BodrumMuğla‘nın Datça, Marmaris, Göcek ve Fethiye gibi 13 ilçesinden biri. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli turizm merkezlerinden olan Bodrum, asırlar boyu bir yaşam alanı olmuş. Tarihin Babası Heredot’un Evi ile dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum Halikarnassos’a ev sahipliği yapan bu güzel ilçe, deniz, güneş ve kumsalın yarattığı büyülü ortamıyla ziyaretçilerin zihninde bir yeryüzü cenneti olarak yer ediyor.

Bodrum, sahip olduğu doğal güzellikleri, antik dönemlerden kalan tarihi dokuları, her türlü eğlencenin yaşandığı mekanları, denizi, güneşi, kumsalları ve nemsiz iklimiyle Ege’nin en güzel yerleşimlerinden biri. Türk sanatçı ve entelektüelleri için de popüler bir yer olan Bodrum’da yaşadığı bilinen ilk yazar Halikarnas Balıkçısı lakaplı Cevap Şakir Karaağaçlı. Dünyanın ilk kadın amirali Artemis, Osmanlı amirali Turgut Reis, şair Neyzen Tevfik ve müziğin duayeni Zeki Müren de Bodrumlu şahsiyetler arasında.

Bodrum Gezilecek Yerler

İklim itibarıyla Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan Bodrum Yarımadası, mikro klima alan özelliğine sahip. Yaz aylarında neredeyse hiç görülmeyen, kışın ise çok düşük olan nem oranı, yazların sıcak ve kurak, kışların ise oldukça ılık ve yağışlı geçmesine neden oluyor. Bitki örtüsü olarak fundalıklar ile iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçlarıyla kaplı.

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum, inanılmaz zenginlikte bir tarihi geçmişe sahip. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Bodrum’un antik çağlardaki ismi Halikarnassos. MÖ 484’te doğan ve tarihin babası olarak bilinen Heredot‘a göre Bodrum, Dorlar tarafından kurulmuş, daha sonra Karyalılara ve Leleglere ev sahipliği yapmış kadim bir bölge. MÖ 650’de Megeralıların sınırlarını genişlettiği şehrin adı Halikarnassos olarak değiştirilmiş ve MÖ 386’da Bodrum Pers egemenliğine girmiş.

MÖ 192’de Roma, MS 395’te Bizans, MS 11. yüzyılda Türklerin eline geçen Bodrum, I. Haçlı Seferi’nde Bizans’ın, 14. yüzyılda da tekrar Türklerin eline geçmiş. 1415’te Rodos Şövalyelerinin, 1522’de Kanuni Sultan Süleyman ile Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan şehrin ismi, Cumhuriyetin ilanından sonra Bodrum olarak değiştirilmiş.

En parlak devrini MÖ 353’te Karya bölgesinin başkenti konumundayken yaşayan Bodrum’da, Dünya’nın 7 harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mausolos‘un anısına, kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmış.

Antik çağdaki adı Halikarnassos olan Bodrum’un, St. John Şövalyeleri tarafından 15. Yüzyılda inşa edilen ve Aziz Petrus Kalesi adı verilen Bodrum Kalesi kaleyle birlikte şehrin Aziz Petrus’a adanması, isminin Petrium olarak değişmesine neden olmuş. Bodrum isminin ise, Petrium’un zaman içerisinde Petrum, Potrum ve Bodrum gibi değişerek söylenmesinden geldiği düşünülüyor.

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum, Muğla’nın batı köşesinde, topraklarının büyük çoğunluğu kendi adını taşıyan yarımada sınırları içerisinde bulunuyor. Kuzey, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrelenmiş olan Bodrum’un, doğudan Milas hariç herhangi bir idari sınırı bulunmuyor. Bodrum Yarımadası’nın turistik bölgelerine ulaşmak için Bodrum ilçe merkezinden düzenli olarak hareket eden toplu taşıma araçları bulunuyor.

1. Bodrum Merkezde Gezilecek Yerler

Her köşesi birbirinden eşsiz güzelliklerle dolu Bodrum Yarımadası, gezilecek ve keşfedilecek pek çok tarihi, doğal ve turistik güzelliklerle dolu. Bodrum ilçe merkezinde ise, başta antik kalıntılar olmak üzere gezilip görülecek pek çok adres bulunuyor.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi iki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerine kurulu ve kuzey yönünden karaya bağlı antik bir yapı. Rodos Şövalyeleri (St. Jean Şövalyeleri) tarafından 1522’de yapımı tamamlanan Bodrum Kalesi’nin, isimleri İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve İspanyol kulesi olan 5 ana kulesi bulunuyor. 1770’te Rus donanmasının saldırısına uğrayan, II. Abdülhamit zamanında da hapishane olarak kullanılan yapıda, 1979’da Sualtı Arkeoloji Müzesi kurulmuş.Camiye çevrilen Şapel içerisinde MS 626’da batan Doğu Roma Gemisi’nin (Bizans) eserleri sergileniyor. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu’nda ise, 1025’te batan tekne ile dünyanın en büyük İslam cam koleksiyonu sergileniyor. Fransız Kulesi’nin hemen yanındaki Baltalı Kule’de Büyük İskender’in manevi annesi, Satrap Mavzolos’un kız kardeşi olan Karya Kraliçesi Ada’nın mezar buluntuları ve Kraliçe Ada’nın mankeni sergileniyor.

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Sualtı Arkeoloji Müzesi Bodrum
Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük Doğu Akdeniz amphora koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Günümüzde Bodrum Kalesi içinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Türkiye’nin tek, dünyanın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan müze, sualtı kazı ve araştırmalarından gelen eserlerin yanı sıra Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler de sergileniyor. Benzersiz sualtı hazinelerine ev sahipliği yapan, MS VII. yüzyıl Doğu Roma Gemisi, Uluburun Batığı ile Serçe Limanı Batığı gibi önemli buluntuların sergilendiği müzede, Yılanlı Kule, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses, İngiliz Kulesi, Tunç Çağ Batıkları, Zindan ve Komutan Kulesi’nden oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

Mausoleum

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleum‘un yapımına MÖ 355’te Karya Satrabı Mavsolos zamanında başlanmış ve ölümünden sonra kız kardeşi, aynı zamanda karısı olan Artemissia yapımına devam edilmiş. İon düzeninde 36 sütunun süslediği orijinali 46 m yüksekliğinde olan ve tepesinde bir zafer arabası bulunan 21 basamaklı bir piramidin taçlandırdığı dev bir anıt mezar. MS 13. yüzyıla kadar korunan antik mezar önce bir depremle yıkılmış, daha sonra da taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmış. Ne yazık ki, bu mezara ait birçok kabartma ve heykel 1856’da İngiliz Arkeolog C. Newton tarafından British Museum’a götürülmüş. Bu nedenle bu anıta ait eserlerin çoğu British Museum’da, ancak çok az bir kısmı da Bodrum Müzesi’nde sergileniyor.

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro, Helen döneminden günümüze gelen önemli kalıntılardan biri. 13.000 kişilik kapasiteye sahip, 3 ana bölümden oluşan tiyatro, uzun dikdörtgen bir yapıya sahip. Her iki uçta oyuncuların gireceği birer kapının yanı sıra, bunlardan başka 3 ana giriş kapısı bulunuyor. Antik Tiyatro 1973’te yapılan kazılardan sonra açık hava müzesi olarak düzenlendi. MÖ. 4. yüzyılda inşa edilmiş, Bodrum’u ve Bodrum Kalesi’ni tepeden gören harika bir manzaraya sahip. Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde yer alan 13.000 seyirci kapasiteli tiyatro, halen birçok festivalin yanı sıra çeşitli konserlere de ev sahipliği yapıyor. Tiyatronun daha yukarısında ve yamaçta Helenistik ve Roma devrine ait Kaya Mezarları bulunuyor.

Mindos Kapısı

Myndos Kapısı Bodrum Tarihi Yerler
Mindos Kapısı, Halikarnassos’un iki giriş kapısından biri. Bodrum’un batısında, Halikarnassos’un giriş kapılarından biri olarak yapılmış antik bir kalıntı olan kapı, 2 anıtsal kule ile onların ardında şehre girilen kapının yer aldığı bir iç avludan oluşan Myndos Kapısı, Halikarnassos şehir surlarının en önemli yeri. Kapıya şehrin batı çıkışında bulunan Türk mezarlığının yanındaki Eski Kümbet yoluyla ulaşılıyor

Osmanlı Tersanesi ve Kulesi

Bodrum’un merkezinde Bodrum Marina’nın kuzeybatı tarafında bulunan ve tarihi 1775’lere dek uzanan Osmanlı Tersanesi ve Kulesi, ilçede görülmeye değer tarihi noktalardan biri. 1770 Çeşme Savaşı sırasında burada bulunan Osmanlı donanması, Rus donanması tarafından tamamen yok edilmiş ve savaştan sonra, aynı yerinde 1775’te yeniden inşa edilmiş. Bodrum Osmanlı Tersanesi’nde ayrıca bir kule ve arka tarafında da Osmanlı mezarlığı bulunuyor. Kule aynı zamanda çeşitli sanat etkinlikleri ve sergiler için de kullanılıyor.

Bodrum Marina

Bodrum Gezilecek Yerler
Bodrum Marina

450 yat kapasitesi ve şehir merkezindeki konumuyla Ege ve Akdeniz sahillerinin en prestijlilerinden olan Bodrum Marina, gün boyunca alışveriş yapabileceğiniz birçok ünlü mağaza ile çok sayıda kafe ve restoran barındırıyor. Bunların yanı sıra, bünyesinde bir spor salonu ile bir sanat galerisi de bulunan Bodrum Marina’nın en ilgi çekici yanı ise gece canlı müzik eşliğinde şık bir ortamda eğlenebileceğiniz Marina Yacht Club.

Geleneksel Bodrum Evleri

Bodrum Evleri

Geleneksel Bodrum mimarisini yansıtan Bodrum Evleri, tüm ilçede gözlemlenmekle birlikte Ortakent’te, Gümüşlük’ün üstünde Kocakaya Köyü’nde yoğun olarak bulunuyor. Penceresiz giriş katları, ikinci katta kapıları bulunan ve içeriye çekme merdiven ya da köprülerle girilen bu şirin evler, koruma altında bulunuyor. Buraya yerleşen sanatçı ve edebiyatçıların restore ederek Bodrum’a kazandırdıkları evlerden biri de son yıllarını Bodrum’da geçiren Zeki Müren’in, o öldükten sonra müzeye dönüştürülen evi.

Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Müzesi, Zeki Müren’in son yıllarını geçirdiği Bardakçı Koyu’ndaki evinin müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuş. Yılda yaklaşık 40 bin turist tarafından ziyaret edilen müzede, Zeki Müren’in eşyaları, sahne kostümleri, kendi yaptığı tabloları, ödülleri ve yaşamına ait her şey sergileniyor. Ayrıca müze bahçesinde, sanatçının dev bir heykeli de bulunuyor.

Merkez Sahilleri

Kumbahçe Sahili ve Bardakçı Koyu Bodrum ilçe merkezinde denize girmek için en elverişli olan sahiller. Kumbahçe Halk Plajı, Bodrum’un denizle en iç içe mahallesi olan şirin Kumbahçe Mahallesi’nde yer alıyor. Bütün sokakları denize çıkan tipik bir Bodrum mahallesi olan Kumbahçe’de, mavi bayraklı bir plaj olan halk plajı çevresinde kafeler bulunuyor.

Bodrum Limanı’nın hemen dışında yer alan Bardakçı Koyu’nun Tanrıça Artemis’in oğlu Hermanfroditus’un burada yaratıldığı ile ilgili bir efsanesi de var. Günümüzde Bardakçı’da lüks oteller, küçük pansiyonlar ve kumsal boyunca uzanan restoranlar bulunuyor. Yerel günlük teknelerin uğrak yeri olan Bardakçı’ya, Marina ile Gümbet arasındaki tepeden yürüyerek, birkaç dakikada ulaşmak mümkün.

2. Bodrum Plajları

Yalıkavak Bodrum Plajları

650 kilometrekarelik Bodrum Yarımadası, birbirinden güzel koylara kurulmuş pek çok yerleşim birimi ve plajları ile Türkiye’nin seçkin ve popüler tatil merkezlerinden biri. Gün içinde deniz keyfi sürmek ve gece de sabahlara dek süren renkli eğlencelere katılmak için beach club’lar Bodrum’un vazgeçilmezleri.

Sosyetenin ve ünlülerin en çok tercih ettiği bölge ise Türkbükü plajları ve beach club’ları başta olmak üzere, Bodrum’un en iyi plajları arasında Bardakçı, Gümbet, Bitez, Güvercinlik, Yalıkavak, Turgutreis, Göltürkbükü, Aktur, Ortakent, Karaincir, Gümüşlük, Bağla ve Akyarlar öne çıkıyor. Aynı zamanda, Bodrum ve çevresindeki beldelerin plajlarında su sporları tesisleri ile yelken, windsurf ve dalış aktivitelerine katılabilirsiniz.

3. Bodrum Mavi Yolculuk

Bodrum Mavi Yolculuk

Bodrum, Türkiye’ye özgü bir tatil ve turizm türü olan Mavi Yolculuk ve Mavi Tur’un doğduğu yer. Bodrum’dan çıkışlı ve Ege-Akdeniz kıyılarını kapsayan bu tekne turları yaz tatilinde farklı ve eğlenceli bir başka alternatif. Bodrum’da mavi yolculuk ve mavi tur sezonu genelde mayıs ayının başında başlayıp ekim ayının sonuna kadar devam ediyor. Pek çok farklı rota ve pek çok tekne kategorisi mevcut.

Geleneksel Türk yapımı guletlerle yapılan Mavi Turlar genellikle 1 hafta ila 10 gün arasında sürerken, en popüler mavi yolculuk, Bodrum’dan Gökova Körfezi’ne doğru, Göcek ve Antalya’ya uzanan çeşitli rotalar çiziyor.

Bodrum çıkışlı mavi turlarda Karaada, Kargacık Bükü, Pabuç Burnu, Kargı Adası, Alakışla ve Çökertme gezilen en popüler yerler arasında. Bununla beraber Küçük Çatı, Büyük Çatı, Yedi Adalar, Longöz, Değirmen Bükü ve Karacasöğüt gibi denizi berrak ve ağaçlıklı koylar Mavi Yolculuğun diğer önemli ve popüler durakları arasında. Doğal güzelliklerin yanı sıra Sedir Adası, Keramos Antik Kenti ve Yedi Adalar gibi tarihi yerler de ziyaret ediliyor.

4. Gümüşlük

Gümüşlük Bodrum Gezi Rehberi

Küçük bir balıkçı kasabası olan Gümüşlük, antik Mydos kentinin kalıntıları üzerinde kurulu, yarımadanın en eski yerleşim birimlerinden biri. Bölgede Tavşan Adası’nı karaya bağlayan eski limanın kalıntılarını yer yer görebilmek mümkün. Berrak denizi ve balığı ile ünlü olan Gümüşlük ayrıca flora yapısının zenginliği ile de dikkat çekici bir bölge. Gümüşlük’ün bu kadar popüler olmasının asıl sebebi ise hemen denizin dibinde yer alan balık lokantaları.
Tavşan Adası

Bodrum’un güzel beldelerinden olan Gümüşlük‘te bulunan Tavşan Adası, kıyının hemen yakınlarında, kumlar üzerinden yürüyerek gitmeyi mümkün kılan bir konuma sahip. Denizin içinden yürüyerek Gümüşlük’ün iki güzel sahilini birbirinden ayıran Tavşan Adasına yürümek, tarihi ayaklarınızın altında hissetmek eşsiz bir deneyim. Tavşan Adası’ndan Gümüşlük manzarasını izleyebilir ve adaya adını veren tavşanları sevebilir, hatta onları besleyebilirsiniz.

Gümüşlük Koyu’nun sarmaladığı Tavşan Adası tarihe ayna tutan kalıntılarıyla, eşsiz günbatımıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken adreslerden biri. 3.500 yıllık tarihi ile Myndos Antik Kenti’nden bugüne ayakta kalan 150 m uzunluğunda ve 1.5 m genişliğindeki tarihi Kral Yolu’nda, diz seviyesindeki suların içinden yürüyerek adaya ulaşmak bambaşka bir deneyim. Tavşan Adasına ulaşmak için yürünen tarihi geçit Helenler döneminde Halikarnassos Kralı Mousolos’un emri üzerine inşa edilmiş. Kral Mousolos ve sevgilisi Artemisya Tavşan Adası’na gidip hem orada yaşayan tavşanları besler hem de muhteşem günbatımını izlerlermiş.

Myndos Antik Kenti

Myndos Antik Kenti, yarımadanın en batısında, Gümüşlük sınırları içerisinde, MÖ 640’ta Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden Lelegler tarafından kurulmuş bir antik kent. Bizans Çağı kilisesi, sur duvarları ile su içinde kalan dalgakıran ve kule kalıntılarının bulunduğu Myndos, uzun süre Perslerin, Rodoslularin ve Halikarnassoslularin egemenliğini yaşayarak deprem sonucu, büyük bir bölümü sular altında kalmış antik bir bölge.

5. Yalıkavak

Bodrum Yalıkavak

Bodrum’a 18 km uzaklıkta bulunan ve yarımadanın kuzeybatısında yer alan Yalıkavak, Bodrum’un bir başka popüler sahil kasabası. Yel değirmenleri, denizi, balığı ve narenciyesi ile ünlü olan Yalıkavak’ın bir diğer özelliği de, başlangıçta bir süngerci mahallesi olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olması. Yalıkavak, ‘Sahildeki Kavak’ anlamına gelse de, adını yöredeki meşe ağaçlarından almış. Yalıkavak’ta denize girmek ve güneşlenmek için güzel plajlar mevcut. Yalıkavak’ta aynı zamanda doğal güzellikler ziyaretçileri büyülüyor. Pafla Koyu, Tilkicik Koyu ve Ağaçbaşı Koyu görülmeye değer.

Günümüzde çok önemli bir turizm beldesi olan Yalıkavak’ta en ünlüleri Dodo, Xuma ve Sebastian olan beach club’lardan birinde hem denize girip hem de eğlenebilir, akşamları da dünyanın en marinalarından birisi olarak kabul edilen Palmarina’da önce bir yürüyüş ve alışveriş yapabilirsiniz.
Yel Değirmenleri

Yalıkavak’ta Bodrum ve Gümbet Koylarına bakan tepe üzerinde bulunan ve 18. yüzyılda inşa edilen 7 Yel Değirmeni, 1970’lerin sonlarına kadar faal olarak kullanılmış. Yel değirmenlerinin durumu çok iyi olmasa da bölgede deniz manzarası muhteşem. Ziyaretçiler tarafından popüler olan bölgede fotoğraf çekmek ve burada bulunan mini büfeden alabileceğiniz içeceğinizi yudumlayarak manzaranın keyfini çıkarmak güzel bir aktivite.

6. Gökçeler

Milas’a bağlı Gökçeler Köyü‘nde, binlerce yıllık mağaraların bulunduğu ve içinden Hamzebey Çayı’nın geçtiği bir cennet olan Uyku Vadisi, yaz boyunca, Bodrum, Marmaris, Milas, Didim ve Kuşadası’ndan düzenlenen turlarla turist akınına uğruyor. Milas’a 15, Bodrum’a 25, Bodrum Havalimanı’na da 5 km uzaklıktaki Gökçeler Köyü’ndeki vadi ve mağaralarda rehberler eşliğinde cennet turları düzenleniyor.
Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti Bodrum Gezilecek Yerler
Pedasa Antik Kenti Bodrum’un yaklaşık 4 kilometre dışında, Leleg şehirlerinden günümüze en iyi korunarak kalan antik kent. Günümüzde Gökçeler adı verilen bölgede, kümbetleri andıran, kuru duvar tekniğiyle yapılmış, kubbeli mezarlar bulunuyor. 1919-1921 yıllarında İtalyanlar tarafından açılan bu mezarlardaki buluntular Geometrik devre tarihlendiriliyor. Küçük bir girişi bulunan ve kubbeli tek bir odadan oluşan mezarlar, yerel taşlar kullanılarak bindirme tekniğiyle yapılmış.

Uyku Vadisi

Bodrum’un çevresinde doğa sevenler için trekking ve doğa yürüyüşü yapmaya en elverişli ve en popüler yeri olan Uyku Vadisi, muhteşem doğası, trekking imkanları, Gökçeler mağarası ve yöreye has lezzetli alabalığıyla ünlü. Su ve kuş sesleri arasında kendini dinleme fırsatı sunan Uyku Vadisi’nde dere ve etrafında zeytin, ceviz ve çınar ağaçlarının bulunduğu bir de turistik tesis bulunuyor. Vadide yer alan İncirli Mağarası’nı da gezebilirsiniz.

Uyku Vadisi’ne, Bodrum’dan 30 km sonra, Milas’tan Bodrum istikametinde ise 20 km sonra Gökçeler Köyü ayırımından girilerek Gökçeler Köyü’nü geçtikten yaklaşık 1 km sonra ulaşılıyor. Bölge doğa tutkunları için pek çok tur acentesi tarafından Uyku Vadisine günübirlik turlar düzenleniyor.

7. Gümbet

Gümbet Bodrum Seyahat Rehberi

Gümbet, Bodrum’un güney batısında Bodrum merkeze yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alan, yarımadanın en popüler tatil merkezi. Daha çok genç tatilciler ve yabancı turistler tarafından tercih edilen Gümbet’in uzun kum plajı, sığ denizi, su sporu aktiviteleri ve alternatif gece hayatı ile Gümbet, son yıllarda hayli popüler hale geldi. Çok sayıda disco, bar, cafe ve kulüp ile oldukça hareketli bir gece hayatı bulunan Gümbet’e ulaşım da çok kolay. Bodrum Gümbet arasında özellikle yaz aylarında 24 saat dolmuş seferleri ile Bodrum-Gümbet arası yaklaşık 5 dakika sürüyor.

8. Bitez

Bodrum Bitez

Bodrum’un güney batısında Bodrum merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Bitez, yine yarımadanın en popüler beldelerinden biri. Aynı zamanda Bodrum’un en güzel koylarından birine sahip olan Bitez, özellikle deniz sörfü için çok ideal bir yer. Plajı kumlu ve denizi sıcak olan Bitez, Çökertme Türküsü ile ünlü. Bodrum’un en uzun sahil şeridine sahip, sahil şeridinin arka kısımları mandalina ve turunç ağaçları ile çevrili olan bu güzel beldenin koyu, başta rüzgâr sörfü olmak üzere deniz bisikleti, kano ve diğer su sporlarına çok uygun. Yaz aylarında çok sayıda dolmuş seferinin yapıldığı Bodrum-Bitez arası yaklaşık 15 dakika sürüyor.

9. Ortakent

Yarımadanın güney sahilinde ortada yer alan ve Bodrum merkeze yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan Ortakent, sıcak denizi, kum plajı ve mandalina bahçeleri ile ünlü olup aynı zamanda Bodrum yarımadasındaki tüm yolların kesiştiği bir konuma sahip. Bitez’den sonra Bodrum Yarımadası’nın ikinci uzun sahili olan Ortakent Sahili’nde her türlü su sporu aktivitesi yapılabiliyor. Ayrıca yakındaki Yahşi Koyu da, temiz denizi ve kumsalı ile birlikte deniz tutkunları için farklı bir alternatif.

10. Akyarlar

Akyarlar Bodrum Sahilleri

Akyarlar, Bodrum Yarımadası’nın en güneybatı ucunda Bodrum merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta yer alıyor. Akyarlar aynı zamanda Bodrum yarımadasının en önemli sörf merkezlerinden biri. Kos Adası’nın tam karşısında yer alan ve antik adı Arhialla olan Akyarlar, eskiden bir balıkçı köyü iken son yıllarda Bodrum yarımadasının en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Akyarlar’ın tepelerinde bulunan evlerden Yunan adalarını ve muhteşem deniz ve doğayı seyretmek mümkün.  Akyarlar Plajı ise kum sahili ve berrak deniziyle, popüler Bodrum plajlarından biri.

11. Turgutreis

Bodrum Yarımadası’nın batı sahilinde yer alan ve Bodrum merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Turgutreis, Bodrum’un 2. en büyük yerleşimi. Adını 16. Yüzyılın büyük Osmanlı denizcisi Turgut Reis’ten alan beldede bulunan Turgut Reis Heykeli, yarımadanın batı tarafından Ege’ye hâkim bir konumda yer alıyor. Batı rüzgarlarına açık olması sebebiyle yaz aylarının en sıcak zamanlarında bile rüzgâr alan Turgutreis sahilleri, konaklama ve tatil olanakları bakımından oldukça gelişmiş durumda.  Bodrum Yarımadası’nın en büyük marinalarından D-Marin Turgutreis burada bulunuyor. 2 km’lik uzunluğundaki Turgutreis Plajı, su sporları bakımından elverişli değil.

12. Gündoğan

Gündoğan, Bodrum Yarımadası’nın kuzeyinde Yalıkavak ve Türkbükü arasında, Bodrum merkeze yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alıyor. Bodrum yarımadasının şirin tatil beldelerinden biri olan Gündoğan, kendine has doğası, güzel koyu, mandalina bahçeleri ve berrak deniziyle meşhur. Antik dönemdeki adı Farilya olan Gündoğan, Bodrum yarımadasının en eski yerleşim birimlerinden. Tepelerde eski dönem kaya mezarlarını görmek mümkün. Gündoğan Plajı ise rüzgârlı havalarda deniz sörfü yapmayı mümkün kılmakla birlikte, günübirlik tekne turlarının en popüler adresi. Gündoğan Sahili’ne 15 dakika mesafede bulunan Apostol Adası’na tekne turu ile gidebilir ve adadaki tarihi Bizans kalıntısı olan kiliseyi gezebilirsiniz.

13. Türkbükü

Türkbükü, yarımadanın kuzey ucunda, Bodrum merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alıyor. Popüler bir tatil merkezi olan Türkbükü, plajları, taze balığı, mandalina bahçeleri, berrak denizi ve beyaza boyalı evleri ile ünlü. Yaz aylarında araç trafiğine kapatılan Türkbükü Sahili boyunca çok sayıda otel, restoran ve cafe bulunuyor.

14. Göltürkbükü

Göltürkbükü Bodrum Tatil

Göltürkbükü, eski adıyla Gölköy, yarımadanın kuzeydoğusunda, Bodrum merkeze yaklaşık 23 km uzaklıkta yer alıyor. Bodrum yarımadasının en popüler tatil beldelerinden ve son yıllarda özellikle sosyetenin en çok tercih ettiği bir tatil beldesi olan Göltürkbükü, kendine has doğası, gece hayatı, gölü ve mandalina bahçeleriyle ünlü. Göltürkbükü, antik Karya kenti kalıntıları üzerine, muhteşem bir koya hâkim bir alanda kurulmuş. Bodrum Yarımadası’nın en yeşil bölgesi olan Göltürkbükü, eğlence ve gece hayatı bakımından da oldukça popüler bir konumda. Bodrum’un en hızlı gelişen yerlerinden biri olan, nefis bir plaja ve koya sahip olan Göltürkbükü’nün meşhur dil balığını tatmadan ayrılmayın.

15. Torba

Bodrum Torba

Torba, yarımadanın kuzeydoğusunda, Bodrum merkeze yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alıyor. Popüler bir tatil merkezi olan Torba, Bodrum merkeze yakınlığı ile de oldukça avantajlı bir konuma sahip. Torba Limanı’ndan ise Didim‘e feribot seferleri düzenleniyor. Çam ve zeytin ağaçları ile berrak denizin kaynaştığı şirin ve hareketli bir koyda yer alan Torba, korunaklı coğrafi yapısı sebebiyle her daim sakin bir koya sahip. En fırtınalı günlerde bile sakin olan Torba Koyu’nun plajının denizi de sığ ve berrak. Torba’nın doğu tarafındaki tepede bulunan 2500 yıllık Bizans Manastırı da görülmeye değer.

Bodrum yeme ve içme

Bodrum Yeme İçme

Bodrum’da yeme ve içme gece hayatından ve eğlenceden ayrı değil. Bodrum’da her türden müzik yapılan barlar, dünya mutfağını sunan restoranlar ve meyhaneler tatilcilere muhteşem tatlar sunuyor. Ege ve Akdeniz mutfağının zeytinyağlıları, çeşit çeşit sebze yemekleri ve taze deniz mahsullerinin tadına Bodrum’da bakabilirsiniz. Giritli otu, pazı, börülce kavurması, kabak çiçeği dolması, sebzeli döner, çökertme kebabı, Bitez dondurması, balık pastırması, ahtapot ızgara, kabuklu deniz mahsulleri Bodrum’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler.

Maki Hotel‘in içinde yer alan ve yaz sezonu açık olan Flamingo Restaurant, İstanbul’daki kalitesini burada da yaşatıyor. Orkinos tartar, foie gras torchon, quattro funghi, ördekli ravioli, deniz mahsullü tagliatelle, dana pirzola gibi iddialı ve leziz yemeklerin tadına bakmalısınız.

Kardak Adaları ve eşsiz Ege Denizi manzarasıyla Limon Cafe‘ye kahvaltıya gidebilir veya akşamüzeri bir kadeh içki için uğrayabilirsiniz. Limon usulü mantı, kişnişli cevizli pazı, nar soslu bulgurlu ıspanak, kabakşahane, limonlu parfe ve günlük cheesecake’i deneyebilirsiniz.

Yalıkavak Palmarina’da açılan Nobu‘da Peru ve Japon mutfağı hâkim. Gümüşlük’te yer alan Mimoza deniz kenarında, romantik atmosferi, dekorasyonu ve manzarasıyla kendinden söz ettiriyor. Yalıkavak’ta bulunan Sait Restaurant‘ın zeytinyağlıları ve mezeleri, deniz mahsullü ürünleri ile taptaze balıkları ile Bodrum’un en gözde balık restoranlarından. Bodrum’un merkezinde salaş ama lezzetli bir şeyler yemek isterseniz, 25 yıldır hizmet veren Sünger Pizza’yı deneyebilirsiniz. Adının pizzacı olduğuna bakmayın, bu mekânın ‘Çökertme Kebabı’ son derece lezzetli.

Güzel bir et yemeği canınız çekiyorsa, Bodrum Marina’nın karşısında yer alan Tango Restaurant‘a kesinlikle gitmelisiniz. Şanslıysanız, burada karşınıza tango yapan zarif bir çift çıkabilir. Konacık Bodrum’da açıldığı günden beri kaliteli çizgisini bozmayan esnaf lokantasının adı Kısmet Lokantası. Zeytinyağlı bamya, hindiba kavurma, kuru fasulye, otlu pide, güveçte yoğurt, beğendili fırın köfte ve daha nice yerel lezzetleri burada bulabilirsiniz.

Bodrum eğlence ve gece hayatı

Bodrum Gece Hayatı

 

Türkiye’de ilk aklan gelen beldelerden olan Bodrum, merkezi, barlar sokağı ve çevredeki koylarda sabahlara dek süren sınırsız gece ve eğlence hayatı ile ünlü. Bodrum geceleri yalnız Türkiye’de değil tüm dünyada ve özellikle de Avrupa’da çok ünlü. Burada barlardan beach club’lara, meyhanelerden gece kulüpleri ve diskolara dek pek çok alternatifiniz var. Bodrum’da gündüzün doğal güzelliği ve sakinliği geceleri yerini eğlencenin hiç bitmeyen ritmine bırakıyor. Bodrum gece kulüpleri ve diskoları birbirinden güzel aktiviteleri ile Bodrum gecelerine unutulmaz renk katıyor.

1. Barlar

Küba Bar

Bodrum merkezde yer alan Küba Bar, Bodrum barları arasında popüler olanların arasında başı çekiyor. Tipik Küba stilinde dizayn edilmiş Küba barda Bodrum geceleri unutulmaz.
Adres: Neyzen Tevfik Cad. No: 62, Bodrum
Tel: (0252) 313 44 50

Helva Bar

Bodrum merkezde yer alan Helva Bar, gece kulübü atmosferi, canlı müziği ve partileriyle Bodrum’un gözde barları arasında.
Adres: Neyzen Tevfik Cad. Bodrum
Tel: (0252) 313 22 74

Mystery Disco Dance Bar 

Gümbet’te yer alan Mystery Disco Dance Bar, Bodrum’a 3 km mesafede.
Adres: Erguvan Cad. No:1 Gümbet, Bodrum
Tel: (0252) 316 36 39

Moonlight Cafe Beach Bar 

Moonlight Cafe Bar Bodrum’un popüler barbarlı arasında Bodrum merkezde, deniz kenarında yer alıyor.
Adres: Cumhuriyet Cad., No:60/B, Bodrum
Tel: (0252) 313 20 85

Vittoria Club & Ristorante Italiano 

Bodrum merkezde yer alan Vittoria Ristorante Italiano & Club 1500 kişi kapasiteli canlı atmosferi ile yıl boyunca Bodrum eğlence hayatında ziyaretçilerine canlı müzik eşliğinde unutulmaz Bodrum geceleri sunuyor.
Adres: Postane karşısı, Ticaret ve Kültür Merkezi, No:1, Bodrum
Tel: (0252) 316 57 61

Deja Vu Bar 

Bodrum merkezde yer alan Deja Vu Bar, Bodrum Barlar Sokağı’nda, her daim kalabalık ve güzel bir atmosfere sahip.
Adres: Cumhuriyet Cad., Bodrum

Kule Rock City

Bodrum merkezde yer alan Kule Rock City (Kule Bar), rock ve canlı müzik sevenler için güzel bir bar.
Adres: Cumhuriyet Cad. Dr. Alim Bey Bedesteni, No: 55
Tel: (0252) 313 28 50

Körfez Bar 

Bodrum merkezde yer alan Körfez Bar, Bodrum Kalesi’nin yakınlarında, canlı müzik sevenler için güzel bir adres.
Adres: Bodrum kalesi yanı, Bodrum
Tel: (0252) 313 82 48

Ora Bar 

Bodrum merkezde yer alan Ora Bar, canlı müziği ve atmosferi ile Bodrum’un popüler barlarından.
Adres: Carsi Mah., Dr. Alimbey Cad. No: 17, Bodrum
Tel: (0252) 316 39 03

Mavi Bar 

Bodrum merkezde, Bodrum’um bilinen önemli barları arasında yer alan Mavi Bar, etkileyici bir atmosferde güzel müzik sunuyor.
Adres: Cumhuriyet Cad. No:175, Bodrum
Tel: (0252) 316 3932

2. Gece kulüpleri ve diskolar

Halikarnas Disko 

Bodrum merkezde yer alan Halikarnas Disco, Bodrum’un en meşhur gece kulübü ve diskosu. Açık hava özelliği ve 5000 kişilik kapasitesi ile aynı zamanda sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en popüler ve çekici diskolarından biri.
Adres: Cumhuriyet Cad. No: 178, Bodrum
Tel: (0252) 316 80 00

Club Catamaran

Bodrum merkezde yer alan Club Catamaran, 1500 kişilik kapasitesi ile denizde disko ve gece eğlencesi tatmak isteyenler için çok ideal. Denizde disko eğlencesi isteyenler için büyük fırsat.
Adres: Cumhuriyet Cad. No: 178, Bodrum
Tel: (0252) 313 36 00

Hadigari Disko 

Bodrum merkezde yer alan Hadigari, 2000 kişilik kapasitesi ile Bodrum’un en eski gece kulübü ve diskolarından birisi olarak oldukça popüler.
Adres: Kaledibi, Bodrum
Tel: (0252) 316 00 48

Club Posh Gumbet 

Club Posh, Bodrum’a 3 km mesafedeki Gümbet Barlar Sokağında yer alıyor. 1000 kişilik kapasitesi ile ziyaretçilerine unutulmaz gece eğlencesi sunuyor.
Adres: Adnan Menderes Cad., Barlar Sokağı, Gümbet
Tel: (+90 532) 685 57 48

3. Beach clublar

Bodrum Beach Club
Isis Beach Club

Gümbet’te yer alan Isis Beach Club, Asarlık Koyu’ndaki Isis Otel’de bulunuyor. Gümbet Sahili’ne karşı ziyaretçilerine en güzel plaj, deniz ve tatil eğlencesi imkânı sunuyor.
Adres: Isis beach, Isis Otel, Asarlık bölgesi, Gumbet, Bodrum
Tel: (0252) 317 21 40

Sarnic Beach Club

Bitez Koyu’nda yer alan Sarnıç Beach Club’da ziyaretçiler güzel bir Bodrum tatili geçirebilir.
Adres: Sarnıç beach, Bitez Mah., Çökertme Cad. No: 23, Bodrum
Tel: (0252) 343 14 33

Bianca Beach Club 

Bianca Beach Club, Gölköy’de güzel bir koyda yer alıyor. 3000 kişi kapasitesi ile Bodrum’un güzel beach club’larından biri.
Adres: Eskiçeşme Mah., Değirmenburnu Region, Haremtan Cad., No:1, Club Virgin Hotel, Bodrum
Tel: (0252) 316 61 05

Xuma Beach Club 

Xuma Beach Club, Yalıkavak’ta güzel bir koyda yer alan ve ziyaretçilerine nefis bir Bodrum eğlencesi sunuyor.
Adres: Kudur bölgesi, Yalıkavak, Bodrum
Tel: (0252) 385 47 75

Termera Resort Solida Beach Aspat

Turgutreis’te yer alan Termera Resort Solida Beach Club Aspat, Aspat Koyu’nda bulunuyor. Güzel plajı, eğlence merkezleri ve aktiviteleri ile ziyaretçilerine şahane bir Bodrum tatili sunuyor.
Adres: Aspat, Turgutreis, Bodrum
Tel: (0252) 393 85 20

Blue Point Beach Club 

D-Marin Marina Turgutreis’te bulunan Blue Point Beach Club güzel sahili, denizi ve tesisleriyle ziyaretçilerine unutulmaz Bodrum tatili yaşatıyor.
Adres: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, No:26, Turgutreis
Tel: (0252) 382 92 00

Tex Mex Beach Club

Tex Mex Beach Club de yine Gümbet’te yer alan güzel beach club’lardan olup denizi ve su sporları aktiviteleri ile ziyaretçilerine güzel bir bodrum Gümbet tatili sunuyor.
Adres: Tex Mex beach, Asarlik bölgesi, Gümbet, Bodrum
Tel: (0252) 319 67 93

Casa Dell’Arte Beach Club 

Casa Dell’Arte Beach Club, Torba Koyu’nda Casa Dell’Arte Family Resort’ta yer alıyor. Güzel ve berrak denizi, kaliteli hizmeti ve tesisleri ile Bodrum’un en popüler beach clublarından biri.
Adres: Torba Mahallesi, İnönü Caddesi No: 66, Torba, Bodrum
Tel: (0252) 367 18 48

3S Beach Club 

3S Beach Club, Bitez Koyu’ndaki 3S Beach Club Hotel’de yer alıyor. Beach club’da doğa, deniz ve eğlence üçlüsü hayli etkileyici.
Adres: 3S Beach Club, Balcılar bölgesi, Bitez, Bodrum
Tel: (0252) 363 80 01

Fink Beach Club 

Ortakent’te yer alan Fink Beach Club, güzel denizi ve doğası ile Bodrum’un en popüler güzel beach club’ları arasında.
Adres: Ortakent Muskebi, Ortakent, Bodrum
Tel: (0252) 358 58 88

Bodrum alışveriş

Bodrum merkezindeki İskele Meydanı, Kale Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’nde ise, birçok hediyelik eşya, kuyumcu, deri ve kitapçı dükkânı bulmak mümkün. Diğer yandan beyaz badanalı Bodrum evlerin arasında kalan dar sokaklarda, alışveriş zevkini mutlaka tadım El işi yöresel ürünler, süs eşyaları, el yapımı ayakkabı ve sandaletler, halılar, çeşitli deri, bakır ve bronz eşyalar, altın ve gümüş, nakış işleri, lületaşı ve damarlı akik taşından yapılan hediyelikler rengarenk… Bodrum’a özgü kabaktan lambalar, el işi bahçe balkon süslerini pek çok çarşıda bulabilirsiniz. Turgutreis Pazarı ya da Bitez Pazarı’ndan Bodrum’a özgü şallar, örtüler ile Türkbükü’ndeki mağazalarda da plaj elbiseleri, mayo ve bikini seçenekleri oldukça fazla.

Bodrum konaklama

Bodrum Konaklama

Bodrum Yarımadası, birbirinden güzel koylara kurulmuş pek çok yerleşim birimi ve plajları ile Türkiye’nin seçkin ve popüler tatil merkezlerinden biri. Konaklama ve turistik tesis bakımından da çok gelişmiş bir ilçe olan Bodrum’da en popüler konaklama bölgelerinden ise Bodrum merkez, Gümbet, Bitez, Yalıkavak, Turgutreis, Türkbükü, Göltürkbükü, Gündoğan, Ortakent, Gümüşlük ve Akyarlar başta geliyor. Bodrum’da otel, apart, pansiyon gibi yüzlerce konaklama seçeneğinden size en uygununu seçebilirsiniz.

Bodrum’a nasıl gidilir

Bodrum Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlasjet ve OnurAir ile haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanından 1 saat 15 dakika süren direkt uçuşlarla Bodrum Havalimanı‘na ulaşabilirsiniz. Bodrum merkezinden 38 km uzaklıkta bulunan havalimanından, havalimanı servisleri ile Bodrum Otobüs Terminali’ne gidebileceğiniz gibi, taksi ile de şehir merkezinde dilediniz yere ulaşabilirsiniz. Bazı uçak firmalarının da merkeze ve Turgutreis gibi popüler semtlere servisleri bulunuyor. Diğer yandan Bodrum merkezden tüm semtlere minibüs seferleri düzenleniyor.

Bodrum, beyaz evleri, muhteşem koyları, hiç dinmeyen hafif esintisi ve gece hayatıyla Türkiye’nin en ünlü turizm bölgelerinden biri. Ünü dünyaya yayılan, Cumhuriyetin ilk yıllarında küçük bir balıkçı kasabası iken, sanatçıların ve ünlülerin tercih etmesiyle de popüler hale gelen Bodrum, gerçek bir turizm cenneti.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar.
    Bodrum hakkındaki bu harika yazınız için teşekkürler.
    Bodrum’a seyahat edip diş hekimi ihtiyacı duyan herkesi Dental Bodrum diş klinğimize bekleriz. En kısa zamanda diş tedavinizi en uygun fiyatlarla sunacağımıza söz veriyoruz. Sevgiler.

  2. Bodrum gerçekten mükemmel bir yer hele ki akyarlar o kafeleri çok küçük sakin bir yer sakinlik ve dinlenmek istiyorsanız kesinlikle önerimdir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz