Daha çok “Josefov” olarak bilinen Yahudi Mahallesi (Jewish Quarter / Josefov), Yahudi tarihine ilişkin pek çok önemli yapıyı bünyesinde barındıran önemli bir bölge. Bölgede öne çıkan yerlerden biri Eski Yahudi Mezarlığı. Yahudi tarihinin en eski mezarlarından biri olarak kabul edilen bu mezarlıkta, yaklaşık 12000 mezar anıtı var.

Yahudi Mahallesi, Prag
Old New Synagogue (Eski Yeni Sinagog)
Bunların haricinde toprağın derinlerinde kalan ve mezar anıtı olmayan sayısız mezarın varlığından bahsediliyor. Ayrıcalıklı bir bölge olmasından dolayı zaman içerisinde yer ihtiyacı ortaya çıkmış ve ölüler üst üste gömülmeye başlanmış. Gezginlerin çoğu mahallede yer alan özel sinagogların ve müzelerin her birine giriş ücreti ödenmesinden ve bu ücretlerin düşük olmamasından yakınıyor. Bazıları kişisel ya da işitsel rehberlerden yararlanmanın faydalı olacağını belirtiyor, ancak bütçeniz kısıtlıysa bir rehber eşliğinde gezmek yerine, mahalleyi ayrıntılı bir şekilde tanıtan rehber kitapların yeterli olacağını da ekliyorlar.

Old New Synagogue (Eski Yeni Sinagog)

Avrupa’nın hala işlevini sürdüren en eski sinagogu olma özelliğine sahip Eski Yeni Sinagog, Prag’ın eski Yahudi mahallesi olan Josefov’da yer alıyor. Sinagogun, melekler tarafından Kudüs’teki kutsal tapınaktan getirilen taşlarla inşa edildiğine inanılıyor. Prag’ın ilk Gotik tarzdaki binası olan sinagogun yapımı 1270 yılında tamamlanmış ve zaman içerisinde Yahudi Mahallesi’nin merkezi haline gelmiş. 1942-45 yılları arasındaki Nazi istilası haricinde ise dini vazifesini sürdürmeye devam etmiş.

Yahudi-Mahallesi (Josefov) Prag

Eski Yeni Sinagog’un sahip olduğu özelliklerden bir tanesi ise Prag Golem’inin evi olarak bilinmesi. Efsaneye göre, 16. yüzyılda Rabbi Judah Loew tarafından kilden yapılan ve kutsal sözcüklerle ağzına nefes üflenerek Yahudileri koruması için canlandırılan Golem, bir süre sonra çıldırıp etrafına saldırmaya başlayınca Rabbi onu eski haline getirmiş. Yahudiler için zor zamanlar geldiğinde tekrar canlandırılabilmesi içinse parçalarını toplayıp saklamış. Golem’e ait parçaların halen sinagog içerisinde bir yerde saklı bulunduğuna inanılıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here