Türkiye‘nin üçüncü büyük kenti İzmir, gezilecek yerleri ile çok sayıda alternatif var. Ege’nin incisi olarak da bilinen şehir, masmavi denizi, birbirinden güzel plajları ve tarihi kentleriyle yılın her dönemi ilgi çekiyor. Kendine özgü mimarisi ve atmosferiyle İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında yer alan Çeşme, Alaçatı, Foça, Bergama, Seferihisar ve Selçuk görülmesi gereken yerlerin sadece birkaçı.

İzmir Civarında Gezilecek Yerler

1. Karaburun

Karaburun-Izmir

Ege Bölgesi’nin bakir kalmayı başaran yerlerinden biri olan Karaburun, İzmir şehir merkezine 105 km uzaklıkta. Kendi adını taşıyan yarımadanın en kuzey ucunda yer alan Karaburun, sessiz sakin yaşamı ve doğal güzellikleriyle biliniyor. Kokusuyla insanı etkileyen nergis çiçeğinin üretildiği, zeytin, zeytinyağı ve Ege otlarıyla sağlıklı yaşam üssüne dönüşen Karaburun gözlerden uzak bir nokta.

Karaburun’a kadar gelmişken Saip Köy Kahvesi’nde kahve için, tatil beldesi Mordoğan’da deniz keyfi yapın, Sakız Adası ve Midilli Adası’nı gören burundan Yunanistan’a el sallayın. Karaburun’da her biri aile işletmesi olan pansiyonlarda konaklayarak her dakika doğayla buluşmak ve huzuru bulmak mümkün.

2. Urla

Izmir-Civarinda-Gezilecek-Yerler

İzmir’de Yarımada olarak adlandırılan bölgede Çeşme ve Karaburun ilçeleri ile birlikte yer alan Urla, Yarımada’nın tam merkezinde konumlanıyor. İzmir’e 53 km mesafedeki ilçe İzmirlilerin olduğu kadar İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden kaçanların da yaz kış yaşamaya başladığı bir yere dönüştü.

Kıymalı, peynirli, patatesli ve otlu yapılan meşhur katmeri ile bilinen Urla, sağlıklı uzun yaşamı ile Ege lezzetlerinin de odağında. Urla’ya gelmişken Urla İskele çevresinde bulunan katmercilerde katmer ve ayran deneyin. Çeşmealtı’nda deniz keyfi, ünlü Urla Bağları’nda şarap tadımı, Ege otlarını, zeytinyağlıları ve lezzetli deniz ürünlerini deneyimlemek için ise bir restoranda oturun.

3. Kuşadası

Kusadasi-Aydin-Gezisi

Ege Bölgesi’’nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer alan Kuşadası, bir zamanlar ülkenin bir numaralı tatil beldesiydi. Aşırı yapılaşma ve turizmin uzun vadede getirdiği yozlaşmayla ilçe eski ruhunu kaybetse de İzmir’den günübirlik geziyle gidilip görülmesi gereken yerlerden. Özellikle deniz, güneş ve kum üçlüsünü ve gece hayatını sevenler için hala gözde yerlerden birisi.

Türkiye’nin en büyük ve kozmopolit tatil kentlerinden biri olan Kuşadası’nda, şehir merkezinin hemen önünde yer alan Güvercin Adası’na uğrayın, denizin keyfini çıkarın. Bir mendirek ile karaya bağlantısı sağlanan Güvercin Adası üzerinde Bizans döneminden kalan bir kale bulunuyor. Kuşadası muhteşem gün batımı manzarasıyla etkileyici. İzmir Kuşadası ise 100 km.

Tatil cenneti Kuşadası’nda gece hayatı için çok farklı alternatifler sunan bar, kulüp vb. eğlence mekanları fazlasıyla var. Kuşadası Barlar sokağı ve Kuşadası Kaleiçi bölgesi gece hayatının kalbinin attığı yerlerden. Gündüzleri plaj ve Beach Club olarak hizmet veren mekanlar, geceleri de klüp ve bar olarak eğlence fırsatları sunuyorlar.

4. Tire

Tire-Izmir

İzmir’e yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan Tire, orman ve bitki örtüsü nedeniyle “Yeşil Tire” olarak anılıyor. Bereketli ovalarında yetiştirilen tarım ürünleriyle tanınan ilçede, meşhur şiş köfte (Tire Köfte), ot yemekleri ve yerel ürünlerin sergilendiği Salı Pazarı ziyaretçilerin Tire’ye gelme sebepleri arasında.

Tarihi geçmişi 7,000 yıla uzanan ilçe mesire alanları, lezzetli Ege yemekleri, ünü sınırlarını aşan keçe işlemeciliği, el sanatları, tarihi han ve konakları, doğal güzellikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Ege havasının en iyi hissedilebileceği yerlerden. Ödemiş, Selçuk, Kuşadası gibi bölgelere yakın olması Tire’yi ziyaret etmeyi kolaylaştırıyor.

5. Gölcük

Golcuk-Odemis-IZmir

İzmir’e 130, Birgi’ye 20 km uzaklıkta bulunan Gölcük, tarihteki eski yerleşim yerlerinden. Aydınoğlu Beyliği ve Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan kasaba, Lidya Krallığı’nın merkezi Sart’a 30, Salihli Kaplıcaları’na ise 20 km mesafede.

Bozdağ’ın eteklerinde yer alan Gölcük, yaz aylarında serin havası nedeniyle özellikle İzmir, Ödemiş ve Tire gibi yörelerde yaşayanlar tarafından “yayla” olarak kullanılıyor. Kışın kar düşen nadir bölgelerden biri olan belde, kış turizmini ön plana çıkarıyor.

Yazın doğanın muhteşem renkleriyle doğayla iç içe olmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden olan kasaba, kışın bembeyaz kar örtüsünün altında, donan göl etrafında gezmek isteyenlerin gözde mekanlarından. Bölgenin hemen yakınında bulunan Bozdağ ise kayakseverler için güzel bir alternatif oluşturuyor.

6. Birgi

Birgi-Izmir

İzmir’e 110 km uzaklıkta bulunan, Ödemiş’e bağlı bir mahalle olan Birgi, adını ilk çağlardan beri duyurmayı başaran yerlerden. Birgi, sayısız efsaneye konu olan Ege’nin ihtişamlı dağları Bozdağlar’ın serin yamaçlarında yemyeşil bir doku içinde saklı kalmış tarihiyle kültürel bir hazineye sahip.

Asırlık çınar ve çam ağaçlarının arasından görülebilen taş duvarlı, alaturka kiremitli, ahşap pencereli evleri adeta bir ressamın ellerinden çıkmışçasına görenleri büyülüyor. Tarih boyunca üzerinde yaşamış medeniyetlerin izlerini taşıyan daracık sokakları ve pek çok medeniyetin kalıntılarıyla belde, adeta bir açık hava müzesini andırıyor.

Yöreye özgü moloz taş ve tuğlayla oluşturulan Birgi evleri, almaşık duvar örgüsü ve kerpiç sıva teknikleriyle farklı bir yapıya sahip. Alt katlarda az, üst katlarda çok sayıda pencere bulunan evler özellikle fotoğrafçılar için birbirinden güzel kareler yaratıyor.

7. Ödemiş

Odemis-Izmir

İzmir’e 113 km uzaklıkta bulunan Ödemiş, doğa, kültür ve inanç turizmi açısından önemli bir yere sahip. İlçe, asırlık ağaçları, şifalı bitkileri ve muhteşem çam ormanları arasında bulunan doğal gölü ve enfes manzaralarıyla gelenleri büyülüyor.

Şirin köylerindeki yerel tarım ürünleri, yöresel el sanatları, ipekçilik ve dokumacılık alanında oldukça gelişmiş olan ilçe, deve güreşi, güzel öten kanarya yarışmaları ve horoz dansları gibi geleneksel oyunlarıyla da ilgi topluyor.

Yalnızca geleneksel turizmle değil, kültür, inanç turizmiyle de öne çıkan ilçe, ziyaretçilerine Ege’de kışın kayak yapmanın keyfini de yaşatıyor. Mevsim gözetmeksizin gelinebilen Ödemiş, mağaracılık, paraşüt, balıkçılık, kayak ve doğa yürüyüşü gibi çok sayıda spor için ideal.

8. Bergama

Bergama-Izmir

İzmir merkeze 103 km’lik uzaklıkta bulunan Bergama, oldukça ünlü olan Pergamon Antik Kenti’ne ev sahipliği yapıyor. Şehrin koruyucusu Athena adına yapılan tapınak ve çok sayıda mimari yapı, görülebilecek güzellikler arasında yer alıyor.

Eski çağlarda Miyas Bölgesi’nin bu önemli merkezi , MÖ. 28-133 yılları arasında Pergamon Krallığı’nın başkenti olarak biliniyor. Bu dönemde saray, tapınak, tiyatro, akropol gibi eserlerin yapıldığı kent, zaman içerisinde kale ve surlarla çevreleniyor.

Eski kentin kalıntıları 1870’lerde bulunmaya başlasa da kazı çalışmaları günümüzde hala devam ediyor. Muhteşem sütunları ve kalıntılarıyla İzmir’in en güzel yerlerinden olan şehrin birçok eseri Bergama Müzesi‘nde sergileniyor.

9. Özdere

Ozdere-Izmir

Gümüldür’e komşu olan Özdere, İzmir’e yaklaşık 65 km uzaklıkta bulunuyor. Tatil beldesi, İyon Uygarlığı’nın Efes’ten başlayıp Teos’a kadar uzanan 22km’lik sahil şeridinde yer alıyor. Burası, tertemiz havası, yeşil ve mavinin her tonunun bulunduğu muhteşem doğasıyla sakin bir tatil isteyenleri çağırıyor.

Bölgede bulunan Kalemlik Milli Parkı eşsiz güzelliğiyle kampçılara ve günübirlik tatil isteyenlere hizmet sunuyor. İrili ufaklı çok sayıda koy ve piknik alanı tatilcileri mutlu ediyor.

Birbirinden güzel yöresel yemeklerin tadılabileceği belde, diğer tatil bölgelerine olan yakınlığıyla da ilgi görüyor. Gün batımının eşsiz güzelliği ve birbirine karışan renklerin büyüsü konukları kendine hayran bırakıyor.

10. Gümüldür

Gumuldur-IZmir

İzmir’in 80 km güneybatısında bulunan Gümüldür, 8 km’lik kıyı şeridiyle ilgi gören yerlerden. Belde, muhteşem denizi ve sahiliyle, güneşi sevenlerin gözde tatil noktalarından biri haline geliyor. Mis kokulu mandalina bahçelerinin yeşili ve tatlı esen rüzgarıyla, burası her yıl çok sayıda turist ağırlıyor.

Ege’nin en güzel satsuma mandalinlerinin yetiştiği bölge geçimini tarımın yanı sıra balıkçılıktan da sağlıyor. Turizm konusunda günden güne gelişen belde, birbirinden güzel plajlara ve kamp alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Sakin ve huzurlu tatil isteyenlerin sevecekleri noktalardan olan yer, çevredeki antik kentler kadar önemli bir konuma sahip olmasa da, kültür turizmine dokunmayı ihmal etmiyor. Bölgede yapılan kazılar sonucu, mimari açıdan önem taşıyan birçok eser görenleri etkilemeyi başarıyor.

11. Sığacık

Sigacik-Izmir

İzmir’e yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Sığacık, bugün Seferihisar’ın mahallesi konumunda. Bölge, 16. yy’da inşa edilen bir kalenin surları içinden çevreye doğru yayılan yapı özelliği göstermesiyle dikkat çekiyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle 1522’de yaptırılan Sığacık Kalesi ve muhteşem sur duvarları, mahallenin en önemli kalıntıları arasında yer alıyor. Burada bulunan iki katlı birbirinden şirin tahta panjurlu evler, esen tatlı rüzgar ve yakınlarda bulunan nefis plajlar tatilcileri geldiklerine pişman etmiyor.

Yakınlarda bulunan, şimdilerde rüzgar sörfünün çokça yapıldığı Akkum Plajı ve kampçıların gözde mekanlarından, adeta cenneten bir köşe olan Ekmeksiz Plajı günümüzde yıldızı parlayan yerlerden. Pazar günleri merkezde kurulan organik pazar, pek çok lezzetli ürünün yanında elişleriyle de ziyaretçilerin beğenisi topluyor.

12. Seferihisar

Seferihisar-Izmir

İzmir’e 47 km mesafede bulunan Seferihisar, MÖ 1050’lerde kurulan 12 İyon kentinden biri. İlçe, tarihinin yanı sıra merkezine 5 km uzaklıktaki balıkçı yerleşimi Sığacık ile dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyenlere ve yatla koyları gezmek isteyenlere de hitap ediyor.

Şehirde, Karya, İyon, Selçuk ve Osmanlı medeniyetlerin izleri rahatlıkla görülebiliyor. Burada bulunan Teos ve Lebedos Antik Kentleri, Myonnesos Adası’ndaki medrese ve hamamlar kültür meraklılarının beğenisini topluyor.

Türkiye’nin ilk sakin şehri olan (Citta Slow) Seferihisar’da muhteşem kokulu geniş mandalina bahçeleri, zeytinlikler ve enginar tarlaları bulunuyor. Leziz mutfağı, 49 km’lik kıyı şeridi, Sığacık Kalesi ve Ürkmez bölgesi, ilçeyi turizm açısından geliştiren etkenlerden.

13. Dikili

Dikili-Izmir

İzmir’in 120 km kuzeyinde bulunan Dikili, ailece yapılacak tatillerin en iyi adreslerinden. İlçe nefis sahili, Merdivenli ve Denizköy’de bulunan krater gölleri ve mağaraları, Madra Çayı’na dayanan ormanları ile sakin tatillere ev sahipliği yapıyor.

Tarihi MÖ 5 bine kadar dayanan bölgede çok sayıda medeniyete ait kalıntılar bulunuyor. Aristo, Hermos ve İskender gibi ünlü kişileri topraklarında ağırlayan yer, birçok kent ve sitelerin de kurulduğu alan olma özelliği taşıyor. Antik yerleşim yerlerinden çıkarılan eserlerin çoğu Bergama Arkeoloji Müzesi’nde görülebiliyor.

14. Çandarlı

Candarli-Izmir

Dikili’ye 19 km uzaklıkta bulunan Çandarlı buz gibi denizi, köy ve kent yaşamını buluşturan kültürü ile dikkat çekiyor. Osmanlı döneminde II. Murat’ın ünlü sadrazamı Çandarlı Halil Paşa tarafından yeniden yaptırılan Çandarlı Kalesi, tatil beldesinin sembolü.

Çandarlı’da kale önünde bulunan halk plajı yaz aylarında tatilci akınına uğruyor. Eski belediye binasının arkasındaki rekreasyon alanı sıcak havalarda soluklanmak isteyenlerin tercihi. Çandarlı ekonomik konaklama, yeme-içme olanaklarıyla bütçe dostu bir destinasyon.

15. Şirince

Sirince-Izmir

Dünyada kıyamet kopması halinde ayakta kalacak iki yerden biri olarak gösterilen Şirince Köyü, İzmir’e 80, Selçuk’a 7 km mesafede bulunuyor. Köy, sıcakkanlı insanları ve hizmet kalitesinin yanında büyük saclarda pişirilen gözlemesi ve ev yapımı şaraplarıyla adını duyuran yerlerden.

Burası, koruma altındaki mimarisi, muhteşem vadileri, mis kokulu şeftali bahçeleri ve içinde kaybolacak kadar güzel zeytinlikleriyle masallardaki köyleri aratmayan bir yapıya sahip. Ziyaretçiler tüm bu güzel lezzetlerin yanında ayrıca Türkiye’nin en iyi çöp şişini de burada yeme fırsatı buluyor.

Mübadele döneminde çok sayıda göç alan bölgede harap halde bulunan iki Rum kilisesi görülebilecek yerler arasında. Köyde bulunan bazı Rum evleri günümüzde pansiyon olarak hizmet veriyor.

16. Efes Antik Kenti

Efes-Antik-Kenti-Izmir

Ephesus, İzmir-Aydın karayolu üzerinde, İzmir’e 74 km uzaklıkta bulunuyor. Selçuk’taki Efes Antik Kenti’de tarihi yapıların birçoğu tüm görkemiyle hala ayakta. Kentte bulunan Efes Arkeoloji Müzesi en çok ziyaret edilen müzelerin başında gelirken, Selçuklu sanatının en önemli örneklerinden olan İsa Bey Camii, bölgede görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Antik şehir, bilim ve sanat dünyasında adını duyurarak, ünlü kişilerin yetiştiği yerler arasında biliniyor. Bunların arasından rüya tabircisi Atemidorus, filozof Herakleitos, ressam Parrhasius ve gramer bilgini Zenodotos sayılabiliyor. Tarihi MÖ 6. bin yıla uzanan kentin, Anadolu kavimleri ve Hititler gibi pek çok farklı uygarlığa da ev sahipliği yaptığı elde edilen kalıntılarla gözlemlenebiliyor.

Kent, kültür turizminde olduğu kadar Hristiyanlık dönemindeki önemli konumuyla da ziyaretçi akınına uğruyor. Kutsal sayılan Meryem Ana Evi Efes yakınlarında yer alıyor.

17. Selçuk

Selcuk-Izmir

İzmir-Aydın Karayolu’nun 73 km’sinde bulunan Selçuk, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden Efes Antik Kenti’ne ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan antik kent, dünyanın en önemli tarihi yerleri arasında gösteriliyor.

İlçede bulunan Meryem Ana Evi, Aziz John Kilisesi, Artemis Tapınağı, İsabey Camii ve Selçuk Kalesi de mutlaka ziyaret edilmeli.

18. Çeşme

Cesme-Izmir

İzmir’in en önemli turizm merkezlerinden Çeşme, nefes kesen sahilleri, birbirinden güzel konaklama tesisleri, zengin yeme-içme kültürü, eğlence hayatı, doğası ve kültürü ile farklı beklentileri bir arada sunan bir destinasyon.

İzmir’e 85 km uzaklıktaki ilçe, aynı zamanda Ege Bölgesi’nin batıdaki en uç noktası. Ilıca, Altınkum, Çiftlikköy, Şifne, Ildır, Pırlanta, Paşalimanı, Dalyan plajları Çeşme’de deniz-kum-güneş keyfi için en güzel yerler. Çeşme Kalesi, çarşı, marina merkezde görülmesi gereken noktalardan.

19. Alaçatı

Cesme-Alacati

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren Alaçatı, Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle. İzmir şehir merkezine 1 saat uzaklıktaki Alaçatı arnavut kaldırımlı dar sokakları, hoş butik otelleri, konsept restoran, kafe ve meyhaneleri, tasarım atölyeleri ile doğal bir fotoğraf platosuna dönüşmüş durumda. Özellikle hafta sonları fotoğraf meraklılarının her bir köşesinde yeni bir kare yakalamaya çalıştığı Alaçatı, gece hayatı, yeme-içme kültürü ve sörf plajları ile ünlü.

20. Foça

Foca-Izmir

Adını çevresinde yaşayan Akdeniz foklarından alan Foça, İzmir’in kuzeyinde merkeze 1 saat uzaklıkta şirin bir ilçe. Tipik bir Ege kasabası görünümüne sahip Foça, eski taş evleri, denizle iç içe yürüyüş ve bisiklet yolu, küçük balıkçı barınağı, balık restoranları ve şirin kafeleriyle huzurla baş başa bir destinasyon.

Foça ilçe merkezine İzmirliler Eski Foça diyor. Foça’nın bir mahallesi olan ve ilçe merkezine 22 km uzaklıktaki Yeni Foça, ağırlıklı olarak yazlıkçıların zaman geçirdiği bir yer. Foça’ya kadar gelmişken Yeni Foça’ya uğramak şart.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here