Uçakta en iyi koltuk seçimi, uçuş seyahatinin kalitesini birinci derecede etkiliyor. Güvenlikten uçuş süresine, vücut özelliklerinizden bilet fiyatına kadar koltuk seçimi pek çok faktöre bağlı. Seyahat kültürünün yaygınlaşması, uçakla yolculuk yapanların sayısının artması ile birlikte ucuz uçak bileti bulmak kadar uçakta koltuk seçimi de üzerinde kafa yorulması gereken bir konu.

Uçakta En İyi Koltuk Nasıl Seçilir

Ekonomi sınıfında uçuyorsanız, ucuz biletler için ayrılmış koltukların çoğunda hafif geriye yatırma, bacaklarınızı uzatmanız için alan ve başınızı yaslamanız için yastık bulunuyor. Birinci sınıf koltuklar ise elbette daha konforlu. Daha geniş ve rahat olan koltukların artık tam yatırma özellikleri var.

Uçakta koltuk seçiminde birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çıkış kapılarının önündeki ve en arka sırada yer alan koltuklar geriye doğru yatmıyor. Çıkışın arkasındaki koltuklarda ise pencereler çoğu zaman olması gereken yerde değil. Diğer yandan mutfak bölümüne yakın bir koltuk seçtiğinizde ise sessiz bir yolculuk yapamazsanız. Hostesler yiyecek ve içecekleri burada hazırladığı gibi, görevleri olmadığı zamanlarda da genellikle burada bir araya geliyorlar.

Ucakta-Koltuk-Secimi

Arka koltuklar

Uçağın arkasında yer alan koltuklar uçaktan inerken bekleme ve hava türbülanslarında sarsılma gibi dezavantajlara sahip olsa da, kabin dolapları açısından avantajlı. Uçağın arkası daha az kalabalık olduğundan el bagajını koyacak yer bulmak genellikle daha kolay oluyor. Pek çok havayolu şirketi, uçağın arkasında oturan yolcuları daha önce içeri alıyor. Yani bindiğinizde kabin dolapları hala boş oluyor.

Güvenli koltuklar

Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin verileri gösteriyor ki, uçağın arka ortasındaki koltukların kaza sırasında daha güvenli. Elbette bunun garantisi yok. Kaza sırasında hayatta kalmak veya yaralanmalardan korunmak için iyi ya da kötü koltuk diye bir şey olmadığı gibi ender olan uçak kazalarının her biri de kendine özgü. Diğer yandan, acil durum anında acil çıkışa ne kadar yakınsanız uçaktan o kadar erken inersiniz. Ancak tam da çıkışta oturmak farklı bir durum.

Acil çıkış kapısındaki koltuklar

Çıkışa yakın oturduğunuzda uçaktan erken ineceğiniz aşikâr. Ancak acil çıkışta pencere kenarında oturuyorsanız, herhangi bir acil durum söz konusu olduğunda yolcuların çıkmasına yardım etmeniz gerekebilir. Uçağın tipi, acil durumun ne olduğu ve hosteslerin ihtiyaçlarına bağlı olarak bazı yolculardan acil çıkış penceresini açmaları ve diğer yolcuların çıkmasına ya da acil iniş kaydırağından inip aşağıda onların inmesine yardımcı olmaları istenebilir.

Yan koltuklar

Uçuş sırasında siz de herkes gibi diğer yolculardan mümkün olduğunca uzak oturmak isteyebilirsiniz. Eğer bu konuda hassassanız ve biraz sarsıntıyı göze alıyorsanız, uçağın arkasındaki koltuklardan birini seçebilirsiniz. Bu koltuklar genellikle en son seçilir ve yoğun bir sezon değilse arka koltuklarda yanınızdaki koltuk boş kalacak şekilde oturabilirsiniz.

Ucuz koltuklar

Uçaklardaki koltuk fiyatları son yıllarda epey değişim gösteriyor. Çoğu havayolu şirketi en iyi koltuklara fazladan fiyat koyarken bazıları da birinci sınıf ve ekonomi kategorilerinin dışında alt sınıflandırmalar yapıyor. Örneğin fazladan bacak alanı sunan koltuklar için daha fazla ücret alıyorlar. Bazıları ise yolcunun bileti aldığı sırada koltuk seçimini ekstra ücrete tabi tutuyor.

En arkada ya da tuvalete yakın koltuklara mahkûm olmak istemiyorsanız uçuşunuzu önceden planlayın. Herhangi bir kategori için fazladan ücret ödemediyseniz de, yüksek ihtimalle oturacağınız yer, orta ya da arka ekonomi sınıf koltukları olur.

Uçuş öncesi koltuk değiştirme

Uçağın orta koltuklarında oturmak istemiyorsanız, internet üzerinden erken check-in yaparak son anda açılan koltuklar olup olmadığına bakabilirsiniz. Bir diğer seçenek de seyahat şirketinin havayolu rezervasyon görevlilerinden yardım almak. Uçağa biniş anına kadar koltuk değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işin tek püf noktası da, güler yüzle rica etmekten geçiyor.

Ucakta-En-Iyi-Koltuk-Secimi

Uçaktan en erken iniş

Kısa sürede bağlantılı bir uçuşa yetişmeniz gerekiyorsa, oturmanız gereken koltuğu iyi seçmelisiniz. Elbette uçağın ön kısmında oturuyorsanız inmeniz daha hızlı olacaktır. Bunun için önde oturan yolcularla yer değiştirebilirsiniz. Ancak bu durum biraz riskli. Çünkü teklifinizi kabul etmeyenler olabileceği gibi, karşılığında bir şey almak isteyenler de çıkabilir. Eğer arkadaki kabin dolaplarına eşya koymadıysanız, önde oturan yolcuya yalnızca inişe geçtiğinizde yer değiştirme önerisini sunabilirsiniz.

Uçağın en sessiz yeri

Uçağın en sessiz bölümü, uzun bir uçuşta hayat kurtarabilir. Ağlayan çocuk ya da yüksek sesli sohbetleri hesaba katmadan bile uçak kabini yeterince gürültü bir yer. Kalkış sırasında bu gürültü 105 desibele kadar çıksa da, neyse ki yükseldiğinde 85 desibele kadar düşüyor. Bu ses, benzinle çalışan çim biçme makinesinin çıkardığı gürültüye eşdeğer! Bazı yolcular mutfakta sohbet eden hosteslerden şikâyetçi olsa da, motor sesinden kurtulmak için en iyi seçenek mümkün olduğunca önlerde oturmak. Ayrıca koridor koltuklarındaki ses, pencere kenarındaki koltuklara göre birkaç desibel daha düşük oluyor.

Kulak ağrısı

Uçuş sırasında kabin içindeki basınç nedeniyle kulak ağrısı yaşamak olası. Ama uçağın her yerinde aynı basınç olduğundan oturduğunuz yer bu ağrıyı etkilemez. Kulak ağrısı yaşamamanın garantili yolu ise kulak-burun-boğaz rahatsızlığınız varsa uçuşu ertelemek veya doktorunuza danışarak uçuştan önce hafifletici ilaçlar almak.

Yemeği erken almak

Ucakta-Koltuk-Nasil-Secilir

Uçaklarda yemek servisi genellikle önde başlıyor. Fakat bazı havayolu şirketleri uçuşun yönüne göre farklı bir yöntem izleyerek, vejetaryen, etli, glütensiz veya çocuklar için özel yemekleri önceden seçme olanağı sunabiliyor. Servis önde başladıysa arkada oturmanın dezavantajlarına bir yenisi daha eklenmiş olur. Size gelinceye kadar çok tercih edilen yemekler bitebilir. Uçağın orta kısımlarında oturanlara çabuk servis yapılması gibi bir avantaj olsa da, servisin devam ediyor olması nedeniyle tuvalete gitmek için beklemek gerekebilir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz