Yumurtalık Lagünü, Akdeniz Bölgesi‘nde bulunan Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yer alıyor. Doğa koruma alanı olan lagün, toplam 16.430 hektarlık alanı kaplıyor. Ceyhan Nehri ağzı ve Yumurtalık Körfezi arasında kalan alanda yer alan Yumurtalık Lagünü, Yelkoma Gölü, Ömer Gölü, Yapı Gölü ve Darboğaz Gölü lagünleri, tuzcul bataklıklar, tatlı su bataklıkları, çamur düzlükleri, sazlıklar, kumullar ve bir çam ormanından oluşan, dev bir sulak alan sistemini oluşturuyor.

Çukurova Deltası’nın en önemli parçasını oluşturan Yumurtalık’taki tüm lagünler, Çukurova Deltası, Seyhan ve Ceyhan Nehirleri ile Berdan Çayı’nın taşıdığı alüvyonlardan meydana geliyor. Yumurtalık Lagününün göl lagünleri, kıyı kumulları, bitki ve hayvan türleri ile oluşturduğu kompleks yapısının, su kuşları açısından büyük öneme sahip olması nedeniyle 2005’te ise Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Listesi’ne dahil edildi. Yumurtalık Lagününe ulaşım Adana-Karataş-Yumurtalık yolu (70 km) veya Adana-Ceyhan-Yumurtalık yolu (90 km) üzerinden sağlanıyor.

Yumurtalık Lagünü Nerede

Yumurtalık Lagünü

Seyhan-Ceyhan Deltası göl lagünleri, kıyı kumulları, barındırdığı bitki ve hayvan türleri ile kompleks bir yapı oluşturuyor. Delta, Türkiye’de nadir bir yayılış alanına sahip Halep çamı (Pinus halepensis) ve nesli tehlikeye düşmüş su kuşlarının yaşama ortamı. Akyatan ve Ağyatan Gölleri ise, barındırdığı kuş türleri açısından Türkiye’deki ‘A sınıfı’ niteliğindeki 19 sulak alandan 2’sini oluşturuyor.

malta

Ayrıca nesli tehlikede olan 2 tür deniz kaplumbağasının (Caretta caretta) ve özellikle Chelonia mydas’ın Akdeniz’de varlığını sürdürebilmesi açısından bu alanlar oldukça önem arz ediyor. Saha, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında yer alan 17 deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından birisi. Özellikle de Akdeniz’de yok olma tehlikesi içinde bulunan bir kaplumbağa türü Chelonia mydas için son sığınma alanı.

Lagünün de içerisinde bulunduğu alan, Akdeniz fitocoğrafik bölgesi içinde yer alıyor. Ülkemizdeki 112 önemli bitki alanından biri olan Ceyhan Deltası’nın florası ile ilgili çok sayıda araştırma yapılıyor. 2005’te yapılan çalışmada 68 familyaya ait 272 takson tespit edildi. Halep çamlığı flora açısından alanın en önemli parçası. Türkiye için nadir bir tür olan Halep çamının burada orman oluşturmasının yanı sıra, alan için korumada öncelikli 6 tür bulunuyor. Alandaki farklı kumul yapıları ise farklı bitki örtüsüne sahip. Bu nedenle de kumul florası çok zengin olan alanda, korumada öncelikli 6 bitki türü saptandı.

Yumurtalık Lagünü Nasıl Gidilir

Türkiye’de yaşayan yaklaşık 120 odanata (kızböcekleri) türünden 41’i Yumurtalık Lagününde bulunuyor. Bunun yanı sıra, 10 familyaya ait toplam 27 balık türü tespit edildi. 11 familyaya ait 42 sürüngen türü, 4 familyaya ait 6 çift yaşamlı, 12 familyaya ait 35 memeli türü yer alıyor.

Lagünde yaşayan, Nil kaplumbağası Ceyhan Nehri ağzında çiftleşip kıyı kumullarında yuvalanarak ürüyor. Alanı önemli kılan unsurların biri de bölgenin kuşların göç yolu üzerinde bulunması. Alanda toplam 252 kuş türü saptanmış durumda.

Ceyhan Nehri’nin oluşturduğu iç içe geçmiş, denizle bağlantılı çok sayıda lagünden oluşan bölge, Çamlık ve Yelkoma Gölleri ile Akdeniz arasındaki 500 m’lik alanda, zakkum ve diğer çiçekli bitkilerle kaplı kumullar uzanıyor. Özellikle de burayı nisan-mayıs aylarında ziyaret ettiğinizde, çiçekler açınca rengârenk tablo gibi bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Akyatan Gölü ile deniz arasındaki bölümde ise Türkiye’nin en yüksek kumulları var. Lagünlerde dalyan balıkçılığı da yapılıyor. Türkiye’de yaşayan flamingolar ve diğer sukuşları soğuk dönemlerde deltadaki lagünlere göç ediyor.

Burası nesli küresel ölçekte tehlike altında olan Caretta caretta, Chelonia mydas ve Nil kaplumbağasının yanı sıra, memeli türlerinden susamuru (Lutra lutra) ve sazkedisinin (Felis chaus) de yaşama alanı.

Yumurtalık Lagünü’ne nasıl gidilir

Yumurtalık Lagünü Ulaşım

Yumurtalık Lagününe ulaşım Adana-Karataş-Yumurtalık yolu (70 km) veya Adana-Ceyhan-Yumurtalık yolu (90 km) üzerinden sağlanıyor. Adana şehir merkezinden araç kiralayarak veya Adana Otogarı’ndan ortalama yarım saatte bir kalkan otobüsleri kullanarak Yumurtalık’a gidebilir, buradan lagüne geçebilirsiniz. Özel araç ile gidecek olanların ise önce Adana-Ceyhan yolundan Ceyhan’a ulaşması oradan da Yumurtalık yoluna devam etmeleri gerekiyor. Yazın ise büyükşehir belediyesinin Adana-Yumurtalık arası işleyen 403 No’lu otobüs, Adana Taşköprü-Ceyhan Yumurtalık arasında hareket ediyor.

Türkiye’deki 112 önemli bitki alanından biri olan ve Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yer alan Yumurtalık Lagünü’nde bulunan kuş gözlem kulesinden bölgenin eşsiz canlı çeşitliliğini izleyebilirsiniz. Doğanın kucağında bir gün geçirmek isterseniz lagün sizi bekliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here