Sofya, Bulgaristan’ın Vitosha Dağı eteklerinde, dört bir yanı dağlarla çevrili, içinden küçük nehirlerin geçtiği geniş Sofya Vadisi’nde kurulu, güzel başkenti. Osmanlı döneminde 500 yıl Anadolu’yla iç içe yaşayan, 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Sofya, günümüzde gerçek bir Avrupa başkenti. Bizans ile Osmanlı izlerinin sentezlendiği gösterişli caddelerde, yüzyıllara meydan okuyan kiliseler zamanda yolculuk hissi yaşatan bir yer.

Sahip olduğu yapıların birçoğunun II. Dünya Savaşı sonrası inşa edildiği Sofya, 545 metrelik rakımıyla Avrupa’nın en yüksek başkentlerinden biri. Güzel parkların süslediği Sofya’nın, devasa ağaçların sıralandığı geniş caddelerinde yürürken, 19.yüzyıl mimarisine tanıklık eden evleri, inanılmaz duygular yaşatıyor.

Sofya Gezilecek Yerler

Sofya Gezilecek Yerler

Sofya’da neredeyse her köşe başında bir kilise ya da katedralle burun buruna gelmek mümkün. Freskleriyle ünlü Aziz Gregorius Kilisesi, 6.yüzyıl Bizans kilisesi olan Sveta Sofia Bazilikası, altın kubbeleriyle görkemli Alexandar Nevski Katedrali en bilinenleri arasında yer alıyor. Kent merkezindeki Sveta Nedelya Katedrali ise Sofya’nın sembollerinden biri.

Şehirde, Osmanlı döneminden kalma Türk hamamları, Rus Kilisesi ve Ulusal Tarih Müzesi de bulunuyor. Cumhuriyet döneminde Ankara ile kardeş şehir ilan edilen şehir, konser salonları, opera ve tiyatrolarıyla sanat kokan Sofya, müze ve galerileriyle de sanatseverlerin gözdesi. Müze zengini Sofya’da Arkeoloji Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, Yeryüzü ve İnsan Müzesi, Ulusal Tabiat Bilimleri Müzesi, Etnografya Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

1. Aziz Sofia Kilisesi

Aziz Sofia Kilisesi

Aziz Sofia Kilisesi 4-6. yüzyıllar arasında inşa edilen, Sofya’nın en eski Doğu Ortodoks kilisesi. Erken dönem Hıristiyan mimarisinin Balkanlardaki en göz alıcı örneklerinden olan ve 14.yüzyılda başkente adını veren kilisenin ‘sofia’ ismi, kutsal bilgelik anlamına geliyor. Bölgedeki Türk egemenliği döneminde camiye dönüştürülen yapı, üst üste olan depremlerde hasar görmesi üzerine, yeniden kiliseye dönüştürüldü.

2. Aziz George Rotunda Kilisesi

Aziz George Rotunda Kilisesi

Aziz George Rotunda Kilisesi, 4.yüzyılda Roma şehri Serdica’nın kalıntıları üzerine inşa edildiği düşünülen, kentte bulunan en eski yapı. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu dikkat çekici yapı, kubbesinde farklı zamanlarda yapılmış nefes kesici freskleriyle ünlü. Osmanlı döneminde camiye dönüştürülen Aziz George Rotunda’nın kırmızı kiremitlerden yapılan kilise bahçesi içerisinde Serdica şehrine ait arkeolojik kalıntılarını görmek mümkün.

3. Alexander Nevsky Katedrali

Alexander Nevsky Katedrali Sofya

1878’de hayatını kaybeden Rus askerlerini onurlandırmak amacıyla 1882-1912 yılları arasında yapılan Alexander Nevsky Katedrali, 20 yüzyıl mimarisinin nefis örneklerinden biri. 5 kubbeli şahane bazilika binası, fresklerle süslü dış yüzeyi ve ahşap süslemeleri, duvar mozaikleri, vitraylı pencereleri ve mermer sütunlarla bezeli iç dekorasyonu ile büyüleyici bir atmosfere sahip yapı içerisinde bir de İkona Müzesi bulunuyor. Müzede, 9-18. yüzyıllar arasında yapılmış başyapıt özelliği taşıyan dini ikonalar sergileniyor.

4. Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi Sofya

Büyük Camii içerisinde bulunan 15. yüzyıl tarihli sarmaşık kaplı Ulusal Arkeoloji Müzesi, Trakya İmparatorluğu, Yunan ve Roma dönemlerine ait sanat eserlerini, obje ve tarihi kalıntıları barındıran Vulchitrun Hazinesi bölümü ile ünlü. 12 kg ağırlığındaki hazine, farklı dekorasyonlara sahip ilginç şekillerdeki 13 altın objeden oluşuyor. Muhafızlarla korunarak sergilenen bu hazinenin zamanında Trakya Kralı’nın hizmetindeki bir rahibe ait olduğu ve dini ritüellerde kullanıldığı düşünüyor.

5. Kadı Seyfullah Efendi (Banyabaşı) Camii

Kadı Seyfullah Efendi Banyabaşı Camii

1576’da Mimar Sinan tarafından yapılan Kadı Seyfullah Efendi Camii, Sofya’da hâlen işlevine devam eden ve bozulmadan korunmayı başaran tek cami. Duvarları, göz alıcı mavi çiniler ve Kuran’dan sözlerin yazılı olduğu kaligrafik yazılar ile süslü cami, ibadet zamanları haricinde ziyarete açık. Kadı Seyfullah Efendi Camii, Maria Louiza Meydanı’nın Triaditsa Sokağı ile kesiştiği noktada yer alıyor.

6. Vitosha Dağı

Vitosha Dağı Sofya

Sofya şehir merkezinin 10 km kuzeyinde bulunan görkemli Vitosha Dağı’na, merkezden dağın farklı rotalarına hareket eden otobüslerle, 30 dakikalık bir yolculukla ulaşım mümkün. Oldukça ilginç taş nehirlere, buzul taşlarına, volkanik kaynaklı göz alıcı kayaçlara ev sahipliği yapan dağ çevresinde aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük ormanını ve doğal parkı olan Vitosha Doğa Parkı da yer alıyor. Büyüleyici el değmemiş bir ormanla birleşerek dağın doruklarına dek ulaşan park, inanılmaz bir yaban hayatına da ev sahipliği yapıyor. Dağ üzerindeki en popüler kış sporları merkezi olan Aleko’da ise, son derece lüks otelin yanı sıra, farklı zorluk derecelerinde sayısız kayak parkuru bulunuyor.

7. Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi Sofya

Ev sahipliği yaptığı 650 binden fazla sergi alanı ile Balkanların en büyük tarih müzesi olarak bilinen Ulusal Tarih Müzesi, tarih öncesi dönemden günümüz Bulgaristan’ına dek tarihi süreç inceleniyor. Eski evlerdeki kültür değişkenleri, geleneksel kostümler ve tarih boyunca moda, geleneksel motifli nakışlar, Bulgar sinemasında kullanılan özgün kostüm, silah, eşya ve dekorlar; eski dünyanın izleri gibi birçok ilgi çekici bölümden oluşan müzeyi hakkını vererek gezmek için, bir tam gününüzü ayırmanız gerekiyor.

8. Boyana Kilisesi

Boyana Kilisesi Sofya

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Boyana Kilisesi, Sofya’nın 8 km güney batısındaki Lying ilçesinde bulunuyor. Dini bir kompleks olan Boyana, Bulgaristan’da yer alan en önemli tarihi turistik gezi alanlarından biri. Tipik bir Orta Çağ Bulgar Ortodoks kilisesi mimarisine sahip olan yapının, 11, 13 ve 19. yüzyıl tarihli üç yapıdan meydana geliyor. Orta Çağ Doğu Avrupa sanatının göz alıcı eserlerini içeren kompleks içerisinde yaklaşık 240 farklı insan yüzünün resmedildiği fresk yer alıyor.

9. Rilski Manastırı

Rilski Manastırı Sofya

Sofya şehir merkezinin 120 km güneyinde Alp Dağları’nın eteklerinde kurulu Rilski Manastırı, doğasıyla nefes kesen Rila Ulusal Parkı’nın bünyesinde yer alıyor. Bölgeye ulaşım şehir merkezinden Dupnitza Köyü’ne her sabah saat 8’de hareket eden otobüslerle sağlanıyor. Bulgaristan’da bulunan en değerli tarihi ve kültürel miraslardan biri olarak kabul edilen manastır, 10.yüzyılda Bulgar keşiş Rilalı Aziz John’a adanarak inşa edilen bir yapı. İncil’den sahnelerin anlatıldığı freskleriyle ünlü manastırın yanı sıra, Rila Ulusal Parkı’nda konaklamak isterseniz, manastır içerisinde yer alan bir açık hava hücresinde bir gece kalabilirsiniz.

10. Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi Sofya

Çarlık Sarayı’nın içerisinde yer alan ve Bulgaristan’ın en kapsamlı sanat koleksiyonuna sahip Ulusal Sanat Galerisi içerisinde, 60 bin eser sergileniyor. Galeri içerisinde, Tzanko Lavrenov, Stoyan Sotinov, Zograf, Dospevski ve Pavlovic gibi değerli Bulgar ressamların eserleri yer alıyor.

Köklü tarihinin yanında gece hayatıyla da dikkat çeken Sofya’da Sin City, Rock&Rolla ve Club Biad gibi mekanlar en çok tercih edilenler arasında. Geleneksel Bulgar eğlence hayatı, çılgın partiler ve sıra dışı şovlarla tanınıyor.

Dünya mutfaklarının tümünün örneklerine rastlayabileceğiniz Sofya’da yöresel kaşkaval peyniri ve şarap çeşitleri mutlaka denenecekler listesinde olmalı. Kuru et, yöresel sucuk ve pastırma, sarmi (sarma), snezhanka (ceviz ve sarımsaklı yoğurt), bob chorba (fasulye çorbası), chushki byurek (peynir doldurulmuş kızartma biber), kavarma (etli ve sebzeli haşlama), tarator (soğuk yoğurt ve salatalık çorbası) ile sirene (Bulgar beyaz peyniri) tadına bakmanız gereken lezzetlerden.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz