bölümü olduğu için, her daim kalabalık olan Rambla de Canaletes; çeşit çeşit kuş kafeslerinin yol boyunca sıralandığı Rambla dels Estudis; dört bir yanınızı saran rengârenk çiçekleriyle Rambla de Sant Josep ve en meşhur cadde olan Mercat de la Boqueria…

6. Mercat de la Boqueria

Mercat de la Boqueria

Las Ramblas’ın en renkli, en hareketli ve en keyifli yerlerinden olan Mercat de la Boqueria, on dokuzuncu yüzyıldan bu yana kentin tüm yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılayan devasa bir pazardan oluşuyor. Fotoğraf meraklılarının mutlaka uğraması gereken cadde, metal tavanının altında şarküteriden, meyve sebzeye, deniz ürünlerinden el yapımı şaraplara, taze kesilmiş İtalyan makarnalarına dek kurulan tezgâhlardan oluşuyor. Her Pazar sabahı kurulan Pazar, akşam hava kararana dek açık.

7. Museo Picasso

Museo Picasso

Paris’te yer alan müzeden sonra en büyük Picasso müzesi olan Museo Picasso, Picasso’nun üç binden fazla eserini barındırıyor. 1895-1904 yılları arasında Barselona’da yaşayan ve bu dönemde empresyonizm ile sembolizm akımlarının etkisinde kalan Picasso, “Mavi Dönemim” olarak adlandırdığı çalışmalarını bu kentte yaratmış. Carrer Montcada üzerinde yer alan beş Orta Çağ sarayının birbirine bağlanmasıyla kurulan müzenin saraylarında sergilere de yer veriliyor.

8. Barri Gotik

Barri Gotik

Barselona’nın eski şehir merkezi olan ve Las Ramblas’ın hemen batısında yer alan Barri Gotik, Orta Çağ saray, manastır ve kiliselerine ev sahipliği yapan tarihi bir bölge. Labirenti andıran dar ve taş sokaklarıyla ünlü olan Barri Gotik sokaklarında keşfedilecek çok sayıda tarihi yapı, kafe ve restoran bulunuyor. Barri Gotik’i ve çevresini dolaşmanın en güzel yolu ise yürümek! Bölgenin en önemli yapıları ise, La Seu Katedrali, Ajuntament (Belediye Binası), Palau de la Generalitat (Meclis Binası), Eylül ayında La Merce Festivalinin düzenlendiği Plaça Sant Jaume, Museu d’Historia de la Ciutat (Şehir Tarihi Müzesi) ve meydanı çevreleyen saray Palau Reial (Kraliyet Sarayı).

9. La Seu Katedrali

La Seu Katedrali

Barri Gotik Bölgesi’nin en önemli tarihi dokusu olan ve yapımına 1298 yılında başlanan La Seu Katedrali, Katalan gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri kabul ediliyor. Kentin en etkileyici katedrallerinden olan La Seu, sivri uçlu gotik çan kuleleri, yüksek kemerleri, gotik koro sıraları, sunakları, şapelleri, altar panoları ve Santa Eulalia’nın kaymak taşından yapılmış mezarıyla fazlasıyla görkemli olan yapının portakal, manolya ve palmiye ağaçlarıyla süslü kemerli yolu ise en dikkat çeken bölgesi. Hafa sonu için Barselona’daysanız kiliseyi pazar günleri katedralin önünde yapılan Katalan halk dansı gösterilerini kaçırmayın!

10. Montjuic

Montjuic

Barselona’nın güneybatısında bir tepe olan ve teleferik, füniküler veya otobüsle çıkabileceğiniz Montjuic Tepesi, eşsiz bir kent manzarasının yanı sıra, sportif aktiviteler için inşa edilmiş alanları ve müzeleri de barındırıyor. Kelime anlamı “Yahudi Tepesi” olan tepe, 1992 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak büyük çaplı yenilemelerden geçirilmiş bir bölge.

11. Miro Müzesi

Miro Müzesi

Montjuic Tepesi’nde yer alan ve ünlü sürrealist Katalan ressam Joan Miro’nun erken dönem eserlerinden başlayıp kronolojik olarak sergilendiği Fundacio Joan Miro Müzesi, ressamın sanatını nasıl geliştirdiğini gözler önüne seriyor. Miro’nun karakalem çalışmalarından, heykellerine ve duvar halılarına dek yer verilen müze binası ise, ünlü mimar Josep Lluis Sert tarafından tasarlanan başlı başına bir sanat eseri.

12. Dali Müzesi

Dali Müzesi

Barselona’nın kuzeyinde, Fransa sınırına yakın bir kasaba olan Figueres’te yer alan Salvador Dali Müzesi, dünyaca ünlü müzelerden biri. Yirminci yüzyılın ve sürrealizmin en önemli sanatçısı olan Dali’nin kara kalem ve yağlı boya çalışmaları ile kısa filmlerinin ve üç boyutlu eserlerinin sergilendiği müzeyi mutlaka görün.

13. Ulusal Katalan Sanatı Müzesi

Ulusal Katalan Sanatı Müzesi

Palau Nacional’ın görkemli binasının kubbesinde yer alan ve Orta Çağ Katalan sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz Ulusal Katalan Sanatı Müzesi, Romanesk tarzda inşa edilen kiliselerin iç mekânları, altar panolar, kiliseleri süsleyen eserler, İncil’in bölümleri, freskler ve para koleksiyonlarını sergiliyor. Palau Nacional bünyesindeki modern sanat eserlerinin sergilendiği Museu d’Art Modern de Catalunya’yı da gezebileceğiniz gibi, önündeki Font Magica Havuzu’nun etkileyici ışıklandırmasını da görebilirsiniz.

Barselona gibi kendine has bir kentin gezilecek yerleri elbette bunlarla sınırlı değil. Eğer çocuklarınızla seyahat ediyorsanız, içerisinde Bilim Müzesi’nin de bulunduğu ve Parc De La Ciutadella içerisinde yer alan Barselona Hayvanat Bahçesi‘ni ve Avrupa’nın en büyüklerinden olan Barselona Akvaryumu’nu da gezerek keyifli ve eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz