Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Kurtuluş Savaşı dönemindeki acı ve kahramanlık dolu günlerin izini taşıyan tarihi alanlara, şehitliklere ve anıtlara ev sahipliği yapıyor. İç Batı Anadolu’da Afyonkarahisar ve Kütahya şehirleri arasında konumlanan bu tarihi park, Türkiye’nin yakın geçmişini keşfetmek isteyenleri ağırlıyor.

Kocatepe ve Dumlupınar olmak üzere iki ana bölümden meydana gelen milli parktaki tarihi savaş alanları, Murat Dağlarının doğuya bakan yamaçlarına dek uzanıyor. Bölgenin tarihi değerinin korunup, geleceğe taşınması için 1981 yılında milli park statüsüne alınan Başkomutan Tarihi Milli Parkında iki müze, bir tanıtım parkı, 11 tane de anıt ve şehitlik yer alıyor.

Büyük Taarruz Şehitliği
Büyük Taarruz Şehitliği

Parkın Kocatepe bölümündeki yerler arasında; Büyük Taarruz Şehitliği, Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği, Zafer Müzesi, Kocatepe Anıtı ve Kitabesi, Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı oldukça önemli. Üç Tepeler Şehitliği (Büyük Aslanlılar Şehitliği), Dumlupınar Müzesi, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı, Şekip Efendi Şehitliği, Zafertepe Anıtı, Dumlupınar Anıtı, Atatürk Evi ve Dumlupınar Şehitliği ise Dumlupınar bölümünün görülmesi gereken noktalarından.

Tarihi açıdan Türkiye’nin en etkileyici yerlerinden biri olan milli park içinde, Türk ve Yunan orduları arasında geçen Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yaşandığı; Kocatepe, Kalecik Sivrisi, Beytepe, Berberçamtepe, Adatepeler, Çalköy, Kurtkayası, Belentepe, Erkmentepe, Çiğiltepe, Tınaztepe, Zafertepe ve Dumlupınar gibi yerleşim alanları da bulunuyor.

Tarihi-Baskomutan-Milli-Parki

Yaklaşık 40 bin 940 hektarlık büyük bir alanı kaplayan milli park, tarihi dokusunun dışında endemik türlerin yetiştiği geniş doğa alanlarıyla da biliniyor. Bölgenin milli park ilan edilmesinde büyük payı olan jeolojik yapısı ve bitki örtüsüyle göz kamaştıran Başkomutan Tarihi Milli Parkı ormanlık alanlar, göletler, vadiler ve yaban hayatı açısından oldukça zengin.

Park içindeki meşe ormanında bulunan ve su kuşlarının bölgedeki en önemli yaşam alanlarından biri olan Tınaztepe Göleti, Dumlupınar bölümündeki Zafertepe-Çalköy Göleti ve 1,315 metre yükselikteki Dumlupınar Göleti ise piknik yapmak ve hafta sonunu doğayla baş başa geçirmek isteyenlerin uğrak adreslerinden.

Baskomutan-Milli-Parki

Başkomutan Tarihi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Afyonkarahisar ve Kütahya şehirleri arasında yer alıyor. Hem havayolu hem de karayolu ulaşımının mümkün olduğu milli parka, otobüs ya da özel araçla gitmek isteyenler, Ankara-İzmir karayolu ve Ankara-Antalya karayolunu kullanabilir. Şehirlerarası otobüsle seyahat edecek ziyaretçiler, Kütahya ya da Afyonkarahisar şehir merkezinden milli park yönüne giden dolmuşlara binebilir.

İzmir’den 346 kilometre, İstanbul’dan 425 kilometre, Ankara’dan 278 kilometre, Afyonkarahisar’dan ise 17 kilometre mesafedeki milli parka en yakın havalimanı Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde bulunan Zafer Havalimanı.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı Nerede

Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş sürecindeki en önemli anların ve olayların yaşandığı tarihi yerleriyle, o dönemin ruhunu hissetme şansı sunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here