Würzburg, Almanya‘nın Bavyera Eyaleti’nin kuzeyinde, bu eyalete bağlı Unterfranken kentinin başkenti. Almanya’nın şirin Mespelbrunn Kasabası’ndaki Mespelbrunn Kalesi’ni geçtikten sonra, A3 otobanına girip yaklaşık bir saat güneye devam ettikten sonra Romantik Yol’un (Romantic Road – Romantischestrasse) üzerinde yer alan ilk kent olan Würzburg’a ulaşıyorsunuz. Eğer masalları seviyorsanız siz de kaleler, görkemli katedraller, eski köprüler, bira ve şarap bahçeleriyle dolu Romantik Yol’u keşfetmek isteyeceksiniz. Burası küçükken masallarda okuduğumuz yerin ta kendisi!

Würzburg, Kuzey Bavyera’da, Frankfurt ile Nürnberg arasında Franconia bölgesindeki Mainz Nehri kıyısında yer alıyor. 30 bini üniversite öğrencisi olmak üzere yaklaşık 200 bin nüfusu olan şehir daha çok bir üniversite şehri.

Wurzburg, Almanya

Tepenin üzerinde yer alan kale şehir manzarasına sahip. Kaleye Alte Mainebruke veya 1473-1543 yılları arasında inşa edilen Eski Köprü’yü geçerek ulaşabilirsiniz. Köprünün her iki yanında yol boyunca azizlerin ve Würzburg’un ünlü isimlerinin taştan heykelleri yer alıyor. Ortaçağ döneminde Würzburg’da yaşayanlar savaş ya da saldırı olduğunda korunmak için kaleye sığınıyorlarmış. Bu nedenle kale, şehrin önemli bir sembolü. Ama asıl kalenin içindekiler bir hazine oluşturuyor. Bu hazine ortaçağ döneminden Würzburg’un en iyi sanatçısı Tilman Riemenschneider’ın ahşap oyma eserleri ve heykelleri. 1400’lerde kentte yaşayan sanatçının eserlerini tüm şehirde bulmak mümkün. Eserlerindeki detaylar öylesine canlı ki her an heykel canlanacak gibi duruyor. Riemenschneider eserlerinde Almanya’nın ormanlarındaki maun ağaçlarını kullanmış. Kalenin içinde kentin farklı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği bir müze yer alıyor. Riemenschneider’ın ahşap oymaları müzenin en iyi eserleri arasında, görmeyi unutmayın.

Kalenin üstündeki diğer tepede Balthasar Newmann tarafından inşa edilen barok rokoko tarzı bir şapel olan Kappele’yi göreceksiniz. Şapelin 24 karat altın mihrabı ile barok rokoko dönemi eserleri ve tabloları mutlaka görülmeli. Oturup düşünmek veya günde üç kez çalan çanı dinleyerek meditasyon yapmak için harika bir yer.

Wurzburg

Residenz, yine barok rokoko tarzında görkemli bir saray. 1720-1744 arasında inşa edilen sarayda Giovanni Battista Tiepolo tarafından yapılan altarlara sahip. Mozart, Hayden, Beethovan ve diğer Alman bestecilerin eserleri Wurzburg Orkestrası tarafından sahneleniyor. Dilerseniz bilet alarak, dilerseniz de battaniyenizi getirerek bahçede çimlerde konserin keyfini çıkarabilirsiniz. Almanya’da sık yağmur yağdığından öyle durumlarda konserler Residenz’in içine taşınıyor, ama her iki yerde de atmosfer şahane.

Dom veya Wurzburg Katedrali MS 788’de yapılmış. Orijinal katedralin üzerine inşa edilen şu anki bina ise 1040-1225’te Romanesk tarzda yapılmış. Kilisede yer alan Rudolf II von Scherenberg ile Lorenz von Bibra’nın ünlü mezar taşları da Tilman Riemenschneider tarafından tasarlanmış ve oyularak yapılmış.

Dom Wurzburg kent merkezinde yer alıyor. Kent merkezine indiğinizde ana meydan ve kentin kalbi olan Marktplatz’i de görmeyi unutmayın. Bu meydanda her sabah meyve, et ve balık pazarı kuruluyor ve akşam saat 8’e kadar açık kalıyor. Alman kadınlar her gün sepetleriyle gelerek buradan günlük gıda alışverişini yapıyor. Almanların evlerinde hala küçük buz dolapları olduğundan mutfak alışverişlerini günlük olarak yapıyorlar. Marktplatz meydanı dükkanlar, kafeler, pastaneler ve fırınlarla çevrili. Würzburg’da yaşayanlar için başlıca buluşma noktası olan bir meydan.

Wurzburg Residenz

Eğer Orta Çağ tarihi ve kültürüne doyduysanız artık Würzburg’un tamamen modern kültürel merkezi olan Kulturspeichernachs’a gidebilirsiniz. Burada modern sanat müzesi ile operaların sergilendiği pek çok tiyatro yer alıyor. Opera ile orkestra konserleri görülmeye değer.

Würzburg’da ayrıca Romantik Yol boyunca bira ve şarap bahçeleri bulunuyor. Kent Wurzburgerhof adında bir bira fabrikasına sahip ve biraları gayet güzel. Açık renkte, Amerikan biralarından daha hafif bir bira. Tepelere baktığınızda üzüm bağlarını göreceksiniz. Almanya’nın yalnızca birayla anılması yanlış, çünkü Franconia Almanya’da bulunan en iyi şarap bölgelerinden biri. Mutlaka görülmesi gereken Wurzburg, güney Bavyera’da Romantik Yol’un başladığı muhteşem bir şehir.

Würzburg’a nasıl gidilir

Würzburg’a en yakın havaalanı olan Frankfurt Havalimanı, Heidelberg’e 80 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Frankfurt Havalimanı’na Türkiye’nin pek çok kentinden direkt uçuş seferleri bulunuyor. Havalimanından araç kiralayarak Romantik Yol’un üzerinde yer alan ilk kent olan Würzburg’a ulaşmanız mümkün. Mespelbrunn Kasabası’ndan devam ederek A3 otobanına girip yaklaşık bir saat güneye devam ettiğinizde Würzburg’a ulaşacaksınız.

Romantik Yol’un ilk durağı Würzburg, tarih kokan sokakları, yemyeşil park ve bahçeleri, görkemli yapılarıyla masal sahnesindeymiş hissi yaşatıyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here