Türkiye, termal turizmin göz bebeği olan ülkelerinden biridir. Termal turizm bölgelerinde yer alan kaplıcalar, şifa getiren fiziksel ve zihinsel etkilere sahiptir. Türkiye’de pek çok noktada bulunan kaplıca termal otelleri de termal tatil deneyimini çeşitli hizmetler ile gösterir. Şimdi sizi Türkiye’nin dört bir tarafına konumlanan en çok tercih edilen şifalı kaplıcalar ile baş başa bırakalım. 

Türkiye’de termal turizm noktalarına ev sahipliği yapan illeri sizin için derledik. İşte termal suyun faydalarını yaşayarak şifa dolu bir tatil yaşayabileceğiniz lokasyonlar!

termal oteller

Türkiye’nin Gözde 5 Kaplıca Merkezi

Sultaniye Kaplıcaları, Muğla

Muğla Köyceğiz ilçesinde konumlanan Sultaniye kaplıcaları, termal suyun faydalarını deneyimlemek isteyenlerin tercih ettiği noktalardan biri. Su sıcaklığı 39 dereceyi geçen Sultaniye kaplıcaları bu özelliğiyle Türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcası olarak geçer. Geçmişi Roma dönemine uzanan bu kaplıcalar, her yıl yerli olduğu kadar yabancı turiste de kapılarını açar. Sultaniye kaplıcalarını ziyarete gelen binlerce kişi; romatizma, zihinsel yorgunluk ve cilt hastalıkları gibi konularda dertlerine deva buluyorlar. 

Kızılcahamam Kaplıcaları, Ankara

Ankara Kızılcahamam kaplıcaları, Ankara dışından da gelen pek çok ziyaretçiyi ağırlayan termal turizm adresleri arasındadır. Termal kaplıca deneyimini oteller aracılığıyla da yaşatan Kızılcahamam kaplıcaları en az 36 derecelik sıcaklığı içeren termal suları ile yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor. Ankara merkeze de 1 saat uzaklıkta olan Kızılcahamam’a ulaşımı da şehir içi özel halk otobüsleri ve EGO aracılığıyla yapabilmeniz mümkündür. 

Karahıyat Kaplıcaları, Denizli

Çamur havuzları ve şifalı termal suları ile ünlü Karahıyat kaplıcaları ise kırmızı rengindeki su özelliğiyle öne çıkar. Denizli Pamukkale ilçesinde yer alan Karahıyat kaplıcaları, kırmızı renkteki termal suları yüksek orandaki maden oksitlerine borçlu. Termal su derecesi yüksek olan kaplıcalar arasındaki Denizli Karahıyat kaplıcaları, termal oteller aracılığıyla da ziyaret edebileceğiniz bir lokasyonda yer alır. 

Oylat Kaplıcası, Bursa

Türkiye’nin en çok tercih edilen kaplıcalarından biri olan Oylat kaplıcası ise Bursa’nın İnegöl ilçesindedir. Yine civarda pek çok termal oteli bulmak mümkündür. Oylat kaplıcasının öne çıkan özelliği ise berrak suları barındırmasıdır. Temizliği ve şifalı suları ile her yıl yerli ve yabancı turistin uğrak yerlerinden olan Oylat kaplıcası, çevresinde yer alan yemyeşil doğası ve tabii ki Oylat Şelalesiyle de tercih edilecek kaplıca listesinde öne çıkar. 

Afyon Kaplıcaları, Afyonkarahisar

Geçmişi, Roma dönemine ait ünlü kaplıcalardan biri de Afyon Gazlıgöl kaplıcaları, özellikle yaz aylarında epey turist çeken lokasyonlar arasındadır. Temiz havası ve şifalı termal suları ile Afyon kaplıcaları, Türkiye’nin en büyük göl kaplıcaları arasındaki yerini de alır. Sağlık turizminin de göz bebeği olan Afyonkarahisar kaplıcaları, konaklayabileceğiniz farklı hizmetleri ile öne çıkan termal otellere de yakın konumdadır.

Yine diğer kaplıcalarda olduğu gibi Afyon Gazlıgöl kaplıcaları, cilt ve romatizma sorunlarına karşı şifalı sıcak suları pek çok yerli-yabancı turist ile tanıştırmaya devam ediyor. Termal suyun faydalarını ciltten, sinir sistemi rahatsızlıklarına kadar deneyimleyebileceğiniz kaplıcalar ile aradığınız şifayı bulabilirsiniz. 

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz