Tanzanya, Afrika’nın en ünlü milli parkları ile Serengeti bölgesindeki görkemli Kilimanjaro Dağı’na ev sahipliği yapıyor. Birçok ziyaretçi Darüsselam’dan geçerek safarilere ve çeşitli vahşi yaşam maceralarına katılıyor. Maceraya mola vererek biraz güneşlenmek isteyenleri ise Zanzibar’ın muhteşem plajları bekliyor. Pemba ile Mafia Adaları ise eşsiz doğa harikaları olup mercanları, rengarenk balıklarını ve berrak sularını görmek isteyen tüplü ve şnorkelli dalışçılara ev sahipliği yapıyor.

Tanzanya’da Görülmesi Gereken 15 Yer

1. Kilimanjaro Dağı

Tanzanya görülecek yerler

Tanzanya’nın en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından olan Kilimanjaro Dağı Milli Parkı, Afrika’nın en yüksek dağ zirvesinin bulunduğu yer. Kuzey Tanzanya’daki diğer parkların aksine burası sadece vahşi yaşamı için değil karlı zirvesiyle görkemli Kilimanjaro Dağı’nın yanında durma ve hatta çoğu için zirveye tırmanma fırsatı için ziyaret ediliyor. Kilimanjaro Dağı’na yılın her zamanı tırmanabilirsiniz, ancak ideal zaman Haziran ila Ekim arası.

Dünya Mirası Sit Alanı olan Kilmanjaro, 1 milyon yıl önce volkanik bir olay sonucu oluşmuş. Shira, Kibo ve Mawenzi adlı üç noktası yaklaşık 750.00 yıl önce ortaya çıkmış. Dağın en yüksek noktası Kibo’da bulunan ve Yedi Zirveler’den (Seven Summits) biri olan Uhuru Zirvesi.

Dağ bir yağmur ormanından yükseliyor. Yağmur ormanının yamaçları bufalo, leopar, maymun, fil ve eland adında bir antilop türüne ev sahipliği yapıyor. Alpin bölgesinde kuş gözlemciler için çok çeşitli türde yırtıcı kuşlar bulunuyor.

2. Serengeti Milli Parkı

Tanzanya görülecek yerler

Serengeti Milli Parkı, yüzlerce hatta belki binlerce hayvana ev sahipliği yapan ağaçsız bir ova. Tanzanya’nın en büyük milli parkı olan Serengeti her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Vahşi yaşamı gözlemlemek için en iyi dönem Aralık-Haziran ayları arası. Mart-Mayıs ayları arası en yağışlı olduğu dönem ve Haziran-Ekim arası en soğuk dönem. Milyonlarca zebra ile Afrika antilobu her yıl Mayıs ayında ya da Haziran başında göç ediyor. Bu göç dünyanın en etkileyici doğa olaylarından ve pek çok turist çekiyor.

Serengeti Milli Parkı’nda geniş antilop, aslan, leopar, çita, çakal sürüleri bulunuyor. Parkta ayrıca neredeyse 500 kuş türü olduğu kaydedilmiş. Bunlar birçoğu bataklık alanda yaşıyor. Serengeti Masai dilinde “geniş alan” anlamına geliyor.

3. Zanzibar

Tanzanya görülecek yerler Zanzibar

Zanzibar adaları Zanzibar ile Pemba adalarından oluşuyor. Unguja diye de adlandırılan Zanzibar, muhteşem plajları ile önde gelen tatil destinasyonlarından. Bu ada hangi tarafında olduğunuza bağlı olarak dünyanın en iyi plajlarına sahip. Ziyaretçiler burada yumuşak beyaz kum ile berrak sığ suyun keyfini çıkaracaklar. Stone kasabası Zanzibar’ın merkezinde yer alıyor ve Arap evleri ile dar sokakların yanı sıra bir de limana ev sahipliği yapıyor.

4. Ngorongoro Koruma Alanı

Ngorongoro Koruma Alanı

Serengeti Milli Parkı ile Manyara Gölü arasında yer alan Ngorongoro Koruma Alanı, ünlü volkanik Ngorongoro Krateri ile Tanzanya’nın en popüler vahşi yaşam gözlemleme alanlarına ev sahipliği yapıyor. Büyük volkanik kraterde sürekli bulunan su kaynağı hayvanların göç etmeyerek orada kalmasının sebebi. Ziyaretçiler buraya genelde vahşi yaşamı ve kuşları gözlemlemek için geliyor.

5. Manyara Gölü Milli Parkı

Manyara Gölü Milli Parkı

Manyara Gölü Milli Parkı orman, çimlik alan ile bataklıklardan oluşuyor. Parkın üçte ikisi sudan oluşuyor ve Manyara Gölü pek çok türde kuşun yanı sıra yılın bazı dönemlerinde binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor. Manyara Gölü Milli Parkı’ını diğer parklardan ayıran en önemli özelliği birçok fil, ağaç tırmanan aslan ve hipopotama ev sahipliği yapması ve bu hayvanların yakında kolayca gözlemlenebilmesi. Parkta ayrıca çok sayıda babun da yaşıyor.

Vahşi yaşam safarileri, kano sporu (göldeki su seviyesi uygunsa), dağ bisikleti ve kuş gözlemi Manyara Gölü Milli Parkı’nda yapılan popüler aktivitelerden bazıları.

6. Mafia Adası

Mafia Adası

Mafia Adası, Mafia Adası Deniz Parkı adı altında korunan sualtı dünyasına gelen dalışseverlerin uğrak yeri. Dalış için en ideal zaman Ekim ayından Mart ayına kadar, ancak adada havanın en iyi olduğu zaman Mayıs-Ekim arası, Mart ile Nisan ise yoğun yağışın olduğu aylar. Mafia Adası Deniz Parkı’nda muhteşem mercanlar ile çok çeşitli balıklar ve rahalatıcı bir dalış ortamı bulunuyor. Bölgede sayısız kuş ile 400’ün üzerinde balık türü yaşıyor. Mafia Adası aynı zamanda nesli ne yazık ki tükenmek üzere olan yeşil kaplumbağaların da üreme alanı.

7. Tarangire Milli Parkı

Tarangire Milli Parkı

1970 yılında kurulan Tarangire Milli Parkı’nı ziyaret etmek en ideal zaman yağışın olmadığı ve hayvanların nehir kenarında toplandığı Temmuz ila Eylül ayları arası. Lagunun etrafında afrika antilopları, zebralar, bufolalar, impalalar, ceylanlar doluyor. Tarangire Milli Parkı’nda göze çarpan bir diğer şey ise baobab ağaçları.

300’ün üzerinde kuş türünün gözlendiği Tarangire Milli Parkı kuş gözlemi için harika bir yer. Türler arasında şahin, akbaba, balıkçıl, leylek, doğan ve kartal bulunuyor.

8. Pemba Adası

Pemba Adası

Pemba Adası, Zanzibar takımadalarının en kuzey ucunda yer alıyor. Pemba Adası çevresinde Hint Okyanusu’nun benzeri olmayan en iyi tüple dalış noktaları bulunuyor. Mercanlar, rengarenk süngerler, yelpaze mercanları burada sualtındaki cennete gözlenebiliyor.

Pemba Adası daha sakin bir atmosfere sahip olduğundan Zanzibar’dan daha az ziyaret edilen bir yer. Aralık ile Şubat ayları arasında gelen ziyaretçiler 16-17. yüzyıldaki Portekiz hakimiyetinin izlerinden biri olan geleneksel boğa güreşini izleme fırsatı bulabilir.

9. Stone Town

Stone Town

Stone Town (Taş Kasaba), Zanzibar’ın kültürel anlamda merkezi ve son 200 yılda neredeyse hiç değişmemiş. Dar sokaklardaki Arap evleri kasabaya özel bir karakter katıyor. Bu kasabadaki evlerin birçoğu 19. yüzyılda inşa edilmiş.

Tarihi yapılardan bazıları şu an müze olarak hizmet veriyor. Kasabada ayrıca birkaç ilginç ve eski kilise yer alıyor. Dikkat çeken diğer yerler Forodhani Gardens, Old Dispensary, sultanların eski konutu olan Beit el-Sahel sarayı, 1888 yılında inşa edilen Hamamni Persian Baths ve kasabanın en eski yapısı Old Fort.

10 Selous Vahşi Yaşam Alanı

Selous Vahşi Yaşam Alanı

Selous, vahşi hayvanlar için Afrika’daki en geniş yaşam alanı. 1922 yılında kurulan alan Tanzanya’nın toplam yüzölçümünün %5’ini oluşturuyor. Güney tarafında yoğun orman ve uçurumlar bulunduğundan burası yasak bölge. Ziyaretçiler yalnızca Rufiji Nehri kuzeyinde kadar gidebiliyor. Selous vahşi yaşam alanında çimlik, orman, nehir, tepe ve ovalar yer alıyor. Ziyaret için en iyi zaman Temmuz ila Ekim arası.

11. Arusha Milli Parkı

Arusha Milli Parkı

Arusha Milli Parkı, Tanzanya’daki benzerlerinden daha küçük olsa da pek çok habitata ev sahipliği yapıyor. Meru Dağı ile Ngurdoto Krateri parkın güneydoğu tarafında yer alıyor. Milli Park ayrıca Momela Göllerine de ev sahipliği yapıyor. Siyah ve beyaz Colobus maymunları orman içinde kolayca görülebiliyor. Momela Gölleri’nde sürekli veya göç eden birçok su kuşu yer alıyor. Ziyaretçiler doğal yaşamı gözlemlemek ve Meru Dağı’na çıkmak için buraya mutlaka geliyorlar. Meru Dağı, Afrika’nın en güzel volkanlarından biri ve Tanzanya’nın da en yüksek ikinci dağı.

12. Ruaha Milli Parkı

Ruaha Milli Parkı

Alan çoğunlukla el değmemiş olduğu için Ruaha Milli Parkı Tanzanya’daki en az ulaşılabilir park. Kuş gözlemcileri 400’ün üzerinde türe tanıklık edebilir. Ayrıca nehir ile görkemli ağaçlar da özellikle fotoğraf severleri büyüleyecek türden. Tanzanya’nın ikinci en büyük parkı olan Ruaha Milli Parkı’ndaki Büyük Ruaha Nehri hidroelektrik baraj yoluyla Tanzanya’nın elektriğinin büyük bir bölümünü karşılıyor.

13. Katavi Milli Parkı

Katavi Milli Parkı

Katavi Milli Parkı, el değmemiş vahşi  ve uzak bir alanda yr alıyor. Katavi’de göze çarpan ilk şey Katuma Nehri ve birçok gölün böldüğü devasa büyüklükteki taşkın alanı. Gölde hipopotamlar, timsahlar ve 400’ün üzerinde kuş tür yaşıyor. Katavi Milli Parkı’ndaki en izlenilesi olaylardan biri yağışın olmadığı dönemde neredeyse 200 kadar hipopotamın aynı anda suya girmeye çalışması. Erkek rekabeti de bölge kavgalarına neden olabiliyor. Yağışın olmadığı dönemde impala, aslan, zebra ve zürafa sürüleri kalan su birikintilerinde kolayca gözlenebiliyor.

14. Gombe Stream Milli Parkı

Gombe Stream Milli Parkı

Gombe Stream Milli Parkı özellikle uğrak yerlerden uzaklaşmak ve şempanzeleri görmek isteyenler için ideal. Tanzanya’nın en küçük milli parkı olan Gombe, Jane Goodall isimli araştırmacının çalışması ile ünlü. 1960 yılında buraya gelen İngiliz araştırmacı şampanzeleri incelemiş ve araştırması benzerleri arasında dünyanın en uzun solukla davranışçıl çalışması olmuş. Rehberli turlar ile ormana gidilerek vahşi yaşamda şempanzeler gözlenebiliyor. Tropikal ormanlarda 200’ün üzerinde kuş türü gözlenmiş. Dağ yürüyüşü ile yüzme burada yapılan aktivitelerden.

15. Viktorya Gölü

Viktorya Gölü

Afrika’nın en büyük tatlı su gölü olan Viktorya Gölü Kenya, Tanzanya ve Uganda’ya sınır konumda yer alıyor. Bu göl Beyaz Nil’in kaynağı ve aynı zamanda kıyısında yaşayan milyonlarca insan için de gelir kaynağı. Yakındaki Bukoba, Musoma ve Mwanza kasabaları turistlerin ilgisini çeken destinasyonlardan.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz