İzmir, Ege’nin en güzel şehirlerinden birisi. Hayatın tadını çıkarmayı bilenlerin yaşadığı, büyük şehirlerin karmaşasına tezat, bir tatil kasabası sakinliğinde yaşayan bir şehir. İzmir, 8 bin 500 yıl geçmişe uzanan köklü tarihi, sıcak kanlı insanları, her mevsim güzel iklimiyle cıvıl cıvıl bir Akdeniz şehri. Yolunuz bu güzel şehre düşerse; İzmir’de gezilecek yerleri keşfetmeden bu şehirden ayrılmayın.

İzmir’de Gezilecek Yerler

1. İzmir Saat Kulesi

Izmir-Saat-Kulesi

İzmir Saat Kulesi, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından, 1901 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı için yaptırıldı. İzmir Konak Meydanında bulunuyor. Alman Konsolosluk binasını da yapan bir mimara yaptırılan saat kulesi 25 metre boyunda. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi. Saat yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışıyor. İzmir’in sembollerinden birisi kulenin önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

2. Kemeraltı Çarşısı

Tarihi-Kemeralti-Carsisi

İzmir, antik dönemlerden bu yana Ege’nin en önemli kentlerinden biriydi. Körfez yapısından dolayı korunaklı limanı nedeniyle, kentin tarihinde deniz ticareti hep önemli yer işgal etmiş. Anadolu’dan getirilen satılacak ürünler, İzmir’e getirilip buradan Ege’ye kıyısı olan ülkelere, Yunanistan ve İtalya’ya gemilerle gönderilirmiş. Bu durum, Kemeraltı bölgesini doğal bir ticaret merkezi haline getirmiş. İzmir’e gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan Kemeraltı çarşısı canlılığını bugün de hala koruyor. Kemeraltı’nda Kızlarağası Hanı ve Han bitişiğinde kahve keyfi, Kemeraltı’nda balık pazarında midye aklınızda bulunsun. Labirent gibi sokaklarında kaybolun.

3. Agora

Agora-Izmir

İzmir Agorası, Büyük İskender tarafından yeniden kurdurulan kentin iskan sahası Kemeraltı’nın sonunda yer alıyor. Agora kalıntıları yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi sonucu ortaya çıkarılmış. Bölgeden çıkarılan önemli eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Hergün 08.00 – 17.00 arasında ziyarete açık. Agora’nın hemen karşısından Tarihi Kemeraltı’nın güzelliklerini keşfedebileceğiniz Havra Sokağı‘na da adım atın.

4. Kadifekale

Kadifekale-Izmir

İzmir merkezde körfeze hâkim bir tepede kurulmuş olan Kadifekale, MÖ 3. yüzyılda Büyük İskender’in emri le Generali Lysimachos tarafından yaptırılmış. Deniz seviyesinden 186 metre yükseklikte kurulan Kadifekale, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde onarım görmüş. Kale çevresi bugün modern yerleşim yerleri ile çevrili olmasına rağmen Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları görülebiliyor. Kale içerisinde Bizans Döneminden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit kalıntısı bulunuyor. Kadifekale’nin girişindeki İzmir Körfezi manzaralı kahvehanede çay içmeyi unutmayın.

5. Konak Vapur İskelesi

Konak-Vapur-Iskelesi

Konak Vapur İskelesi, İzmir Konak’ta yer alıyor. Konak Vapur İskelesi’nin hemen yanıbaşında Yalı camii ve İzmir Saat Kulesi yer alıyor. Bu iskeleden Pasaport, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe vapur iskelelerine vapur seferleri yapılıyor. Pasaport bölgesinden, Konak Vapur İskelesi’ne yürüyüş, İzmir körfezindeki keyifli aktivitelerden birisi. Vapur iskelesinin girişinde Alsancak Unlu Mamuller bulunuyor. Güzel bir kahvaltı ya da çay, kahve molası için mutlaka oturun. Bir İzmir klasiği olarak Karşıyaka’ya vapurla geçin.

6. Pasaport Vapur İskelesi

Pasaport-Vapur-Iskelesi

İzmir’in en eski gümrük binalarından biri olan Pasaport Vapur İskelesi, bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılıyor. Karşıyaka, Alsancak, Konak, Göztepe, Bostanlı yönlerine vapur seferlerinin yapıldığı iskele aynı zamanda kentin en iyi gün batımının izlendiği yerlerden. Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki Pasaport rıhtımında, İzmir Körfezi manzarası eşliğinde çay, kahve ve nargile içmek tavla ya da kağıt oynamak bir ritüele dönüşüyor.

7. İzmir Kordon Boyu

Kordon-Izmir

İzmir’i hiç görmeyenlerin bile Kordon’un ününü duymuş olmalı. Şiir ve şarkılara konu olmuş İzmir’in ünlü Kordon’u, günün her saatinde capcanlı bir mekan. Bir yanda masmavi İzmir Körfezi, diğer yanı çimenlerine uzanmış gençleri ile renkli bir yer. İzmir’in en önemli prestijli mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Körfezin temizlenmesi ve mavi renge dönüşmeye başlaması ile birlikte İzmirKordon boyu daha eğlenceli bir mekan oldu. Akşam yemekleri için ideal bir yer. Günbatımının İzmir’den en güzel izlendiği yerlerden olduğunu da aklınızda bulundurun.

8. İzmir Tarihi Asansör

Tarihi-Asansor

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki seviye farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 yılında, Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmış. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. Kulede iki asansör var; bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışıyordu. 1985’de restorasyonla birlikte her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirildi. İzmir Asansör, 1900’lü yıllarda Museviler’in yoğun olarak yaşadığı semt olan Karataş’ta bulunuyor. Romantik akşam yemekleri için ideal.

9. Alsancak Sevgi Yolu

Alsancak-Sevgiyolu

Öyle bir cadde düşünün ki her iki yanında sıralanan asırlık palmiyeler, renk renk aydınlatılan bir zemin ve Yeşilçam’ın ünlü isimlerinin yazılı olduğu hatıra plakaları. Konak’ta bulunan Alsancak Sevgi Yolu, İzmir’in keyif veren noktalarından. Takı ve hediyelik eşya standları, kitap satış noktaları ile kentin en merkezi noktasında yer alan Sevgi Yolu, özellikle gençlerin ilgisini çekiyor.

10. Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Alsancak

Kibris-Sehitleri-Caddesi

İstanbul’un İstiklal’i varsa İzmir’in de Kıbrıs Şehitleri Caddesi! Cadde, en sıcak günde de kalabalık, kışın en soğuk gününde de. Kentin en hareketli yerlerinden biri olan bu cadde, aynı zamanda önemli bir buluşma noktası. İş çıkışı bir şeyler içmek isteyen, birkaç saat arkadaşıyla görüşme niyetinde olan ya da kahve içip soluklanmak isteyenler, Kıbrıs Şehitleri’nin kalabalığına bırakıyor kendini. Çok sayıda alternatif mekanla herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği cadde, İzmir’e gelenlerin uğraması gereken yerlerden.

11. İzmir Arkeoloji Müzesi

Izmir-Arkeoloji-Muzesi

İzmir’de ilk Arkeoloji müzesi olan yer, 3 yıllık eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1927 yılında Tepecik semtinde bulunan Aya Vukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılmış. 1984’ten bu yana Konak Bahribaba Parkı içindeki 5000 m²lik bir modern müze binasında hizmet veriyor. Eserler müze binası içinde ve bahçede olmak üzere 1500 üzerinde. Hemen yanındaki İzmir Etnografya Müzesini de muhakka gezin.

12. St. Polycarp Kilisesi

İzmir şehir merkezinde Çankaya semtinde bulunan St. Polycarp Kilisesi, kentin en görkemli inanç merkezlerinden birisi. Pasaport Vapur İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı’na yürüme mesafesinde olan bu dini yapı, 1625’de inşa edilmiş. Son restorasyonun ardından özellikle freskleriyle dikkat çeken kilise, zaman zaman ziyarete açılıyor. İzmir’in hoşgörü kenti kimliğine en uygun örnekler arasında yer alan St. Polycarp Kilisesi, Pazar hariç, her gün saat 15:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Denk gelirse gidin görün.

13. İzmir Doğal Yaşam Parkı

Izmir-Dogal-Yasam-Parki

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olan, İzmir Doğal Yaşam Parkı, 2008 yılında Çiğli, Sasalı’da hizmete girdi. 425,000 m²’lik geniş bir alana sahip parkta, hayvanlar özgürce kafes ve tel olmadan dolaşabiliyor. Park 120 türden 1,500 hayvan, 3,000 kadar ağaç ve 250 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Çocuklar için hazırlanan özel bölümde parkta yaşayan hayvanların yavruları yakından görülebiliyor. Çocuk Hayvanat Bahçesi içerisinde küçük atlar, cüce keçiler, tavşan, tavuk ve kaplumbağalar bulunuyor.

14. Smyrna Antik Kenti

Smyrna-Antik-Kenti

Smyrna Antik Kenti, Anadolu’nun iç bölgelerini deniz ile buluşturan önemli bir liman kenti olarak önemini günümüze kadar korudu. Smyrna, Roma döneminde Ephesos ve Pergamon kentleri ile yarışabilecek nitelikte gelişmiş bir kentti. Roma İmparatorluğuna bağlı kentler için oldukça önemli olan “İmparator adına tapınak yapma hakkı” Smyrna’ya 3 kez verilmiş. Smyrna Antik Kenti’ne kadar gelmişken Bayraklı Sevgi Yolu’nda kahve molası verin.

15. İnciraltı

Inciralti-Izmir

İzmir’de yaşayanların 80’lerin sonuna kadar denize girdiği şehir içindeki en önemli plajlardan biri olan İnciraltı‘nda bugün denize girilmese de nefes almak isteyenler buraya geliyor. Kent Ormanı’nın kurulu olduğu İnciraltı, İzmir’in en yeşil bölgelerinden. Bir ucu Üçkuyular Vapur İskelesi ve Engelliler Parkı’na uzanan, diğer bir ucu ise Sahilevleri’nden Güzelbahçe hattına kadar giden İnciraltı, midye, kumru gibi yiyecek seçenekleri, kafe ve eğlence mekanlarıyla da ilgi çeken bir yer.

16. Karşıyaka Çarşı

Karsiyaka-Carsisi

İzmir’in ‘karşı’ yakasında bulunan Karşıyaka ilçesinin en hareketli noktası olan çarşıda, gün boyu yoğun insan sirkülasyonu görülüyor. Kentin kuzey kesiminin alışveriş için tercih ettiği Karşıyaka Çarşısı ulaşım açısından uygun bir noktada bulunuyor. Karşıyaka Vapur İskelesi ile banliyö hattının tam orta noktasında bulunan çarşıda kuyumcudan giyime, lokantadan kitapevine alışveriş alternatifi mevcut. Çarşı boyunca sıralanan restoran ve kafelerde mola verebilirsiniz.

17. Bostanlı Rekreasyon Alanı

Bostanli-Rekreasyon-Alani

İzmir’de nefes alınacak en önemli yerler arasında bulunan Bostanlı Rekreasyon Alanı, görevi başındayken hayatını kaybeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın eseri. Bostanlı İskele’den Mavişehir’e uzanan sahil hattı boyunca yeşil alanlar, basketbol ve tenis sahaları, spor aletleri, kaykay sahaları ve sosyal donatı alanlarıyla Bostanlı Rekreasyon Alanı, halkın buluştuğu bir merkez. Rekreasyon alanında günün her saati kalabalık olan Yasemin Kafe, uygun fiyatları ve deniz manzarasıyla popüler.

İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda tarihi ve doğal güzellikler var. İzmir görülecek yerleri, tarihi ve antik kentleri, müzeleri, şifalı termal suları ve mutfağıyla tatilcileri bekliyor. İzmir’de gezilecek yerler bundan ibaret değil elbet, ancak siz şehri gezmeye bunlardan başlayabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here