Ege Bölgesi, sahip olduğu antik kentler, kıyı şeridi boyunca uzanan kumsallar, ziyaretçi akınına uğrayan doğal güzellikleriyle ülkemizin en çok ilgi gören bölgesi. Adını dahi belki de hiç duymadığımız sakin, dingin ve güzel köyleriyle tatil ve keşif rotasına girmeyi hak eden çok güzel Ege köyleri var. Henüz kalabalıkların akınına uğramamış yerlerde, bir çınar ağacının gölgesinde çayınızı yudumlamaya gidin. Keşfedilmeyi bekleyen saklı köyleri yaz rotanıza ekleyin.

Görmeniz Gereken Ege Köyleri

1Birgi, İzmir

Beylikler Dönemi’nde İzmir ve Aydın’ın da içerisinde bulunduğu Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Birgi, İzmir’in Ödemiş ilçesine 10 km uzaklıkta yer alıyor. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu Birgi sokakları, SİT kararları nedeniyle yapılaşmaya teslim olmamış. Bu yüzden eski doku büyük oranda korunmuş.

Birgi’nin en önemli sembolleri arasında bulunan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii (Ulu Cami), 1312 yılında yaptırılmış. Birçok caminin aksine minaresi ön sağ köşede bulunan caminin üzerinde bir de antik aslan heykeli yer alıyor. Mimarlık şaheseri olarak adlandırılan Çakırağa Konağı da Birgi’de gezilecek yerler arasında. 1700’lü yılların sonunda inşa edilen konak ahşap yapısı ve barok süslemeleriyle etkileyici bir güzellikte.

Önceki

54 YORUMLAR

 1. Ege’nin köyleri gerçekten çok güzel. Temiz havası, suyu, zeytinlikleri, insanı… Gelecek 10 yılda Ege’deki köyler Türkiye’nin en popüler yerleri arasına girebilir.

 2. Birde köyceğiz yuvarlakçay var orada kahvaltı pahabiçilemez ya bunları söylüyoruz ama suriyeliler ele geçirmesin oraları şirinceyi kayaköyü

 3. 1.2.3.6.7.8. Nolu köyleri gördüm doğanın ege ye armağanı bu köyler. Özellikle içinde bulunduğumuz bahar aylarında hafta sonu gidilip bolca vakit gecirilmesi gereken yerler. Baharı doyasıya, derin derin içinize çekip hissedin.

 4. Benimde bir köyüm var bende onu yazmadan geçemedim aydın sökeye bağlı Avşar köyü görmenizi ve gezmenizi tavsiye ederim

 5. 8 köyun hepside herkesin bildiği TV programlarinin artık bıktırdigi yerler. Ege de daha keşfedilmemis bir çok yer var. Maalesef medya reklamını yaptığı ve ticari menfaatleri olduğu tur şirketlerinin destinasyonlarini bozuk plak gibi yayınlayıp insanları gezmekten sogutuyorlar. Örnek Hürriyet seyahate kimsenin gitmediği bir yeri 6 haftalik seyahatini yazdım gönderdim. Sudan bahanelerle yayınlamadı. Aynı yazıyı bir seyahat bloğuna gönderdim aylarca en beğenilen yazılar kategorisinde en ustlerde kaldı.

  • “Herkesin bildiği” cümlesi yanlış. Bugün nerdeyse 80 milyon insana bir anket yapsanız %80’i Şirince’yi duymamış, duymuşsa da nerde olduğunu bilmiyordur. Hatta Egelilere bile bu köyleri sorun kendiniz, kaçı nerdedir, hangi ilimize bağlıdır veya kaçı gitmiştir kendiniz öğrenebilirsiniz. Gezi programlarında gösterilmesi (sizin deyiminizle reklam(!)) tekrar tekrar paylaşılması bir bozukluğu değil bilakis bir emeğin daha çok insana ulaşması ve bu güzelliklerin keşfedilmesi için insanlara ilham verilmesi ve yol gösterilmesi anlamına gelir.

   Kendinizin entellektüel seviyenizi tüm Türkiye ile kıyaslamayın. Hürriyet ile olan ilişkiniz ise sizi ilgilendirir, bizi değil ve örnek teşkil edemez.

 6. Bence bu listede Antalya Kaş-Kalkan’da yer alan İslamlar Köyü de olmalı. Tarihi yapıları, magaraları, alabalık restaurantları ve 300 yıldan fazladır değirmenleri ile İslamlar köyü keşfedilmeyi bekliyor.

 7. Yahu bunların saklılığı mı kalmış. hepsi öylesine turistik yerler oldu ki, sokakta normal ilişki kurma imkanı kalmamış. Gerçekten saklı köy bulursanız haber verin lütfen 🙂

  • Türkiye genelini düşündüğünüzde bu köylerin birçoğunu bilmeyen önemli bir kesim olduğunu düşünüyorum. Sesli düşünelim isterseniz; 8 köyün 8’ine giden ya da 8’ini bilen kaç kişi var sizce?

 8. Kesinlikle saklı bir yer. Ege’de olanlar biliyor. Saklı olmayaydı her yıl milyonlarca ziyaretçi alırdı yoksa.

  • Kozbeyli eski evleriyle ilgi çekici ama alması gereken çok yol var daha. Otopark sorunu, mekanların kalitesi. Eski evlerin tadilatı…

 9. Şirince ismine yakışan köy. Mimarisi, insanları, doğası, tarihi ayrı güzellikte. Üstelik Matematik Köyü de burada.

 10. Ege’de her yer çok güzel, gezmekle bitmez. Mesela Tahta Kuşlar çok güzel bir yer. Oradaki müze harika. Burhaniye’ye gelmeden bir yer.

 11. Kozbeyli Köyü var gezip begendim. Bir de Şakir Abi’den dibek kahvesi içersen değme keyfine.

 12. Pek saklı sayılmaz bu güzel köyler ama Ege’yi Alaçatı ve Bodrum’dan ibaret sanan okumuş bir cahil kesim de var.

 13. Listenizi incelediğimde Şirince ve Akyaka dışındakileri görmemişim. Sizlerin paylaşımlarınızın dışında pek çok gezgini daha takip ediyorum ve faydasını görüyorum. Hepimizin hem ülkemizi hem dünyayı bilmesi mümkün değil, bu konuda son yıllarda daha bilinçli olduğumuzda bir gerçek. Yazın Malta’ya gidişimizde katkınız büyük. Teşekkürler ediyorum.

 14. Sizi severek takip ediyorum, yazılarınızın pek çoğunu beğeniyorum, elinize emeğinize sağlık öncelikle. Ancak pr çalışmaları çerçevesinde parası ödenerek sipariş edilmiş bu tür yazılar için ne yazık ki aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sponsorlukla yazdırılmış, fikirlerin yönlendirildiği, gezginin samimi düşüncelerinin yer alamadığı yazıları gerçekçi bulmuyor ve kendim için kaynak olarak görmüyorum. Bir tur firmasının programına alınmış yer nasıl “saklı” olabilir? Zaten yeterince tanınmış bu yerler, turlar nedeniyle daha hızlı bozulacak, kimliğini kaybedecek.

  • Herhangi bir para ödemesi yok. Bizzat bu köyleri gezip gelen Ekibimden birisinin yazısı ve kendi fotoğrafları. Tur firması böyle bir rota hazırlayıp gezdiriyorsa ne güzel işte. Birbiriyle ne güzel örtüşmüş oluyor. Sizin için değil ama bir çokları için bu yerlerin adı ve nerede oldukları dahi bilinmiyor. Sadece kendi bakış açınızla değil 250,000 kişinin bakış açısıyla bakmanızı rica ediyorum.

  • Siz de işiniz gereği ve bir gezi yazarı olarak haklısınız tabii. Ancak seyahatlerimde gezdiğim pek çok köyün, köylükten çıkmış olduğunu gördüğümden beri çok sevdiğim gezi programlarını, gezi yazılarını sorgular oldum. Herkes bakir kalmış, gizli yerler, bozulmamış kasabalar arıyor ama bunları keşfedip paylaştıkça tüketmiyor muyuz? Bazı yerler belki tanıtılmamalı, sadece yolu düşenler bilmeli. Neyse, seyahat felsefesine girmeyeyim, yeri değil zira 🙂 size çalışmalarınızda başarılar, keyifle takip etmekteyiz.

  • Şirince hariç hiçbir yeri duymadım. Eminim siz de benim adım gibi bildiğim yerleri duymamışsınızdır. Blog yazılarını çok faydalı buluyorum.

  • Bengi Hanım biraz haksızlık ediyorsunuz gibi geldi bana. Zira yazılan yazı Ege’de görülmesi gereken köyleri içeriyor. bu yerlere bir tur şirketinin program yapması niçin sizi rahatsız ediyor. Bu tip yerler fakirlik içinde kıvranırken ekoturizmle kalkınabilir. Biraz olumlu düşünmek lazım bence.

 15. Gayet lalettayin, liste olsun diye hazırlanmış bir liste. Birgi, Şirince, Eski Doğanbey, Bozüyük, Akyaka zaten ziyaretçi akınına uğrayan, öyle gizlisi saklısı kalmamış yerler.

  • Şu sayfanın takipçilerinin %5’i dahi Eski Doğanbey’e adımını atmamıştır ve nerede olduğunu bilmez. Bizim biliyor olmamız, gidip görmüş olmamız 80 milyonluk ülkenin gördüğü anlamına gelmez. Öyle olsaydı yerel turizm çok kalkınmış olurdu.

  • Genellikle bilindik ismi duyuldu yerler. Tabi biz Egeli olduğumuz için olabilir. Türkiye bazında bilinmeyen, görülmeyen olabilir.

 16. Ya bu güzellikleri paylaşıyorsunuz, pislikler Araplara satıyor sonra. Bence biraz gizli kalmalı.

  • Bunlar güzelliklerimiz, bazılarını çok iyi bildiğimizi düşünürüz ama bazılarına adım dahi atmadık, yerinibilmeyiz. Parası olanın bizim paylaşımlarımıza ihtiyacı yok. Onlar gider alırlar.

  • Bu güzelliklerin değerini bilmeliyiz. Daha çok insanımız görmeli. Gezerken çevreye özen gösterip, geleceğe ulaşmasını sağlayabilirsek, uygar bir toplumun fertleri olduğumuzu anlayabiliriz diye düşünüyorum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here