Osmanlı Dönemi’nden kalma en göz alıcı yapılardan biri olan Yıldız Sarayı, İstanbul’un mutlaka görülmesi gereken yerlerinden. Beşiktaş ve Ortaköy arasında, Boğaziçi’ne hakim bir konumda bulunan saray, Osmanlı’nın yönetim merkezinden biri olarak biliniyor.

İlk olarak III. Selim’in annesi Mihrişah Valide Sultan için yaptırılan Yıldız Sarayı, Bizans Dönemi’nden beri kullanılan bir koruluk içinde yer alıyor. Orta Çağ şatolarına benzeyen bir görünüme sahip olan yapı, Osmanlı mimarisini yansıtan tasarımı ve ihtişamlı dekorasyonuyla İstanbul’un en çok ziyaretçi çeken yerleri arasında.

Yıldız Sarayı İstanbul Gezi Rehberi

Önceleri Kazancıoğlu Bahçesi adıyla anılan, daha sonra padişahın Hasbahçeleri arasına giren bir koruluk içine yapılan Yıldız Sarayı, Beşiktaş’ın Barbaros Bulvarı üzerinde bulunuyor. İlk olarak III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için bir köşk olarak inşa edilen yapı, 18-19. yüzyıl padişahlarının ekledikleri köşk ve kasırlar sayesinde giderek genişledi.

Yıldız Sarayı İstanbul Gezilecek Yerler

Eklenen bu binalarla 500 bin metrekarelik bir alanı kaplayan yapı Yıldız Sarayı olarak adlandırıldı. İçinde köşkler, yönetim ve koruma yapıları, saraylar, park ve bahçeler bulunan Yıldız Sarayı, 19.yüzyıl mimarlığının en güzel örneklerinden biri sayılıyor.

1.Abdülhamit’in Dolmabahçe Sarayı‘ndan Yıldız Sarayı’na taşınmasıyla Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde bir yönetim merkezi olarak kullanılan yapı, imparatorluğundan son dönemlerine de şahit oldu.

Sultan Abdülhamit’in 1909 yılında 31 Mart Vakası’ndan sonra tahttan indirilmesi üzerine büyük zarar gören yapı, restore dilerek bugünkü görünümüne kavuştu.

Yıldız Sarayı’nın Bölümleri

Aynı bahçe içinde farklı tarihlerde yapılmış birbirine bitişik yapılardan oluşan Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn, Şale Köşkü, Malta Köşkü, Çadır Köşkü, Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Opera Evi, Yıldız Saray Müzesi ve İmparatorluk Porselen Üretimevi’ni kapsıyor.

Büyük Mabeyn Köşkü

Yıldız Sarayı İstanbul Gezilecek Yerler

Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Agop Balyan’a yaptırılan Büyük Mabeyn Köşkü, devletin merkezi yönetim binası olarak biliniyor. Osmanlı’da ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında önemli davetler ve ziyafetler için kullanılan köşk günümüzde ziyarete kapalı halde bulunuyor.

Şale Köşkü

Şale Köşkü Yıldız Sarayı İstanbul

Son derece zarif bir görüntüye sahip olan Şale Köşkü, Osmanlı mimarisinin en beğenilen örneklerinden. Adını Fransızca dağ evi anlamına gelen chalet kelimesinden alan köşkün inşaatı 3 farklı dönemde gerçekleştirildi. Köşkün ilk bölümü 1870’lerde resmi misafirlerin kalması için yapıldı. 1889 yılında Sarkis Balyan’a yaptırılan ek bina ile köşke oda ve salonlar eklendi. Süslemeleri ve dekorasyonuyla göz alan Şale Köşkü’nün Merasim Salonu İtalyan Mimar D’Aranco tarafından tasarlandı. Hereke halısıyla kaplı, altın varaklar ve oyma sanatıyla süslenmiş Merasim Salonu ise köşkün en etkileyici kısmı. Dekorasyonunda Doğu etkilerinin fazla hissedildiği Sedefli Salonu’yla da dikkat çeken Şale Köşkü günümüzde bir müze-saray olarak ziyaret edilebiliyor.

Küçük Mabeyn Köşkü

Küçük Mabeyn Köşkü Yıldız Sarayı İstanbul

1901’de Sultan II. Abdülhamid tarafından dinlenme amaçlı olarak inşa ettirilen Küçük Mabeyn Köşkü, Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mayıs 1919 tarihinde 3. Ordu Müfettişi sıfatıyla Samsun’a gitmeden önce Sultan Vahidettin ile son görüşmesini yaptığı yer olarak biliniyor.

Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Opera Evi

Yıldız Sarayı Tiyatrosu Opera Evi

Sultan II. Abdülhamid tarafından 1889 yılında Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm’in ziyareti için yaptırılan Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Opera Evi, günümüze ulaşan tek saray tiyatrosu olma özelliğini taşıyor. Zamanında yerli ve yabancı pek çok gösteriye ev sahipliği yapan tiyatro günümüzde ziyarete kapalı halde bulunuyor.

Yıldız Sarayı Müzesi

Yıldız Sarayı Müzesi İstanbul

Saray girişinin tam karşısında yer alan Yıldız Sarayı Müzesi’nde, sarayın içinde bulunan marongazhanede yapılan eserler ve Art Nouveau tarzında yapılmış mobilyalar sergileniyor.

Şehir Müzesi

Yıldız Sarayı Şehir Müzesi İstanbul

Yıldız Sarayı Müzesi’nin hemen yanında bulunan Şehir Müzesi’nde sarayın içindeki porselen üretim merkezinde yapılmış Yıldız porselenleri ile tahta oyuncak koleksiyonu görülebiliyor.

Yıldız Porselen Üretim Evi

Yıldız Sarayı Porselen Üretim Evi İstanbul

İtalyan Mimar D’Aranco tarafından tasarlanan ve Orta Çağ kalelerine benzeyen Yıldız Porselen Üretim Evi, 1895’te seramik gereksinimini karşılamak için açılmış. Abdülhamit tahttan indirildikten sonra bir açılıp bir kapanan üretim evi, günümüzde bir müze-fabrika olarak hizmet veriyor.

Yıldız Sarayı’nı ziyaret saatleri ve giriş ücreti

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Yıldız Sarayı Nisan-Ekim ayları arasında 09.00-19.00 saatlerinde, Kasım-Mart ayları arasında ise 09.00-17.00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor. Pazartesi günleri ve dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalı olan müzeye Müzekartla ücretsiz girilebiliyor. Müzekartı olmayanlar Yıldız Saray’ına 10 TL karşılığında bilet alarak girebiliyor.

Yıldız Sarayı nerede

İstanbul’da görülmesi gereken önemli yapılardan biri olan Yıldız Sarayı Beşiktaş Yıldız Mahallesi, Barbaros Bulvarı üzerinde yer alıyor.

Yıldız Sarayı’na nasıl gidilir

İstanbul’un en güzel saraylarından biri olan Yıldız Sarayı’na İstanbul’un farklı yerlerinden kalkıp Barbaros Bulvarı’ndan geçen 25T, 28O, 30A, 43R, 103, 110, 112 numaralı otobüslerle kolaylıkla ulaşabiliyor. Bunun yanında vapurla Beşiktaş’a gelip Barbaros Bulvarı’na yürüyebilirsiniz. Ayrıca metrobüsle Zincirlikuyu durağında inip Beşiktaş yönüne giden otobüslerin Barbaros Bulvarı durağında inebilirsiniz.

Osmanlı Dönemi’nden kalma en güzel eserlerden biri olan Yıldız Sarayı, zengin tarihi, muhteşem mimarisi ve gösterişli dekorasyonuyla İstanbul’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here