Hayatta her şeyin bir zamanı var, fakat artık seyahat etmenin özel bir tarih aralığı kalmadı. Öyle ki, günümüzde seyahat kültürü yılın dört mevsimine, 12 ayına yayılıyor. Yılın hemen her dönemi ılıman olan bölgeleri ve egzotik ülkeleri görebileceğiniz gibi, yeni kültürlerle tanışıp farklı coğrafyalar keşfedebiliyorsunuz.

Ancak mevsim seçimi, planladığınız ülkenin konumu söz konusu olduğunda devreye giriyor. Örneğin Türkiye’nin yer aldığı Kuzey Yarım Küre’de kış mevsimi hüküm sürerken, Güney Yarım Küre’deki ülkelerde yazı doyasıya yaşayıp dönebiliyorsunuz. Bir yandan da kültürel ve sanatsal etkinliklere ilgi duyanlardansanız, seyahatinizi festival tarihlerine göre ayarlamanız gerekiyor.

Hangi Mevsimde Nereye Gidilir Kenya
Kenya

Hangi Mevsimde Nereye Gidilir

Seyahat etmek her mevsim güzel, ancak yerinde ve zamanında seyahat etmek de inanılmaz keyifli. Dünyada ve Türkiye’de gezilip görülecek öyle çok yer var ki, her bir adreste kültür, coğrafya, tarih, doğa, yemek, gibi farklı özellikleri görmek için en ideal dönemi tercih etmek, seyahatinizden azami bir memnuniyetle dönmenizi sağlayacak.

1. Ocak ayında nereye gidilir

Bahamalar
Bahamalar

Kuzey Yarım Küre ocak ayını yaşarken Güney Yarım Küre’de yaz mevsimi başlıyor. Bu da Arjantin, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Tanzanya, Şili gibi ülkelere seyahat etmek için ideal bir zaman. Aynı zamanda ılıman iklimin hüküm sürdüğü Hawaii, meltemlerin etkisindeki Bahamalar ve Senegal kış aylarında güneşin tadını çıkarmak isteyenler için muazzam yerler.

Yağışların henüz başlamadığı Kenya ya da kısa süre sonra toz fırtınaları ve şiddetli kasırgaların baş göstereceği Pakistan’ı da düşünebilirsiniz. Kayak yapmak isterseniz, Amerika’da yer alan Aspen’i, deniz, güneş ve kumdan vazgeçemiyorsanız da Puket’i tercih edebilirsiniz.

2. Şubat ayında tatile gidilecek yerler

Senegal
Senegal

Kuzey Yarım Küre’de şubatın etkisiyle kuvvetli bir kış yaşanırken, kurak bir iklimin sürdüğü Meksika ve Senegal’de yaz tüm hızıyla sürüyor. Çocuklar için yarı yıl tatiline rastlayan bu dönem eğlence parklarının yoğun olduğu Doğu ve Batı Amerika, kayak ve Disneyland Paris için Fransa, İsviçre ve İtalya favori ülkeler arasında. Güneşli Batı Afrika sahillerinde yeniden denizin tadını çıkarabilir, Doğu Afrika, Hindistan ve Orta Amerika’ya bir seyahat de planlayabilirsiniz.

Yine şubat ayı içerisinde düzenlenen Dubai Shopping Fest için Dubai’ye, kültürel turlara ilgi duyanlar Arjantin, Avustralya, Belize, Brezilya, Kanada, Şili, Costa Rica, Ekvador, Guatemala, Venezuela, Hindistan, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Afrika’ya gitmeyi düşünebilirler.

Yazdan vazgeçemeyenler Koh Samui, Malezya, Maldivler, Sri Lanka, Tayland, Karayipler, Hawaii, Hong Kong’u, safariciler ve fotoğraf tutkunları da Kenya ve Tanzanya’da Masai Mara ve Serengeti’yi planlayabilirler.

3. Mart ayında tatile gidilen yerler

Arjantin
Arjantin

Mart ayı, bizim için ilkbaharın habercisi olsa da Güney Yarım Küre’de sonbaharın yaprakları yavaştan sararmaya başlıyor. Kış soğukları bastırmadan Güney Yarım Küre veya Orta Amerika’da son bir tura çıkabilir, Arjantin, Avustralya, Güney Afrika, Meksika, Brezilya, Belize, Venezüella, Karayipler, Şili, Kosta Rica, Ekvador, Guatemala ve elbette Hawaii’yi gezebilirsiniz. Doğuya uzanırsanız, Hong Kong, Hindistan, Malezya, Maldivler, Filipinler, Sri Lanka, Tanzanya, Tayland’a bir seyahat planlayabilirsiniz.

Havaların ısınması ile birlikte Güney Avrupa’da Nice, Cannes, Barcelona, Roma sokakları renklenip neşeleniyor. Fransa’nın Cote d’Azur bölgesini, yakıcı sıcaklar başlamadan gezmenin tam zamanı! Kuzey Afrika çöllerinde gezinti için en uygun mevsim olan ilkbaharda, Bahamalar ve Martinik en gözde sezon başlıyor.

Kuzey Afrika’nın ve Orta Doğu’nun en güzel seyahat dönemi martta başlarken Mısır, Fas, Tunus ve Beyrut’un yanı sıra, kuzey kutbunu keşfetmek, geyiklerle, haskilerle kızak yapmak, kar motosikletleri ile safari yapmak, Iglo’larda konaklamak isteyenler için ise Finlandiya’nın Lapland bölgesi için büyülü zamanlar! Avusturya Alpleri kayak için, Goa’da yazı yaşamak için ideal.

4. Nisan ayında sıcak olan ülkeler

Tibet
Tibet

Japon Adaları’nda kiraz ağaçlarının çiçek açmaya başladığı nisanın gözdesi Tibet. Bunun dışında, nisan ayı, hemen hemen mart gibi düşünülebilir. Mısır, İtalya, Fas, İspanya bu mevsimde gayet uygun. Turist akınına uğramadan Akdeniz sahillerinin tadını çıkarabilir, Karayipler’de güzel havaların sonuna yetişebilirsiniz. Costa Rica, Kıbrıs, Fas, Lübnan, Ürdün, Mısır gibi Akdeniz ülkeleri nisan ayında sıcak olan ülkeler. Aynı zamanda Güney ve Orta Amerika uzak rota düşünenler için mükemmel tercih. Deniz, güneş ve kum için de Sharm El Sheikh’i düşünebilirsiniz.

5. Mayıs ayında yurtdışında nereye gidilir

Norveç
Norveç

Güneşli ve ılık ilkbahar günlerinin başlaması ile birlikte Büyük Britanya Adaları ve İsveç, Norveç, Finlandiya çiçek açmaya başlarken, Orta Amerika ve Karayipler ise sonbahara dek süren yağışların başlamasıyla birlikte gündemden düşüyor. Batı Afrika içinse mayıs ayı, yağmurlar başlamadan gitmek için son fırsat. Diğer yandan tur fiyatları tırmanmadan Orta Avrupa seyahati yapmanın İtalya, Roma, Floransa ve Venedik’in de tam zamanı. Mayıs ayında nerede denize girebilirim diye düşünüyorsanız güneş ve kum için Bali ve Madagaskar’ı düşünebilirsiniz.

6. Haziranda yurtdışında nereye gidilir

Singapur
Singapur

Sonbahara kadar Hint Okyanusu’nda yer alan adalar, özellikle de Polinezya haziranın ideal destinasyonları. Alışveriş tutkunları 29 Mayıs-29 Haziran arasında düzenlenen rengarenk Singapur Shoping Fest çok çekici olabilir. Sıcacık Singapur, Maldivler ve Malezya’nın Langkawi Adası aklınızda bulundurun. Diğer yandan Avrupa’da İspanya, İrlanda, İtalya, Fransa güzel tercihler. Ancak 21 Haziran’ın 15 gün öncesi veya sonrası Moskova ile St. Petersburg‘u içeren Beyaz Geceler turları için nefis zamanlar.

Muson yağmurları döneminde olan Malezya, Maldivler, Mauritius, Seyşeller’i de tercih edebilirsiniz. Günde bir veya iki defa yarım saat süreyle yağan yağmur çok yoğun olsa da oldukça kısa süreli yağdığından, havanın nemini de alıyor.

7. Temmuz ayı tatil önerileri

Kenya
Kenya

Temmuz ve ağustos ayları başında binlerce antilop Massai Nehrini aşabilmek için Serengeti’nin kuzey yamaçlarından geçiyor. Bu da Kenya ve Tanzanya meraklıları için en doğru zaman demek! Avrupa’da ise yağmura veda eden İrlanda ve Britanya Adaları, bunaltmayan sıcak hava ile gezmeye en uygun dönemini yaşıyor. Finlandiya, İsveç, Bolivya, Brezilya, İrlanda, İngiltere, İskoçya, Kenya, Tanzanya, Zanzibar temmuzun güneş gibi parlayan destinasyonlar.

Muson yağmurları ise çoktan Güneydoğu Asya ve Orta Amerika’da etkisini göstermeye başladı. Bu bölgelere gitmek için program yaptıysanız, muson yağmurlarının tüm şiddetiyle sürdüğünü bilerek önleminizi alın. Ancak temmuzda Amerika’nın güneyinde, özellikle Miami ve Orlando’da fırtına mevsimi yaşanıyor. Bazı yıllar uçak seferlerinin günlerce iptal edildiği oluyor.

8. Ağustosta yurt dışına nereye gidilir

Kuzey Fiyortları
Kuzey Fiyortları

Ağustosun favori destinasyonu, İskandinavya ve kuzey fiyortları. Yaz ayları Kuzey Avrupa ülkelerinde gece yarısı güneşinden yararlanmak için muazzam bir dönem, gün neredeyse gece üçte başlayıp gece yarısına doğru kararıyor. Avrupa sokaklarının kavuran sıcaklarından uzakta serinlike keşfedilecek bir rota. Ağustos ayında, neredeyse her daim yağışlı ve kapalı havasına denk geldiğiniz kozmopolit başkent Londra’nın güneşli bir yüzüne şahit olabilirsiniz. Eylülde yağmur mevsiminin başlayacağı Doğu Afrika’ya gitmek isteyenler için, ağustos ayı son fırsat.

Aynı zamanda, Brezilya, İngiltere, Kanada, Comores, Fiji, Fransa, Fransız Polinezyası’nın Sosyete Adaları, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Kenya, Malezya, Şeyseller, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe Avrupa’da İrlanda şatolar, İtalya, İspanya… Hepsi de ağustos için şahane seçenekler!

9. Eylül ayında tatile nereye gidilir yurtdışı

İspanya
İspanya

Eylül ile birlikte yaz sıcakları son bulup havalar yumuşarken, Orta Avrupa ve Kuzey Amerika için tatil başlıyor! Yurtdışı tatili için en güzel zaman Eylül ayı. Kalabalıklar çekilir, fiyatlar düşer. Orta Avrupa, Akdeniz Havzası, İspanya, Yunanistan, İtalya, Tunus, Fas, Mısır, İsrail, Kuzey Amerika için ideal adresler olan eylül, nispeten daha az yağmurlu ve sıcak olan Londra için de güzel bir ay. Yaza doyamayanlar ya da yaz tatili için fırsat bulamayanlar da Phi Phi ve Krabi’ye gidebilir. Avustralya, Brezilya, Kanada, Comores, Fiji, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Maldivler, Mauritius, Şeyseller, Tanzanya, Tayland, Venezuela ve Zimbabwe de güzel tercihler.

10. Ekim ayında gidilecek yurtdışı tatil yerleri

Hindistan
Hindistan

Ekimde ilkbahar, Güney Yarım Küre’ye yerleşiyor. Güneydoğu Asya ve Karayip Adaları için ekim ayı, yağmurların başlangıcı demek. Güneşle buluşmak için Güney Afrika, Güney Amerika, Arjantin ve Avustralya’ya doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ancak ekimin favorileri nemin ve sıcakların azaldığı Hindistan ve Nepal.

Yine ekimin sürprizi, temmuzda Kenya ve Tanzanya turunu kaçıranlar için, eylül sonu ve ekim boyunca Masai Mara’daki antilop sürüleri Serengeti’ye geri dönmeye başlıyor. Ayrıca Avustralya, Brezilya, Kanada, Comores, Fiji, Hawaii, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Malezya, Maldivler, Mauritius, Şeyseller, Güney Afrika, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe bu mevsimde ziyaret edilebilecek ülkelerden.

11. Kasım’da nerede tatil yapılır

Mısır
Mısır

Batı Afrika ve Hindistan’da yağış mevsiminin sona erdiği kasım ayında, boğucu yaz sıcaklıklarının azalmaya başladığı Mısır, Senegal, Hint Okyanusu, Uzak-Doğu, Orta Amerika, Bhutan-Burma, Avustralya, Brezilya, Kanada, Karayipler, Guatemala, Hawaii, Hong Kong, Malezya, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Şeyseller, Güney Afrika, Tanzanya, Tayland, Venezüella ve Puket, kasımın ideal adresleri.

12.  Aralık ayında yurtdışında nereye gidilir

Tayland
Tayland

Asya ve Uzak Doğu için en uygun ay olan aralıkta, Bali, Singapur ve Tayland muson yağmurlarına veda ettiğinden gökyüzü her zaman masmavi. Bali, Karayipler, Küba ve Jamaika deniz, güneş, kum için doğru adres iken, Mısır rotası için de son ay aralık. Güneydoğu Asya, Büyük Antiler, Arjantin, Şili, Peru ve Ekvador, Avustralya, Brezilya, Kanada, Kosta Rica, Guatemala, Hawaii, Hong Kong, Hindistan, Kenya, Malezya, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Afrika, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella aralık ayında ziyaret edebileceğiniz adresler.

Bonus: En iyi yılbaşı nerede kutlanır?

Yılbaşını geçirebileceğiniz ilginç ülkelerin başında Avusturalya geliyor. Yaz mevsiminin hüküm sürmesinin yanı sıra, yeni yıla ilk giren ülke olan Avusturalya, bu konuda lider. Yine dünyaca ünlü sokak kutlamaları ve havai fişek gösterisi yapılan Sicilya-Catania ile New York Times Square, Londra Trafalgar Meydanı, Paris Zafer Takı sokakta yılbaşı kutlamak için ideal yerler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz