Mardin’de hüküm süren son Artuklu Sultanı olan Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik Salih tarafından 1385’te yaptırılan Zinciriye Medresesi (Sultan İsa Medresesi), dilimli kubbeleri ve anıtsal giriş kapısı ile Mardin’deki yapıların en görkemlilerinden biri.

Mardin’in Merkez ilçesinde bulunan, 1985’te Aksaray Müzesi olarak da hizmet veren yapı, Selçuklu mimarisinin ve süslemelerinin en güzel örneklerinden biri. Bir kale görünümü sergileyen yapı, Osmanlı Devleti’nin son zamanında hapishane olarak kullanılırken, günümüzde restore edilerek sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir merkez görevi görüyor.

Zinciriye Medresesi Nerede Nasıl Gidilir

Zinciriye Medresesi Nerede

Tarihte iz bırakan önemli eğitim kurumlarından biri olan Zinciriye Medresesi, Artuklu medreselerinin tüm mimari özelliklerini taşıyan ve eşsiz Mardin dokusunu oluşturan tarihi yapılardan biri. Zinciriye Medresesi, Mardin kent merkezindeki Şar Mahallesi’nde, 1. Cadde üzerinden Kuyumcular Çarşısı’na varmadan merdivenlerden kaleye çıkan yol üzerinde yer alıyor.

malta

Bölgeyi istila eden Moğol ordusunun burada hapsettiği Sultan İsa’nın adıyla da anılan Zinciriye Medresesi, iki katlı ve iki avlulu olarak tasarlanan dini yapı, özellikle girişindeki taş işlemelerdeki ustalıkla dikkat çekiyor. Elverişli konumu nedeniyle geçmişte rasathane olarak kullanılan tarihi yapının içerisinde Sultan İsa’nın türbesi ve birçok eski kitabe yer alıyor.

Zinciriye Medresesi Nasıl Gidilir

Mardin’e havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşabilir, Kızıltepe ilçesinde yer alan Mardin Havalimanı’ndan havayolu şirketlerinin sağladığı servislerle veya minibüse binerek merkeze gelebilir buradan medreseye taksiyle geçebilirsiniz. Havayolu ile ulaşım imkânının olmadığı şehirlerin hemen hepsinden ise Mardin’e karayolu ile ulaşım mümkün. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ve Anadolujet, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, Ankara-Esenboğa Havalimanı’ndan Anadolujet ile Mardin Havalimanı’nda olabilirsiniz.

Ortadoğu ülkelerini, Şanlıurfa ve Gaziantep üzerinden Adana’ya bağlayan E-90 karayolu üzerinde bulunan Mardin’e Türkiye’nin pek çok şehrinden otobüs seferleri düzenleniyor. Mardin’e karayolu ile; Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Şırnak’tan direk ulaşım imkânı var. Şanlıurfa-Ceyhan ray hattı ile Mardin’e demiryolu ile ulaşmak mümkün.

Mardin’de şehir içi ulaşım minibüs-dolmuş, otobüs ve taksi ile sağlanıyor. Şehir merkezi içerisinde mesafeler çok uzak olmadığından rahatlıkla merkez ilçede yer alan medreseye ulaşabilirsiniz.

Zinciriye Medresesi, 14. yüzyılda inşa edilen ve mimari yapısıyla eşsiz bir Mardin dokusu. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here