Hayatımızı derinden etkileyen Pandemi süreci seyahat alışkanlıklarımızı da tamamen değiştirdi. Geçmişte istediğimiz yere nerdeyse istediğimiz zaman uçabiliyorduk. Şu süreçte bazı kısıtlamalara ve düzenlemelere uyarak seyahat edebiliyoruz. Tabi bu bizim ve toplumun sağlığı için.

Türk Hava Yolları da pandemi sürecinde uçuş güvenliği için bir çok etkili ve ikna edici düzenlemeler yapmış. Yeni dönemde gökyüzünde alınacak sağlık tedbirler, uçağa biniş, iniş ve ikramlarda düzenlemeler yapılmış. Eğer uçakla seyahat ederken acaba nasıl olur, güvenli mi diye düşünüyorsanız alınan önlemlerin neler olduğunu okuyabilirsiniz.

Pandemi’de Uçuş Güvenliği

1. Online Check-in Temassız Yapılıyor

online checkin

Türk Hava Yolları’nda teması minimuma indirmek için check-in işlemlerinin mobil uygulama veya web sitesi üzerinden online olarak yapması öneriliyor.

2. Uçağa İniş ve Binişler Sırayla

Bu süreçte uçağa iniş ve binişlerde detaylı düzenlemeler var. Uçağa binişleri havalimanının uygunluğuna göre çoğunlukla körükler aracılığıyla yapılıyor. Apron otobüsleri kullanılacağı durumda da sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmış. Uçağa inerken ve binerken, kabin içindeki yığılmaları azaltabilmek ve sıkışmaları engellemek için sırayla yapılıyor. En arka sıradan başlayarak uçağa biniş gerçekleştiriliyor.

Uçaktan iniş ise kabin ekibinin anons ve yönlendirmelerine uyulması önemli. Uçaktan iniş, kabin ekibinin anons ve yönlendirmeleri doğrultusunda yapılması gerekiyor. Bu defa da en ön sıradan başlayarak ve sosyal mesafeyi korumak kaydıyla her yolcunun inmesi bekleniyor.

Uçaktan inişler de yine uygunluk durumana göre körükler aracılığıyla yapılıyor. Bagaj alımlarınızda fiziksel teması azaltmak amacıyla ilgili süreçler de düzenlenmiş. Buradaki yığılma ve herkesin bagaj kontuarına birikmesi denetlenip önlenmiş.

3. Her Yolcuya Hijyen Seti

hijyen seti

Uçulan mesafeye göre içerisinde maske, dezenfektan ile antiseptik mendil bulunan hijyen setleri yolculara veriliyor. Uçuşlarda maske takmak zorunlu. Maskeler uçuş boyunca ağız ve burun bölgesini kapatacak şekilde takılması gerekiyor. Dileyen yolcu yanında getirebileceği cerrahi maskeleri kullanabilir. Ventilli maskeler ise kabul edilmiyor. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi gerekiyor.

Tüm uçak lavabolarda el dezenfektanı var. Misafirlerimize tüm dış hat Economy Class seferlerimizde tek kullanımlık kulaklıklar servis ediliyor. Uçaktaki kulaklığı kullanmak istemiyorsanız yanınıza kendi kulaklığınızı almayı unutmayın.

4. Uçakta Hijyen Memuru

Uçaklarda hijyen memurunun olması gibi yeni önlemler mevcut. Hijyen uzmanı, uçak içi hareketliliğin azaltılması, yolcular ve kabin ekipleri tarafından sosyal mesafe kurallarına uyulmasından sorumlu. Seyahat boyunca lavabo dezenfeksiyonu ile kabin içi tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanması konusunda Hijyen Uzmanı kabin ekipleri görevli.

Yüksek hijyen kuralları çerçevesinde hazırlanan ikramlarımızda, uçuş süresine göre farklılaşan konseptlerle paketli ve tek kullanımlık ürünler sunulmak üzere yeni standartlar belirlenmiştir. Uçuş süresi 2 saatin altında olan uçuşlarımızda temasın azaltılması adına ikram olarak sadece paketli su servis edilecektir.

5. Kabindeki Hava Her 3 Dakikada Yenileniyor

hepa filtre

Uçak kabinlerindeki koltukların konumunu kimi seyahat severi endişelendirebiliyor. Oysa ki uçak içerisindeki hava, hastane standartlarındaki kadar özel sistemlerle temizlenen bir altyapıya sahip. HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi) sistemi, yaklaşık her 3 dakikada bir uçak içerisindeki havayı temizliyor.

Özel filtrelerden geçirilip temizlenen hava tekrar uçak içerisine veriliyor. Covid 19 hücreleri yaklaşık 125 nanometre boyutunda olduğundan HEPA filtreleri tarafından tutulabiliyor. Ayrıca filtreler 10 nanometreden daha büyük, hava yoluyla bulaşma riski taşıyan patojen partiküllerini tutup temizliyor.

Temizlenmiş hava her koltuğun üzerindeki kanallardan koltuktaki yolcunun alanına veriliyor. Ne market ve AVM’lerde ne de restoranlarda bu şekilde bir dezenfeksiyon sistemi yok.

6. Diamond Statü Ödülü

THY, sağlık ve güvenlik kategorisinde Diamond statü ödülü aldı. APEX ve SimpliFlying ortaklığında gerçekleşen sağlık güvenliği değerlendirmesinde, salgın döneminde THY’nin sunduğu güvenli seyahat deneyimi ve alınan hijyen tedbirleriyle en yüksek seviyeyi ifade eden Diamond statüsüne layık görülmüş.

7. Her Sefer Sonrası Dezenfeksiyon

Uçakların her sefer sonunda tamamen baştan sına dezenfekte ediliyor. Seyahatte geçmişte sıklıkla kullandığımız battaniye, uyku seti vb. tekstil ürünleri her kullanım sonrasında uluslararası otoriteler tarafından uygunluğu alınmış, alerjen içermeyen özel kimyasallar ile profesyonel tesislerde yüksek sıcaklıklarda temizleniyor. Bu konuda içimiz rahat.

Hijyen tedbirleri kapsamında battaniye hizmeti, yalnızca 4 saat ve üzeri süreli seyahatlerde temin edilebiliyor. Hijyen tedbirleri nedeniyle yastık hizmetimiz kaldırılmış. Yastıksız uçamayanlardansınız kendi yastığınızı yanınıza alabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz