Norveç, doğa harikası coğrafyası, doğası, tertemiz ve özenli sokakları ve refah seviyesi yüksek halkı ile dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer alıyor. Batı Avrupa’nın en kuzeyinde, İskandinavya Yarımadası’nda yer alan Norveç, kıyılarındaki dar ve derin koyları ve yüzlerce fiyortuya farklı ve göz alıcı jeolojik oluşumlara sahip.

İsveç, Finlandiya ve Rusya ile komşu olan Norveç’te mutlaka görülmesi gereken şehirler başkent Oslo ile büyüleyici mimari dokusuyla Bergen. Kuzey Denizine açılan limanı çevreleyen rengârenk boyalı tahtadan evleriyle bu kentler oldukça aktif bir eğlence hayatına ve büyüleyici tarihi mirasa da sahipler.

Norvec-Gezilecek-Yerler

Dünyanın en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilen ve UNESCO’nun Dünya Miras Listesinde yer alan fiyortlarda en önemli turistik aktivite olan tekne gezilerinin dışında, bisiklet, yürüyüş, kayak ve tırmanma gibi pek çok doğa sporu yapılıyor. Aynı zamanda ülkenin en gözde tırmanma ve dağ yürüyüşü parkurları da, Bergen’in hemen dışındaki kırsal alanlarda yer alıyor.

Dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan Norveç’te huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız rehberli tur fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Eşsiz fiyortların, doğa harikası Geiranger’in, Lofoten Adalarının, Preikestolen’in ve çok daha fazlasını Norveç turları eşliğinde keşfedebilirsiniz. Tüm Norveç Turları hakkında bilgi sahibi olmak için hemen sayfayı ziyaret edin.

Norveç Gezilecek Yerler

1. Bergen

Bergen-Norvec

Bergen, Norveç’in ikinci büyük kenti. Orta çağdan günümüze dek varlığını sürdüren bir liman şehri olan Bergen, ülkenin keşfedilmeye değer tüm özelliklerini içerisinde barındıran mini bir Norveç niteliğinde. Yılın üç yüz gününün yağışlığı geçtiği Bergen, fiyort turlarının da başlangıç noktası.

TIME dergisinin 2004’te Avrupa’nın en gizli on dört başkentinden biri seçilen kentte görülecek pek çok yer bulunuyor. Bryggen, Bergen Limanının kıyısında yer alan, bitişik rengârenk ahşap evleriyle tarihi bir semt. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bölgede kafe, restoran ve sanat atölyeleri yer alıyor.

Bölge içerisinde ayrıca Hansa Ticaret Birliği Müzesi ve 12. yüzyıl yapısı olan Azize Mary Kilisesi ile Bryggen Limanının sonunda şehrin en ünlü alışveriş duraklarından biri olan Fisketorge’i gezebilirsiniz. Bergen’de ayrıca, trafiğe kapalı şirin bir yer olan Torgalmenningen, Bergen’in nefis manzarasını izleyebileceğiniz Floyen Tepesi ve on üçüncü yüzyıl yapısı olan Bergenhus Kalesi’ni görebilirsiniz.

Bergen Sanat Müzesi, Bergen Dekoratif Sanatlar Müzesi, Bryggens Müzesi ve Bergen Bilim Merkezi (Vilvite) ise kentin önemli müzeleri arasında. Diğer yandan Avrupa’nın en kapsamlı deniz faunası bulunduğu Bergen Akvaryumu’nu ve on sekizinci yüzyıl aristokratlarının kır evi örneği olan Damsgård Malikânesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

2. Oslo

Oslo-Norvec

Oslo, Norveç’in başkenti ve en kalabalık yerleşim birimi. Üçte biri fiyortlardan, üçte ikisi ise orman, park ve yeşil alanlardan oluşan Oslo, gün batımı ile doğumu arasındaki sürenin birkaç saat olduğu bir kent. Modern, dinamik ve merak uyandırıcı bir kent olan Oslo, elli kadar müzesi, tarihi yapıları, sanat galerileri, heykel parkları ve konser alanlarıyla bir yandan da Norveç’in kültürel başkenti.

Bin yıllık tarihi, Oslo Körfezi manzarası, Bygdøy Yarımadası’nda Viking gemilerini görebileceğiniz deniz müzeleri, Nobel Barış Merkezi, 200’den fazla heykelin sergilendiği Vigeland Heykel Parkı, manzarası ve çağdaş mimarisiyle Opera House, Kraliyet Sarayı ziyaret edilmeli.

Oslo Katedrali ve Karl Johans Kapısı Caddesi Oslo’da keşfetmekten keyif aldığımız adresler. Munch Müzesi, The Scream ve Grünerlokka’nın yanı sıra İskandinavya denince gözünüzün önüne gelen çatıları karla kaplanmış renkli evlerin bölgesi olan Damstredet’i de mutlaka görün.

3. Flam

Flam-Norvec

Flam, Oslo’dan el değmemiş nehirler, şelaleler ve ormanların süslediği bir rotada ilerleyen 370 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Norveç’in en derin fiyortlarından Sognefjord kıyısında küçük bir balıkçı köyü olan Flam, fiyortların eşsiz manzarasına karşı kurulu. Flam’a Norveç’in efsanevi Flam Treni ile ulaşmanız da mümkün.

Dünyanın en dik rampasına çıkan tren yolculuğu ile, yaklaşık 225 metre yükseklikten dökülen Kjosfossen Şelalesi ve muazzam manzaralar eşliğinde rüya gibi bir yol izleyerek Flam’a ulaşıyorsunuz. Flam’a gelmeden uğranması gereken bir kasaba olan Ulvik ile fiyortların başladığı kasaba olan Odda’ya da uğrayabilirsiniz.

Oldukça soğuk olan ancak harika kar manzaralarını görebileceğiniz Haukelifjell; iki koldan coşkuyla akan Latefoss Şelalesi; 10 kilometre kadar yaya tırmanarak ulaşılabilen bir nokta olan Trolltunga Flam’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden. Diğer yandan dünyanın en uzun üçüncü tüneli de Flam-Gudvangen arasında bulunuyor.

4. Alesund

Alesund-Norvec

Alesund, Norveç’in Sunnmore bölgesine bağlı bir liman kenti. Jugendstil mimarisi ile ünlü olan bölge, Norveç’in batı kıyılarında, kuzeybatı fiyortlarına ve Alp dağlarına açılan kapı. 1904’te yaşanan yangınla büyük kısmı yok olsa da aslına uygun şekilde taş ve ateş tuğladan tekrar inşa edilen Alesund’da, Art Nouveau mimarisinin kuzey yorumuna tanıklık ediyorsunuz.

Rüya gibi bir bölge olan Alesund’da yerleşimin dışına doğru çıktığınızda muhteşem bir dağ ve fiyort manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Şehirde yasayan Norveçlilerin hafta sonları kendi yaptıkları küçük ahşap dağ kulübelerine geldiği bölgede yürüyerek Fjellstua Dağı’na çıkabilir, en tepede hem Alesund’u hem de yakınındaki adaları kusursuz bir şekilde görebilirsiniz. Alnes’teki deniz fenerini görebilir ve Sunmore Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

5. Geiranger

Geiranger-Norvec

Geiranger, Norveç’in Alesund kentine bağlı küçük bir turistik kasaba. Güzelliği UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi tarafından tasdik edilen Geiranger, İskandinavya’daki en güzel seyahat noktası olarak biliniyor. Norveç’in batı kıyılarının en büyük fiyortlarına sahip olan Geiranger, Norveç’in ikinci büyük fiyordu.

Geiranger’e gelen yıllık gemi sayısı yüz elli civarındayken, ziyaretçi sayısı ise 300 bin kişi. Haziran ayının festival dönemi anlamına geldiği Geiranger’da, Sisters Şelaleri ve Norddal Kasabası mutlaka görülmeli.

6. Tromso

Tromso-Norvec

Tromso, Norveç’in en kuzeyinde yer alan en büyük şehri. Kuzey ışıklarını görmek için ideal bir yer olan Tromso, soğuk havası ile de ünlü. 18. yüzyıldan kalma ahşap evleri ve onu çevreleyen doğası ile muazzam bir uyum içerisinde olan kent, Tromsova Adası üzerinde yer alıyor.

Huş ağacı ormanlarıyla kaplı olan kent, Polaria ve Polar Museum gibi pek çok müzeyi de barındırıyor. Tromso’yu ve çevresindeki fiyortları kuşbakışı görmek isterseniz Storsteinen Dağı’na giden teleferiğe binebilirsiniz. Tromso aynı zamanda dünyada kuzey ışıklarının en iyi izlendiği nokta.

7. Trondheim

Trondheim-Norvec

Trondheim, Norveç’in üçüncü büyük kenti. 997’de kurulan ve Viking Krallığının Şehri olarak anılan bir liman kenti olan Trondheim, yıl boyunca Viking kültürü ile ilgili pek çok etkinliğin ve festivalin düzenlendiği, sembolik mızrak dövüşü turnuvalarının gerçekleştirildiği şirin bir kent.

Eski adı Trondhjemolan kentin adının anlamı ise Trond’un Evi. Vikingler’e başkentlik yapan ve Orta Çağ’da dini bir merkez haline gelen Trondheim’de, Sverresborg Kalesi, Nidaros Katedrali ve muazzam güzellikteki ahşap renkli evleriyle görülecek pek çok yere sahip. Kente, Oslo’dan hareket eden trenlerle ulaşım mümkün.

8. Trolltunga

Trolltunga-Norvec

Trolltunga, Norveç’in Prekistolen’den sonra simge kayalık bölgelerinden biri. Bir dağın yamacında, boşluğun üzerine uzanan bir kaya parçasına verilen isim olan Trolltunga’da üzerinde durduğunuz kayanın aşağısı doksan derece dik bir duvar ve yaklaşık olarak 800 metrelik kesintisiz bir boşluktan oluşuyor.

Ulaşımın oldukça zor olduğu Trolltunga rotası, Oslo’dan bineceğiniz Bergen treninde Voss’ta veya Odda’da inmenizle başlıyor. Bergen ve Flam’a daha yakın bir bölgede Odda’ya geldikten sonra altı kilometre sonra aracınızı park edip, yaklaşık dört saat süren bir tırmanışla Trolltunga’ya ulaşıyorsunuz.

Yanınıza yiyecek almayı ve çamurda kaymayan ayakkabı giymeyi unutmayın. Adını, orman cini anlamına gelen Troll ile dil anlamına gelen Tunga kelimelerinin birleşiminden alan Trolltunga’da 2016’da dört kişiden oluşan Türk gezginler dönüş yolunda kaybolup helikopterle kurtarılmıştı. 2015’te de 24 yaşındaki bir Avustralyalı öğrenci, dengesini sağlayamayıp düşerek hayatını kaybetmişti.

9. Stavanger

Stavanger-Norvec

Stavanger, Norveç’in dördüncü büyük kenti. Petrol bulunmadan önce şehir Norveç’in Ringa Balığı Başkenti unvanına sahip olan Stavanger’in en önemli özelliği Kuzey Denizi’ndeki petrolün ilk olarak burada keşfedilmesi. Aynı zamanda Rüzgârın Şehri anlamına gelen Stavanger, okyanus kıyısına yakın olması nedeniyle her daim rüzgârlı.

Kentte dünyaca ünlü bir Petrol Müzesi de bulunuyor. Şehrin limanı ayrıca cruise gemilerinin demirlediği noktalardan biri. Stavanger’ın eski şehir merkezi olan Old Stavanger bölgesi, Avrupa’nın en büyük ahşap evlerini içeren bir bölge. 18 ve 19. yüzyıldan kalma yaklaşık iki yüzden fazla evden oluşan Stavanger Evleri inanılmaz şirin.

Marina bölgesindeki kafelerde bir şeyler içebilir, Breiavatnet’te ördekleri izleyebilirsiniz. Stavanger’da ayrıca on sekizinci yüzyıl yapısı olan Stavanger Katedrali’ni gezebilir ve şehrin biraz dışındaki Godalen Badeplass’ı ziyaret edebilirsiniz.

10. Preikestolen

Preikestolen-Norvec

Preikestolen (Pulpit Rock), dünyanın dört bir yanından gelen insanların aynı manzaraya bakmak için yaklaşık bir ila üç saatte tırmandığı büyüleyici bir kayalık. Stavanger’a kırk kilometre mesafedeki Jorpeland bölgesinde yer alan bir doğa harikası, yekpare bir kayadan oluşuyor.

Yerden 604 metre yükseklikte yer alan Preikestolen’ı, yılda yaklaşık 150 bin insanın ziyaret ediyor. Preikestolen’e gitmek için en iyi zaman Nisan ve Ekim ayları arası. Stavanger merkez İstasyonundan hareket eden otobüslerle veya yine Stavanger’dan yola çıkan feribotlara binip Tau’da inerek ulaşabilirsiniz.

11. Lofoten Adaları

Lofoten-Islands-Norvec

Lofoten Adaları, kutup dairesinin kuzeyinde, Norveç’in Nordland bölgesinde yer alıyor. Karadan Atlas Okyanusu’na sokulan Lofoten Adaları, bölgede 1425 kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Norveç’in en popüler yerlerinden olan adalarda, sivri kayalıklar, denizin, göllerin ve akarsuların birbirine karıştığı koylar, balıkçı kasabaları ışığın yeşil tonlarına karışıyor.

Gulf Stream akıntısı nedeni ile oldukça yumuşak bir havası bulunan adalarda, kartpostallarda gördüğünüz güzellikte balıkçı kasabaları bulunuyor. Vesteralen Adaları’nın güney ucunu oluşturan Lofoten Adaları, anakaradan geniş ve derin Vest Fiyordu’yla ayrılıyor.

Duvar gibi yükselen sivri tepeleri, gölleri, adacıkları ve rengârenk evleriyle küçük balıkçı kasabaları dünyanın bütün ülkelerinden gezginleri kendine çekiyor. Yaklaşık 28 bin insanın yaşadığı Lofoten Adaları’nda hayat neredeyse tümüyle denize bağlı. Adaların Başkenti de denen Svolvær dahil, yerleşimlerin çoğu, güneye bakan sahillerde yer alıyor.

Devasa bir dağın yamacında birbirine köprülerle bağlanmış adacıklar üzerine kurulu geleneksel bir balıkçı kasabası olan Henningsvær; trekking ve doğa sporcularının bir numaralı adresi Reine başlıca görülecek bölgelerden. Diğer yandan Leknes yakınlarında bulunan ve arkeolojik sit alanında kurulu olan Lofotr Viking Müzesi de görülmesi gereken yerlerden biri. 

12. Svalbard

Svalbard-Norvec

Svalbard, Norveç’e bağlı, Kuzey Buz Denizi, Barents Denizi, Grönland ve Norveç Denizi arasında yer alan bir takımada. Dünyanın en kuzeydeki yerleşim yeri olarak bilinen Svalbard, buzullar, kutup ayıları, kutup tilkileri ile çok zengin bir vahşi hayata sahip.

1900’lerin başından bu yana yapılan bir antlaşma ile kırk ülkenin adada yerleşim kurmasına hak tanınmışsa da günümüzde bu hakkı yalnızca Norveç ve Rusya kullanıyor. İnsan cesedinin dünya üzerinde hemen hemen hiç bozulmadan kaldığı nadir yerlerden olan Svalbard Adaları’nın üçte ikisi doğa mirası olarak korunuyor.

Svalbard’ın en önemli yerleşimleri Longyearbyen, Barentsburg ve Ny Alesund. Son yıllarda oldukça turistik olan adalara yıl boyunca gemi ve bot seferleri düzenleniyor. Svalbard’la ilgili en heyecan verici şey, dünyanın en kuzeyinde olma hissi. Kış aylarında günün hiç doğmadığı, yazın ise hiç kararmadığı, kuzey ışıklarının görülebileceği en iyi yerlerden birisi Svalbard.

13. Kristiansand

Kristiansand-Norvec

Kristiansand, Norveç’in Sorlandet (Güney Norveç) bölgesinde yer alan sakin bir kent. Norveç’in hava sıcaklığı en yüksek olan şehirlerinden biri olan Kristiansand, ülkenin en güney noktasında bulunuyor. Norveç’in denize girilebilen ender kentlerinden olan Kristiansand’ın iklimi güney İngiltere ve Fransa iklimlerine çok benziyor.

Kristiansand ise Güney Norveç’in en güzel kenti olarak biliniyor. Burada, marina bölgesinde yer alan plajlarda denize girebilir; Norveç’in en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Kristiansand Hayvanat Bahçesini gezebilirsiniz. FishMarkt’ta balık pazarında birbirinden lezzetli deniz ürünlerini tadabilir, perşembe günleri kurulan pazarda alışveriş yapabilirsiniz.

14. Norveç fiyortları

Norvec-Fiyordlari

Norveç fiyortları, Norveç’in sahip olduğu eşsiz doğal oluşumlar. Dar, derin körfez anlamına gelen fiyortlar topağın çökmesi ya da deniz yüzeyinin yükselmesi sonucu dağlık kıyı bölgelerinde buzulların açtığı vadilerin su ile dolması ile oluşuyor. Denizin kara parçasının içine doğru girmesi ile oluşan fiyortların Norveç’te en ünlü ve en çok ziyaret edilenleri ise batı fiyortları.

İsmini doğal liman anlamına gelen eski bir İskandinav kelimesinden alan fiyortlar, en çok Norveç, İskoçya, İzlanda, Grönland, Alaska, Güney Şili ve Yeni Zelenda kıyılarında bulunuyor. Ancak dünyanın en güzel fiyortları Norveç kıyılarında yer alıyor.

Büyüleyici güzellikteki bu oluşumlar hakikaten ziyaretçilerin aklını başından alacak kadar güzel! Dünyanın en uzun fiyortu olan Sognefjord ve Unesco’nun Dünya Mirası listesine aldığı Naroyfjord; ülkenin batı sahillerinde bulunan yemyeşil kent Bergen, fiyortları keşfetmeye başlamak için en uygun yerler.

Norveç, muazzam coğrafyası, yemyeşil doğası, tertemiz havası ve şirin evleriyle, Oslo’dan Bergen’e, Alesund’dan Lofoten Adaları’na dek dört yönden keşfedilmesi gereken büyülü bir destinasyon.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz