Adana kent merkezine 80 km, komşu Ceyhan‘a 30 km mesafede yer alan Yumurtalık, Adana’nın tarihi Orta Çağ’a dek uzanan ilçesi. Akdeniz’de 5 km uzunluğunda, kumsal şeridine sahip Yumurtalık, Adanalıların yazları denize girmek için tercih ettikleri adres.

Adana’da sahil turizminin merkezi olan Yumurtalık, plajlarındaki kumun kalitesi ve inceliği ile öne çıkarken, gölleri, doğal güzellikleri ve tarihi dokularıyla da gezilecek pek çok yere sahip. Adana’nın denize girilecek en güzel plajlarından Yumurtalık Plajı, 2015’te mavi bayrak ödülü alarak şehrin tek mavi bayraklı plajı olma unvanına sahip oldu. Ayaş ve Atlas kalesi, Süleymaniye Kulesi, Marko Polo İskelesi görmeniz gereken yerler.

Yumurtalık Nerede

Ceyhan Nehri ağzı ve Yumurtalık Körfezi arasında kalan alanda yer alan ve Yumurtalık Lagünü, Yelkoma Gölü, Ömer Gölü, Yapı Gölü ve Darboğaz Gölü lagünleri, tuzcul bataklıklar, tatlı su bataklıkları, çamur düzlükleri, sazlıklar, kumullar ve bir çam ormanından oluşan, dev bir sulak alan sistemini oluşturuyor. Yumurtalık Lagünü’nün göl lagünleri, kıyı kumulları, bitki ve hayvan türleri ile oluşturduğu kompleks yapısının, su kuşları açısından büyük öneme sahip olması nedeniyle 1994’te Tabiatı Koruma Alanı ilan edildi. 2005’te ise Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Listesi’ne dahil edilen Yumurtalık Lagünü’ne ulaşım Adana-Karataş-Yumurtalık yolu (70 km) veya Adana-Ceyhan-Yumurtalık yolu (90 km) üzerinden sağlanıyor.

malta

Yumurtalık Nerede Nasıl Gidilir

Yumurtalık Nasıl Gidilir

Eski ismi Ayas olan ve Türkçeleştirilerek Yumurtalık’a çevrilen ilçeye, Ceyhan ve Yakapınar üzerinden ulaşılıyor. Adana Otogarı’ndan ortalama yarım saatte bir kalkan otobüsleri kullanarak Yumurtalık’a gidebilirsiniz. Özel araç ile gidecek olanların ise önce Adana-Ceyhan yolundan Ceyhan’a ulaşması oradan da Yumurtalık yoluna devam etmeleri gerekiyor.

Diğer yandan yaz dönemleri başta olmak üzere Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Adana-Yumurtalık arası işleyen otobüsleri de bir seçenek. 403 No’lu otobüs, Adana Taşköprü-Ceyhan Yumurtalık arasında hareket ediyor. Adana Taşköprü-Ceyhan Yumurtalık Otobüs saatleri ise, 06.30-06.00, 14.45/12.45, 17.30/17.15.

Adana sahil kesiminde bulunan Yumurtalık, antik çağa kadar uzanan tarihi, kültürel değerleri, tertemiz ve berrak denizi ile Adana yaz turizminin gözde yerlerinden.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here