Olimpos Beydağları Milli Parkı, doğanın ve tarihi dokunun harmanlandığı etkileyici atmosferiyle Antalya‘nın Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırlarında yer alıyor. Seyahatlerinde doğayı, kültürü ve tarihi bir bütün olarak düşünenlerin gözdesi olan bölge, 1972 yılından bu yana milli park statüsünde.

Akdeniz kıyılarını çevreleyen Batı Torosları oluşturan Beydağları’nın başlangıç noktasındaki milli park; Antik Likya Yolu, Çıralı Sahili, Yanartaş, Adrasan Plajı gibi birbirinden harika yerlere ev sahipliği yapıyor. Sınırları Antalya’nın Sarısu mahallesinden başlayan milli park, Akdeniz sahilleri boyunca uzanarak Gelidonya Burnu’nda sona eriyor.

Olimpos-Beydaglari-Milli-Parki

Olimpos Beydağları Milli Parkı

Kızılçam ormanları, sedir ve karaçam ağaçlarıyla çevrili Olimpos Beydağları Milli Parkı, yaklaşık 34 bin 452 hektarlık bir alanı kaplıyor. Bölgenin zengin doğasını ve kültürel dokusunu koruma amacıyla kurulan milli parkta; 25’i bölgeye özgü olmak üzere binden fazla bitki türü bulunuyor. Bölgeye nefes aldıran ormanlarının ve doğasının yanı sıra Ayı, kurt tilki, yaban keçisi, vaşak sincap oklu kirpi gibi hayvan türlerinin de yaşam alanı olan milli park çevresindeki kıyılarda Akdeniz fokuna da rastlanabiliyor. Bölgede yaşayan en önemli hayvan türlerinden biri de nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta carettalar. Millli park çevresindeki Çıralı sahilleri caretta carettaların en önemli yumurtlama alanlarından biri.

Doğal plajları, antik kentleri, ormanlık alanları ve birbirinden güzel koylarıyla popüler olan ve özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan milli park, tarih ve kültür gezilerinin dışında kamp ve doğa sporlarına ilgi duyan gezginlerin ve turistlerin de gözdesi. Mili park içinde Göynük, Kındılçeşme ve Göynük Kanyonu gibi üç adet kamp alanı, yürüyüş yolları, Akdeniz’in büyüleyici manzarasını gözler önüne seren seyir noktaları, adrenalin tutkunlarını cezbeden kaya tırmanış alanları ve yamaç paraşütü noktaları da var.

Cirali-Olimpos-Antalya

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti, Olimpos Beydağları Milli Parkı’nın en ünlü turistik adreslerinden. İsmini eskiden Olympos Dağı olarak anılan Tahtalı Dağı’ndan alan antik kent, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biriydi. Ortasından geçen Akçay (Olympos) Çayı’nın ikiye böldüğü Olympos Antik Kenti, bu özelliğiyle bir liman kentini andırıyordu. Kuruluş tarihi net olarak bilinmeyen ve kalıntılarının büyük bölümü ormanlık alanda yer alan bu antik kenti popüler kılan bir diğer özelliği de antik kentin içinden geçip Antalya’nın en güzel plajlarından biri olan Olympos Plajı’na ulaşılması.

Olimpos nerede

Olimpos’aa nasıl gidilir

Olimpos Beydağları Milli Parkı, Antalya’nın Kumluca ve Kemer ilçesi sınırlarında kalan geniş bir bölgeyi kaplıyor. Milli parkın merkezi ve hareket noktası olarak Kemer ilçesi kabul ediliyor. Şehirdışından karayolu veya havayoluyla gidilebilen milli parka en yakın havalimanı ise Antalya’da hizmet veren Antalya Havalimanı. Buradan özel araçla ya da Kemer otobüsleriyle milli park yakınlarına ulaşılabilir.

Milli park; Antalya’dan 50 kilometre, İzmir‘den 489 kilometre, İstanbul’dan 716 kilometre, Ankara’dan ise 531 kilometre uzaklıkta.

Olympos-Beydaglari-Antalya

Akdeniz’in nefis manzaralarına sahip Olimpos Beydağları Milli Parkı, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen milli parklarından. Özellikle sırt çantalı gezginlerin ve gençlerin ilgi gösterdiği milli park çevresi arkeolojik eserleri, yemyeşil ormanları ve berrak sulara sahip plajlarıyla seyahati eşsiz bir keyfe dönüştürüyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here