Anadolu Yakası’nda bulunan Kadıköy, İstanbul’un en tarihi yerleşimlerinden biri. Kuruluşu antik çağlara uzanan semt, eski kaynaklarda bakır madenlerine yakın olması nedeniyle Kalkedonya (bakır ülkesi) adıyla anılıyor. Geçmişte Üsküdar’a bağlı bir semt olan Kadıköy, 1930’dan beri İstanbul’un ilçeleri arasında.

Tarih boyunca geçiş yolu özelliği taşıyan bir konumda olan ilçe, 21 kilometrelik sahil şeridine sahip. Çok kültürlü yapısıyla İstanbul’un en hoşgörülü semtleri arasında gösterilen Kadıköy, tarihi yapıları, renkli sokakları, alışveriş yerleri, birbirinden güzel kafe ve restoranlarıyla şehrin en hareketli merkezlerinden.

Kadıköy Gezilecek Yerler

Son yıllarda Avrupa yakasındaki yoğun trafik ve günlük yaşamın zorluklarından dolayı birçok İstanbullunun yerleştiği Kadıköy, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın oluşu ve Avrupa yakasına geçişin kolaylığı nedeniyle de giderek popülerleşti.

Şehre gelen birçok yerli ve yabancı ziyaretçi bu olumlu özelliklerinden dolayı Anadolu Yakası Otelleri ve özellikle Kadıköy çevresini tercih ediyor.

1. Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Tren Garı Kadıköy Gezilecek Yerler

Kadıköy’ün önemli simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı, Sultan II. Abdülhamit Dönemi yapılarından. 1906’da İstanbul Bağdat Demiryolu hattının başlangıç ​​istasyonu olarak yapımına başlanan gar, 1908’de tamamlandı. Muhteşem mimarisiyle dikkat çeken Haydarpaşa Garı, Alman mimarlar Otto Ritter ve Helmuth Cuno ile İtalyan taş ustalarının işbirliğiyle tasarlandı. TCDD’nin ana istasyonu sayılan gar, günümüze bakım çalışmaları nedeniyle hizmet vermiyor.

2. Valpreda İtalyan Apartmanı

Kadıköy’ün Yel değirmeni Mahallesi’nde yer alan Valpreda Apartmanı, İstanbul’da konut olarak yapılmış ilk apartmanlardan biri. Haydarpaşa Garı’nın yapımında çalışan Alman mühendisler ve İtalyan taş işçilerinin konaklaması amacıyla inşa edilen yapı, 1909 yılında tamamlandı. Günümüzde çeşitli dizilerin set olarak kullandığı yapı Kadıköy’de görülmesi gereken yerlerden.

3. Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy Boğa Heykeli İstanbul

Kadıköy’ün en bilinen noktalarından biri olan Boğa Heykeli, 1864’de Fransız gücünü Almanlara göstermek için Fransız heykeltraş İzidor Bonhevr tarafından yapıldı. Fransızlar Almanlar’a yenilince heykel önce Almanya’ya, sonra İstanbul’a getirildi. Bir süre Yıldız Sarayı bahçesinde kalan heykel, 1976’da bugünkü yerine kondu. O tarihten beri Kadıköy’ün merkez noktası kabul edilen heykel, her gün pek çok insanın bir araya geldiği yerlerden biri.

4. Bahariye Caddesi

Bahariye Caddesi Kadıköy

Kadıköy Altıyol’dan başlayarak Moda’ya doğru çıkan Bahariye Caddesi, ilçenin en popüler caddesi olarak biliniyor. Birbirinden farklı mağazalardan restoranlara, tiyatrolardan barlara kadar pek çok mekana ev sahipliği yapan cadde Kadıköy’ün en hareketli noktalarından.

6. Süreyya Opera Binası

Süreyya Opera Binası Kadıköy

Bahariye Caddesi üzerinde bulunan Süreyya Opera Binası, Kadıköy’ün en göze çarpan yapılarından. 1924’te Süreyya İlmen Paşa tarafından bir opera binası olarak tasarlanmış yapı, 1927’de tamamlandı. Uzun yıllar bir sinema olarak kullanılan yapı, 2005’te Kadıköy Belediyesi tarafından kiralanarak aslına uygun olarak restore edildi. 2007 yılında yeniden açılan Süreyya Opera Binası, günümüzde pek çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

7. Barış Manço Evi

Barış Manço Evi Kadıköy

Barış Manço Evi, Kadıköy’e geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Türkiye’nin en ünlü sanatçılarından biri olan Barış Manço’nun bir dönem yaşamını sürdürdüğü bu ev, Kadıköy’ün Moda semtinde bulunuyor. Kadıköy Belediyesi ve Manço Ailesi’nin desteğiyle aslına uygun olarak müzeye çevrilen Barış Manço Evi’nde büyük ustaya ait kostümlerden takılara, kişisel eşyalardan plaklara kadar pek çok şey sergileniyor. 2010 yılından beri ziyaret açık olan ev, bayramlar ve pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edilebiliyor.

8. Tarihi Moda İskelesi

Tarihi Moda İskelesi Kadıköy

Kadıköy’ün en beğenilen yapılarından biri olan Tarihi Moda İskelesi, ünlü mimar Vedat Bey tarafından 1917’de inşa edildi. Bir süre Moda-Pendik vapur hattının ilk durağı olarak kullanılan iskele, 1937’de çıkan bir fırtınadan oldukça zarar gördü. Bir süre kullanılamaz halde bulunan Moda İskelesi, 2000’de yeniden restore edildi. İskele günümüzde bir kafe olarak hizmet veriyor.

9. Moda Parkı

Moda Parkı Kadıköy

Kadıköy’ün Caferağa Mahallesi’nde yer alan Moda Parkı, İstanbul’un en önemli yeşil alanlarından biri. Çayınızı, kahvenizi yudumlayacağınız çay bahçeleri, çocuklar için keyifli oyun alanları, İstanbul’un en güzel manzaralarını gören muhteşem konumuyla park şehrin kalabalığından biraz olsun uzaklaşmak isteyenler için oldukça ideal.

10. Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi Nasıl Gidilir

Genç yaşlı demeden herkesi çocukluk yıllarına götürecek bir yolculuğa çıkartan Oyuncak Müzesi, Kadıköy’ün Göztepe semtinde bulunuyor. Şair-yazar Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005’te açılan müze 5 katlı tarihi bir köşkte yer alıyor. Akın’ın dünyanın çeşitli ülkelerden topladığı binlerce oyuncağın sergilendiği Oyuncak Müzesi, pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edilebiliyor.

İstanbul’un en hoşgörülü semtleri arasında yer alan Kadıköy’de ayrıca Agia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Takavor Ermeni Kilisesi, Anadolu Protestan Kilisesi, Surp Levon Ermeni Kilisesi, Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Fransız Katolik Kilisesi, All Saints Moda İngiliz Kilisesi, Hemdat İsrael Sinagogu da diğer görülecek yerler arasında bulunuyor.

Tarihi yapıları, renkli sokakları, birbirinden güzel kafeleri ve dükkanlarıyla Kadıköy, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

2 YORUMLAR

  1. Kadıköy benim doğup büyüdüğüm ilçe, çok güzel bir yer şimdi uzak olsam da hep aklımda. Bu güzel yazınız sayesinde Kadıköy’e olan özlemimi bir kez daha hatırladım. Teşekkürler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz