Zincir Köprü Budapeşte’nin en meşhur ikonu. Muhteşem bir asma köprü olan zincir köprü 19.yy’da Danube nehri üzerinde Pest ile Buda’yı birleştirmek için yapılmış. O zamanlar iki ayrı şehir halindeydiler.

İlk kalıcı köprü olma özelliğini de taşıyan Zincir Köprünün dışında en yakın bu tarz köprü Viyana’da bulunuyordu ve kışları Danube’yi geçmenin tek yolu feribot kullanmaktı. Geçici olarak kurulan bir köprü sadece yazları kullanıluıyordu ve her sene yüzen buzlardan korumak için tekrar sökülüp takılıyordu.

Kont Széchenyi

Zincir Köprü, Budapeşte

Zincir Köprü resmi olarak Szechenyi Lanchid olarak biliniyor. Köprünün yapımında başrol oynayan Istvan Szechenyi’nin adını almıştır. Kont çok yağmurlu bir zamanda ölüm döşeğindeki babasını görmek için Danube’nin diğer tarafına geçemediğinden çözümü bu şekilde kalıcı bir köprü yapmakta bulmuş.

1836 uılında Szechenyi, İngiliz mühendis olan William Tierney Clark’a bir köprü tasarlamasını söylemiş. Clark daha önceden Thames nehri üzerine inşa ettiği Hammersmith ve Marlow köprülerinden dolayı bu konuda doğru seçimdi. Bu ise yine çok benzer ancak daha ufak bir versiyonu olacaktı. William Clark teklifi Kabul etti ve 1842 yılında inşaatına Adam Clark adındaki bir İskoç mühendis önderliğinde başlandı.

Zincir Köprü, Budapeşte

Zincir Köprü (Chain Bridge)

375 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindeki köprü 20 kasım 1849 yılında açıldı.

O zamanlar asma köprüler arasında en uzun olanıydı ve tam bir mühendislik harikası olarak tanınıyordu. Sadece iki dev kule ve bu kuleler arasında uzanan devasa demir zincirlerle ayakta duruyordu. Macarca’da zincir anlamına gelen “lanchid” köprüye de bu ismi vermiş oldu.

Köprünün kuleleri Macar hanedan armalarıyla süslendi. Muhteşem bir eser olan taş aslanlar da ünlü heykeltıraş Janos Marschalko tarafından her iki tarafta köprüyü koruması için tasarlanmış. Bir şehir efsanesine göre açılış esnasında ziyaretçilerden biri aslanların dillerinin olmadığını söylemiş ve bunun üzerine heykeltıraş kendini köprüden aşağıya atmış. Aslında tabiki böyle bir şey olmadı ve aslanların da dilleri var ancak biraz zor gözüküyor.

Köprü Kulesi

Zincir Köprü, Budapeşte

Köprü kulesi Macaristan’ın ekonomik anlamda doğuşuna sebep olmuş ve Budapeşte’nin altın çağına girmesini sağlamış. Köprünün yapımından sonra şehir hızla büyüyerek bir metropolise dönüşmüş adeta. Bağımsızlığın da sembolü olduğundan çalkantılı bir dönem olan 1989’daki Demir Perde’nin düştüğü insanların protesto ve gösterilerini yaptığı yer olmuştur.

1848 yılında yapılan Özgürlük Savaşında Avusturyalıların yok etme çabasına kadar köprü sağlam kalmış.1945 yılında II. Dünya Savaşının sonlarına yakınken geri çekilen Nazi ordusu tarafından patlatılmış ve Kızıl Ordunun ilerlemesi durdurulmuş. Köprü savaştan sonra tekrar yapılan ilk yapılardan biri ve 1949 yılında tekrar açılışı yapıldı. Şu anki köprü orijinalinin birebir aynısıdır.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here