Yeşil Berlin Rotası, Berlin‘i diğer Avrupa metropol kentlerinden ayıran bir özellik. Özellikle kent merkezinde yer alan Tiergarten, güney batıda yer alan Grünewald, Spree ve Havel Nehirleri üzerinde yapılacak nehir turları; Wannsee ve Mügelsee’de bisiklete binmek ve güneşlenmek, Botanik Bahçesi’nde tropik bitki çeşitlerine tanıklık etmek bu kentte yapılabilecekler arasında. Diğer yandan Berlin, geniş meydanları ve yemyeşil kent merkeziyle, yoğun kent yaşamında nefes alacak duraklar sunmaktan da geri durmuyor.

Yeşil Berlin Rotası

1. Tiergarten

tiergarten-berlin-almanyaBerlin’in Mitte ilçe sınırlarında bulunan aynı isimli semtte yer alan Tiergarten (Großer Tiergarten), 210 hektarlık yüzölçümüyle, ülkenin Münih’teki Englischer Garten’dan sonra ikinci büyük şehir parkı. Şehrin akciğeri olarak tanımlanan Tiergarten, 1961-1989 yılları arasında doğu sınırları Berlin Duvarı ile bölünmüşse de günümüzde kentin en büyük yeşil alanı olarak Berlinlilerin dinlence yeri.

2. Berlin Botanik Bahçesi ve Müzesi

berlin-botanik-bahcesi43 hektar büyüklüğe sahip 20.000 bitki türü ile dünyanın en büyük ve en önemli botanik bahçelerden biri olan Berlin Botanik Bahçesi’nde (Botanischer Garten & Botanisches Museum) sergileme amaçlı 15 sera bulunuyor. Orta Avrupa’da eşi bulunmayan Botanik Müzesi ise bahçenin tamamlayıcı bir unsuru olarak kraliyet ailesine ait bitki koleksiyonunu barındırıyor.

3. Tavuskuşu Adası

pfaueninsel-berlinBir cenneti andıran Tavuskuşu Adası (Pfaueninsel), kendinizi bir Akdeniz ülkesinde hissedeceğiniz Wannsee Gölü’nde. Tekneyle ulaşacağınız ada doğa koruma alanı ilan edilmiş. Burada rengârenk tavus kuşlarını fotoğraflamak dışında Pfaueninsel Sarayı’nı da gezebilirsiniz.

4. Caputh

caputh-berlinPotsdam’ın yaklaşık altı kilometre güneyinde yer alan Caputh, ününü Albert Einstein’ın yaz aylarını burada geçirdiği evinden alıyor. Bu sessiz, huzurlu ve çalışmaya teşvik edici bölge Einstein kadar Berlinlilerin de dinlenme adresi.

5. Müggelsee

muggelsee-berlinYaklaşık sekiz kilometrekare ile Berlin’in en büyük gölü olan Müggelsee, yüzme imkânı da sağlayan ve dinlenip topraklanmak için birebir bir bölge.

6. Grunewald Ormanı

grunewald-berlinCharlottenburg’un güney batısında bulunan ve aynı isimli semtte yer alan Grunewald Ormanı, kentin en büyük ormanlık alanı olarak biliniyor. Bisiklet veya atla gezinti yapabileceğiniz ormanda, piknik yapabilir, gölde yüzebilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

7. Marzahn-Hellersdorf Park

marzahn-hellersdorf-park-berlinYeşil Berlin’in keyfini çıkarabileceğiniz Marzahn-Hellersdorf Park, “Dünya Bahçeleri” konseptiyle Asya, Doğu Avrupa ve bahçe sanatının özgün örneklerini sunuyor. Zen Bahçeleri, Çin Bahçesi, Oryantal Bahçe, Seul Bahçeleri ve Şark Bahçesi gibi eşsiz bölümlerden oluşuyor.

Yeşil Berlin rotasında, Wansee’de başlayacak Berlin gölleri gezisi yapmak isterseniz, önce botla Wender Adası’na gidebilir, Tavuskuşu Adası’nı, Potsdam ve Albert Enstein’ın göl evinin bulunduğu Caputh’u ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonları güneşli harika bir havaya denk gelirseniz Grunewald Ormanı’nda yapacağınız yürüyüş size hafta boyu yetecek enerjiyi kazandırır.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here