Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip ilçesine 10 km uzaklıkta yer alan günümüzde kazı çalışmalarının devam ettiği antik bir yerleşim. Gaziantep şehir merkezine 50 km mesafede olan Zeugma Antik Kenti, Nizip’e bağlı Belkıs Mahallesi eteklerinde yer alıyor.

MÖ. 300’lerde Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I Nikator tarafından kurulan Zeugma, Roma döneminden kalan mozaikleri ile dünyaca ünlü. Zeugma kazılarından çıkarılan mozaikler bir süre Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilendikten sonra, 2011’de Zeugma Mozaik Müzesi’ne taşındı.

Zeugma Antik Kenti

Roma döneminde altın çağını yaşayan Zeugma, özellikle sanat alanında çok ilerleyerek zengin villaları süsleyen mozaik döşemeleriyle dünya örnekleri ile yarışmaya başlamıştı.

Bölgenin yalnızca bir bölümünde gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaikler Zeugma’nın tam anlamıyla bir mozaik kenti olduğunu ortaya çıkardı. Zeugma kazıları sırasında ulaşılan ve bu alanda bir dünya rekorunu Gaziantep’e ve Türkiye’ye kazandıran bullalar (Mühür Baskı) da Zeugma’yı eşsiz kılan özellikler arasında.

Zeugma nasıl gidilir

Zeugma Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir

Gaziantep’e bağlı Nizip ilçesine 10 km, şehir merkezine ise 50 km uzaklığa sahip Zeugma’yı ziyaret etmek için önce Gaziantep’e gelmeniz gerekiyor. Gaziantep kent merkezinden Nizip ve Belkıs Mahallesi araçlarıyla da Zeugma Antik Kenti’ne ulaşabilir ve yerinde bu tarihi noktayı keşfedebilirsiniz.

Gaziantep’e karayolu ile gelmeyi düşünüyorsanız, kent, Osmaniye üzerinden Adana’ya ve Mersin’e, Birecik Köprüsü üzerinden ise Şanlıurfa’ya bağlanıyor. Narlı üzerinden Kahramanmaraş’a, Fevzipaşa üzerinden Antakya’ya, Kilis üzerinden Halep’e bağlanan Gaziantep, Kilis’ten bir yolla, Hassa üzerinden yine Antakya ve Besni üzerinden Adıyaman’a bağlanıyor.

Zeugma antik kenti nerede

Nizip’e bağlı Belkıs Mahallesi eteklerinde yer alan Zeugma’ya havayolu ile ulaşım için şehir merkezinin 20 km güneydoğusundaki Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’ndan merkeze HAVAŞ, belediye otobüsü, taksi ile ulaşabilir, buradan 10 km daha devam edip Zeugma’da olabilirsiniz.

Fırat Nehri kıyısında kurulan, Gaziantep’in gözbebeği Zeugma Antik Kenti Anadolu’da bulunan en önemli mozaik antik kent olarak biliniyor. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here