Tüm dünyayı derinden etkileyen büyük bir demokratikleşme hareketi olan Fransız Devrimi’nin başladığı nokta olan Paris, baştan başa tarihi yapı ve merkezlerle dolu göz kamaştıran mimarisi, çiçeklerle donatılmış parkları ile dünyanın en güzel şehri olarak kabul ediliyor.

Aşkın ve Âşıkların Şehri, küçük dükkânları, birbirinden şık binaları, zarif insanları, barları, kafeleri, gece kulüpleri, restoranları ve estetik sokakları ile bambaşka bir dünya.

Zafer Anıtı, Paris

Zafer Anıtı, Paris

Zafer Takı (Arc De Triomphe), dünyanın en büyük anıtlarından biri olup Charles De Gaulle Meydanı‘nın tam ortasında yer alıyor. Anıt özellikle Napolyon savaşlarında Fransa adına savaşanların anısına yapılmış. Anıtın üzerinde ve içerisinde savaşan generallerin ve savaşların isimleri yazıyor. Anıtın altında ise 1. Dünya Savaşı’nda ölen ancak adı bilinmeyen bir askerin de mezarı bulunuyor.

Bu muhteşem anıt 50 metre yüksekliği, 45 metre genişliği ve 22 metre derinliğiyle dünyanın en büyük ikinci anıtı. 2 küçük ve 1 büyük  olmak üzere 3 farklı parçanın birleşiminden oluşan yapının tasarımı ise Romalı Titus’dan esinlenilmiş.

Zafer Anıtı (Arc De Triomphe) Paris

Zafer Anıtı, tarih ekseninin temel taşı olarak kabul ediliyor. Yapılış emri Napolyon tarafından 1806 yılında Austerlitz’de kazanılan zaferin ardından verilmiş. Temel atım süreci 2 yıl sürmüş. 1810 yılında Napolyon, karısı ile Paris’e girdiğinde elinde anıtın tahtadan bitmiş bir maketi bulunuyordu. Anıtın mimarı, Jean Chalgrin, 1811 yılında ölünce inşaat durdu ancak daha sonra Jean Nicholas Huyot tarafından bitirildi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here