Eskiçağda Smyrna olarak adlandırılan İzmir, tam bir Akdeniz kenti. İstanbul’un karmaşasına göre yaşamın görece çok daha kolay kolay ve hatta zevkli olduğu kentlerden. Ilıman iklim, dışadönük neşeli halkı uyumlu, coşkulu ve barışsever bir atmosfer yaratmış. Akdeniz ve Ege kültürünün bütün özelliklerini bir arada barındırıyor.

İzmir, Ege’nin incisi olarak bilinir ve gerçekten de bu unvanı sonuna kadar hak eden bir şehir. Şehrin tarihi dokusu ve modern yaşamın iç içe geçtiği bu alan, İzmir’in ruhunu yakalamanız için harika bir başlangıç noktası. İzmir, tarihi zenginlikleriyle ziyaretçilerini adeta geçmişe doğru büyülü bir yolculuğa çıkarır. İzmir, her köşesinde bir tarih hazinesi saklayan, geçmişin izlerini bugüne taşıyan büyüleyici bir şehir.

İzmirin Tarihi Mekanları

İzmir’in En Popüler Tarihi Mekanları

Ege Bölgesi, başlı başına binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Bugün Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan İzmir ise neredeyse 9000 yıllık bir geçmişe sahip. Antik dönemlerde Smyrna olarak bilinen İzmir, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapmış olup her bir dönemden çeşitli eserleri de bizlere sunuyor. İzmir’de gezilecek yerler arasında popüler tarihi noktaları sizler için derledik.

1. Bergama Antik Kenti

İzmir’in kuzeyinde yer alan Bergama Antik Kenti, Helenistik Döneme ait görebileceğiniz nadide birçok eseri sunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kent, İskender sonrası kurulan devletlerden ünlü Bergama Krallığı’nın başkentiydi. 

Bergama’nın en etkileyici yapılarından biri olan Akropol, Zeus Sunağı ve Dionysos Tapınağı gibi muhteşem anıtları geziniz boyunca görmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Ayrıca Asklepion da tıp açısından oldukça önemli bir yere sahip. Ayrıca şehre dair birçok kalıntıyı da yine geziniz boyunca görebilirsiniz. 

2. Allianoi Antik Kenti

İzmir’in tarihi Bergama ilçesi sınırlarında yer alan Allianoi Antik Kenti, görülmesi gereken tarihi noktalar arasında yer alıyor. Milattan Sonra II. yüzyılda inşa edilen bu şehir, aynı zamanda ünlü bir termal kaynağa da sahip. Hatta antik dönemin hamam kültürüne ait birçok kalıntıyı da burada keşfedebilirsiniz. 

Allianoi, sadece termal banyoları ile değil, aynı zamanda mozaikleri, seramikleri ve geniş su yapılarıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Antik dönemin ünlü mozaiklerini geziniz boyunca görebilirsiniz.

3. Aya Fotini Kilisesi

İzmir’in Alsancak semtinde yer alan Aya Fotini Kilisesi, şehrin en eski ve en önemli tarihi yapılarından biri olarak öne çıkıyor. Ortodoks Hıristiyan kilisesi olarak 17. yüzyılın son döneminde inşa edilmiştir. Zarif mimarisi ve huzur veren atmosferiyle dikkat çeken bu kilise deprem ve yangınlar neticesinde birkaç defa yeniden inşa edilmiştir.

 19. yüzyılın sonlarında günümüzdeki halini alan Aya Fotini, neoklasik tarzdaki yapısıyla ziyaretçilerini adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Kilisenin sahip olduğu freskler, ikonalar ve diğer sanat eserleri görülmeye değer.

4. Efes Antik Kenti

İzmir’in ünlü tarihi noktası olan Efes Antik Kenti en iyi korunmuş antik şehirler arasında dünyaca ünlü. M.Ö. 10. yüzyıla dayanan Efes Antik Kenti, başta Celsus Kütüphanesi, Büyük Amfi Tiyatro ve Tapınak gibi görülmesi gereken birçok yapıya sahip. Ayrıca bu alanda bulunan Artemis Tapınağı da yine bu noktada bulunuyor. Ayrıca antik dünyanın en ünlü ticari merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, sahip olduğu büyük agorası ile de dikkat çekiyor.

5. Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in tarihini, kültürünü ve gastronomisini keşfetmek isteyenler için ideal bir lokasyon olarak öne çıkıyor. İzmir’in günümüzde de olmak üzere ticari hayatının önemli noktaları arasında yer alıyor. Osmanlı’dan bu yana sayısız esnafa ev sahipliği yapan bu çarşı, sokakları ve tarihi hanları ile dikkat çekiyor. 

Tarihi Hisarönü Camii ve Kızlarağası Hanı gibi mimari yapıları da barındıran Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in sokak lezzetlerini keşfedebileceğiniz birçok restorana da sahip. Özellikle kumru ve boyoz gibi lezzetler için deneyebileceğiniz birçok nokta yer alıyor. 

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz