Seyahat Rehberi Para Yurtdışında Kredi Kartı Güvenlik İpuçları

Yurtdışında Kredi Kartı Güvenlik İpuçları

1188
2

Seyahat etmeyi hepimiz seviyoruz. Bu şekilde günlük rutin hayatımızın dışına çıkıp hem stresten uzaklaşıyor, hem de yeni yeler keşfederek, yeni kültürlerle ve insanlarla tanışıp yeni şeyler öğreniyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

Büyük hayallerle çıktığımız tatillerde başımıza kötü bir şey gelmesini de istemeyiz. Yurtdışı seyahatlerde daha güvenli alışveriş için kredi kartı kullanmak, yurtdışında ödeme yapmanın en güvenli ve kolay yolu.

Seyahat sırasında kredi kartınızın kullanımı ile ilgi bazı ipuçlarını aklınızda tutmakta fayda var.

Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır

#1- Kredi kartınızın üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin. Eğer süresi seyahatiniz esnasında doluyorsa bir yenisini sipariş edin. Bir kaç günde elinizde olacaktır. Kredi kartınızı alır almaz arkasını imzalamayı unutmayın.

Yurtdisi-Kredi-Karti

#2- Kredi kartınızın bağlı olduğu banka hesabınızda yeterli para olduğundan emin olun. Önceki dönemden kalan ödenmemiş kart ödemelerine, bir de seyahatte yapacağınız kart ödemeleri eklendiğinde limitleri doldurmuş olabilirsiniz.

#3- Kredi kartı ve pasaportunuzun fotokopisini mutlaka çektirin. Bu fotokopileri kartları ve pasaportunuzu taşıdığınız çantadan farklı bir yerde saklayın. Eğer herhangi bir kart kayıp veya çalıntı durumunda elinizde kartınız ile ilgili bilgiler olur.

#4- Kullandığınız kredi kartına ait çağrı merkezinin telefon numarasını bir yere not edin. Eğer kartınızı kaybeder veya çaldırırsanız buradan kolayca ulaşabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun not defteri kısmını kullanabilirsiniz.

#5- Seyahat güvenliği açısından nakit paranızı ve kredi kartınızı ayrı ayrı yerlerde tutmanız önerilir. Örneğin nakit paranızı pantolonunuzun ön cebinde taşırken, kredi kartınızı arka cebinizde taşıyın. Birden fazla kredi kartınız varsa eğer, bunlar aynı yerde bulundurmayın. Birini sırt çantanızda tutarken diğerini üstünüzde tutun. Hırsızlık durumunda en azından diğerinin güvende olmasını sağlamış olursunuz.

Yurtdisi-Kredi-Karti-Kullanimi

#6- Seyahat ederken turist kalabalıklarının arasında sık sık yolculuk edeceksiniz. Yine tren ve metro yolculukları ve kalabalık mekânlar hırsızlık için dikkat etmeniz gereken yerler. Bu tür yerlerde ceplerinize ve çantanıza özellikle dikkat edin. Sırt çantanızı arkanızda değil de önde kollarınıza asın. Hatta sırt çantanızın en ulaşılmaz yerine cüzdanınızı koyun, cebinize sadece günlük harcayabileceğiniz yeterli miktarda para koyun.

#7- Kredi kartınız ile ödeme yaparken veya şifrenizi görmeden önce yazılan ödeme miktarının doğru olup olmadığından emin olun. Size söylenen rakamla satış fişini ve onarı da kredi kartı ödeme ekranından takip edin, karşılaştırın.

#8- Çoğu otelde güvenlik kasaları yer alıyor. Paranızın bir miktarını veya yedek kredi kartınızı bu kasalarda saklayabilirsiniz. Seyahat esnasında kredi kartınızla yaptığınız alışverişlerde size verilen slipleri saklayın. Banka ekstrelerinizle karşılaştırın.

Yurtdisinda-Kredi-Karti

#9- Eğer seyahat esnasında, gittiğiniz ülkenin yerel para birimini banka ATM’lerinden çekmeyi düşünüyorsanız, kredi kartı şifrenizi bildiğinizden emin olun. Yurtdışında para çekerken, şifrenizi girdiğinizde elinizle görünmeyecek şekilde kapatın.

#10- Kredi kartınızı kaybettiğinizde veya çalındığında en kısa sürede bankanızla irtibata geçin. Kayıp veya çalıntı nedenleriyle kartlarını kapattırmak için acele etmeniz şart. Kullandığınız bankanın telefon bankacılığı hizmetini arayarak kartlarınızı kullanıma kapattırın. Kart iptali sonrasında olayın gerçekleştiğini düşündüğünüz en yakın bölge karakoluna giderek durumla ilgili tutanak tutturun.

Güvenli seyahat sorunsuz ve keyifli seyahat demektir. seyahat güvenliği açısından temel konular konusunda seyahat uzmanlarından veya seyahat blogları sitelerinden bilgiler alın.

2 YORUMLAR

  1. Yurtdışında para yönetimi konusu benim için tam bir bilinmezlik. Çok faydalı bir yazı olmuş, teşlekkürler.

  2. Güzel bir derleme olmuş. Yurtdışında kredi kartı kullanımı bazen sıkıntılı olabiliyor. Her ihtimale karşı çantada gizli bir yerde 50-100 euro bulundurulmalı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here