Ana Sayfa Fransa Paris Eyfel Kulesi, Paris

Eyfel Kulesi, Paris

3397
3

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower) dünyanın en meşhur ikonlarından biri ve Fransa’nın Paris şehrinde Seine Nehrinin kıyısında yer alıyor. Paris’in halkının sıkça çimlerinde oturup şaraplarını yudumladıkları, halka açık yeşil alanı olan Champ de Mars üzerine inşa edilmiş olan bu görkemli yapı, tamamen demirden yapılmış.

Fransa‘nın ünlü kulesi Eiffel Tower, adını kendisini inşa eden mühendisten alıyor ve şehrin en yüksek yapısı olma unvanını da elinde bulunduruyor. 1889’da yapıldığı günden bu yana dünya çapında yılda 200 milyondan fazla ziyaretçi alabilen çok ender yapılardan biri olmanın yanı sıra, dünya üzerinde ki en fazla gelir getiren eser niteliği de taşıyor.

Eiffel Tower
Eiffel Tower, Paris, Fransa

Eyfel Kulesi hikayesi

Yılda 7 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen anıtı ve dünyanın en çok fotoğraflanan yerlerinden olan kule, isim babası da olan Gustave Eiffel’in tasarımı. Mimarı ise yaygın kanının aksine Stephen Sauvestre.

Yapımında çalışan mühendisler deney yaptıkları ve tam olarak ne olacağını bilmedikleri konusunda suçlamalara maruz kalmış olsalar da kendilerine güveniyorlardı ve ne yaptıkları konusunda kararlı ve emindiler.

Kulenin rüzgar ve çok güçlü fırtınalar karşısında ayakta kalabilmesi için tasarlanması gerektiğini biliyorlardı. Tüm suçlamalara ve eleştirilere rağmen onca çalışma 1889’de meyvesini verdi ve Paris’in en büyük yapısı olarak tarihteki yerini almış oldu.

Eyfel Kulesi Paris
Gece Eyfel Kulesi manzarası şahane

Eyfel kulesinin inşası sadece 3 yılda bitti ve asıl amacı radyo vericilerini yerleştirmekti. 324 metre uzunluğunda, 24 metrelik bir antene sahip olan Eyfel Kulesi tam 7,900 ton ağırlığında devasa bir yapı. İnşa edildiği yıllarda ilginç tasarımıyla gören kişileri hayretler içinde bırakmıştı.

Kulenin inşasında 18,038 adet çelik parça kullanılmış. Parçaların birleştirilmesi için 2.5 milyon civarında perçinleme işlemi yapılmış. Yasa gereği kulenin paslanmasını önlemek adına 7 yılda bir 60 ton boya ile baştan boyanıyor.

Eiffel Tower Fransa
Farklı bir açıdan Eyfel Kulesi

Paris Eyfel Kulesi

Yazar Guy de Maupassant sürekli Eiffel Kulesi’nden nefret ettiğini dile getirip, her gün kulenin içinde yer alan kafeye gidiyor, nedeni sorulduğunda ise “Paris’te Eiffel’in görülmediği tek yer burası” diyormuş. Gerçekten de doğru, Fransa’nın başkentinde adeta bir kuzey yıldızı Eiffel kulesi.

Kulenin ziyaretçileri üç farklı asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşıyor. Kulenin ilk katında Gustave Eiffel ve 1889’deki sergiden görüntülerin izlenebileceği bir kısa film gösteriliyor. Ayrıca Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunuyor. İlk ve ikinci katlarda lokanta ve kafeler mevcut.

Eifel Kulesi
Eyfel Kulesi Paris şehrinin gözdesi

Üçüncü kattaki en üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapıp ve başka bir asansöre geçiyor. 3. katta Gustave Eiffel’in nefes kesici Paris manzarasına sahip özel dairesi bulunuyor.

Eyfel Kulesi’nin şahane ışıklandırma sistemi 1985’te mühendis Pierre Bideau tarafından yapıldı. Işıklandırma sistemi sayesinde geceleri Eyfel Kulesi’nin manzarasını görmek isteyenlerin sayısı arttı. Devasa kulenin düzenlenen ilk ışıklandırılmasında 352 adet sodyum sarı ve turuncu lambalar yerleştirilmişti.

Kulenin ikinci katına kadar merdivenle çıkmak 7€, asansörle çıkmak ise 11€. Eğer en yukarı kata çıkmak istenirse 17€ ödemek gerekiyor. 4 yaşın altındaki çocuklar için ücret talep edilmiyor. 4-11 ve 12-24 yaş arasına indirim uygulanıyor. Kuyrukta beklemek istemeyenler için biletler online olarak da satın alınabiliyor. Yılbaşı döneminde, 1 Aralık- 31 Ocak tarihleri arasında kulenin 1. katında, Paris’in 57 metre yukarısında, 190 metrekarelik bir buz pateni pisti kuruluyor.

Eyfel Kulesinin içi

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

Eyfel Kulesi nerede: Eyfel Kulesi, Paris’te Seine Nehri kıyısında, Champ de Mars’da yapılan dünyanın en çok tanınan yapılarından biri. Eyfel kulesi yüksekliği tam 320 metre ve yükseklikle dünyanın en yüksek yapısı olarak 41 yıl boyunca adından söz ettirdi. Amerika’nın New York şehrinde inşası tamamlanan Chrysler Binası sonrası bu birinciliğini kaptırdı.

Eyfel kulesi ne amaçla yapıldı: Paris Kulesi olarak da bilinen Eyfel, Fransız devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen dünya fuarı için tasarlanmıştı. İlk önce Barcelona’da 1888 Dünya Fuarı için yapılması planlanan kule, bu fikrin reddedilmesi nedeniyle, Paris fuarının giriş kapısı olarak inşasına 1887’de başlanarak 1889’de tamamlandı.

Eyfel Kulesinin içi

Eyfel Kulesi’nin 1909’da sökülmesi planlanıyordu, ancak kule, iletişim için çok uygun yükseklikte olduğundan radyo anteni olarak kullanılmasına karar verildi. Bugün yılda 7 milyon turist çeken Eyfel Kulesi, dünyanın parayla en çok ziyaret edilen anıtı ünvanına sahip.

Eyfel Kulesi hikayesi: Eyfel Kulesi özellikleri ile oldukça ilginç. 3,000 işçinin bir araya getirdiği 18,038 parça demirden oluşturulan ve Koechlin’in yaptığı dizaynla iki buçuk milyon perçinle birleştirilen 10,000 ton ağırlığındaki Paris Kulesi, ismini inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel’den alır. Kulenin en tepesinde Gustave Eiffel’in kendisine ait bir dairesi vardı.

Eyfel Kulesi
Gün batımında Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi bu gün inşa edilmiş olsaydı, yaklaşık 31 milyon dolara mal olurdu. Işıklandırma sisteminde 20 bin lamba olan Eyfel Kulesinin tepesine ulaşmak için 1665 adet basamağı tırmanmanız gerekiyor.

Eyfel Kulesi her 7 yılda bir, 60 ton boya ile yeniden boyanıyor. Dünyada 30 dan fazla kopyası olan Eyfel Kulesi, sıcaklık değişiklilerine bağlı olarak yüksekliği 15 cm değişiyor.

Dolandırıcı Victor Lustig, Eyfel Kulesi‘ni, hurda ticareti yapan kişiye satmayı başardı. Franz Reichelt tasarladığı paraşütü Eyfel Kulesinin ilk güvertesinden 60 m. yükseklikten denedi ve düşerek hayatını kaybetti.

3 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz