Karadeniz’in en gelişmiş kentlerinden Ordu, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel ve turistik alanlarıyla bölgenin en önemli çekim merkezlerinden. Batısında Samsun, doğusunda Giresun, güneyinde Tokat ve Sivas illeriyle çevrili olan kent, 19 ilçeden oluşuyor. Bilinen ilk yerleşimin MÖ 7.yüzyıla uzandığı Ordu, antik dönemde Yunanca dağ eteği anlamına gelen Kotyora adıyla biliniyor.

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan kent, 1920 yılından beri il statüsüne sahip. Muhteşem bir doğaya sahip olan Ordu kuş gözlemciliğinden, dağcılığa, trekkingten, kampa kadar çok sayıda doğa sporu için ziyaretçilerine elverişli bir ortam sunuyor. Yüzlerce yıllık yapıları, kaleleri, el sanatları denizi, dereleri, yaylalarıyla kent, Türkiye’nin en turistik yerleri arasında bulunuyor.

Gezilecek Yerler

1. Yason Burnu

Yasan Burnu Ordu Gezi Rehberi

Ordu’nun en çok turist çeken yerlerinden biri olan Yason Burnu, Eski Ordu-Samsun karayolu üzerinde yer alıyor. Antik dönemde deniz ticaretinin merkezlerinden biri olan burun adını, Argonotlar’la birlikte burada karaya çıkan önder İason’dan (Yason) alıyor. Çok eski bir yerleşim olan burunda 4 bin yıllık taştan yapılmış balık havuzlarına rastlanıyor. Ayrıca Yason Burnu’nda 1868’de bölgede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılan bir kilise de bulunuyor. Jason’s Church adıyla bilinen kilise, Karadeniz Bölgesi’nde deniz kenarına yapılmış tek kilise olma özelliğini taşıyor.

2. Çambaşı Yaylası

Çambaşı Yaylası Ordu Gezilecek Yerler

Çambaşı Yaylası, Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarından biri. Benzersiz bir doğa sahip olan yayla, deniz seviyesinden 1,850 metre yükseklikte bulunuyor. Yöre halkının özellikle yaz aylarında en çok tercih ettiği yaylalardan biri olan Çambaşı Yaylası, doğa sporları için de gerekli imkanları sağlıyor. 72 obasıyla 100 bin dönümlük alana yayılan yayla çarşısı, pazarı, piknik yerleri, otelleri ve lokantalarıyla hizmet veriyor. Ülkemizin en geniş yaylalarından biri olan Çambaşı’na Yaylaya Ordu-Kabadüz- Çambaşı güzergahını izleyen yolla ya da şehir merkezinden yaylaya giden minibüslerle ulaşılabiliyor.

3. Ulugöl

Ulugöl Ordu Seyahat Rehberi

Ordu’nun en büyük gölü olan Ulugöl, il merkezine yaklaşık 74 km mesafede yer alıyor. Haruniye Köyü ile Süleymaniye Köyü sınırları içinde konumlanan bu doğa harikası, bir krater gölü olarak biliniyor. 2009 yılında tabiat parkı ilan edilen göl, 15 metre derinliğe, 26.5 hektar büyüklüğe sahip. Etrafı kızılağaç, gürgen ve akçaağaç türlerinden oluşan Ulugöl, her yıl Temmuz ayında düzenlenen Ulugöl Şenlikleri’ne ev sahipliği yapıyor.

4. Gaga (Grago) Gölü

Gaga Grago Gölü Ordu

Gaga (Grago) Gölü, Ordu’nun doğal güzelliklerinden biri. Heyelan sonucu oluşmuş çukurların suyla dolmasından oluşan göl, Fatsa-Aybastı karayolunun üzerinde yer alıyor. Derinliği 10-15 metre arasında değişen göl, 60 dekarlık bir alanı kaplıyor. Yeşillikler içindeki konumuyla pek çok canlı türünü içinde barındıran Gaga Gölü, 1. ve 3. derece doğal ait alanı olarak koruma altında bulunuyor.

5. Korgan (Obası) Yaylası 

Korgan Obası Yaylası Ordu

Ordu’nun Korgan ilçesinde bulunan Korgan Yaylası, Korgan, Tuzla ve Fındık tepelerinin arasında yer alıyor. Yaylaya arabayla ya da minibüslerle ulaşılabiliyor. Özellikle Tepe ve Dip mahallelerinde yaşayan halk tarafından tercih edilen Korgan Yaylası’nda 1994’ten beri her yılın Ağustos Orman Gülü Şenlikleri düzenleniyor. Güreşlerin, turnuvaların, at yarışlarının, folklor oyunlarının ve havai fişek gösterilerinin yapıldığı şenlik her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından büyük ilgi görüyor.

6. Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı 

Bolaman Kalesi Hazinedaroğlu Konağı Ordu

Ordu-Samsun karayolu üzerinde konumlanan Bolaman Kalesi, il merkezine yaklaşık 30 km mesafede bulunuyor. Kesme taş kullanılarak tasarlanmış kale iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşuyor. İçinde bazilika planlı bir şapelin yer aldığı kale de ayrıca 18. yüzyıldan kalma ahşap bir konak da mevcut. Sivil mimarlığın en güzel örneklerinden biri olan yapı Kademoğlu Konağı olarak biliniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak onarılan yapı günümüzde Geleneksel El Sanatları ve Yöresel Yemekler Lokantası olarak hizmet veriyor.

7. Ünye Kalesi

Ünye Kalesi Ordu Gezi Rehberi

2500 yıllık bir kale olan Ünye Kalesi, Ordu’nun görülmesi gereken tarihi yerleri arasında. Ünye ilçesine yaklaşık 7 km mesafede konumlanan kale, Kale Köyü sınırları içinde yer alıyor. Yüksek bir alanda yapıldığı için yalnızca dıştan görülebilen Ünye Kalesi’nin kim tarafından yapıldığı ise bilinmiyor. Kapıları ve duvarları günümüze kadar gelebilmiş olan kalenin eteklerinde Hellenistik Dönem sanatının en güzel örnekleri arasında gösterilen kaya mezarları bulunuyor. Çeşitli hayvan kabartmaları, freksler ve çfigürlerle süslü olan bu kaya mezarları Yunan tapınakları formuyla dikkat çekiyor. Hem bulunduğu yer hem ilginç yapısı hem de kaya mezarlarıyla kale turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

8. Ünye Müze Ev

Ünye Müze Ev Ordu

Ünye Müze Ev, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri. Geleneksel Türk ahşap işçiliğiyle tasarlanmış olan yapı, Ünye Hükümet Konağı’nın arkasında konumlanıyor. Taş zemine örüldüğü için Ünye’nin en dayanıklı yapıları arasında yer alan Müze Ev, 2009’da belediye tarafından satın alınarak, restore edildi. Bölge halkı tarafından kullanılan mutfak eşyaları ve çeşitli ev eşyalarıyla süslenen yapı otantik havasıyla yörenin kültürünü yansıtıyor. Günümüzde bir müze olarak hizmet veren Müze Ev pazartesi günler dışında her gün ziyarete açık.

9. Yalı Kilisesi

Yalı Kilisesi Ünye Ordu

Ordu’nun önemli dini yapılarından biri olan Yalı Kilisesi, Ünye’nin Orta Yılmazlar Mahallesi’nde bulunuyor. Bölgede yaşayan Rumlar tarafından 19. yüzyılda yapıldığı düşünülen kilise 1920’li yıllara kadar bir ibadethane olarak kullanıldı. Lozan Mübadelesi’nden sonra bölgede yaşayan Rumlar buradan gidince kilise binası uzun bir süre çeşitli amaçlarla kullanıldı. 2010 yılında 10 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Yalı Kilisesi binası restorasyon çalışmalarının ardından bir Kültür Sanat Merkezi’ne dönüştürülecek.

10. Hoynat Adası

Hoynat Adası Ordu Gezilecek Yerler

Hoynat Adası, Karadeniz’de yer alan adalarımızdan biri. Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan ada Ramazan Köyü sınırları içerisinde konumlanıyor. Eskiden gemicilerin depo ve sığınak olarak kullandıkları Hoynat Adası’nın tanıtımı yapılmadığı için daha çok yöre halkı tarafından ziyaret ediliyor. Üzerinde küçük surlar ve su kalıntıları bulunan ada çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği nedeniyle Doğa Derneği tarafından “Önemli Kuş Alanı” olarak ilan edilen Hoynat Adası, karabatak’arın Türkiye’de yuva yaptığı tek yer olarak biliniyor.

Doğası ve tarihi yapılarıyla tanınan Ordu’da Perşembe Yaylası, Ohtamış Şelalesi, Kabadüz Ablak Taşı, Çiseli Şelalesi ve Geçilmez Kanyonu da diğer görülecek yerler arasında bulunuyor.

4 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz