Yalta, Kırım Yarımadası’nın hemen ucunda, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti‘nin güney kısmında, Karadeniz kıyısında yer alan bir sahil kenti. Ana karaya ince bir doğal köprüyle bağlı tam bir sayfiye yeri olan Yalta’da Akdeniz iklimi görülüyor. Muhteşem manzarası ihtişamlı tarihi ile bütünlük gösteren Yalta’da, temmuz ayı ortalama sıcaklık 25 derece iken eylül-ekim döneminde ise ılıman bir sonbahar yaşanıyor.

Yalta’da pek çok gezilecek yer bulunuyor. Lenin Meydanı ve Lenin Anıtı, Livadiya Sarayı, Aleksander Nevski Katedrali, Vorontsov Sarayı ve Vorontsov Parkı, Massandra, Kırlangıç Yuvası, Dulber Palas, Peri Masalları Çayırı, Gurzuf, Anton Çehov Evi, Alupka, St. John Çan Kulesi, Nikita Devlet Botanik Parkı, Yalta Hayvanat Bahçesi, Dereköy Camii, Ermeni Kilisesi, Panorama Müzesi ve Yalta Limanı kentin görülmesi gereken yerleri.

Yalta’ya nasıl gidilir

Aleksander Nevski Katedrali Yalta
Aleksander Nevski Katedrali, Yalta

İstanbul-Yalta arasında direkt uçuş seferi bulunmuyor. Kırım’ın başkenti Simferopol üzerinden ulaşımın mümkün olduğu bu kente, yaklaşık 1.5 saatte ulaşım mümkün. Aeroflot ile St. Petersburg’tan, Azerbaijan Airlines ile Bakü ve Moskova, Türk Hava Yolları ile de Kişinev ve Moskova aktarmalı olarak UTair ile ise St. Petersburg ve Moskova aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Ukrayna’nın Simferopol kentinde bulunan Simferopol Uluslararası Havalimanı, 1936’dan bu yana iç ve dış hatlar olmak üzere hizmet veriyor. Simferopol Havalimanı’na Aeroflot, S7 Airlines, Ural Airlines gibi pek çok havayolu şirketi uçuyor.

Lastivchyne Hnizdo Yalta
Lastivchyne Hnizdo, Yalta

Simferpol Havalimanı’ndan Yalta’ya gitmek için taksi, troleybüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçları bulunsa da, en keyifli yol 56 kilometrelik dünyanın en uzun troleybüs hattını kullanmak.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Zhuliany Havalimanı’ndan her gün Simferopol’e uçak, 12 ve 28 No’lu trenler ile Odessa’dan hareket eden 650 No’lu trenlerle ulaşım mümkün. Sinop’un tam karşısında bulunan bu güzel kente eskiden Sinop’tan feribot seferleri olsa da günümüzde kullanılmıyor.

Lavadiya Sarayı Yalta
Lavadiya Sarayı, Yalta

Ukrayna‘nın en güney ucundaki şehri olan Yalta, kumsalları ve yemyeşil doğasıyla tam bir sayfiye yeri. Gece hayatı, restoranları, barları, modern ve şık görünümlü gençleri ile tam bir Avrupa kenti olan Yalta, aynı zamanda, Kırım ve hatta Ukrayna’nın en büyük uluslararası tatil ve sağlık merkezi. Burada, Sovyetler döneminden kalma otel ve sanatoryum gibi, sağlık amaçlı merkezler bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here