Havaların ısınmasıyla birlikte yeni yerler görmek için seyahat planı yapmaya başlıyoruz. Türkiye‘nin dört bir yanındaki alternatif duraklar havaların ısınmasının yanında, uygun uçak bileti seçenekleri ve ulaşım kolaylığının da etkisiyle ziyaretçi akınına uğruyor.

Baharda Gidilecek En Güzel Yerler

1. Şirince, İzmir

Baharda gidilecek yerler

Türkiye’nin çağdaş kentlerinden İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi ile yalnızca Anadolu’nun değil Akdeniz Havzası’nın da belleği için önem taşıyan bir şehir. Ege Denizi boyunca uzanan şehrin 620 km’yi aşan kıyı şeridi birbirinden güzel antik kentler, plaj ve sahiller ile doğal güzelliklere sahip.

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle. Kent merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Şirince, eski bir Rum kasabası. Zeytin ve asma bağları arasında kendine has köy dokusunu hissettiren Şirince, kendine has mimarisi ve ahşap konakları ile daha ilk adımda güzelliğini hissettiryor. Şirince’de şarap tadımı yapmak, kahvaltı, öğle ya da akşam yemeği için hoş mekanlardan birinde zaman geçirmek eşsiz bir deneyim. Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti, Şirince’ye oldukça yakın. AnadoluJet uçuşları ve kampanyaları ile ilgili ayrıntılı 444 2 538 numaralı çağrı merkezinden ulaşılabilir.

2. Safranbolu, Karabük

Baharda Gidilecek Yerler

Karabük’ün ilçesi Safranbolu, ülkemizi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde temsil eden sembol yerleşim yerlerinden. Adını bölgede yetiştirilen safran bitkisinden alan ilçe, İpek Yolu’nun üzerinde konumlanması nedeniyle farklı medeniyetlerin izlerine sahip. Osmanlı Dönemi’nden kalan tarihi evleri, özgün mimariye sahio han ve hamamları, renkli çarşısıyla ziyaretçilerini karşılayan Safranbolu’da 2 binden fazla geleneksel yapı bulunuyor. Bu yapıların birçoğu butik otel ve restoran olarak ziyaretçilere hizmet veriyor.

Safranbolu, turizm açısından ülkemizin gözde kentlerinden birisi. Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastasını, Bakırcılar Çarşısını, Safranbolu’ya özgü hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanları gezin. Safranbolu Tokatlı Kanyonu, Kristal Teras, İncekaya Su Kemeri, Bulak Mencilis Mağarası, Kaymakamlar Gezi Evi, Cinci Hanı ve Hamamı, Safranbolu Yörük Köyü görülmesi gerekn yerlerden bazıları.

3. Adatepe, Kaz Dağları

Guzel-Bahar-Rotalari

Kuzey Ege’nin en etkileyici köylerinden Adatepe, Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesine bağlı. Edremit Körfezi’ne bakan bir tepede kurulu olan köy, İsviçre Alpleriyle birlikte dünyada oksijen oranı en yüksek yerler arasında.

Doğal sit alanının koruması altındaki köyde tarihi taş evler, Arnavut kaldırımlı daracık sokaklar, Körfez manzarasına sahip yemyeşil tepeler şehrin stresinden uzaklaşmak ve baharın tadını çıkarmak için ideal. Köye kadar gelmişken Edremit Körfezi’ne kuş bakışı manzarasıyla Zeus Altarı ve bölge ticaretinde önemli bir yeri olan zeytinyağının öyküsünü dinlemek için Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ne uğramayı unutmayın.

4. Trilye, Bursa

Gezilecek bahar rotaları

Bursa’nın Mıudanya ilçesine bağlı Trilye, eski bir Rum köyü olarak tanınıyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar Türk ve Rumların birlikte yaşadığı köy, o yılların dokusu korunarak günümüze ulaşmış durumda. Doğal sit alanı olarak özelliğini kaybetmeyen köye fotoğraf turları ve seyahat severlerin yoğun ilgisi var.

İsmi Rumca ‘üç papaz’ anlamına gelen ‘Tri İlya’ kelimelerinden geldiği düşünülen Trilye, etkileyici kiliseleri, tarihi yapıları ve sahil şeridi ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. AnadoluJet’in çapraz uçuş ağı ile Bursa Yenişehir Havalimanı ile Trabzon arasında direkt uçak seferleri bulunuyor. Uçak bileti seçeneklerine göz atarak Trilye’yi keşfetmek için ilk adımı atabilirsiniz.

5. Datça, Muğla

Turkiye-Bahar-RotalariÜlkemizin en sessiz, sakin ve huzurlu rotalarından Datça, baharda gidilebilecek en güzel alternatiflerden. Marmaris Yarımadası’nın en uç noktasında konumlanan bu güzel ilçe, rengarenk evleri, balıkçı lokantaları, ören yerleri ve bozulmamış doğasıyla ziyaretçilerine en güzel manzaraları sunuyor.

Etrafında tam 52 koyun bulunduğu ilçede deniz muhteşem bir güzelliğe sahip. Datça Limanı’ndan her sabah kalkan teknelerle bu koylara gidilebiliyor. Kargı Koyu, Domuz Bükü, Kızıl ve Hayıt Bükleri masmavi ve berrak yapısıyla dikkat çekiyor. Bahar aylarında rotanızı Datça’ya çevirirseniz biribirinden güzel koylarında denizin ve kumun tadını çıkarabilir, Datça Yarımadası’nın en ucunda bulunan Knidos Antik Kenti’nin büyüsüne kapılabilirsiniz. En hesaplı ve ucuz uçak bileti fırsatları için AnadoluJet.com adresine göz atın.

6. Göynük, Bolu

Bahar rotaları

Bolu’nun kültürü ve zengin tarihi geçmişini hissettiren Göynük, tarihi dokusu ve tescilli mimari yapılarıyla keyifli bir durak. İlk yerleşimin MÖ 8. yüzyıla kadar uzandığı ilçe tarih boyunca Bizans, Roma ve Osmanlı gibi farklı medeniyetlerine ev sahipliği yaptı. 20. yüzyıldan günümüze kadar gelebilmiş Osmanlı evleriyle tanınan Göynük, sit alanı olarak koruma altında bulunuyor.

İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlere yakın ulaşım güzergahında yer alan Göynük, tescilli mimari eserlerinin yanı sıra muhteşem manzaraya sahip Çubuk ve Sünnet gölleriyle de ülkemizin görülmesi gereken yerlerinden biri.

7. Kaş ve Likya Yolu

Baharda Gidilebilecek Yerler

Ege ile Akdeniz’in kesiştiği bir coğrafyada bulunan Kaş, Antalya’nın en popüler ve doğallığı bozulmamış turizm merkezlerinden. Etrafında Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik yerleşimlerin yer aldığı Kaş, Akdeniz’in hatta dünyanın en güzel plajlarından biri olan Kaputaş Plajı ile ünlü.

Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösterilen ve ülkemizin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova da Kaş’ta. Baharda Kaş’ın muhteşem plajlarında yüzmek, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Ksanthos’taki kaya mezarlarını ziyaret etmek ve Likya Yolu’nun bir bölümünü yürümek size iyi gelecek.

8. Fethiye

Bahar-RotalariMuğla’nın en büyük ilçelerinden Fethiye, Türk turizminde ilk akla gelen Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğallığı bozulmamış güzelliklerle tanınıyor. En güzel aylarını henüz kalabalıklaşmadan bahar aylarında yaşayan ilçe, antik kentleriyle zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Eşsiz doğasıyla hem su sporları hem doğa sporları için uygun ortamı sağlayan Fethiye masmavi denizine hayran kalacağınız, el değmemiş koyların tadını çıkarabileceğiniz, aktiviteleriyle eğlenceye doyacağınız Akdeniz’in en gözde tatil merkezlerinden biri. Kelebekler Vadisi, tarihi köy Kayaköy, Günlüklü Koyu, Saklıkent Kanyonu, Belceğiz Plajı ve Çalış Plajı gezilip görülecek yerler. Yine çevrede Tlos Antik Kenti, Letoon Antik Kenti ve Telmessos Antik Kenti bahar rotasına girmeye aday.

9. Anamur, Mersin

Baharda Gezilecek Yerler

Mersin‘in ilçesi Anamur, Türkiye’de yerli muz üretiminin yapıldığı tek yer. Antik kaynaklarda rüzgarlı burun olarak tanınan Anamur, tarih boyunca Kizuvatlalılar, Hititler, Asurlular ve Bizanslılar gibi farklı devletlerin egemenliği altında kalmış. Tropikal iklimin görüldüğü ilçe kıyıları deniz kaplumbağalarına ve Akdeniz foklarına ev sahipliği yapıyor.

Yaz aylarında yükselen hava sıcaklıkları nedeniyle yerli halk yaylalara çıkıyor. Anamur’un doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmek için en uygun zaman bahar ayları. Ören Plajı, Köşekbükü Mağarası, Mamure Kalesi gibi yerleriyle Anamur Türkiye’nin görülmeye değer ilçelerinden.

10. Ürgüp, Kapadokya

Bahar Tatil Yerleri

Ürgüp, Kapadokya’nın kalbi. Peri bacaları, yeraltı şehirleri, mağaraları, kaya butik otelleri, rengarenk balon turları ve leziz şarapları ile Ürgüp ,Türkiye turizminin en önemli merkezlerinden.

Nevşehir’e bağlı bir ilçe olan Ürgüp’ü gezmek için en ideal dönem havaların yeni ısınmaya başladığı bahar ayları. ATV ya da bisikletle tadını çıkarabileceğiniz Kapadokya coğrafyasında doğanın binlerce yıllık dönüşümüne tanık olmanın heyecanını yaşayın.

Ucuz uçak bileti bulmanın kolaylaşmasıyla tatil maliyetleri de düştü. Türkiye’de birçok yere artık uçakla ulaşmak daha da kolay ve ekonomik. Köklü tarihi, muhteşem doğal güzellikleri ve etkileyici hikayeleriyle ünlü rotalar bahar aylarında keşfedilmeyi bekliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz