Disneyland Paris dünyanın en büyük tematik eğlence parklarından biri. Adı Paris’le özdeşleşen ve şehir merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alan Disneyland’de oteller, restoranlar, mağazalar, yüzme havuzları, golf sahaları, Disney stüdyoları ve oyuncaklar bulunuyor. Özellikle çocukların rağbet gösterdiği parkta yetişkinler için de yok yok.

Disneyland ABD’li film yapımcısı Walt Disney tarafından 1955’te kurulduğundan bu yana halen dünyanın en büyük eğlence parkı olma özelliğini koruyor. Büyülü bir panayırı andıran bu dev eğlence parkı bol aksiyonlu, adrenalinli, insana yaşam enerjisi veren bir yer. Her yaştan insanı cezbeden dünya üzerindeki sayılı yerlerden biri olan Disneyland’de Disney karakterleriyle Disney stüdyolarını da yakından inceleme fırsatı buluyorsunuz.

disneyland-paris-pratik-bilgiler

Disneyland Paris, küçük büyük her yaştan ziyaretçisini doyasıya eğlendiren ve fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan dev bir eğlence parkı. Burada gönlünüzce eğlenebilir, adrenalin ve heyecan dolu, hayallerinizi zorlayan rengarenk bir dünyaya adım atabilirsiniz.

Bir an olsun her şeyi unutup çocukluğuma döneyim, çılgınlar gibi kendimi oyuncakların kollarına bırakayım diye düşünenler için, kesinlikle doğru adres burası!

Disneyland Paris Hakkında Bilgiler

Disneyland Paris, odağına çocukları alan bir eğlence parkı. Amaç, çocukları eğlendirirken, ailelerin de Disneyland Paris seyahatinden memnun ayrılmasını sağlamak. Ayrıca yetişkinler için de pek çok eğlence alternatifi var. Yerleşke içerisinde yeme içme mekânları ve alışveriş merkezleri de mevcut.

Disneyland Paris, ister çocuk olsun ister yetişkin, hayalleri zorlayan devasa bir eğlence parkı. Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ikinci Disneyland parkı olan Disneyland Paris, Euro Disney olarak adlandırılıyor. Bu özelliğiyle de Avrupa’nın en çok ziyaret edilen eğlence alanı konumunda.

Disneyland Paris, iki bin hektarlık bir alana kurulmuş, iki park ve yedi otel yerleşkesinden meydana gelen adeta Paris’ten bağımsız bir dünya. Disneyland Paris, iki bin hektarlık bir alanda toplam iki eğlence parkı, yedi otel ve alışveriş merkezleri ile restoranların bulunduğu bir bölüm, golf sahası ve yapay bir gölden oluşuyor. Parklar, Disneyland Park ve Walt Disney Studios olmak üzere iki temel bölümden oluşuyor. Çocukların öncelikli olduğu parklarda sistem, oyun alanlarındaki bir vasıtaya binip gezmek üzerine kurulu. Girişte aldığınız biletle tüm eğlencelerden yararlanma ve oyuncaklara binme hakkına sahipsiniz.

Parklarda aşina olduğumuz atlıkarınca, dönen fincanlar ya da balerin gibi lunapark aktiviteleri var. Diğer yandan, oturarak izleyebileceğiniz şovlar da bulunuyor. Honey, I Shrunk the Audience, Discoveryland’de “Aslan Kral”, The Caparral Theatre’daki Tarzan gösterisi gibi. Bunların tarih, yer ve saatleri parkın girişinde size verilen haritada görebiliyorsunuz.

Disneyland Paris’in oteller dışında kalan bölümleri ise; alışveriş merkezleri ve yeme-içme mekânlarının ağırlıklı olduğu Disney Village, yetişkinler ve çocuklar için golf sahalarının bulunduğu Golf Disneyland ve yapay gölün etrafında yine Disney konseptinde pek çok aktivitenin düzenlendiği Lake Disney.

Her birinin içinde sayısız konseptte eğlence ve oyun bölümünün yer aldığı, neşe, eğlence, keyif ve adrenalin dolu, cıvıl cıvıl bir park. Her biri kocaman gözlerle çılgınca çığlıklar atan çocukların sevinci ve heyecanı, dünyanın bir başka yerinde rastlanamayacak bir deneyim. Disneyland Paris’in her parkında ve alanında oraya özgü farklı seviyelerde oyuncaklar bulunuyor. Kapıda verilen haritada, türüne göre tüm oyuncaklar renk kodlarıyla işaretlenmiş. Böylelikle hangi oyuncak hangi yaş aralığına uygun görebiliyorsunuz.

Disneyland Paris içerisindeki Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park’a girmek, buralarda yer alan oyuncaklara binmek ve düzenlenen gösterileri izleyebilmek için bilet almanız gerekiyor. Biletleri Disneyland’ın internet sayfası ve Disneyland Paris kapı girişleri başta olmak üzere pek çok yerden alabilirsiniz.

En az çocuklar kadar yetişkinlerin de tecrübe ettiklerinde oldukça keyifli anlarına şahit olmaksa cabası. Bir süreliğine sizi hayatın gerçeklerinden koparıp içinizdeki heyecanı ve çocuksu ruhu besleyen bu park, Paris gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında yer almayı hak ediyor.

Disneyland Paris bölümleri

disneyland-paris-spring

Paris Disneyland,1991’de Eurodisney adıyla açılan ve temelde Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere iki temel eğlence parkından oluşuyor. Disneyland Paris bu parklarla birlikte yedi otelin bulunduğu alan, Disney Village, yetişkin ve çocuklar için golf sahalarıyla Golf Disneyland ve çevresinde pek çok aktivite alanının yer aldığı yapay bir göl olan Lake Disney olmak üzere toplam beş bölümden meydana geliyor.

Disneyland Park’ta 40’tan fazla eğlence ve oyun bölümünün yer aldığı farklı temalar için ayrılmış alanlar var. Walt Disney Studios ise, yetişkinler için bol adrenalinli ve baş döndürücü aktivitelerin yer aldığı bölüm. Yakın konumda konaklamak isteyen ziyaretçiler için de farklı kalite ve konsepte sahip yedi otel bulunuyor. Disneyland Paris kompleksi içerisinde ayrıca, alışveriş ve yeme-içme mekanlarının yer aldığı Disney Village ile yerleşke içerisinde konaklama hizmeti veren oteller yer alıyor.

1. Disneyland Park

Disneyland Park, Disney dünyasının canlandırıldığı, Fantasyland, Discoveryland, Frontierland, Adventureland ve Main Street USA gibi tematik alanlardan oluşuyor. Diğer yandan yürüyüş yolları, hediyelik eşya dükkânları ve restoranlar da bu bölgede yer alıyor. Farklı konseptlere sahip bu alanlar içerisinde, o konsepte uygun oyuncaklar sınırsız hayal dünyalarıyla çocukları hayran bıraktığı gibi, yetişkinleri de es geçmiyor.

Fantasyland, çocukların en çok sevdiği bölüm. Burada Disney karakterleri, çizgi film kahramanları, sivri kuleler, uyuyan güzelin şatosu ve daha pek çok Disney hikâyesinin canlandırmaları var. Kısacası Fantasyland masalların hayat bulduğu, prens ve prenseslerin burada yaşadığı küçük yaş grubu çocukların çılgınca eğlenebilecekleri bambaşka bir dünya.

Discoveryland, gelecekte gerçekleşecek maceraların bilim kurgu temasıyla işlendiği bölüm. Devasa bir uzay üssünü andıran Discoveryland’de, zaman makinelerinden uçan dairelere, rollercoaster’da uzay gemisiyle seyahatlere kadar pek çok ütopik oyun var.

Frontierland, vahşi batı, kovboylar ve Kızılderililerin zamanına ışınlayan bir alan. Tema olarak Amerikan vahşi batısının canlandırıldığı bölüm, Big Thunder Mountain, Thunder Mesa Teknesi ve Phantom Manor gibi alt kategorilere ayrılmış.

Adventureland, bir Indiana Jones filminin içindeymiş hissi veren, filmden sahnelerin canlandırıldığı, özellikle büyük küçük herkesin keyif aldığı Indiana Jones Temple of Peril ve Pirates of the Caribbean gibi bölümlerin yer aldığı alan. Adrenalinli maceralara katılıyor, tarihin derinliklerinde keşfe çıkıyorsunuz.

Main Street, Disneyland Paris’in ana bölümlerinden. On dokuzuncu yüzyıl Amerikan kasabası konseptine sahip Main Street, hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz, pek çok ülke mutfağından lezzetler tadıp, fast food ve atıştırmalıklara dair birçok seçenek bulabileceğiniz bir alan.

2. Walt Disney Studios Park

Walt Disney Studios Park, turlarla film setlerinin gezilebildiği, simülasyonlarla gerçeklik sınırlarını zorlayan pek çok aktivite vadediyor. Film endüstrisi ağırlıklı olan bu bölüm baştan sona bir eğlence cenneti! TV ve sinema dünyasının en eğlenceli biçimde canlandırıldığı Walt Disney Studios, asla kaçırılmaması gereken yerlerden. Ünlü filmlerin çekildiği sahneleri burada yeniden yaşamak işten bile değil.

Disney Village, Disneyland Paris kompleksi içerisinde yer alan ve girişin ücretsiz olduğu bölge. Alışveriş merkezleri, restoranlar, konser alanları, sinema salonları, çocuklar için oyun alanları ve gece kulüplerinin bulunduğu şirin bir köy olan Disney Village’ta, Disney konsepti içerisinde alışveriş ve yeme içme hizmetleri sunuluyor. Disneyland Park ile Walt Disney Studios Park alanlarının arasında konumlanan Disney Village’ta, alışveriş, canlı müzik, büyüleyici şovlar, sinema salonları, konserler, sokak sanatçıları, temalı restoranlar ve oyunlar gün boyu eğlencenin sınırlarını zorluyor.

Golf Disneyland, yetişkinler ve çocuklar için dokuz ve on sekiz delikli golf sahalarının bulunduğu bir bölüm. Profesyonel ve amatörlere hitap eden sahada haftanın belli günlerinde golf dersleri de veriliyor. Golf Disneyland alanı içerisinde restoran, fast food, bar gibi yeme içme ve dinlenme mekânları da yer alıyor.

Lake Disney, Disney Village’ın bitişiğinde yer alıyor. Oldukça büyük bir yapay gölün etrafında yine Disney konseptinde pek çok aktivitenin düzenlendiği Lake Disney’de, deniz bisikletinden kürek teknelerine, kayıktan ve kanoya dek pek çok eğlenceli su sporu yapmak mümkün. Yıl boyunca birçok eğlencenin düzenlendiği alanı gezmek için göl çevresinde trenle mini bir tur yapabilir, düzenlenen neşeli oyunlara ve gösterilere katılabilirsiniz.

Disneyland Paris nasıl gezilir

paris-disneyland

Paris seyahatiniz içerisinde Disneyland Paris’i de görmek istiyorsanız ve özel bir ilgi ve merakınız yoksa, 1 tam gün yeterli olacaktır. Çocuklarınız için bir seyahat planlıyorsanız, en az 2 gün konaklamalısınız.

Disneyland Paris kapı girişinde verilen park haritasında bütün oyuncaklar hakkında kısa bilgi, restoranlar, yemek fiyatları, oyuncakların seviyeleri gibi bilgiler bulunuyor. Haritayla birlikte verilen günlük programda ise, hangi parkta hangi etkinliğin hangi saatte düzenleneceği belirtiliyor. Parklar çok büyük olduğundan kaybolmamak için, elinizdeki haritaya ihtiyacınız var. Diğer yandan bir günde tüm parkları gezmeniz mümkün değil, bu yüzden, en çok nelerden hoşlanıyorsanız, mevcut etkinlikler arasından seçim yapmanız gerekiyor. Parkın girişinde verilen bu bilgileri inceleyerek, hangi saatte, hangi animasyonların, oyunların ve etkinliklerin olduğunu göz önünde bulundurarak kendinize bir gezi rotası hazırlayabilirsiniz.

Disneyland Paris parkları içinde daima sıra beklemek zorundasınız. Aynı etkinliğe birçok kez katılabilirsiniz. Bir etkinliğe gireceğinizde kapıda, o andan itibaren, aktiviteye ulaşmak için kaç dakika beklemeniz gerektiği yazılı. Bekleme süreleri, yoğun sezonlar, hafta içi veya hafta sonu, popüler oyuncaklar gibi pek çok şeye göre değişebiliyor; dolayısı ile 5-10 dakikadan 60-100 dakikaya kadar çıkabilen bekleme sürelerini göz önünde bulundurun.

Parklarda bazı günlerde özel gösteriler düzenleniyor. Disney kahramanlarının geçit törenleri, şovlar, etkinlikler ve farklı konseptlere sahip eğlenceler düzenleniyor. Eğer kısıtlı zamanınız varsa, bunları göz önünde bulundurarak oyuncaklarda fazla vakit kaybetmemek ve yerleşke içerisinde zamanı idareli kullanmak önemli.

Disneyland Paris’in iki ana parkı olan Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park için aldığınız biletlerle (ayrı ayrı veya kombine) park alanı içerisindeki tüm eğlence ve oyuncaklardan yararlanabilirsiniz. Hatta dilediğinize dilediğiniz kadar binme hakkınız var. Ancak, bazı aktivitelerin başında kırmızı ile yazılmış “FP” işareti bulunuyor. “Fast Pass” yani hızlı geçiş denilen bu biletlerle daha az sıra bekleyerek öncelikli olarak oyuncaklara binebiliyorsunuz.

Çok sıra olan popüler aktiviteler için oldukça zaman kazandırıcı olan bu sistem için ayrıca para ödemeniz gerekiyor. Yalnız bu sistem her oyuncak için geçerli olmadığı gibi, geçerli olanlarda da saat aralığı var. Gireceğiniz aktivitelerin kapılarında, sıraya giriş anınızdan itibaren tahmini bekleme süreleri yazıyor. Diğer yandan, bu sistemin hangi oyunlarda geçerli olduğu, girişte verilen haritada yazılı. Bu oyun alanlarına gittiğinizde, giriş kartınızı, oyuncağın yanında bulunan makineden geçiriyorsunuz ve size randevu kâğıdı veriyor. O kâğıttaki saat dilimi arasında gittiğinizde, ayrı bir kapıdan, sıra beklemeden içeri girebiliyorsunuz.

Disneyland Paris parklarının bazı bölümlerinde, içeriye girebilmek için boy sınırlaması var. Çocukların boylarını kontrol ederek içeri alıyorlar. Uygulama oldukça sıkı, zira bir santimetre bile kısa gelen çocuklar kesinlikle içeri alınmıyor. Big Thunder Mountain 102 cm, Space Mountain 132 cm, Autopia 132 cm, Pirates Beach 140 cm gibi.

Eğlence parkının hafta sonları çok kalabalık olduğunu ve oyuncaklarda uzun süre sıra bekleyeceğinizi unutmayın, imkânınız varsa hafta içi gitmek daha iyi bir seçim olacaktır. Daha da iyisi parkın en tenha olduğu Salı ve Çarşamba en ideal günler.

Bir önemli husus da, eğer çocuğunuzla ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bir tam günün park için yetersiz bir süre olduğu. Burada en az iki gün geçirmek gerekiyor. Eğer parkta doyasıya zaman geçirmek isterseniz parkın etrafındaki otellerden birinde kalarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Gün ve gezilecek park sayısına göre bilet ücretleri de değişiyor.

Eğer esnek bir tatil programınız varsa Disneyland Paris internet sitesindeki haftalık programa göz atıp planınızı ve rotanızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Diğer yandan Walt Disney Studios Park, Disneyland Park’a göre daha erken kapanıyor. Bu nedenle planınızı yaparken parkların kapanış saatlerine de dikkat etmeyi unutmayın.

Parka girdiğinizde, çantanızı veya yanınızdaki fazla eşyaları koyabileceğiniz dolap gibi bir seçeneğiniz yok, dolayısı ile oyuncaklara binerken de her şeyi yanınızda taşımanız gerekiyor. Özellikle yiyecek ve içecek getirdiyseniz, oyuncaklarda defalarca ters yüz olacağını unutmayın. Hafif, fermuarlı ve sağlam bir çantanız olsun.

Disneyland Paris bilet ücretleri

disneyland-paris

Disneyland Paris’teki Disneyland Park ve Walt Disney Studios için geçerli olan pek çok bilet çeşiti bulunuyor. Nasıl bir seyahat planladığınıza, gün sayısına, havalimanından shuttle isteyip istemediğinize, Euro Disney’de konaklama durumunuza, tarih aralığınıza, “Disney Showları”na ve “Özel Partiler”e katılıp katılmayacağınıza ve park içerisindeki bölüm ve oyuncaklara göre değişen kategorilerde bilet çeşitleri satın alabilirsiniz.

Disneyland Paris biletleri temelde iki park için ayrı ayrı satıldığı gibi her ikisini de kapsayan kombine bilet şeklinde de satılıyor. Bilet ücretleri ise, yüksek ya da düşük sezona, promosyon dönemlerine ve diğer kriterlere bağlı olarak değişiyor. Aldığınız bilet size, söz konusu gün için seçtiğiniz park ya da parklara ait sınırsız giriş-çıkış hakkı veriyor. 0-3 yaş grubu için ücretsiz olan parkta, 3-11 yaş grubu çocuk, 12 yaş ve sonrası ise yetişkin olarak kabul ediliyor.

Disneyland Park ve Walt Disney Studios için, bir günlük: “Mini Ticket” bilet ücreti: Yetişkin €47.00, çocuk €40.00; “Magic Ticket” bilet ücreti: Yetişkin €59.00, çocuk €52.00; “Super Magic Ticket” bilet ücreti: Yetişkin €69.00, çocuk €62.00

Disneyland Park ve Walt Disney Studios için, iki günlük: Yetişkin €140.00, çocuk €126.00
Disneyland Park ve Walt Disney Studios için, üç günlük: Yetişkin €174.00, çocuk €159.00
Disneyland Park ve Walt Disney Studios için, dört günlük: Yetişkin €212.00, çocuk €192.00

Fast Pass: Disneyland Paris’teki oyuncaklarda iki sıra bulunuyor. İlki dilediğiniz zaman girip bekleyebileceğiniz bir sıra, diğeri ise zamanlı olan sıra. Zamanlı sıra olan Fast Pass’ta, önceden aldığınız bileti kullanarak ve daha az bekleyerek oyuncağa binebiliyorsunuz. Fast Pass’ın avantajı, popüler oyuncaklara binmek için alternatif bir sıra oluşturmak.

Örneğin, Crush’s Coaster’a binmek istiyorsunuz ve bekleyenlerin uzun bir kuyruk oluşturduğunu gördünüz. Crush’s Coaster’ın yanındaki otomatlara gidip elinizdeki giriş biletini makineye okutuyorsunuz. Sistem size bir süre sonrası için rezervasyon bileti veriyor. Ücretsiz olan bu sistemde, size verilen biletin üzerinde o oyuncağa binmek için o bileti kullanacağınız saat aralığı yazıyor. Hangi saat dilimine rezervasyon bileti verildiği ise Fast Pass otomatlarının girişinde yazıyor. Ancak FastPass biletleri sınırlı sayıda olduğunu göz önünde bulundurun. Disneyland Park içindeki altı, Walt Disney Studios Park içindeki üç oyuncak için Fastpass geçerli. Diğer yandan, Fast Pass’ın farklı türleri de mevcut.

Disneyland Paris giriş biletini metro istasyonları, turizm ofisleri, Şanzelize Caddesi’nde yer alan Disney Mağazası ve park girişinden satın alabildiğiniz gibi Disneyland Paris internet sayfasından da alabilirsiniz. Park kapısından almayı düşünürseniz uzun bilet sıraları olduğunu aklınızda bulundurun. İnternet satış fiyatı, kapı giriş fiyatından farklılık gösterebiliyor. Diğer yandan bilet tarihini değiştirme şansınız kesinlikle yok. Genelde fiyatların daha ekonomik olduğu Disneyland internet sayfasına göz atabilirsiniz.

Disneyland Paris ziyaret saatleri

disneyland-parade

Disneyland Paris’e gitmek için ideal olan ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilebilir. Ancak aklınızda bulundurmanız gereken hafta sonları ve özel tatil günlerinde parkın çok kalabalık olduğu. Özellikle Fransa ve yakın ülkelerden, yoğun şekilde ziyaretçi alan parkta uzun kuyruklar canınızı sıkabilir. Aynı şekilde yaz tatilleri de en kalabalık dönemler.

Disneyland Paris’in açılış-kapanış saatleri parkı ziyaret edeceğiniz tarihlere göre değişiklik gösterebiliyor. Eylül-Haziran 09.00-20.00, Temmuz-Ağustos 09.00-23.00. Stüdyolar Eylül-Haziran 09.00-18.00, Temmuz-Ağustos 09.00-20.00
Walt Disney Parkı için saatler değişebilir.

Şubat ayındaki Noel tatili döneminde şehrin de parkın da turist yoğunluğu oldukça yükseliyor. Yüksek sezonda 09.00-23.00 saatleri arasında açık olsa da, yoğun olmayan sezonda saatler değişebiliyor. Bu konuda Disneyland’in internet sitesine göz atabilirsiniz.

Disneyland Paris’te yeme ve içme

disneyland-giris-bilgileri
disneyland-paris-gezi-rehberi

Disneyland Paris’te, yemek yemek, bir şeyler atıştırmak, kahve içmek veya akşamları eğlenerek hoşça vakit geçirmek için pek çok seçenek var. Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park alanları içerisinde çocuğunuzla birlikte yemek yiyebileceğiniz pek çok mekân olduğu gibi, Disney Village bölgesi ise canlı müzikten, temalı restoranlar, bardan gece kulüplerine dek pek çok alternatif mevcut.

Disneyland Paris’te yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz veya take away atıştırabileceğiniz pek çok seçenek var. Aynı şekilde çeşitli dünya mutfaklarını deneyimlemek de mümkün. Diğer yandan Disney karakterlerinin masanıza gelip sizi ziyaret etmesi de an meselesi!

Main Street USA’da bir şeyler atıştırmak için Cable Car Bake Shop, Cookie Kitchen veya Casey’s Corner’ı tercih edebilirsiniz. Elbette bir Amerikan klasiği olarak Mc Donalds da burada. Discoveryland’da uzay hamburgeri yiyebileceğiniz gibi, Cafe Hyperion-Videopolis’da yemek molası verebilir; Frontierland’da Meksika yemeklerini tadabilirsiniz. Adventureland’deki Blue Lagoon Restaurant ise lüks sevenler için ideal.

Disneyland Paris’te alışveriş

disneyland-paris-alisveris

Disneyland Paris alışveriş için park bölümünde bulunan Main Street, en ideal cadde. Diğer yandan alışveriş için sayısız seçeneğinizin olduğu bölümlerde öncelikle çocuklarınıza, kendinize ve sevdiklerinize hediye alabileceğiniz birçok mekân bulunuyor.

Çocuklar için her türlü kıyafet, oyuncak, aksesuarı bulabileceğiniz caddede, Disney kahramanlarının her türlü oyuncak ve hediyeliklerinden tutun da, temalı kıyafetlerden prenses kostümlerine, aksesuar, obje ve eşyalara dek aklınıza gelebilecek binlerce seçenek var.

Disney Store’un yer aldığı Disney Village’ta, mağazanın Champs-Élysées’deki şubesinden daha fazla çeşit var. Yine Disneyland’ın çok yakınında bulunan ve ünlü Vallée Village’ın da yer aldığı Val d’Europe da tercih edilebilir.

Disneyland’e yürüme mesafesinde La Valle Village adında ünlü bir outlet alışveriş merkezi de bulunuyor. Oldukça ferah olan bu La Valle Village’ta alışveriş yapabilirsiniz, zira fiyatlar uygun. Taksi ile beş dakikada ulaşabileceğiniz bu şirin köyde bir de akvaryum bulunuyor, çocuklarınız için ideal. Diğer yandan geceleri bir karnaval alanına dönüşen köyde, ışık gösterileri ve havai fişek gösterileri ile yine Disney kahramanların barkovizyon gösterileri de düzenleniyor.

Disneyland Paris nerede kalınır

Disneyland Paris ziyaretinizi nasıl planladığınıza bağlı olarak, dilerseniz yerleşke içerisinde dilerseniz de Paris kent merkezindeki otellerde konaklayabilirsiniz. Disneyland Paris kompleksi içerisindeki otellerde konaklamanın farklı avantajları var.

Disneyland Paris’te konaklamak, parkta birkaç gün geçirmek isteyen çocuklu ailelerin başlıca tercihi. Diğer yandan, Euro Disney otellerinin sunduğu konaklama ve Disneyland paket fiyatları var. Euro Disney kompleksi içerisinde, yedi otel yer alıyor. Fiyat aralığına göre değişen konfora sahip olan oteller bulunuyor. Disney Paris nerede kalınır blog yazısında otel tavsiyeleri yer alıyor.

Disneyland Paris nasıl gidilir

Disneyland Paris, beşinci bölgede, kent merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alıyor. Trenle ulaşımın çok kolay olduğu Disneyland’e, Nation Tren İstasyonu’ndan 5-10 dakikada bir hareket eden RER A hattını kullanarak rahatlıkla ulaşım mümkün. “Marne la Vallée – Chessy – Disneyland” durakları üzerinden, yaklaşık kırk dakika ile bir saat süren yolculuğun sonunda eğlence parkında oluyorsunuz. Trenin tek yön bilet ücreti ise yaklaşık 9 Euro. RER treni haricinde çalışan Eurostar ve TGV trenleri de direkt parka ulaşım sağlıyor. Ayrıca sabah saatlerinde Disneyland’ın kendi otobüsleri de parka ulaşım imkânı sağlıyor. Otobüslerin hareket saatleri ve ücretleri için Disneyland’ın internet sitesine bakabilirsiniz. RER A’nın son durağı olan “Disneyland”de inip tabelaları takip ederek istasyondan sağa döndüğünüzde dev park karşınıza çıkıyor.

Disneyland Paris’e direkt havalimanından ulaşmak için ise, Charles de Gaulle ve Orly Havalimanlarından yaklaşık otuz dakika ile kırk beş dakika arasında hareket eden servisler ve/veya suttle’lar bulunuyor. Yaklaşık bir saat içerisinde Disneyland’da oluyorsunuz. Taksiye binmek isterseniz, yine yaklaşık bir saati ve havalimanına göre 60 ila 100 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Daha fazla bilgi Disneyland Paris’e nasıl gidilir blog yazısında.

Dünyanın en büyük tema parklarından Disneyland Paris, hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlence sunuyor. Disneyland, Paris gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

1 YORUM

  1. Disneyland! Çocukluğumuzdan beri tüm figürleri ile aşina olduğumuz oyuncaklarımı hatırlatır bana. Birde üstüne gelen çizgi filmleri tatlı bir tebessüm uyandırıyor. Dünya’nın pek çok yerinde Disneyland gördüm ama sanırım Paris Disneyland bunların en büyük ve ihtişamlı olanları. Müthiş bir rehber olmuş eline sağlık abi. Özellikle çocuk ruhlu bizlerin, yada çocuklu ailelerin Paris gezilece yerler arasında başı çekecetir

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here