Türkiye’nin en güzel kanyonlarını merak edenler, bu liste sizin için. Birbirinden harika manzaraları ve trekking parkurlarıyla doğa aşıklarını büyüleyen kanyonlar, insanı dinlendiren bir atmosfere sahip. Fotoğraf meraklıları için de oldukça cezbedici gözüken bu şahane yerlerde biraz nefes almaya ne dersiniz?

Türkiye’de Görülmesi Gereken En Güzel Kanyonlar 

1. Köprülü Kanyon, Antalya

Köprülü Kanyon Antalya

Turkuaz renkli sularıyla Antalya çevresine gelen rafting meraklılarının gözdesi olan Köprülü Kanyon, 14 kilometre uzunluğa sahip.

2. Sugözü Kanyonu, Adıyaman

İçerisinde onlarca mağara yer alan Sugözü Kanyonu, trekking tutkunlarının en sevdiği rotalardan biri. Besni ilçesi yakınlarındaki bu kanyonda piknik yapacak yerler de bulabilirsiniz.

3. Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin

Artvin’e bağlı Ardanuç ilçesi sınırlarında kalan Cehennem Deresi Kanyonu, dik ve tehlikeli kayalıkları nedeniyle yöre halkı tarafından bu isimle anılıyor.

4. Şahinderesi Kanyonu, Balıkesir

Şahinderesi Kanyonu Balıkesir

Çam ve kekik kokuları arasında nefesinizi açan bir yürüyüş yapmak için en doğru adres Şahinderesi Kanyonu. Bu harika kanyon Kaz Dağı Milli Parkı içinde kalıyor.

5. Tohma Kanyonu, Malatya

Jeolojik dönemdeki kırılmalar sonucunda oluşan, günümüzde ise Malatyalıların kaçamak noktası haline gelen Tohma Kanyonu, enfes bir manzaraya sahip.

6. Valla Kanyonu, Kastamonu 

Küre Dağları Milli Parkı’nda yer alan alan Valla Kanyonu, 800 metreyi bulan derinliğiyle dünyanın en derin ikinci kanyonu.

7. Saklıkent Kanyonu 

Saklıkent Kanyonu Fethiye

Ksantos Antik Kenti yakınlarında bulunan ve 200 metreyi bulan yüksekliğiyle öne çıkan Saklıkent Kanyonu, bölgenin en popüler turizm noktalarından.

8. Ulubey Kanyonu, Uşak 

Ulubey ve Banay çayları boyunca devam eden Ulubey Kanyonu, birbirine bağlı onlarca farklı kanyondan oluşuyor. Büyüklüğü ve görkemli görüntüsüyle nefes kesen bu kanyonun varlığı yakın zamanda dek bilinmiyordu.

9. İncesu Kanyonu, Çorum

Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı İncesu köyünde yer alan ve köyle aynı ismi taşıyan İncesu Kanyonu, yaklaşık 12 buçuk kilometre uzunluğunda.

10. Güver Kanyonu, Antalya

Karstik kayaçlar üzerinde bulunan Güver Kanyonu, iki kilometre uzunluğa sahip. Burasu irili ufaklı şelaleleri, yürüyüş parkurları ve tırmanış alanlarıyla adrenalin bağımlılarının gözdesi.

11. Tokatlı Kanyonu, Safranbolu, Karabük

Tokatlı Kanyonu Safranbolu

Safranbolu, tarihi konaklarının yanı sıra muhteşem manzarasıyla kendine hayran bırakan Tokatlı Kanyonu‘yla da biliniyor. Yolu Karabük’e düşenler, bu doğa harikası kanyonu mutlaka görmeli.

12. Harkköy Kanyonu, Sakarya

Taraklı ilçesine büyük bir turizm potansiyeli kazandıran Harkköy Kanyonu, 15 metre uzunluğundaki şelalesi ve tırmanış noktalarıyla ünlü bir doğa harikası.

13. Horma Kanyonu, Kastamonu

İçinden Zarı Çayı geçen ve çayın bazı noktalarında oluşan kuyu ve derin kazanlar yüzünden oldukça tehlikeli olabilen Horma Kanyonu‘nu rehber eşliğinde gezmek gerek. 

14. Karanlık Kanyon, Erzincan 

Karanlık Kanyon Erzincan

Dünyanın en büyük kanyonlarından biri olarak kabul edilen Karanlık Kanyon, 37 yıldan bu yana Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali’nin ev sahipliğini de üstleniyor.

15. Babaçay Kanyonu, Sinop

Doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Sinop’un en popüler yerlerinden biri olan Babaçay Kanyonu, birbirinden güzel yürüyüş parkurlarıyla bilinen bir keşif noktası.

16. Göynük Kanyonu, Antalya 

Dünyanın en iyi yürüyüş parkurları arasında gösterilen Likya Yolu üzerinde bulunan Göynük Kanyonu, yürüyüş parkurları, yüzme noktaları ve piknik alanlarıyla ünlü.

17. Sadağ Kanyonu, Bursa

Bursa şehir merkezine 58 kilometre uzaklıktaki Sadağ köyünde yer alan ve köyün ismiyle anılan Sadağ Kanyonu, bölgenin en harika doğa alanlarından biri.

18. Kapıkaya Kanyonu, Adana

Kapıkaya Kanyonu Adana

Seyhan Nehri’nin kollarından biri olan Çakıt Deresi’nin oluşturduğu Kapıkaya Kanyonu, şehir merkezine 72 kilometre uzaklıkta Kapıkaya köyünde yer alıyor.

19. Sason Kanyonu, Mersin

Mut ilçesi sınırlarında kalan Sason Kanyonu, 2 bin 400 yıllık bir geçmişin izlerini taşıyor. Göçmen kuşların göz rotası üzerinde yer alan bu kanyon 2000 yılından bu yana 1. derece Sit Alanı.

20. Çatak Kanyonu, Kastamonu

Macerasever gezginlerin gözdesi olan Çatak Kanyonu, botla ya da yüzerek geçilebilen zorlu parkurlarıyla bölgenin en hareketli turistik noktalarından.

21. Şeker Kanyonu, Karabük

Şeker Kanyonu Karabük

Muhteşem doğasıyla kendinizi cennette düşmüş kadar mutlu hissedeceğiniz bir yer olan Şeker Kanyonu, doğa aşığı gezginlerin vazgeçilmez rotalarından.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz