Walt Disney Studios Park, Disneyland Paris’in temel iki bölümünden biri. Film, animasyon ve televizyon dünyasındaki favori Disney kahramanlarınızla tanışmak için kameranın arkasına geçme ve hatta o filmin bir parçası olma vakti geldiyse, bu kesinlikle Walt Disney Studios Park’ta gerçekleşecektir.

Walt Disney Studios Park’tan içeri girdiğinizde ilk olarak Disney tasarımcılarının Art of Disney Animation’da sihirli dokunuşlarla karakterlere nasıl hayat verdiğini keşfediyorsunuz. Yaratıcılığınızı cesaretle beslemek için ise rotanızı Studio Tram Tour: Behind The Magic’e çevirmelisiniz.

walt-disney-studios-park

Walt Disney Studios’ta altı farklı tematik bölüm bulunuyor: Eğlenceli oyun alanlarıyla Toy Story Playland’de adrenalin dolu dakikalar; Disney Studio 1’de heyecanlı bir gezinti; Front Lot, Toon Studio, Production Courtyard ve Backlot’tan oluşan bölümlerde macera dolu keşifler yaşayabilirsiniz.

Walt Disney Studios Park’a özel Animagique, Ciné Magique ve Moteurs… Action! Stunt Show Spectacular şovlarıyla gösteri dünyasının derinliklerine dalabilirsiniz.

Walt Disney Studios Park, Disneyland Paris

Walt Disney Studios Park, Disneyland Paris’in solunda yer alıyor. Bu bölüme girebilmek için ayrıca bir bilet almanız gerekiyor. Çocuksu ve renkli masal dünyasının kapısını aralayan ve çizgi filmlerin canlandırıldığı Disneyland Park’ın aksine, Walt Disney Studios Park, dublör şovları, korku kuleleriyle daha ziyade yetişkinlere hitap eden alan.

Işıltılı film endüstrisinin kamera arkasına göz atmanızı sağlayan Walt Disney Studios Park’ta turlarla film setlerine girebilir, gösterilenin ardında gerçekleşen hilelere tanıklık edebilirsiniz.

walt-disney-studios-park-paris

Walt Disney Studios Park’ın bölümleri

Walt Disney Studios Park’ın bölümlerinden ilki Front Lot, yani Kamera Önü. Hareketli fotoğraf karelerinin hazırlandığı Disney Studio ile ışıldamaya hazır olun. Unutmayın bu sefer başrolde siz varsınız.

Production Courtyard, film çekimleri, film setleri, stüdyo hayatı ve kostümler… Televizyon ve sinema dünyasına dair detaylar, gizemler ve sırlar bu bölümde açığa kavuşuyor. Production Courtyard’da tematik dört bölüm daha bulunuyor: Stitch (Canlı), Korkunç Kule ve Alacakaranlık Bölgesi, Studio Tram Tour: Behind the Magic ve Sihirli Sinema.

Toon Studio ise özellikle çocuklar için oldukça neşeli ve eğlenceli olan bir bölüm. Toon Studio’da Disney animasyonlarının renkli ve gizemli tarihine doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Oyuncak Askerlerin Paraşüt Atlayışı, Sinsi Köpeğin Zikzakları, RC Yarış Arabası, Araba Yarışı, Heyecan Kızağı, Sihirli Animasyon, Agrabah’ın Üzerindeki Uçan Halı ve Art of Disney Animation olmak üzere toplam yedi alt bölümden meydana gelen Toon Studio, çocukların oldukça mutlu ayrıldığı bir alan.

2007’nin en beğenilen animasyon filmlerinden olan Ratatouille, Disney’in eğlenceli dünyasına ilham olmuş ve o da Ratatouille: the Adventure ismiyle Walt Disney Studios Park’ın bir bölümü. Filmin aşçı olma hayalleri kuran kahramanı fare Remy’nin maceralarını Disney’in eğlencesi bol atmosferi ile buluşturan bu yeni oyun alanı, kendinizi küçücük hissedeceğiniz devasa bir mutfakta, bir farenin gözünden komik ve eğlenceli maceralar yaşamaya çağırıyor.

Back Lot, yani Kamera Arkası, trenler, özel efektler, hızlı arabalar ve çılgın müzikler size derin bir nefes aldıracak. Büyümemiş çocuklar, gençler ve çocuklar bu nefes kesen eğlenceye davetli. Kamera Arkası bölümü de yine Aerosmith Eşliğinde Rock’n Roller Kızağı, Armageddon: Özel Efektler, Moteurs… Action! Stunt Show Spectacular olmak üzere üç alt bölümden oluşuyor.

Walt Disney Studios Park’ın son bölümü ise, Toy Story Playland. İşte karşınızda en büyük aile eğlence alanı, çünkü burada her şey büyük! Oyuncaklar arasında küçüldüğünüzü hissedecek hiç büyümek istemeyeceksiniz. Toy Story Playland’de Oyuncak Askerlerin Paraşüt Atlayışı, Sinsi Köpeğin Zikzakları ve RC Yarış Arabası bölümleri bulunuyor.

tower-of-terror-disneyland
Korku Kulesi

En popüler eğlence ve gösteriler

Walt Disney Studios Park’ın en popüler eğlenceleri ise, Korku Kulesi (The Twilight Zone Tower of Terror), Rock‘n’ Roller Coaster, Crush’s Coaster ve Armageddon: les Effets Spéciaux. Titanik’ten Star Wars’a dek klasikleşmiş pek çok filmin içine sıkışan günümüz insanını konu alan Cinémagique de oldukça keyifli.

Walt Disney Studios Park’ta pek çok eğlenceli alan var. Çocukların çok seveceği Art of Disney Animation’da minikler, çizgi filmlerin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak öğrenebiliyorlar. Aynı şekilde pek çok sürpriz içeren bir Muppet Show eğlencesi olan Disney Junior Live on Stage, perdede oynayan çizgi filmin önündeki Donald Duck ve Mickey Mouse’un dans gösterisiyle Animagique ve Stitch Live da çocukların çok seveceği bölümlerden.

Diğer yandan parkın en popüler gösterisi de Moteurs… Action! Stunt Show Spectacular. Bu gösteri günde yalnızca birkaç defa yapıldığından saati kaçırmamanız gerekiyor. Bu gösteride, filmlerde gördüğümüz dublörlerin, tehlikeli araç kullanma ve kaza sahneleri gibi sinema perdesine dehşet verici şekilde yansıtılan sahnelerin hilelerini izleyebilirsiniz. Disneyland Paris’te mutlaka görülmesi gereken bir şov olan Moteurs… Action! Stunt Show Spectacular, yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Studio Tram Tour: Behind the Magic’te bizatihi Walt Disney filmlerinin içine giriyorsunuz. Tramvayınız sizi film setlerinin içinden geçirip dehşet verici sahneleri yakından izletiyor. Universal Studios Hollywood Studio Tour’da da adından da anlaşılacağı gibi, Hollywood filmlerine bir bakıp çıkıyorsunuz. Bir diğer gösteri olan Disney’s Star’n’Cars’da ise tüm Disney karakterlerinin üstü açık araçlarda geçit yaptıkları şovu izleyebilirsiniz.

RC Racer’e, Walt Disney Studios Park’ın en ünlü eğlencesi desek yalan olmaz, zira adrenalin ve heyecan dorukta. Benzer şekilde Toy Soldiers Parachute Drop da, lunapark oyuncaklarından hoşlananlar için çılgınca eğlenebilecekleri bir bölüm.

Walt Disney Studios Park’a nasıl gidilir

Disneyland Paris, Paris beşinci bölgede ve kent merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alıyor. Nation Tren İstasyonu’ndan 5-10 dakikada bir hareket eden RER-A trenleriyle “Marne la Vallée – Chessy – Disneyland” durakları üzerinden, yaklaşık kırk dakika ile bir saat süren yolculuğun sonunda Disneyland Paris’te olmanız mümkün. Aynı şekilde, Eurostar ve TGV trenlerinin de direkt ulaşım sağladığı parka, sabah saatlerinde kent merkezinden hareket eden Disneyland otobüsleriyle de gelmeniz mümkün.

Disneyland Paris’e, Charles de Gaulle ve Orly Havalimalarından direkt ulaşım için, yaklaşık otuz dakika ile kırk beş dakika arasında hareket eden shuttle ve servisler bulunduğu gibi, taksi veya Paris dolmuşu seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Walt Disney Studios Park, Disneyland Paris yerleşkesinin solunda yer alıyor. Bu bölüme girebilmek için ayrıca bir bilet almanız gerekiyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here