İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih, ülkenin kuzeydoğusunda yaklaşık 1,1 milyonluk nüfusuyla bölgenin de en önemli şehirlerinden biri. Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olarak gösterilen kent, Limmat ve Zürih Nehirleri arasında konumlanıyor.

Açık bir vadi üzerinde yükselen şehir doğal güzelliğini içinden geçen Sihl Nehri’ne borçlu. Dünya ekonomisinde söz sahibi olan, refah sağlayan yaşam modeliyle dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip şehirlerinden biri olan Zürih, finans ve bankacılık alanlarında zirvede.

Güzel ve Zengin Şehir: Zürih

Kültür ve ticaret şehri Zürih, dünyanın en büyük özel mülk yönetimi şirketi UBS, İsviçre uluslararası finans servisi Credit Suisse, sigorta ve finans hizmeti veren kuruluş Swiss Re, İsviçre Borsası Swiss Stok Exchange gibi kurumların da merkezi. Bu özellikleriyle dünyadaki of-shore bankacılığın çıkış noktası konumunda.

Küçük fakat güzel ve zengin bir kent konumundaki Zürih, muhteşem Zürih Gölü’nün harika manzarasına sahip. Uluslararası bir finans merkezi olarak bilinse de aynı zamanda canlı bir alışveriş mekanı. Üstelik git gide daha da büyüyen dinamik bir hayata sahip.

Aynı zamanda temiz, zarif ve bakımlı sokaklarında insanın saatlerce dolaşası geliyor, adeta ayrılmak istemiyor. Şehrin büyük bir kısmını yürüyerek gezmek mümkün. Ortaçağ’dan kalma iyi korunmuş evleri ve kiliseleri görmeyi, uzun bir yürüyüşün ardından Zürih Nehrinde ufak bir tur atarak taş örme sokaklardaki kafelerden birine oturup bir kadeh bir şeyler içmeyi unutmayın.

Zürih Gezi Rehberi

Şehir merkezindeki Zürichhorn Parkı ve içerisinde yer alan Le Courbusier Pavyonu gezmeye başlamak için ideal noktalardan. Alman Kralı tarafından yaptırılan ve şehrin en eski yapılarından biri olan Fraumünster Kilisesi şehir merkezinde her yerden görülebilecek konumda.

Ayrıca şehrin en ünlü meydanı Paradeplatz, yılın her dönemi farklı koleksiyonlara ev sahipliği yapan Kunsthaus Zürich Sanat Galerisi görülmeye değer. Nehir kıyısında yapılacak yürüyüş ya da bisiklet turu ve nefis İsviçre çikolatasının satıldığı çikolata dükkanları seyahat listesinin olmazsa olmazlarından.

Gezilecek Yerler

1. Dünyanın en pahalı caddelerinden biri, Bahnhofstrasse

Zurih Gezi Rehberi Bahnhofstrasse

2. Ustaların eserleri ve modern sanat, Kunsthaus Müzesi

Zurih Gezi Rehberi Kunsthaus Muzesi

Monet, Munch, Rodin ve Van Gogh, Kunsthaus Müzesi‘nde eserleri sergilenen sanatçılardan sadece bazıları. Zürih’in en önemli müzesi ve eski sanatçılardan Dali, Matisse ve Picasso gibi sanatçıların da önemli eserlerini bulunduruyor.

3. İsviçre’nin kültürel tarihi, İsviçre Ulusal Müzesi

Zurih Gezi Rehberi Isvicre Ulusal Muzesi

İsviçre Ulusal Müzesi, ülkenin tarih öncesinden günümüze kadar olan tüm hikayesini sergiliyor. Silahlardan antik dekorasyon eşyalarına ve altın arkeolojik buluntulara kadar her şeyi sergide görebilirsiniz.

4. Kent simgelerinden biri, Grossmünster Kilisesi

Zurih Gezi Rehberi Grossmünster Kilisesi

Grossmünster’in ikiz kuleleri Zürih’in en bilindik simgeleri.  12.yy’da yapılan bu Kilise renkli camları 20.yy’da eklenmiş olsa da genel olarak Romanesk bir tasarıma sahip.

5. Modern renkli camlarıyla Fraumunster Kilisesi

Zurih Gezi Rehberi Fraumunster Kilisesi

Fraumunster 9.yy’a ait bir kilise ancak sürekli olarak yıllar içinde tekrar tekrar inşa edildi. En önemli özelliği ise 1970’de koyulan dev renkli camları.

6. St. Peter Kilisesi ve dünyanın en büyük kilise saatinin bulunduğu Saat Kulesi

Zurih Gezi Rehberi St Peter Kilisesi ve Saat Kulesi

St. Peter’s Kilisesi de bir başka önemli yapı ve temeli 8.yy’a kadar gidiyor. Kilisenin nefi 15.yy’da gotik tarzda yapılmış ve çan kulesi sonradan eklenmiş. 8.7 metre çapındaki saat ise dünyadaki en büyük kilise saati.

7. Zürih Gölü‘nde bir gezinti

Zurih Gezi Rehberi Zurih Golu

8. Asya ve Afrika sanat eserleri, Rietberg Müzesi

Zurih Gezi Rehberi Rietberg Muzesi

Rietberg Müzesi de Afrika, Asya ve diğer Avrupa dışı eserlerin sergilendiği görülmeye değer bir yer. Avrupa’da ki en önemli Çin ve Batı-Orta Afrika başyapıtlarını bulabileceğiniz bir sergiye sahip.

9. Limmatquai’de bir gezinti

Zurih Gezi Rehberi Limmatquai

Zürih’de yapılacak 1 numaralı aktivite Bahnhodstrasse’de alışveriş yapmak. Para harcamak ya da bir şey almak istemiyor olsanız da en azından vitrinleri gezmelisiniz. Limmatquai’de bir yürüyüş de çok yapılan bir şey ancak kesinlikle yapılacak en iyi şey Zürih Gölü’nde bir kaç saatlik gezintiye çıkmak olacak. Alışveriş deneyimi Zürih’te mutlak yaşanması gereken bir şey. Dünyaca ünlü çikolota ve saatleriyle meşhur ülkenin en bilinen ve pahalı alışveriş caddesi ise Bahnhofstrasse. Hemen hemen her şey çok pahalı, ancak uzun süre dolaştıktan sonra mutlaka bir şey almak isteyeceksiniz.

10. İsviçre’nin doğa harikalarına günübirlik bir gezinti.

Zürih Yeme ve İçme

Sayıları 2000’i aşan bar ve restoran Zürih’teki hareketliliğe hitap ediyor. Kozmopolit nüfus yapısı nedeniyle her zevke ve damak tadına hitap eden lezzet şehirde bulunabiliyor. Yaz mevsiminde açılan 480 açık hava restoranı da hesaba katıldığında çok sayıda alternatif mekan bulunuyor şehirde.

Arap, Türk, Lübnan, İtalyan, Fransız, Japon, Çin, Thai, Vietnam, Etiyopya, Rusya, İran restoranlarının yanı sıra vejetaryen ve vegan anlayışa uygun restoranlar da hizmet veriyor. Lezzetli şaraba eşlik eden şarküteri ürünleri ve peynir çeşitleri ülkede olan Fransız etkisinin yansıması. Seçiminiz tamamen yerel bir şeylerse gölden tutulan taze balıklar, longeole adı verilen domuz sosisi, petit sale adı verilen tuzlanmış domuz eti yabancıların en favori menüsü. Rösti adı verilen patates yahnisi, İsviçre çiftçi çorbası, işkembe, ördek ve balık çorbası da diğer yerel lezzetler arasında.

Gideceğiniz restoranda ne yiyeceğiniz o restoranın yaşına bağlı. Eski ve geleneksel restoranlarda genellikle et ürünlerinin olduğu çok geniş bir yemek menüsüne sahipken daha yeni açılan ve son moda restoranlar tüm dünyadan nispeten daha hafif lezzetler sunuyor. Zürih’in yeni restoranlarının hepsinin ortak bir özelliği var o da pek ucuz olmamaları ancak tabağınızda gelen şeyden kesinlikle memnun kalacağınız.

Zürih’e nasıl gidilir 

Zürih’in Kloten Uluslararası Havalimanı‘ndan şehir merkezine taksiyle gelmek oldukça pahalı olabilir. Daha iyi bir tercih ise 15 dakikada merkeze ulaşabilen trenleri kullanmak. Hauptbahnhof merkezine ulaştıktan sonra otelinize yürüyebilir yada tramvayı kullanabilirsiniz. Eğer tren ile geliyorsanız, yine ulaşacağınız merkez Hauptbahnhof olacaktır.

Zürih’de gezmek ve etrafı yürüyerek dolaşmak oldukça rahat ve kolay. Aslına bakarsanız toplu taşımayı hiç kullanmanıza bile gerek yok ancak otobüs ve tramvaylar hemen hemen her yere gidiyor (metro bulunmuyor).

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz