Washington DC, düzgün şehir planlaması, birbirine paralel geniş sokak ve caddelerinin buluştuğu geniş meydanları, aynı hizaya sıralanmış gibi duran alçak yapılarıyla Amerika’nın diğer şehirlerinden farklı bir siluete sahip başkenti. Amerika’nın tam anlamıyla kalbi olan şehir, ülkenin en popüler ve hiç uyumayan kenti kaotik New York’un aksine, yemyeşil parkları, şaşırtıcı koleksiyonlara sahip müzeleri ve sakin huzurlu günlük yaşamıyla öne çıkıyor.

Şehrin sembolü olan White House, Lincoln Anıtı, Washington Anıtı, Milli Portre Galerisi’ni dolaşmak, John F. Kennedy Sahne Sanatları Merkezi’nde canlı bir performans ve Lincoln Tiyatrosu’nda bir oyun izlemek Washington DC gezinizin ilk durakları olmalı.

Washington DC’de Yapılması Gereken 10 Şey

Washington DC’de gezilecek yerleri bitirdikten sonra, arta kalan zamanınızı eğlenceli aktivitelerle geçirmek için pek çok alternatif var. Konserler, film gösterimleri, tiyatrolar ve sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan barlar gezinize eğlence katarken, kentin genç ve dinamik atmosferine karışmanızı da sağlıyor.

1. Beyaz Saray’ı yakından görün

Beyaz Saray Washington

Dünyanın en meşhur ikonlarından Beyaz Saray (White House), Georgian tarzı mimarisi ve dışı beyaza boyanmış kumtaşı ile kaplı, Washington DC’nin en eski yapısı. 132 odası, 35 banyosu, bir tenis kortu, bir beysbol sahası, bir sinema salonu, bir yüzme havuzu ve göz alıcı güzellikte düzenlenmiş bahçesiyle Beyaz Saray, günde ortalama 5000 ziyaretçi ağırlıyor.

Adres: 1600 Pennsylvania Avenue, NW Washington, DC, www.whitehouse.gov
Ziyaret saatleri: Her gün 7.30-12.30 (Saatler değişiklik gösterebilir)

2. Capitol’ü ve devasa kubbesini inceleyin

Capitol Washington Gezilecek Yerler

19’uncu yüzyıl Neoklasik mimarisiyle, Washington DC’nin sembollerinden olan Capitol, ABD siyasetinin kalbinin attığı yer. Devasa yuvarlak kubbesi 1955’te eklenen Capitol’ün yapımı, kubbesine Özgürlük Heykeli’nin eklenmesiyle 1863’te tamamlandı.

Aynı zamanda ülkenin de sembollerinden olan Capitol’ün kubbesini ve altındaki Rotunda’yı görmeden DC’den ayrılmayın. Bir hatırlatma da Capitol’ün bahçesine dair: yüzlerce çeşit bitki ve çiçeğe ev sahipliği yapan, Amerika’nın en eski botanik bahçesi olan The US Botanic Garden da Capitol kompleksinin bir parçası. Yılın her dönemi görülmeye değer olan bahçede, yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve konserler düzenleniyor.

Adres: East Capitol Street, NE and 1st Street, NE, Washington, D.C. 20002, www.aoc.gov
Ziyaret saatleri: Pazartesi-cumartesi 08.30-16.30

3. Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ndeki etkinliklere katılın

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi Washington

Smithsonian Institute müzelerinin en popüleri olan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nin (National Air and Space Museum) muhteşem hava ve uzay araçlarını görebilirsiniz. Dünya çapında da en çok ziyaretçi çeken müzelerden biri olan Uzay Müzesi’nin ilginç koleksiyonunun yanı sıra, sınırlı kişi sayısıyla düzenlenen hava ve uzay demonstrasyonlarına katılabilir, müzenin içinde yer alan sinema salonlarının dev ekranlarında uzay ve havacılıkla ilgili ilgi çekici filmleri de izleyebilirsiniz.

Adres: Independence Ave at 6th Street, SW Washington, D.C. 20560, www.nasm.si.edu
Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açık.

4. Ulusal Sanat Galerisi’ndeki eserleri keşfedin

Ulusal Sanat Galerisi Washington

1938’den bu yana sürekli yapılan bağışlarla büyütülen, Avrupalı sanatçıların eserlerinin bulunduğu Ulusal Sanat Galerisi (National Gallery of Art) günümüzde dünyanın en büyük Batı resim ve heykel sanatı koleksiyonuna sahip müzelerinden biri. Botticelli, Bellini, Leonardo da Vinci, Vermeer, Claude Monet ve Vincent Van Gogh gibi ressamların çalışmalarını keşfederken, Doğu Galeri ve Batı Galeri Binalarının arasındaki, ayak havuzunda ayaklarınızı serinletebilirsiniz.

Adres: 4th and Constitution Avenue NW, Washington, D.C. 20565, www.nga.gov
Ziyaret saatleri: Pazartesi-cumartesi 10.00-17.00, Pazar günleri ise 11.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

5. Lincoln Anıtı’nı incelerken kendinizi küçücük hissedin

Lincoln Anıtı Washington

16’ıncı Amerikan Başkanı olan Abraham Lincoln’ın anısına yapılan, devasa boyutlardaki Lincoln Anıtı (Lincoln Memorial), tamamlanması 13 yıl süren 6 m’lik uzunluğuyla kendinizi yanında küçücük hissedeceğiniz bir yapı. 5 Dolarlık banknotların arkasında da bulunan Lincoln Anıtı, Yunan tapınaklarını andıran 36 Dor sütuna sahip. Duvarlarında Lincoln’ın Gettysburg Hitabesi’nin yazılı olduğu anıt, akşam saatlerinde aydınlatılmasıyla oldukça dikkat çekici bir hâl alıyor.

Adres: 2 Lincoln Memorial Cir NW, Washington, DC 20037, USA, https://www.nps.gov/linc/index.htm

6. Washington Anıtı’ndan kenti izleyin

Washington Anıtı

Şehrin en yüksek yapısı olan ve George Washington’a ithaf edilen Washington Anıtı (Washington Monument) Washington’ın simge yapılarından olmakla birlikte The Mall’un da en değerli yapısı. 169 m uzunluğunda beyaz mermerden yapılmış Washington Anıtı her gün ziyarete açık ve giriş ücretsiz. Ancak anıtın içine girip müzeyi gezebilmek için randevu almanız gerekiyor. İşte sonrasında da asansörle en tepeye çıkarak The Mall’un muazzam düzenini ve muazzam Washington DC manzarasını seyre dalabilirsiniz.

Adres: 2 15th St NW, Washington, DC 20024, USA, www.nps.gov/wamo
Ziyaret saatleri: Haftanın her günü saat 09.00-16.45 arası.
Randevu: www.nps.gov/wamo veya her sabah çok erken saatlerde 15th Street’teki National Park Service gişesinde sıraya girmek.

7. Kentin alternatif bölgesi Georgetown’ı gezin

Georgetown Washington Gezi Rehberi

Potomac Nehri kıyısında, tek katlı tarihi yapılarının yanı sıra, dünyaca ünlü markaların mağazaları ile pek çok kafe ve restoranın yer aldığı Georgetown, kentin en hareketli ve renkli bölgesi. Amazon ormanlarının bire bir kopyası olan National Zoo’da pandalarla birlikte binlerce sevimli hayvanı da görebilirsiniz. Yine Georgetown’da görebileceklerinizden biri de 14. yüzyıl mimarisine sahip Washington National Cathedral.

8. Smithsonian Enstitüsü’nün müzelerine göz atın

Smithsonian Enstitüsü Washington

Smithsonian Enstitüsü, Amerika hükümeti tarafından yönetilen dünyanın en önemli müze ve araştırma merkezi. Enstitü kapsamında Washington’un pek çok yerinde 15’ten fazla her gün açık ve ücretsiz olan müze ve sergilerini keşfe çıkabilirsiniz. Norman stili mimarisi nedeniyle şato olarak da adlandırılan Smithsonian Enstitü Binası (Smithsonian Institution Building) turist bilgi noktası olarak da hizmet veriyor.

Adres: 1000 Jefferson Dr SW, Washington, DC 20560, USA, https://www.si.edu/

9. Arlington Ulusal Mezarlığı’nda Amerikan kahramanlarını ziyaret edin

Arlington Ulusal Mezarlığı Washington

1’inci ve 2. Dünya Savaşları, Kore, Vietnam ve Körfez Savaşı’nda ölen askerlerin anısına yapılan Arlington Ulusal Mezarlığı’nı (Arlington National Cemetery) dilerseniz rehberli turlarla da gezebilirsiniz. John. F. Kennedy’nin ve ülkenin diğer kahramanlarını ziyaret edebileceğiniz Arlington Ulusal Mezarlığı, saat başı nöbet değişiminin gerçekleştirildiği askerler tarafından korunuyor.

Adres: Arlington, Virginia 22211, USA, http://www.arlingtoncemetery.mil/
Ziyaret saatleri: Nisan ayından Eylül ayına kadar olan dönemde 08.00-19.00 saatleri arasında, diğer aylarda 08.00-17.00 saatleri arası ziyaret edilebilir.

10. Dünyanın en büyük katedrallerinden Ulusal Katedrali görün

Washington Ulusal Katedrali

Dünyanın en büyük 6’ıncı katedrali olan Washington Ulusal Katedrali (Washington National Cathedral), resmi adıyla Aziz Peter ve Aziz Pavlus Katedral Kilisesi, Neogotik üslupta inşa edilen bir yapı. ABD’nin ikinci büyük katedrali olan Washington Ulusal Katedrali, yapımı 83 yıl süren59 dönümlük oldukça bakımlı bir Orta Çağ bahçesi içerisinde yer alıyor. Yılda yüz binlerce ziyaretçi ağırlayan katedralde müzikal organizasyonlar da düzenleniyor.

Adres: 3101 Wisconsin Ave NW, Washington, DC 20016, USA, https://cathedral.org/
Ziyaret saatleri: Pazartesi-cuma 10.00-17.30, cumartesi 10.00-16.00, pazar 08.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Tüm bu aktivitelerin haricinde, Washington DC’de, Amerikan Doları’nın nasıl ve nerede basıldığını görmek isterseniz Bureau of Engraving and Printing’i ziyaret edebilir, filmlerden tanıdığımız FBI Binası’nı görebilir veya Amerika’nın en eski akvaryumu olan National Aquarium’da 1200’den fazla balık türünü, köpekbalıkları ve piranaları izleyebilirsiniz. Washington Anıtı ve Lincoln Anıtı arasındaki Yansıtma Havuzu’nda (Reflecting Pool), Washington Anıtı’nın suya yansımasını ise mutlaka görün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here