Kaplıca, termal suların toplandığı alana verilen isimdir. Kaplıcalardaki termal sular, yeraltından doğal olarak yükselen ve sıcaklığı 20 dereceyi bulan yüksek mineralli içeriklerdir. Dolayısıyla termal tatilin rahatlama, stres azaltma, dolaşımı iyileştirme, romatizmal hastalıkların etkilerini hafifletme, cilt sağlığını ve solunum yollarını destekleme ve metabolizmayı hızlandırma gibi faydalar bulunur. Siz de bu faydalardan yararlanmak isterseniz sağlık dolu bir kaplıca tatiline çıkabilirsiniz.

Soğuk Kış Aylarında Kaplıca Tatili için En Çok Tercih Edilen Bölgeler

Türkiye, âdeta bir kaplıca cennetidir. Dolayısıyla kaplıca tatil yerleri konusunda seçenekler oldukça geniştir. Böylece ikâmet ettiğiniz yerin yakınında da kaplıca tatili yapabilirsiniz. Termal tatiliniz için küçük bir hafta sonu kaçamağı yapmanız yeterli olur. Popüler termal tatil yerlerini aşağıdaki listede bulmanız mümkündür.

 • Afyonkarahisar (Gazlıgöl, Ömer, Gecek, Heybeli ve Hüdai)
 • Ankara (Ayaş, Kızılcahamam, Beypazarı, Dutlu, Tahtalı, Kapullu ve Haymana)
 • Bolu (Karacasu, Babas, Sarot, Pavlu ve Çatak)
 • Bursa (Oylat, Kükürtlü, Kaynarca, Karamustafa ve Eski Kaplıca)
 • Balıkesir (Susurluk, Sındırgı, Emendere, Gönen, Pamukçu ve Hisaralan)
 • Yalova (Armutlu)
 • Kütahya (Ilıca, Eynal, Yoncalı, Tavşanlı ve Hisarcık)
 • Denizli (Pamukkale, Karahayıt, Akköy, Tekkeköy, Babacık ve Kızıldere)
 • İzmir (Bademli, Balçova, Bayındır, Bergama, Çeşme, Seferihisar ve Urla)
 • Eskişehir (Sakarıılıca, Hasırlı, Kızılinler, Sivrihisar, Çifteler ve Ilıcaköy)

Ege, İç Anadolu, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde gidebileceğiniz kaplıcaları listede bulabilirsiniz. Böylece soğuk kış aylarında kendinizi sıcak ve şifalı sulara bırakabilirsiniz. Termal tatilinizin tadını çıkarırsınız.

Kar Keyfini Doyasıya Yaşatan Termal Otellerinin Sunduğu Olanaklar

Keyifli bir kış tatili geçirmenizi sağlayan termal oteller, farklı tema seçenekleriyle misafirlerini karşılar. Örneğin aile otelleri, tatile çocuklarıyla çıkmak isteyen ebeveynlerin kurtarıcısıdır. Kaplıcaya giderken evcil hayvanını bırakacak yeri olmayanlar ise minik dostları kabul eden tesisleri seçebilirler. Apart oteller daha izole bir ortam isteyenler için uygundur. Kaplıca tatilinde konaklayabileceğiniz otellerin sunduğu olanaklardan bazılarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • SPA / Buhar odası / Güzellik merkezi / Cilt bakımı / Masaj / Fitness / Sauna / Türk Hamamı / Şok havuzu
 • Lüks odalar
 • Alakart restoran
 • Gece kulübü
 • Aquapark
 • Bilardo / Voleybol / Tenis / Pilates
 • Çocuk bakıcısı

Bu olanaklar, otellere göre farklılık gösterir. Termal tatilinizi geçireceğiniz otelde bu olanakların bir kısmını, tamamını veya çok daha fazlasını bulmanız mümkündür. Böylece yalnızca sağlığınıza kavuşmakla kalmaz, keyifli bir tatil deneyimi de yaşamış olursunuz.

Sağlık Dolu Bir Kış Tatili için Termal Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her bölgenin termal kaynaklarının içeriği farklıdır. İçeriğin baskın maddesi, kaplıcanın faydaları üzerinde de etkili olur. Örneğin kükürtlü kaplıcalar cilt hastalıklarına, romatizmal rahatsızlıklara, solunum yollarına, metabolizmaya ve dolaşım sistemine iyi gelir. Kalsiyum ve magnezyum içeren kaplıcalar kemik sağlığını destekler. Sodyum ve potasyum içeren kaplıcalar ise kas ve sinir sistemiyle ilgili fayda görmek isteyenlere uygundur. Dolayısıyla kaplıcanın içeriğini öğrenmek termal tatilinizden alacağınız verimi artırabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ne kadar faydalı olsalar da herkesin kaplıcaya giremeyeceğini bilmektir. Kalp hastaları, ciddi dolaşım problemi yaşayanlar, agresif cilt hastalıklarına sahip olanlar, hamileler, alkol veya madde bağımlıları kaplıca tatiline çıkmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca vücutta yüksek ateş olduğu esnada da kaplıcaya girilmesi doğru değildir.

Huzurlu ve Sağlıklı Bir Kış Tatilini Nasıl Planlayabilirsiniz?

Tatilin başından sonuna kadar huzurunuzu bozmamak için planlamanızı erkenden tamamlamalısınız. Setur’un erken rezervasyon imkânı sayesinde dilediğiniz tarihte istediğiniz otelde yer bulabilirsiniz. Bu süreçte otellerin kaplıcalarını araştırmak ve kendiniz için en uygun termal suyu seçmek için de vaktiniz olur. Nispeten uzun bir tatil düşünüyorsanız otellerin olanaklarını da karşılaştırarak tam teşekküllü bir deneyim yaşayabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz