İsmini vatansever Macar şairden alan Vörösmarty Meydanı Budapeşte merkezindeki en kalabalık yerlerden biri. Budapeşte şehrinin hemen hemen her bölgesinden kolaylıkla ulaşılabildiği için alışveriş veya sadece eğlence amaçlı geziler için çok ideal bir yer.

19.yy’da meydan çok farklı isimlerle anılıyordu. Tiyatro meydanı ve Gisele Meydanı gibi isimlerle bilinen meydan 1926 yılından sonra Mihaly Vörösmarty’e ithaf edilerek Vörösmarty meydanı olarak  değişmiştir.

Vörösmarty Meydanı, Budapeşte

19. yüzyılın başlarında yaşamış olan Macar şair Mihaly Vörösmarty hem bir oyun yazarı hem de şairdi ve zamanının çağdaşları tarafından romantik olarak kabul ediliyordu. Vörösmarty anıtı 1908 yılında, Macar heykeltıraş Ede Telcs tarafından dikilmiştir. Şairin 23 kireçtaşından oluşan bir kaidenin üzerinde otururken gösteriyor. Etrafında ise halkı temsil eden ve aralarında çiftçi ve kızı, geleneksel Macar elbisesi giyen insanlar, bir öğrenci ve karısı ve genç oğluyla bir işçi bulunuyor.

Vörösmarty anıtı 1908 yılında, Macar heykeltıraş Ede Telcs tarafından dikilmiştir. Şairin 23 kireçtaşından oluşan bir kaidenin üzerinde otururken gösteriyor. Etrafında ise halkı temsil eden ve aralarında çiftçi ve kızı, geleneksel Macar elbisesi giyen insanlar, bir öğrenci ve karısı ve genç oğluyla bir işçi bulunuyor.

Oroszlanos kut, Budapeşte

Vörösmarty Meydanı’nda olan Gerbeaud Pastanesi, Budapeştenin en sevilen pastaneleri arasında yer alıyor. İçerisi mermer ve göz alıcı duvar kaplamalarıyla dekore edilmiş Gerbeaud House, 

Ziyaretçi akınına uğranaya bir başka yer de Muhteşem bir eski tarzda pastane. İsviçeli bir aileye ait olan pastanede inanılmaz lezzetli tatlılar yıllardır müşterilerine sunuluyor.

Aslan Çeşmesi

Hemen yanında bulunan Aslan Çeşmesi (Oroszlanus kut) çok popüler bir buluşma noktası. Çocuklar aslan heykellerine tırmanmayı çok seviyor ve turistler de çoğunlukla çeşmenin basamaklarında oturup dinleniyor.

Vigadó

Vigadó

Meydanın diğer tarafında ise Vigado’yu yada başka bir deyişle konser salonunu bulabilirsiniz.

Vörösmarty1

Doğuya doğru gittiğinizde Vörösmarty Meydanı’nın muhteşem modern bir bina ile sınırı olduğunu göreceksiniz, bu bina Vörösmarty1 Ofis Merkezi. Mimar György Fazakas ile Fransız mimar Jean-Paul Viguier tarafından ortaklaşa tasarlanmıştır.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here