Niğde, Kayseri, Adana şehirlerinin sınırları içerisinde yer alan Aladağlar Milli Parkı, 1995 yılından bu yana milli park unvanı taşıyor. Akdeniz Bölgesi‘nde, Toros Sıradağları’nın görkemli zirveleri arasında bulunan Aladağlar, jeolojik yapısı, doğal güzellikleri ve etkileyici manzaralarıyla doğa severlerin keyifle ziyaret ettiği yerler arasında.

Yüz ölçümü 54,2524 hektar olan Aladağlar Milli Parkı, jeolojik yapısının yanında bitki örtüsü, göl, sulak alanları ve hayvan varlığıyla da görülmeye değer. Milli parkın düşük yükseltiye sahip olan bölümlerinde göknar, karaçam ve kızılçam ağaçları görülürken; ağaç sınırının üst bölümlerinde ise kayalar arasında otsu bitkiler ve rengarenk çiçeklere rastlanıyor.

aladaglar milli parkı

Aladağlar Milli Parkı

Derin vadileri, eşsiz zirveleri, dik ve sarp buzul kayalıkları, mağaraları, görkemli kanyonları, yüksek platoları, doğal manzarası, yaban hayatı ile doğa severlerin her aradıklarını bulabilecekleri bir cazibe alanı ve doğa cennet. Aladağlar Milli Parkı içerisinde Demirkazık Tepesi, Yedi Göller, Hacer  Ormanı, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Acısu gibi tabi kaynak değerlerine sahip.

Demirkazık Tepesi: Niğde sınırlarında kalıyor. Aladağlar Milli Parkı içerisinde, Orta Toroslar içerisinde bulunan ve dağcı turistlerin tırmandığı yamaç paraşütü uçuşlarının yapıldığı en yüksek tepe. Aynı zamanda ülkemizin de  en önemli yükseltileri arasında. Demirkazık Dağı‘nın zirvesi güneşin doğuşunu seyretmek isteyenler için adeta bir cennet.

Yedi Göller: Kayseri sınırlarında, Aladağlar Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Yedigöller mevkii 3500 metre yükseklikte olup, irilik ufaklı 7 adet göl var. Göller yağmur, kar ve buzul suları ile besleniyor. Özellikle buzul ve karstik topoğrafyaya sahip.

aladaglar nasil gidilir

Hacer Ormanı: Kayseri ili sınırları içerisinde kalıyor. Hacer orman 2750 hektar civarında olup çanak şeklinde ve kalkerli toprak yapısına sahip. Karaçam, kızılçam, köknar, sedir, titrek kavak ve ardıç gibi ağaç türleri var. Ayrıca burada soğuk pınar mevkiinde turistlerin kamp yapabileceği, mola verebileceği saha var. Orman örtüsüne yalnız Emli Vadisi ve Hacer boğazının aşağı kesimlerinde rastlanıyor.

Kapuzbaşı Şelaleleri: Kayseri sınırlarında kalıyor. Yahyalı ilçesine 80 km. Kayseri’ye 190 km. Aladağlar ilçesine 50 km, Adana’ya 150 km. ve Niğde’ye 160 km uzaklıkta. Aladağlarda bulunan Yedigöller mevkiinde kar ve buzul sularıyla besleniyor.

Aladağlar Milli Parkı 730 rakımdan 3756 rakıma kadar yaklaşık 3000 metrelik rakım farkıyla muazzam bir bioçeşitlilik örneği sergiliyor. Milli park genelinde yaban domuzu, kurt, çakal, yaban keçisi, sansar gibi hayvanların dışında yırtıcı ve ötücü kuşlar da görülüyor.

Aladaglar nerede
Zamantı Irmağı’nda rafting yapılıyor

Nisan- Eylül ayları arasında Zamantı Irmağı’nda yaklaşık 15 km. lik bir güzergahta rafting yapılabiliyor.

Aladağlar tırmanış ve trekking

Görkemli dorukları ve heyecan verici sarp beyaz kayalıklarıyla Aladağlar Milli Parkı, tırmanış için en çok tercih edilen rotalara sahip. Dağcıların ve tırmanma sporu ile uğraşan kişilerin en çok tercih ettiği parkurlar arasında yer alan Aladağlar Milli Parkı, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda sporcuyu ağırlıyor.

Emli Vadisi‘nden başlayan, Sokullupınar mevki ve Yedigöller‘i kapsayan doğa yürüyüşü rotası oldukça popüler.

Toros Aladağlar ve Bolkar dağları, dağcılık, trekking ve kış spor­ları açısından oldukça çekici. Aladağlarda dört yük­selti grubu bulunuyor. Demirkazık 3756 metre; Kızılkaya 3725 metre;Kaldı grubunda Kaldı Dağının en yüksek tepesi 3688 metre. Torasan grubunda Vayvay dağının en yüksek tepesi ise 3565 metre.

Aladağlar üzerinde yürüyüş ve tırmanış ya­pacak dağcılar genellikle Niğde-Çamardı-Çukurbağ köyü üzerin­den Aladağlar’a giriş yapıyor. Doğal çevre ve iklim koşullarına göre Ala­dağlar üzerinde yapılacak gezi ve tırmanış etkinlikleri için en uygun zaman haziran, temmuz ve ağustos ayları. Geniş bir alan üzerine yayılmış bulunan bu yüksek dağlık yörede ulaşım, ilk yardım ve kurtarma faaliyetleri çok zor ve güç şartlar altında yapılabildiğini akılda tutmakta fayda var.

aladaglar kayseri

Aladağlar Milli Parkı’na nasıl gidilir

Aladağlar Milli Parkı’na Adana, Kayseri ve Niğde’yi çevreleyen karayolu, demiryolu ve havayolu üzerinden ulaşmak mümkün. Adana ve Kayseri’deki havalimanları bölgeye en kısa sürede ulaşmak için ideal. Demirkazık Köyü’ne ulaşım için Niğde ve Adana’dan Çamardı otobüslerini kullanmak gerekiyor. Kayseri-Yahyalı arası 66 km, Niğde-Çamardı arası 65 km, Adana-Çamardı arası ise 160 km mesafede.

Doğa yürüyüşü, dağcılık, tırmanma, kamping, sportif olta balıkçılığı gibi birbirinden güzel etkinliklerin yapılabildiği Aladağlar Milli Parkı, şelaleleri, yemyeşil bitki örtüsü ve karlı zirveleriyle Anadolu’nun en güzel seyahat noktalarından biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here