Demre, Antalya’nın batı kıyılarında yer alan küçük bir ilçe. Kaş ile Finike arasında kalıyor, eski adı Kale. Turizm kaynakları çok olsa da turizmle adını çok duyuramamış. Antalya ve Dalaman havalimanlarının tam ortasında kalıyor. Kaş ile Antalya’yı birbirine bağlayan yol üzerinde ve iyi bir konuma sahip. Son yıllarda Demre’ye bağlı Kekova gittikçe dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Kekova, Antalya’nın batı kıyılarında Kaş ile Demre arasında kalıyor. Antalya‘nın Demre ilçesi sınırlarında kalıyor. Kekova hem adanın ismi hem de Kaleköy ve Üçağız köyleri açıklarında yer alan Kekova Adası ve çevresindeki bölgenin adı. Tarihin ve doğanın iç içe olduğu gerçek anlamda bir dünya mirası. Sular içindeki lahitleri, batık kentleri, kaya mezarları ve irili ufaklı koylarıyla büyüleyici ve eksantrik bir coğrafya.

Kekova tekne turu
Kekova

Kekova tekne turlarının Demre’deki kalkış noktası Çayağzı limanı. Kaş’tan katılacağınız turun kalkış yeri ise Kaş meydanın önündeki Kaş limanı. Kekova tekne turu ile ilgili pek çok soru var akıllarda. Kekova tekne turu nereden kalkıyor? Kekova tekne turu fiyatları ve tur rotası nasıl? Tekne turu bitiminde hangi limana dönülüyor?

Kekova Tekne Turları

Kaş’ta yapılacak en güzel şey tekne turuna çıkmak. Kaptan Ergun bu işin Kaş’taki profesyoneli. boattripturkey.com sitesinden tekne turlarını inceleyin. Gerekirse telefonla kendisine ulaşın (☎️ 0 542 7312358). Kekova tekne turu için en iyi tercih. Önceden rezervasyon yapın. 👍

Her rota için farklı tekneleri var. Her tekne yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahip. Teknede 3 adet tuvaletleri var. Misafirlerin sağlığı için gün içinde tuvaletler tekrar tekrar temizleniyor. Tuvaletlerde yeterli miktarda sıvı sabun ve tuvalet kağıdı var. Kıyafetlerinizi ve mayolarınızı değiştirmek isterseniz soyunma kabinleri mevcut. Soyunma kabinleri de gün içinde temizleniyor, hijyen standartlarını uygun hale getiriliyor.

1. Günübirlik Kekova Tekne Turları

Eğer yolunuz Demre veya Antalya’ya düşerse günübirlik tekne turu için yakın adres Demre Çayağzı Limanı. Kaş’taysanız da kaş Liman’dan kalkan Kekova günübirlik tekne turlarından birine katılın. En iyisi Kaptan Ergun Teknesi.

Demre’den Kekova turuna başlayan tekneler sabah 10.30’da Çayağzı Limanından hareket ediyor, yaklaşık 25 dakika sonra Kekova Adası’na varıyorlar.

İlk durak efsanevi Kekova Batık Şehir. Kekova yüzyıllar önce geçirdiği depremle sular altında kalmış. Önceden ana kara ile bağlantılıymış. Kıyıya paralel uzanan yerleşimin olmadığı ada çalılıklar ve ağaçlarla kaplı.

Tekne ile adanın çevresini dolaşırken su altında kalmış antik yapıları görebiliyorsunuz. Kekova Adası üzerinde yerleşim yok ama geçmişteki yerleşime dair kalıntıların izleri çok net. Kekova Batık Şehir koruma altında, bu nedenle yüzme veya dalış yapmak yasak.

Kekova Batık Şehir turu sonrası istikamet Kaleköy diğer adıyla Simena. Kaleköy sadece denizden ulaşım sağlanan, Türkiye’nin en güzel köylerinden biri. Bir yamaç boyunca dizilmiş denize bakan evleri, tüm Kekova’yı gören manzarası ve tarihi kimliğiyle çok özel bir coğrafyaya sahip. Limana demirledikten sonra, Kaleköy’ü gezmeye başlıyoruz. Köyü keşfetmek için 1 saat vaktimiz olacak.

Kaleköy gezisi sonrasıki durağımız Esmeralda Koyu. Burada 1 saat yemek molası veriliyoruz. İsterseniz koyda yüzüp, Akdeniz’in tandını çıkarın isterseniz teknede dinlenip güneşlenin.

Öğle yemeği menüsü çupra balığı veya tavuktan oluşuyor. İsterseniz balık, isterseniz tavuk tercih edebiliyorsunuz. Menüde makarna, meyhane pilavı ve salata da var. Sezonda yemekten sonra karpuz ve meyve ikramı da oluyor. İçecekler tur ücretine dahil değil. Alkollü ve alkolsüz hemen her türlü içeceği bulmak mümkün.

kekova tekne turu bilgi
Simena, Kekova

Yemeğin ardından istikamet Burç Koyu. Burç Koyu ismini koyun yukarısında yer alan burçtan alıyor. Anadolu ana karasında yer alan koyda 40 dakika yüzme molası veriliyor. Koyda sodalı su kaynağı var onun için suyu biraz serin. Su kükürtlü olduğu için içilmesi tavsiye edilmiyor.

Bir sonraki durak Gökkaya Koyu. Gökkaya bu bölgenin en özel koylarından biri. Denizi berrak ve dingin. Buradaki yüzme molası 1 saat.

Gökkaya’dan sonraki durak Aşırlı Adasında yer alan Korsan Mağarası. Mağaranın yakınlarında demirleyip, vakit geçirdikten sonra Çayağzı Limanı yakınında yer alan Karemlik Koyu‘na gidiyoruz. Bu koyda Caretta Caretta kaplumbağalarını yüzerken izleyebilirsiniz. Burada 20 dakikada yüzme molası veriliyor. Kaplumbağalara çok yaklaşırsanız ısırabilir, dikkatli olun. Demre çıkışlı Kekova günübirlik tekne turu akşam 17.30’da sona eriyor. Tekne Demre Çayağzı limanına geri dönüyor.

Kaş çıkışlı Kekova tekne turu ise Kaş limanından sabah saat 09.30’da başlıyor. Limandan hareket ettikten sonra ilk olarak Ufak Dere koyu, Kaş açıklarında bir adada yer alan Eleksi Koyu, kristal sularına aşık olacağınız Akvaryum Koyu, Likya döneminden kalama Kekova Adası Batık Şehir’e uğruyor. Hepsi birbirinden güzel, baştan çıkarıcı bir maviliğe sahip.

Kekova Adası dışında her durakta uzun yüzme molaları veriliyor. Türkiye’nin en sıradışı köyü Kaleköy ve son olarak İnönü koyuna uğruyan Kaş kalkışlı Kekova turu saat 18.00’de Kaş Limana dönülerek sona eriyor.

Kekova tekne turları 2021 fiyatları 250-300 TL civarında. Kalkan limana veya tekneye göre fiyatlar değişse de siz hijyenik olan, gürültülü müzikler çalmayan, tıka basa tekneyi doldurmak yeribe yarı kapasite ile çıkan tekneleri tercih edin.

2. Özel Kekova Tekne Turları

Kekova tekne turları
Kaptan Ergun Teknesi, Kaş

Özel Kekova tekne turları Demre Çayağzı’ndan veya Kaş Limandan kalkıyor. Bu teknelerde sadece siz ve misafirlerinizi oluyor. Katılacak sayıya uygun tekne seçebilirsiniz. Bu turda isterseniz malzemeleri kendiniz alıp pişirin. İsterseniz de tekneyi kiraladığınız yere ücret ödeyerek yemeklerin pişirilmesini isteyin, karar size ait. İçecek konusunda da özgürsünüz, alkollü alkolsüz istediğiniz içeceği tekneye getirebilirsiniz.

Kalkış saatini siz belirliyorsunuz ancak Kekova Batık Şehri’nin en güzel halini görmek için 9.30-10.00 arası ten uygun saat. Bu tur günübirlik tekne turu rotasına benziyor. Tek fark bu turda Akvaryum Koyu’da var.

Akvaryum Koyu, göz alıcı güzellikte. Kekova Adası, ile küçük bir adanın ortasında kalıyor. 1 saat yüzme molası var. Özel Kekova tekne turu yaparken gideceğiniz koy kalabalık veya yüzmeye elverişli değilse, kaptan rotayı değiştirip en uygun koya götürüyor.

Özel tekne turunda klasik tekne turundan daha fazla koy görüyorsunuz. Tur rotası kaptanın da onaylayacağı şekilde daha esnek olabiliyor. Havanın durumuna göre ortalama 7-7,5 saat sürebiliyor.

Denizle aranız iyiyse zaten Kekova’yı çok seveceksiniz. Aranız iyi değilse bile mavini yeşilin binbir tonunu görmek ve harika manzaralar izlemek için bu koylara düzenlenen gerek günübirlik, en iyisi gece konaklamalı tekne turlarına katılın. Bir kez bu turlara katılan, bir sonraki yıl tekrar gelmek istiyor. Çünkü Kekova tekne turlarının büyüsü bambaşka!

Önceki İçerikPandemi’de Uçuş Güvenliği
Sonraki İçerikVilla Tatilini Uygun Fiyatlarla Planlayın

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz