Zelve Vadisi, Kapadokya’nın en önemli vadilerinden biri. Avanos’a 3 km uzaklıkta, Paşabağ’ın devamında ve yolun sonunda yer alıyor. Üç vadiden oluşan Zelve Ören Yeri, aynı zamanda Kapadokya’da bölgesindeki peri bacası oluşumlarının en yoğun olduğu yer. Sivri uçlu ve geniş gövdeli olan yüzlerce ilginç peri bacası oluşumuna oyulmuş, 8. ve 9. yüzyıllara ait 15 kilise bulunuyor.

Yerleşik hayatın tam olarak hangi tarihte başladığı bilinmese de Zelve, özellikle 9. ve 13. yüzyılda Hristiyanların önemli dini merkezi konumunda olmuş. Aynı zamanda rahiplere ilk dini seminerlerin de bu yörede verildiği biliniyor.

Zelve Vadisi

Zelve Açık Hava Müzesi

Kaya oyma yaşam alanlarının en çarpıcılarına rastlanan Zelve Açık Hava Müzesi’nin üç vadisine yayılmış olan bir manastır kompleksi bulunuyor. 9. Yy yapısı olan kiliseler Ikonoklastik dönem öncesine ait.

Ancak kayaların yuvarlanma tehlikesiyle birlikte, 1953’de bölgenin boşaltılmasına kadar, burada Türkler yaşamış. Zaman zaman hâlâ kayaların koparak düştüğü görülen bölgede yerleşimciler, yumuşak tüf kayanın sunduklarıyla yaşam yerlerini yapmışlar.

Zelve Valley

İlk vadinin sol tarafında, kiliseden dönüştürülmüş bir cami bulunuyor. Minaresi belirgin, caminin içindeki yine kayaya oyulmuş mihrap, 9. yüzyıldan 1950’lere kadar süregelmiş olan bu mimari geleneğin bir göstergesi.

Caminin hemen arkasında, orijinal şekliyle duran, bir değirmen taşı yer alıyor. Vadinin yukarı ve aşağı bölümlerinde nadiren haçların ve fresklerin görüldüğü sayısız pek çok küçük kiliseye rastlanıyor.

Zelve Valley, Capadoccia

Zelve’de nadir görülen resimler, üçüncü vadinin sol yamacındaki kiliselerde mevcut. Sırasıyla Bizans, Rum ve Türklerin yerleştiği bilinen vadi Balıklı, Geyikli ve Üzümlü kiliselerine ev sahipliği yapıyor. Kapadokya bölgesinin en ünlü kiliseleri olan bu yapılar, vadini girişindeki peri bacalarının oyulmasıyla yapılmış. Bu alanda bir de küçük cami yer alıyor.

Vadinin duvarlarına oyulmuş evlerden oluşan eski köy, 1924’teki mübadelede yerleşik Rumların Yunanistan’a göçmesiyle Türklere kalmış. 1952’de ise kayaların tehlike oluşturması üzerine tamamen boşaltılan bölge, 2 kilometre yakınlarda Aktepe isimli yeni bir köy kurularak, oraya yerleştirilmiş.

Avanos Zelve

Avanos gezilecek yerler arasında yer alan bu vadileri keşfedebilmek için biraz macera ruhu, bir de el feneri gerekiyor. Özellikle otoparktan ilerlerken karşınıza çıkan sağdaki iki vadiyi birbirine bağlayan tünelden tırmanarak ikinci vadiye geçmek oldukça zor, ancak imkânsız değil.

Ürgüp-Avanos yolu üzerinde, Zelve’ye 2 kilometrelik bir sapak yer alıyor. Yol, Zelve Açık Hava Müzesi’nde son buluyor. Müzeyi 08:00- 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here