Eski kaynaklarda Kappari olarak bilinen Keçi Adası (İpserim), Ege Denizi’ndeki On İki Ada‘dan biri olmasına karşın Türkiye karasularında bulunması dolayısı ile Türk toprağı olarak kabul ediliyor. Ancak Yunanistan tarafından 2004’te işgal edilen ve halen Yunan işgali altında bulunan Keçi Adası, Bodrum Yarımadası’nın batı ucundaki Turgutreis sahilinin 4,3 deniz mili (8 km) güneybatısında, İstanköy (Kos) ile Kelemez (Kalimnos) arasında yer alıyor. 2001 yılı itibariyle yaklaşık 130 kişilik nüfusa sahip olan adanın geçim kaynağı ise turizm.

Marmaris’in karşısında bulunan ve Yunanca ismi Pserimos olan Keçi Adası, 6 millik Türk karasuları içerisinde, Bodrum’a 4 mil uzaklıkta yer alıyor. Üzerinde Yunan bayrağının dalgalandığı ve Yunan askerleri ile birlikte top ve uçaksavar gibi ağır silahların yerleştirildiği Keçi Adası, 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması‘na göre Türk egemenliğine bırakıldı.

Keçi Adası Nasıl Gidilir

Türkiye’nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz’in kesiştiği noktada, Muğla’ya bağlı bir liman kenti olan Marmaris, Rodos ve Ege Adalarına açılan en önemli köprü. Yat turizmi ve mavi yolculuğun önemli merkezlerinden olan Marmaris’ten Rodos adasına da düzenli olarak seferler düzenleniyor.

Batısında Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfezi, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri, güneyinde ise Akdeniz ile çevrili Marmaris aynı zamanda, körfezin önünde kıyıya ince bir dille bağlı Adaköy, onun önünde Bedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası’na ev sahipliği yapıyor.

Keçi Adası’na nasıl gidilir

Keçi Adası Nerede

İçmeler Limanı’na 1.40 km, Marmaris Limanı’na 5.05 km ve Marmaris Yacht Marina’ya da 4.95 km uzaklıkta bulunan Keçi Adası’na, Pire Limanı’ndan hareket eden feribot seferleriyle ulaşım mümkün.

Muğla‘nın Marmaris ilçesinde, Marmaris’in doğal güzellikleriyle ünlü İçmeler beldesi açıklarında yer alan Keçi Adası, Türkiye ve Yunanistan arasındaki karasularında yer aldığından, toprak hakimiyeti bakımından anlaşmazlık konusu.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here