Cenevre, İsviçre’nin güneybatı ucunda, Cenevre Gölü kıyısında, Alpler ve Jura dağları arasında kurulu İsviçre’nin en gözde şehirlerinden biri. Romantik göl gezileri, lüks alışveriş merkezleri, düzenli trafiği ve şehir hayatı, konsept kafeleri, tertemiz sokakları, karakteristik otelleri ve tarihi binalarıyla ünlü Cenevre, doğa harikası noktaları ve yemyeşil yapısıyla hem huzur hem de kalite arayanların tercihi.

Rhone ve Arve Nehirlerini de ağırlayan ve İsviçre’nin en kalabalık ikinci kenti Cenevre’de bürokrasinin ağırlığı az da olsa hissediliyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı birçok kurumun genel merkezinin yer aldığı şehirde çok sayıda diplomat ve yabancı ülke vatandaşı yaşıyor. Saat üretiminde dünya merkezi olan Cenevre ismi, kaliteli saatle yan yana.

Cenevre Gezilecek Yerler

Şehir içindeki yemyeşil park ve bahçeler, düzenli ve temiz sokaklar insana huzur veriyor. Kalite ve lüksün bir arada bulunduğu Cenevre, düzenli, sakin, kaliteli yaşamıyla Avrupa’nın en seçkin şehirleri arasında. Leman Gölü olarak da bilinen Cenevre Gölü’nün etrafında kurulan sakin ve lüks yaşam Cenevre’nin en dikkat çekici özelliklerinden.

Yılın her dönemi karla kaplı olan Mont Blanc Dağı’nın manzarasıyla birleşen şehir silueti, en çok huzur kelimesi ile anlamlanıyor. Sanat galerileri, müzeleri, kültürel etkinlikleri, festivalleri, açık görüşlü insanlarıyla herkese kucak açan Cenevre’de nüfusun yarısından fazlası yabancı.

Cenevre Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en güvenli ve denetimli şehirlerinden Cenevre’de şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımı çok yaygın. Şehrin genelinde görülecek yerleri yürüyerek keşfedebilirsiniz. Şehrin sembolü sayılan Jet d’Eau göl içinde su gösterisi yapan bir fıskiye. Şehirde gezilecek yerler arasında, Paroisse de Saint-Pierre-Fusterie Katedrali, Eaux Vives Parkı, Modern Sanatlar Müzesi ve Ariana Parkı içinde yer alan Ulusal Saray bulunuyor. Ayrıca saatle özdeşleşen kentin, çiçek saati Horloge Fleurie de görülecek noktalardan.

Sayıları 40’ı aşan müzeyle Cenevre, önemli kültürel ve sanatsal mirasa da ev sahipliği yapan bir şehir. Bu müzeler arasında Rue Charles Galland 2’de bulunan Sanat ve Tarih Müzesi, Uluslararası Reform Müzesi, Plainpalais’de yer alan Patek Phillippe Müzesi ve Chemin de ‘Impreatrice 1’de bulunan Limonluk ve Botanik Bahçeleri görülmeye değer.

1. Aziz Pierre Katedrali

Cenevre Aziz Pierre Katedrali

Yapımına 1160’ta başlanan, ancak bir yüzyıl sonra tamamlanabilen Aziz Pierre Katedrali (Temple de Saint-Pierre), Roma, Gotik ve Neoklasik mimarilerin bir karışımını yansıtıyor. Katolik mezhebine ait bir katedral olmasına rağmen 1536’da reform hareketlerinin sonucu olarak Protestan mezhebine ait bir katedrale dönüşen Aziz Peter Katedrali, bu dönüşümle tüm iç dekoru, mihrabı ve tablolarında büyük bir değişim yaşadı. Katolik katedrali olduğu günlerden bugüne yalnızca vitray süslemeli camları kalan yapının kuzey kulesine çıkan 157 basamağı tırmanarak muhteşem bir Cenevre ve Leman Gölü manzarası izleyebilirsiniz!

2 Jet d’Eau

Jet d’Eau Su Çeşmesi

Dünyanın en uzun çeşmelerinden biri olan Jet d’Eau (Su Çeşmesi), Cenevre’nin simgesi. Cenevre Gölü üzerinde yer alan Jet d’Eau, saatte 200 km’lik hızla 500 litre suyu 140 m yüksekliğe fışkırtıyor. Muhteşem bir manzara oluşturan Jet d’Eau, 1891’de Rhone Nehri’nin hidrolik su basıncının azaltılması amacıyla inşa edilmişti. Ancak çok ilgi çeken ve sevilen yapı, daha sonra çeşmeye dönüştürüldü. Romantik bir manzara için Jet d’Eau’yu gece ışıklandırıldığında ziyaret edin.

3. Bourg-de-Four

Bourg de Four Cenevre Gezilecek Yerler

Şehrin en eski meydanı olan Bourg-de-Four (Place du Bourg-de-Four) Aziz Pierre Katedrali’ni de barındıran Cenevre’nin eski şehir bölgesi. Kilisenin bitişiğinde Reform Müzesi, az ileride ise Calvin ve diğer öncülerin heykellerinin yer aldığı Reform Anıtı bulunuyor. Place du Bourg-de-Four’da çeşmeler, restoranlar, galeriler ve şirin hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.

4. İngiliz Bahçeleri ve Çiçek Saati

İngiliz Bahçeleri Çiçek Saati Cenevre

 

Her mevsim değişen rengârenk çiçeklerle dolu İngiliz Bahçeleri’nin (Jardin Anglais and the Mouettes) en büyük özelliği, 1955’ten bu yana içerisinde yer alan Çiçek Saati. Güneş enerjisi ile çalışan saatin çerçevesi her mevsim değişen 650 tür rengârenk çiçekten oluşuyor. İngiliz Bahçeleri’nden Cenevre Gölü’nün ve Mont Blanc Köprüsü’nün muazzam manzarasını da izleyebilirsiniz.

5. Birleşmiş Milletler Sarayı

Birlesmiş Milletler Sarayı Cenevre

1929-1937 yılları arasında inşa edilen göz kamaştırıcı Birleşmiş Milletler Sarayı (Palais des Nations), 2. Dünya Savaşı sonunda Paris’te Versay Antlaşması ile kurulmuş ilk devletlerarası örgüt olan Milletler Cemiyeti’ne ev sahipliği yapıyordu. Milletler Cemiyeti’nin dağılmasıyla 1966’da Birleşmiş Milletler Cenevre ofisi olarak hizmete başlayan saray, 45 hektarlık Ariana Parkı içerisinde yer alıyor. Yüzyıllık ağaçlarla çevrili, nefis bir bahçeye sahip saray, rehberli turlarla gezilebiliyor.

6. Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi

Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi

Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi (Musee d’Art et d’Histoire), arkeoloji, tarih, süsleme sanatları koleksiyonlarının yanı sıra, Manet, Renoir, Monet, Hodler, Vallotton gibi çok değerli ressamların yapıtlarına ev sahipliği yapıyor. Müzede ayrıca Konrad Witz, Veronese, Cranach, Avercamp, De Keyser, Ph. de Champaigne, Ouentin de La Tour, Hogarth, Liotard, Agasse, B.Menn, Corot ve Couture çalışmalarını da görebilirsiniz.

7. Uluslararası Reform Müzesi

Uluslararası Reform Müzesi Cenevre

Orta Çağ’da gerçekleşen ve Avrupa’yı en çok etkileyen akımlardan reform hareketinin ruhsal ve kültürel tüm elementlerini bir araya getiren Uluslararası Reform Müzesi (Monument de la Réformation), el yazmalarını, eski kitapları, resimleri, heykelleri, mezar taşlarını ve özgün kişisel objeleri barındırıyor. İçerisinde reform dönemi hakkında belgesellerin gösterildiği bir oda sineması, müzik salonu ve canlandırmaların sergilendiği mini bir tiyatro sahnesi de bulunuyor.

8. Ariana Parkı ve Ariana Müzesi

Ariana Parkı ve Ariana Müzesi

İsviçre Uluslararası Cam ve Seramik Akademisi’ni içerisinde barındıran ve İsviçre Cam ve Seramik Müzesi olarak da bilinen Ariana Müzesi (Ariana Museum), 1877’den bu yana 45 hektarlık bir alan üzerine kurulu Ariana Parkı içerisinde bulunuyor. Neoklasik ve yeni barok mimari stile sahip müzede, 14. yüzyıldan günümüze uzanan, 20000 parçadan oluşan, dünyanın dört bir yanından gelen cam, seramik ve çömlek sanat eserleri sergileniyor.

9. Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi

1817’de kurulan Cenevre Botanik Bahçesi (Jardin Botaniques de la Ville de Genève), 249 farklı çeşit ve 14.000 tür bitkiden oluşan canlı bir koleksiyonunu barındıran, yaklaşık 6 milyon botanik örneğe ait tarihi bir bitki örtüsüne sahip. Seralar, Kayalık, Arboretum ve Kış Bahçesi olmak üzere toplam 4 kategoriye ayrılan bahçede Tarihi Gül Bahçesi, Evrim Yolu ve Hayvan Parkı gibi farklı bölüm yer alıyor. Muazzam bir bahçe olan bu yeşil alanı mutlaka ziyaret edin.

10. Mont Blanc Rıhtımı

Mont Blanc Rıhtımı Cenevre

Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan Mont Blanc Rıhtımı (Quai du Mont Blanc), Fransa Alpleri’ne karşı muazzam bir panoramik manzara sunuyor. Batısında Jean-Jacques Rousseau’nun heykeli ile sembolize edilen Rousseau Adası’nın bulunduğu Bergues Köprüsü’nden yürüyerek adaya ulaşabilirsiniz. Göl kıyısında ise, Mont Blanc Rıhtımı’nda bir anıt mezar olan Brunswick Anıtı, çarpıcı bir mimari olarak göze çarpıyor.

Cenevre’de gezilecek yerler arasında mola verdiğinizde, İsviçre mutfak kültürünün merkezi olarak kabul edilen kentin yerel ve uluslararası lezzetlerini deneyebilirsiniz. Halkın daha çok yerli lezzetlere rağbet gösterdiği şehirde, sebze salatası cardons, et çeşidi filets de perche, bir sosis çeşidi olan longeole başlıca geleneksel yemekler arasında. Çok sayıda kaliteli restoran ve mekânın olduğu Cenevre, çevresindeki üzüm bağlarının etkisiyle şarap kenti olarak da tanınıyor. Chasselas ve Gamay en çok tercih edilen şaraplardan. Mutlaka deneyin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz