Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı, Beşiktaş’ta yer alan tarihi bir İstanbul parkı. Balmumcu’dan Ortaköy’e uzanan Palanga Caddesi’nin kuzey ve doğu sınırını, Ortaköy’den Beşiktaş’a uzanan Çırağan Caddesi’nin ise güney sınırını oluşturduğu Yıldız Parkı, biri Palanga Caddesi, diğeri de Çırağan Caddesi üzerinde olmak üzere iki kapıya sahip. İçerisinde Malta ve Çadır köşklerini barındıran park, yaklaşık 46 hektarlık alanı ile kent içerisindeki en büyük koru olma özelliğine sahip.

Yıldız Parkı, çeşitli tarih kaynaklarında adı geçen defne ormanları ve mitolojik öykülerdeki Pan’ın Boğaziçi’nde flüt çaldığı yeşillikler olarak da biliniyor. İstanbul’un kalbi Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan Yıldız, 1600’lerde Kanuni Sultan Süleyman dönemi kayıtlarında Kazancıoğlu Bahçesi olarak geçiyordu.

Yildiz-Parki-Istanbul

Yıldız Parkı, İstanbul

1600’lerin başlarında ön plana çıkmaya başlayan Yıldız Parkı, o zamanlar Kazancıoğlu ailesinin mülküydü. Park, Padişah IV. Murat tarafından satın alınarak kızı Kaya Sultan’a hediye edilen ve Lale Devri’nde süsleme zevkine dayalı düzenlenen Çırağan alemleri sırasında çeşitli eğlencelere ev sahipliği yaptı. Önce Çırağan Sarayı’nın arka bahçesi, sonra da 1877’den itibaren genişletilmesine geçilen Yıldız Sarayı’nın dış koruluğu olan yeşillik, 1940’tan sonra Yıldız Parkı olarak adlandırıldı.

Yıldız Köşkü’nün de içinde yer aldığı korulukta, yeniçeri teşkilatı kaldırıldıktan sonra kurulan Asakir-i Mansureyi Muhammediye’nin eğitimlerinin de burada yapıldığı biliniyor. Bezm-i Alem Sultan’ın da bir kasır inşa ettirdiği ve Sultan Abdülaziz’in ise Çırağan Sarayı’nı yaptırdıktan sonra kendisinin de hayran kaldığı bu koruluğu, bugünkü ana cadde üzerinde bir kısmı halen ayakta duran taş ve mermer işlemeli köprüyle saraya bağladığı ve o dönemde sadece padişah ile yakın çevresinin kullanabildiği korunun Mabeyn Bahçesi adı ile anıldığı kaydediliyor.

Tahta çıktıktan sonra Yıldız Sarayı’na yerleşen II. Abdülhamid, Malta, Çadır, Şale, Kaskat, Limonluk, Set ve Cihannüma köşkleri ile Saray Tiyatrosu’nu inşa ettirdi. Bu inşalar sırasında ise yerli ve yabancı uzmanlara büyük paralar harcadığı hatta, ‘her metre karesine altın döküldüğü’ biliniyor.

Cumhuriyetin ilanından sonra 1925’te bir İtalyan işletmeciye verilen ve bir casino olarak kullanılan Şale Köşkü, Atatürk’ün müdahalesiyle bu işletmeciden alınarak 1930’larda üçe bölündü. Duvarın deniz tarafındaki koruluk ve içindeki Çadır ile Malta Köşkleri, İstanbul Belediyesi’ne, tepe kısmındaki yapılar Harp Akademisi’ne, yine duvarın arkasında kuzey yönünde yer alan Şale Köşkü de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bırakıldı. Harp Akademisi’ne ait olan bölge ise 1978’de Kültür Bakanlığı’na devredildi.

Yildiz-Parki-Besiktas

Günümüzde Yıldız Parkı

1979’da Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK) ile İstanbul Belediyesi arasında imzalanan bir sözleşmeyle Malta ve Çadır Köşklerinin onarımıyla birlikte parkın tüm bakımı 15 yıllığına bu kuruluşa bırakıldı. Ancak 1994’te anlaşmanın yenilenmemesi üzerine kullanım hakkı tekrar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçti.

Yıldız Parkı’nda, aralarında 400 yıllık olanlarla birlikte nadir bulunan sekoyaların yanı sıra çamlar, sedirler, köknar, ladin, dişbudak, porsuk, ardıç, akçaağaç, meşe, yalancı akasya, sofora, at kestanesi, melengiç, Çin şemsiye ağacı, Amerikan lale ağacı, acem dutu, sabun ağacı, kaymak ağacı ve oya ağacı gibi çoğunluğu yabancı kökenli 120’den fazla egzotik ağaç ve çalı türü bulunuyor.

Günümüzde Yıldız Parkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait BELTUR tarafından işletilen Malta ve Çadır Köşklerinin kahvaltıları ile ünlü. İstanbul’un merkezinde, bu yeşillikler içerisindeki alan İstanbulluların olduğu kadar yerli ve yabancı turistlerin de sık sık ziyaret ettiği bir adres.

Yıldız Parkı kahvaltı ve yeme-içme

İstanbul’da güzel bir hafta sonu geçirmek, fakat merkezden uzaklaşmak istemeyenlerin ortak noktası olan Yıldız Parkı, yeşillikler arasındaki sakin ortamı ve tarihi yapılarıyla kentin favori mekanlarından. Şehrin stresinden birkaç saatliğine de olsa uzaklaşmak isteyenlerin tercihi olan Yıldız Parkı’nda spor yapabilir, bisiklete binebilir ve meraklıysanız güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Her şeyden önemlisi İstanbul’dan ayrılma imkânı olmayan ama biraz nefes almak isteyenler için doğaya açılan bir kapı olan parkta, boğaza karşı güzel bir kahvaltı keyfi yapabilir veya hoş ambiyanslı bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Dilerseniz gün içinde çay veya kahve eşliğinde bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Malta Köşkü

Malta-Kosku-Yildiz-Parki

Yıldız Parkı içerisinde Yıldız Sarayı’nı parktan ayıran duvarın doğu yönünde iki köşkten biri olan Malta Köşkü, ismini Sultan Abdülaziz döneminde Malta‘dan getirilen taşlarla yaptırılmasından alıyor. Tarihte önemli olaylara sahne olan köşk, tahta çıkarılmak istenen Sultan V. Murat başarısız olunca güvenlik gerekçesiyle alıkonulduğu yer. Mithat Paşa ise köşkün arkasındaki düzlükte kurulan çadırda yargılandı.

1800’lerde Neo-Klasik, Neo-İslam, Neo-Osmanlı boya teknikleri ile yapılan köşkte, hem güzellik hem de dinlenme, seyir ve av köşkü gibi kullanım amacını belirtmek amacıyla tavanlar av hayvanları, sebze meyve ve çiçek figürleriyle süslü. Tavan süslemeleri, mermer balık desenleri, altın varaklı aynası ile oldukça güzel bir yapı olan Malta Köşkü, günümüzde restoran olarak kullanılıyor. Köşkte isterseniz kahvaltı yapabilir, akşam yemeği yiyebilir ya da ufak bir mola vermek için girerek çay, kahve içebilirsiniz.

Boğaz manzarası eşliğinde 80’e yakın zengin kahvaltı seçeneği ile İstanbulluların favori mekânı olan Malta Köşkü’nde kahvaltı saatinin ardından ise köşk, restoran hizmeti veriyor ve özellikle Osmanlı saray mutfağından farklı lezzetleri misafirlerine sunuyor. Malta Köşkü’nün ayrıca Boğaz manzarasına nazır bahçesi de mevcut. Tarihin atmosferini yansıtan Malta Köşkü hafta içi her gün 09.00-22.30 saatleri arasında açık.

Malta Köşkü kahvaltı fiyatları
Hafta içi (09.00-14.00) kahvaltı menüsü: 35 TL
Hafta sonu (09.00-13.30) açık büfe kahvaltı: 45 TL

Malta Köşkü iletişim bilgileri

Adres: Yıldız Mahallesi, Yıldız Parkı, Beşiktaş
Telefon: +90 (212) 258 94 53

Çadır Köşkü

Cadir-Kosku-Yildiz-Parki

Mimarı anıt olarak kabul edilen Çadır Köşkü, Yıldız Parkı’nın Ortaköy Caddesi’ndeki, Çırağan Sarayı karşısındaki girişinde solda yer alıyor. Parkın iki büyük havuzundan birinin önünde yer aldığı Çadır Köşkü, 1997’den bu yana da BELTUR tarafından kafeterya, lokanta olarak hizmet veriyor.

1871’de Çırağan Sarayı’na ait olan koruda, Sultan Abdülaziz’in isteğiyle Sedir Köşkü olarak inşa edilen Çadır Köşkü’nün bahçe dekoru Sarkis Balyan ve kardeşlerine ait. Köşk Abdülhamit’ten sonra uzun yıllar kullanıma kapatılmış ancak 1949’dan sonra onarılıp kullanıma açıldı. Malta Köşkü’ne oranla daha küçük ve parkın girişinden biraz daha uzak bir mesafede yer alan Çadır Köşkü, saray mensupları tarafından günübirlik gezileri için seyir ve dinlenme yeri olarak kullanıldı.

1940’ta Maliye Bakanlığınca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi ve korunun Yıldız Parkı olarak adlandırılmasından sonra bir dizi onarımdan geçirilen Çadır Köşkü, 1949-1960 yılları arasında Avadis Çakır’a ait, Markiz Pastanesi olarak hizmet verdi. 27 Mayıs 1960 İhtilali sonrasında bir süre Tanzimat Müzesi’nin kurulduğu köşkün kullanım ve işletme hakkı, 1982’de diğer köşklerle birlikte Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na verildi.

Kesme taştan beyaz ve kırmızı rengin hâkim olduğu bir cephe görünümüne sahip Çadır Köşkü, oldukça sade, dikdörtgen şeklinde bir plana sahip. Alçak tavanlı bir bodrum ile üstündeki tek kattan meydana gelen, simetrik planlı yapıya giriş iki kıvrık kollu bir merdivenle sağlanıyor. Yarım daire biçiminde, kemerli giriş kapısının iki yanında birer ince uzun dikdörtgen şeklinde pencerelerin bulunduğu Çadır Köşkü’nün üst katında, üç oda, büyük bir salon ve küçük hol bulunuyor.

Çadır Köşkü kahvaltı yapmak, akşam yemeği yemek ve dinlenip hoşça vakit geçirmek için ideal bir yer. Çadır Köşk, yeşillikler arasında hafta içi kahvaltı tabağı, hafta sonu açık büfe kahvaltı imkânı sunuyor. 10 kişi ve üzeri misafirlerin rezervasyon yaptırması gerekiyor. Peynir ve zeytin çeşitleri, domates, tereyağı ile süzme baldan oluşan bir kahvaltı tabağı sunuluyor.

Çadır Köşkü kahvaltı fiyatları
Hafta içi (09.00-14.00) kahvaltı menüsü: 35 TL
Hafta sonu (09.00-13.30) açık büfe kahvaltı: 45 TL

Çadır Köşkü iletişim bilgileri

Adres: Yıldız Mahallesi, Yıldız Parkı İçi, Beşiktaş
Telefon: +90 (212) 258 90 20

Kır Kahvesi

Kır Kahvesi, Yıldız Parkı’nda bir şeyler atıştırabileceğiniz, küçük ve nezih bir mekân. Gözlemeleri ile meşhur Kır Kahvesi’nde, patatesli, peynirli, ıspanaklı, kıymalı ve karışık olmak üzere 5 çeşitten oluşan gözlemelerin fiyatı 10 ila 15 TL arasında değişiyor. Diğer yandan mekânın menüsünde kır kahvaltısından, özel aromalı nargilelere dek pek çok şey var.

Hafta sonu koşuya çıkanların dinlenme noktası olan Kır Kahvesi, Yıldız Parkı içinde, yeşillikler içinde kaybolmuş güzel bir yer. Gözleme istemeyen misafirle için domates, salatalık, peynir çeşitleri, kavurma, salam haşlanmış yumurta, tereyağı ve baldan oluşan kahvaltı tabağı da sunuluyor. Kır Kahvesi’nde kavurmalı yumurta, menemen, sahanda yumurta gibi seçenekler de var.

Yildiz-Parki-Giris-Ucreti

Yıldız Parkı

Adres: Yıldız Parkı-Beşiktaş, İstanbul
Tel: +90 (212) 327 45 01

Yıldız Parkı’na nasıl gidilir

Girişin ücretsiz olduğu Yıldız Parkı’nın biri Beşiktaş’tan Ortaköy’e giden Çırağan Caddesi üzerinde, diğeri ise parkın doğusunda yer alan Palanga Caddesi üzerinde olmak üzere 2 ana giriş kapısı bulunuyor. Parka Anadolu yakasından geliyorsanız, Boğaziçi Köprüsü’nü geçip Beşiktaş sapağından Yıldız Parkı tabelasını takip ederek parka ulaşabilirsiniz. Avrupa yakasından ise, Eminönü-Beşiktaş, Sarıyer-Beşiktaş sahil yolunu takip ederek parka ulaşım mümkün. Otopark ücreti 10 TL.

Yıldız Parkı’na gidebilmek için Beşiktaş’a kadar gelip yürümek ya da Beşiktaş’tan Ortaköy’e doğru giden belediye otobüslerine binip Çırağan durağında inmek gerekiyor. Toplu taşıma araçları ile parka ulaşım için, Beşiktaş’tan geçen bütün araçlara binebilirsiniz. Beşiktaş’a geldikten sonra ise koru yürüme mesafesinde yer alıyor.

Yıldız Parkı’na gitmek için Beşiktaş’tan sahil yönünden geçen 57UL, U1, 42T, DT2, 40T, 40, 30D, U2, DT1, 22, 22RE 25E No’lu otobüslere binebilirsiniz. Taksim’den ise 42T, İstinye’ye giden 40T, Ortaköy’e giden DT2 No’lu otobüsü kullanabilirsiniz. Kabataş’tan 25E, 22RE, 22 No’lu otobüsler bu istikametten geçiyor. Ayrıca Ortaköy’e gelmeden sol taraftaki parka Beşiktaş’tan yaklaşık 1 km yürümeniz gerekiyor.

Yıldız Parkı, İstanbul’da yeşile doyup keyifli saatler geçirebileceğiniz güzel bir adres. Şehir merkezinde sığınabileceğiniz nadir yeşillik alanlardan biri olan parkta kahvaltı yapmak ise İstanbulluların hafta sonu en keyif aldığı aktivitelerinden.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here