Kendine has bir karakteri olan Barselona, İspanya’nın olduğu kadar Avrupa’nın da en çok ziyaret edilen kentlerinden. Katalan kültürü ve başkaldırı dansı olarak bilinen Flamenko dansıyla özgürlüğün kenti, gelenlere bu hissi rahatlıkla geçiriyor. İklimi dolayısıyla sıcak ve canlı bir yapıya sahip olan şehir, Gaudi’nin eserlerine yansıyan estetik ve masmavi denizden gelen rahatlamayı her köşesinde taşıyor.

Tarihi MÖ. 230’lara dek uzanan kent, sürekli değişerek her yıl görenleri şaşırtmayı başarıyor. Yalnızca bir yıl bile uzak kalsanız yeni bir şeyler bulabileceğiniz Barselona, toplam dört milyonluk nüfusuyla gelişmeyi asla elden bırakmıyor. Özellikle mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan kente, modernista akımının en farklı ve güzel örneklerini bulmak mümkün. Kaldırımlardan binaların tepesine, sokak taşlarından lamba başlıklarına kadar bu mimarinin izlerini taşıyan şehir oldukça farklı bir atmosfere sahip.

Barcelona Gezilecek Yerler

Avrupa’nın En Dinamik Şehri: Barselona Gezi Rehberi

Tarihi, kültürü ve gelenekleriyle Akdeniz’in tüm özelliklerini yansıtan Barselona, retro yaşamın yanı sıra modern hayatı da içinde barındırıyor. Gotik yapılar ve binaların yanından geçen modern kablolu tramvay hatları kentin bu çok yönlü yanını ziyaretçilere rahatlıkla gösteriyor.

Ne kendi ülkesinde ne de dünya üzerinde herhangi bir başkent bilinmiyor olsa da Barselona’nın sanatsal ve kültürel naifliği onu dünyanın en iyi şehirlerinden biri yapmayı başardı. Kıyıda bulunan muhteşem konumu, tarihi yerleri, son trend alışveriş mekanları ve restoranları, muhteşem mimarinin arasına serpiştirilmiş gece kulüpleriyle dünyanın en modern ve kozmopolit şehirlerinden biri haline geldi.

Gaudi’nin fantastik mimarisi ziyaretçileri baştan çıkarmakla kalmıyor, şehrin enerjik, tarz, yaratıcı ve ilginç tarafını da güçlü bir biçimde yansıtıyor. Yenilik adına her şeyi kabul eden, gece hiç uyumayan ve leziz mutfağıyla başlı başına akılları baştan alan bir şehir.

Bu modern ve yenilikçe ruh Barselona’yı dünyanın en çok ziyaret edilen kentlerinden biri haline getirdi. Küçük boyutları sayesinde tarihi bölgelerinden, müthiş Akdeniz sahillerine  yürüyerek gidilebiliyor olması da özellikle Turistlere çok çekici geliyor. Deniz kıyılarında yapılan uçsuz bucaksız yerler şehrin dinlendirici, rahatlatıcı ve davet edici atmosferini tamamlıyor.

Barselona Gezilecek Yerler

Sürekli olarak dairesel bir gelişme gösteren şehri gezmenin en kolay yolu gelişmiş metro hattını kullanmak. Ancak orada yaşayan halka göre Barselona en güzel yürüyerek geziliyor. Merkezden başlayıp uzaklaşarak gezmeyi planlamak kentteki detayları kaçırmamayı sağlayarak keyifli bir gezinti imkânı sunuyor.

1. Sagrada Familia

Barcelona Gezilecek Yerler Sagrada Familia

Gaudi’nin Sagrada Familia’sı yaklaşık elli yıldır üzerinde vinçlerin durduğu henüz bitmemiş bir başyapıt. Barselona’nın simgesi olan yapılardan biri olan katedral, Antoni Gaudi’nin 1883’te yapımına başlayıp 40 yıl boyunca çalıştıktan sonra ölene dek tamamlayamadığı bir proje. Neo-gotik tarzdaki katedralin on sekiz 8 kulesinden birine çıkarak muazzam Barselona manzarasını izleyebilirsiniz.

2. Passeig de Gràcia

Barcelona Gezilecek Yerler Passeig de Gracia

Passeig de Gràcia sürreal yapısıyla bilinen bir başka mimari bölge. Caddenin iki ikonu, Gaudi’nin olağanüstü Casa Batllo’su ve Casa Mila’sı hiçbir şekilde düz çizgiler içermeyen ve soyut şekillerle bezenmiş dış cephesiyle muhteşem bir görüntü oluşturuyor. 2005’te UNESCO Dünya Mirasları arasına giren ve modernizmin başyapıtlarından biri kabul edilen Casa Batllo, ön cephesinde pek çok sembol barındırıyor.

3. Park Guell

Barcelona Gezilecek Yerleri

Guell ailesinin soyluluk göstergesi olarak Passeig de Garcia Bölgesi’nde yer alan ve Gaudi’ye yaptırdığı Park Guell, şehrin en büyük parklarından biri. Gaudi’ye özgü kıvrımlar ve seramik parçalarından yapılmış mozaiklerle tasarlanan parktan muhteşem bir Barselona manzarası izleyebilirsiniz. Zira park, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Parc Güell, çeşmelere, sıralı kemerler altında bulunan yürüyüş yollarına ve devasa bir merdivenin sonunda bulunan görkemli bir salona sahip.

4. Picasso Müzesi

Picasso Müzesi

Barselona’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Picasso Müzesi, Picasso’nun ilk çalışmalarının sergilendiği ve resimle birlikte çizim ve seramik çalışmalarının da bulunduğu önemli bir müze. Carrer Montcada üzerindeki beş Orta Çağ sarayının birbirine bağlanmasıyla kurulan müzenin üç sarayı sürekli sergi olarak Picasso’nun üç binden fazla eserini barındırıyor.

5. Miro Müzesi

Miro Müzesi

Ünlü sürrealist Katalan ressam Joan Miro’nun erken dönem eserlerinden başlayıp kronolojik olarak sergilendiği eserlerinin sergilendiği Miro Müzesi’nde, Miro’nun karakalem çalışmalarından, heykellerine ve duvar halılarına dek pek çok eser bulunuyor. Müze binası da bir o kadar çarpıcı güzellikte.

6. Ulusal Katalan Sanatı Müzesi

Ulusal Katalan Sanatı Müzesi

Palau Nacional’ın görkemli binasının kubbesinde yer alan Ulusal Katalan Sanatı Müzesi’nde, Orta Çağ sanatının en güzel örneklerini görebilir, Romanesk tarzda inşa edilen kiliselerin iç mekânları, altar panolar, kiliseleri süsleyen eserler, İncil’in bölümleri, freskler ve para koleksiyonlarına hayran olabilirsiniz.

7. Las Ramblas

Las Ramblas

Günün her saati kalabalığın eksik olmadığı, turistlerin ilk durağı olan Las Ramblas, beş küçük caddenin birleşmesiyle oluşmuş uzun bir cadde. Şehrin nabzını tutmak için ideal olan Las Ramblas’da, sokak performans sanatçıları turistleri belki de en ünlü İspanyol caddesinde karşılıyor. Güzel ve çekici kafelerden ayrılmaya vakit bulabilirseniz bazı anıtsal binaları görme şansınız da var.

8. Mercat de la Boqueria

Mercat de la Boqueria

Las Ramblas’ın en renkli ve en keyifli yerlerinden biri olan Mercat de la Boqueria, La Boqueria ve Mercat de Sant Josep olarak da bilinen ve on dokuzuncu yüzyıldan kalma bir pazar. La Boqueria’da,  balık, deniz ürünleri, şarküteri ürünlerinden meyve sebzeye el yapımı şaraplardan taze kesilmiş İtalyan makarnalarına kadar her şey var.

9. Barselona Katedrali

Barselona Katedrali

On dördüncü yüzyıldan kalma bir gotik yapı olan ve kulesinin on dokuzuncu yüzyıla ait olduğu Barselona Katedrali, duvarlarında muhteşem güzellikte Barok dönemine ait altar panolarının, ortaçağ Katalan resimlerinin bulunduğu tarihi bir doku.

10. Torre Agbar

Torre Agbar

Agbar Kulesi olarak bilinen ve otuz üç katlı bir bina olan yapı, Fransız mimar Jean Nouvel tarafından inşa edilen kentin en yeni simgesi. Tamamen çelik ve camdan yapılan  142 metrelik bina, Santiago Calatrava tarafından tasarlanarak 130 metrelik Montjuic Communications Tower’dan daha yüksek olması sağlanmış.

Barselona yeme ve içme

Barselona mutfağı yaratıcı şefleriyle devrim yapmış ve dünyanın her yerinden gezginleri restoranlarına çekmeyi başarmış. Bu da şu demek oluyor, diğer kentler yemek konusunda aynı ve hatta daha kaliteli sunumlara sahip olabilir ancak hiçbir yer özgünlük konusunda burasıyla yarışamaz. Barselona’nın “ölmeden tadılması gereken” yiyecekleriyle rekabet edebilmek için birçok yer tasarımlarını ve reklam tarzlarını değiştirerek ayakta kalmaya çalışıyor.

Barselona yeme ve içme

Barselona alışveriş

Tüm İspanyol şehirlerine nazaran Barselona oldukça iyi alışveriş imkânına sahip. Çok sayıda modern butik ve giderek artan çarpıcı mimariyle Mercat Santa Caterina gibi dükkânlarıyla dünyanın hiçbir yerinde olmayan orijinal çizgiye sahip mekânlarıyla ziyaretçilerini kucaklıyor.

Paseo de Garcia en kaliteli ve üst düzey markalara ev sahipliği yaparken daha alışılmadık tarza sahip olanlar için El Born bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

La Boqueria’da ise, demir işlemeler ve renkli camlarla yapılmış çatının altında bulunan bir yiyecek pazarı ve öğle yemeği için çok taze deniz ürünlerini bulmanız mümkün.

Barselona konaklama

Barselona’da uygun fiyatlı hostellerden, beş yıldızlı lüks otellere dek her tür konaklama imkânı mevcut olmakla birlikte yoğun olan turizm sezonlarında bazen sayı olarak turist nüfusunu karşılamada yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle seyahatinizden önce otel rezervasyonunuzu mutlaka yaptırın. Barri Gotik, El Raval, L’Eixample gibi bölgelerdeki otelleri tercih ederseniz Barselona’daki gezilip görülecek yerlere oldukça yakın. Las Ramblas çevresi ise sürekli kalabalık ve gürültülü olduğu için konaklamak için iyi bir alternatif olmayabilir. Seçeceğiniz otelin metro hattına yakın olmasına özen gösterin.

Barselona Turu

Barselona’ya nasıl gidilir

Line 10 Treni, ana havaalanı olan El Prat Havalimanı ile şehir merkezini, Sants ve França İstasyonlarını birbirine bağlıyor. Yaklaşık yarım saat kadar süren yolculuklar için her yarım saatte bir sefer var. Sabah 6’dan gece yarısına kadar her on beş dakikada bir kalkan Aerobus’ler ise, şehir merkezine yaklaşık yirmi beş dakikada ulaşıyor.

Eğer Ryanair gibi düşük bütçeli bir havayoluyla geliyorsanız, Girona Havaalanına ineceksiniz. Oradan Passeig de Sant Joan’a giden otobüse binip ortalama bir saat on dakikada merkeze ulaşabilirsiniz.

Yine ucuz hava yollarının kullandığı üçüncü bir havayolu da Reus Havalimanı. Buradan şehir merkezine ulaşım da yaklaşık bir saat on dakika sürüyor.

Barselona’yı yürüyerek dolaşmak mümkün ancak yine de ulaşım araçları içerisinde metroyu kullanmak en iyi seçenek.

1 Yorum

  1. Gezinizi her yıl Eylül ayının üçüncü haftasında Barselona’da gerçekleşen La Merce Festivali’ne denk getirirseniz; müzelerin çoğunu ücretsiz gezebilir, gerçekleşen pek çok etkinliği hiç para vermeden izleyebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz